Jump to content

Νέο ξεκίνημα


Ice-Man

Recommended Posts

Σου απαντησα ηδη για την ροη...αν δεν ειναι υπερβολικα χαμηλη η υπερβολικα υψηλη σε ολο το ενυδρειο δεν υπαρχει προβλημα για τα ψαρακια γιατι το καθενα θα βρει πιο μερος του ενυδρειου το βολευει(κοντα στο φιλτρο ή σε γωνια που ειναι σχεδον στασιμη)...οσο για την θερμοκρασια γνωριζουμε πια οι περισοτεροι και πως να την ανεβασουμε και πως να την κατεβασουμε και πως να την κρατησουμε σταθερη...ασε που το νταρφ γκουραμι εχει μεγαλυτερο ευρως θερμοκρασια(δεν το λεω εγω το seriouslyfish το λεει)...τι αλλο να πουμε πια επαναλαμβανομαστε!!!

 

Αυτο που λες για την ροη ειναι λαθος,γιατι περιοριζεις τα ψαρια σε μια περιοχη και οχι παντου σε ολο το ενυδρειο.

Δυστυχως ειναι και αυτο στις συνθικες που χρειαζονται και πρεπει να το λαμβανουμε υποψιν μας και αναλογα με τα ψαρια μας φτιαχνουμε και την ροη.

Δηλαδη τα δικα μας προφιλ δεν κανουν? Εινα λαθος? Δεν το καταλαβαινω γιατι πρεπει να βαζουμε απο αλλου εφοσον τα εχουμε και εμεις εδω...

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να βαλεις ενα ψαρι που θελει δροσερο νερο,μαζι με αλλα που θελουν πιο ζεστο?Αλλα ψαρια δεν υπαχουν?

Μπορει καλλιστα να βαλει οτοκυκλους,μπορει επισης να κρατησει και τον ανσιστρους,θα παθει κατι επειδη ειναι απο αλλη ηπειρο?

Πρεπει δηλαδη να βαλει οπωσδηποτε ενα ψαρι που θελει πιο δροσερο νερο και πιο μεγαλη ροη απο τα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για την ροη ειναι λαθος,γιατι περιοριζεις τα ψαρια σε μια περιοχη και οχι παντου σε ολο το ενυδρειο.

Δυστυχως ειναι και αυτο στις συνθικες που χρειαζονται και πρεπει να το λαμβανουμε υποψιν μας και αναλογα με τα ψαρια μας φτιαχνουμε και την ροη.

Δηλαδη τα δικα μας προφιλ δεν κανουν? Εινα λαθος? Δεν το καταλαβαινω γιατι πρεπει να βαζουμε απο αλλου εφοσον τα εχουμε και εμεις εδω...

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να βαλεις ενα ψαρι που θελει δροσερο νερο,μαζι με αλλα που θελουν πιο ζεστο?Αλλα ψαρια δεν υπαχουν?

Μπορει καλλιστα να βαλει οτοκυκλους,μπορει επισης να κρατησει και τον ανσιστρους,θα παθει κατι επειδη ειναι απο αλλη ηπειρο?

Πρεπει δηλαδη να βαλει οπωσδηποτε ενα ψαρι που θελει πιο δροσερο νερο και πιο μεγαλη ροη απο τα αλλα?

Μου λες δηλαδη οτι εσυ εχεις στο ενυδρειο σου την ιδια ροη σε ολα τα σημεια;;;;τελειως ακυρο!!!και συνεχιζεις λεγοντας να βαλει οτοκυκλους;;;η ανσιστους;;;και αυτο το θεωρεις πιο λογικο απο το να τα εχει με ψαρια της ηπειρου του ενω πιο πανω μου ειχες κανει παρατηρηση οτι δυο ειδη που εγραφα ανηκαν σε αλλη ηπειρο(ακυρη και αυτη γιατι ηταν της ιδιας)...και σου ξαναλεω για πολοστη φορα δεν τα λεω εγω το syriouslyfish το λεει...αστο μην γραφεις αλλο εκτειθεσαι!!! Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου λες δηλαδη οτι εσυ εχεις στο ενυδρειο σου την ιδια ροη σε ολα τα σημεια;;;;τελειως ακυρο!!!και συνεχιζεις λεγοντας να βαλει οτοκυκλους;;;η ανσιστους;;;και αυτο το θεωρεις πιο λογικο απο το να τα εχει με ψαρια της ηπειρου του ενω πιο πανω μου ειχες κανει παρατηρηση οτι δυο ειδη που εγραφα ανηκαν σε αλλη ηπειρο(ακυρη και αυτη γιατι ηταν της ιδιας)...και σου ξαναλεω για πολοστη φορα δεν τα λεω εγω το syriouslyfish το λεει...αστο μην γραφεις αλλο εκτειθεσαι!!!

 

Εσυ λες να εχω διαφορετικη ροη στο ενυδρειο μου? Τι τελειως ακυρο λες,ξερεις το ενυδρειο το δικο μου?

Δεν εκτειθομαι καθολου φιλε μου,ξερω πολυ καλα τι γραφω και καλο ειναι να μιλας λιγο καλυτερα,εγω δεν σε προσβαλα!

Γιατι δηλαδη,τι θα γινει αν βαλει ψαρια απο αλλη ηπειρο? Θα παρεξηγξηθουν τα ψαρια μεταξυ τους?

Εφοσον θελουν τις ιδιες συνθικες νερου,διατροφης,διακοσμησης,ροης κτλ μπορει να βαλει απο οποια ηπειρο θελει.

Αλλο αυτο που σου εγραψα πιο πανω για τα pseudomugil,ειπα οτι ειναι απο Αυστραλια,δεν ειπα οτι δεν μπορει να τα βαλει.Μην διαβαζεις επιλεκτικα οτι θελεις.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελετε και επιμενετε να κανουν ολοι ενυδρειο βιοτοπικης προσεγγισης! Κοινωνικα δεν υπαρχουν?

Οσο για το seriouslyfish θα στο ξαναπω για ακομα μια φορα,απο τη στιγμη που εχουμε εδω προφιλ ψαριων που εχουν δουλεψει καποιοι γι αυτα,ειναι λαθος να μην τα εμπιστευεστε.

Και επειδη πολυ το κουρασαμε το θεμα,ο φιλος που ανοιξε το θεμα πηρε τις πληροφοριες που ηθελε και ακουσε τις αποψεις.

Απλα,οταν προτεινουμε ενα ψαρι,προσεχουμε τι λεμε και λαμβανουμε υποψιν μας ολες τις συνθικες που χρειαζονται!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ προσεκτικος...διαβαζω τα παντα και απαντω στα παντα χωρις ειρωνια(οχι οπως εσυ που ρωτας αν παρεξηγηθουν τα ψαρια μεταξυ τους)...Εδω δεν μπορουμε να βαλουμε ψαρια απο την ιδια ηπειρο....θα ρισκαρουμε να βαλουμε απο διαφορετικες;;.γιαυτο επιμενουμε να κανουμε ολοι ενυδρεια βιοτοπικης προσεγγισης..γιατι εχουμε κανει την πατατια να μπλεκουμε ηπειρους και ξερουμε οτι οταν γινεται τα ψαρια χανουν σε συμπεριφορα(σε σημειο να εχεις ψαρια ζομπι) ειτε γιατι στρεσαρονται ειτε γιατι ειναι σε αναβρασμο συνεχεια...και οσο αφορα την ροη...δηλαδη το ενυδρειο σου στο σημειο που βγαζει το νερο εχει την ιδια ροη με την αλλη ακρη του ενυδρειου;;;γιατι εγω τετοιο ενυδρειο δεν ξερω εκτος απο αυτα που χρησιμοποιουν κυκλοφορητες κατι που μαλλον δεν βολευει στο δικο σου!!οποτε οντως το κουρασαμε και να προσεχουμε τι λεμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ προσεκτικος...διαβαζω τα παντα και απαντω στα παντα χωρις ειρωνια(οχι οπως εσυ που ρωτας αν παρεξηγηθουν τα ψαρια μεταξυ τους)...Εδω δεν μπορουμε να βαλουμε ψαρια απο την ιδια ηπειρο....θα ρισκαρουμε να βαλουμε απο διαφορετικες;;.γιαυτο επιμενουμε να κανουμε ολοι ενυδρεια βιοτοπικης προσεγγισης..γιατι εχουμε κανει την πατατια να μπλεκουμε ηπειρους και ξερουμε οτι οταν γινεται τα ψαρια χανουν σε συμπεριφορα(σε σημειο να εχεις ψαρια ζομπι) ειτε γιατι στρεσαρονται ειτε γιατι ειναι σε αναβρασμο συνεχεια...και οσο αφορα την ροη...δηλαδη το ενυδρειο σου στο σημειο που βγαζει το νερο εχει την ιδια ροη με την αλλη ακρη του ενυδρειου;;;γιατι εγω τετοιο ενυδρειο δεν ξερω εκτος απο αυτα που χρησιμοποιουν κυκλοφορητες κατι που μαλλον δεν βολευει στο δικο σου!!οποτε οντως το κουρασαμε και να προσεχουμε τι λεμε.

 

Ξερω πολυ καλα τι λεω και σταματηστε να μπλοκαρετε τον κοσμο,υπαρχουν και τα κοινωνικα ενυδρεια που μια χαρα ζουν και συνηπαρχουν ψαρια απο αλλες ηπειρους εφοσον εχουν τις ιδιες απαιτησεις.

Δεν θελουν ολοι να φτιαξουν ενυδρεια βιοτοπικης προσεγγισης και δεν εχει δικαιωμα κανεις να τους αποτρεψει να το κανουν.Σταματηστε λοιπον να τους μπλοκατετε!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πολυ καλα τι λεω και σταματηστε να μπλοκαρετε τον κοσμο,υπαρχουν και τα κοινωνικα ενυδρεια που μια χαρα ζουν και συνηπαρχουν ψαρια απο αλλες ηπειρους εφοσον εχουν τις ιδιες απαιτησεις.

Δεν θελουν ολοι να φτιαξουν ενυδρεια βιοτοπικης προσεγγισης και δεν εχει δικαιωμα κανεις να τους αποτρεψει να το κανουν.Σταματηστε λοιπον να τους μπλοκατετε!

Δεν τουε μπλοκαρουμε..να τους προφυλαξουμε προσπαθουμε!!εσυ εχεις τους λογους σου να νομιζεις με γνωμονα την επειρια σου οτι ειναι σωστο και εγω προσωπικα(δεν θα μιλησω για αλλους) τα παθηματα μου που μου εγιναν μαθηματα με γνωμονα την δικη μου επειρια...δεν τους μπλοκαρε κανεις!!!!το καλο τους θελουμε και οι δυο απλα το βλεπουμε απο διαφορετικη οπτικη γωνια...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τουε μπλοκαρουμε..να τους προφυλαξουμε προσπαθουμε!!εσυ εχεις τους λογους σου να νομιζεις με γνωμονα την επειρια σου οτι ειναι σωστο και εγω προσωπικα(δεν θα μιλησω για αλλους) τα παθηματα μου που μου εγιναν μαθηματα με γνωμονα την δικη μου επειρια...δεν τους μπλοκαρε κανεις!!!!το καλο τους θελουμε και οι δυο απλα το βλεπουμε απο διαφορετικη οπτικη γωνια...

 

Θα σου ξαναπω για πολλοστη φορα οτι υπαρχουν και τα κοινωνικα ενυδρεια.

Αν εσυ θες να φτιαχνεις βιοτοπικης προσεγγισης μονο,καλα κανεις,αλλα αυτο δεν το θελουν ολοι.

Γι αυτο σταματηστε να λετε οτι δεν μπορουν να μπουν ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους εφοσον ολες οι συνθικες ειναι οι ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τελευταίοι διάλογοι δεν πολυ-κολάνε με τον τίτλο του θέματος "Νέο Ξεκίνημα"!!!

 

Γιατί δεν βάζετε μια τελεία? Στο χόμπι δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε όλοι με όλα

Εμπειρίες και γνώσεις μεταφέρουμε. Ουτε κάποιος γεννήθηκε παντογνώστης...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο ξαναλεω..εδω ψαρια απο την ιδια ηπειρο δεν ταιριαζουν μεταξυ τους θα βαζουμε και απο αλλες;;;ειτε στρεσαρωνται ειτε ειναι στην τσιτα ειτε χανουν την ταυτοτητα τους...και δεν λεω τιποτα αλλο..συγνωμη φιλε ice man που χαλασαμε το θεμα σου..--

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μάλλον έχασα μερικές συζητήσεις, ας μην τα χαλάσουμε για ένα ancistrus. Βασικά αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο είναι το θέμα καπάκι, το είχα πει και παραπάνω ότι πάντα τρέχω χωρίς και με το νερό ξεχειλισμένο. Το πεαρλ γκουραμι στο προφίλ του (εδώ το δικό μας) λέει ότι είναι και αυτό άλτης, συγκεκριμένα: "Το ενυδρείο τους πρέπει να διαθέτει καπάκι αφού το ψάρι είναι πολύ καλός άλτης και μπορεί να βρεθεί εύκολα εκτός". Είναι και τα άλλα είδη γκουραμι έτσι; ήδη με τα ρασμπορα είχα πρόβλημα στο άλλο ενυδρείο και έχω μαζέψει από το πάτωμα  τα μισά. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα ύψους, στάθμης η ροής γιατί το σπρέι μπαρ το είχα κατά μήκος τότε.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, αν το χεις ξεχειλο και χωρις καπακι, δεν νομιζω να υπαρχει ψαρι που να μην πηδηξει!

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, αν το χεις ξεχειλο και χωρις καπακι, δεν νομιζω να υπαρχει ψαρι που να μην πηδηξει!

 Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κάποιο άλλο είδος από όσα δοκίμασα μέχρι τώρα. Το θέμα είναι αν όλα τα ήδη gourami είναι άλτες γιατί δεν θέλω να μαζεύω από κάτω. Στο θέμα καπάκι δεν γίνετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ύστερα από κάποιο διάστημα που τρέχει το ενυδρείο και μη έχοντας καταλήξει ακόμα στην ψαροσύνθεση, θα ήθελα να μου πείτε οποιος θέλει καμιά ιδέα για το aquascape. θα είναι με πέτρες λάβας αρχικά. Έχω βάλει 2 πετρες λαβας και λίγη rotala rotundifolia απο πισω τους και λιγο star grass  που μαλλον θα φυγει το 2.

 

21914376256_9306725310_b.jpg


 
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις τι θα βαλεις, πως θα σε βοηθησουμε στο στησιμο. Δυο πετρες δεν λενε τιποτα.

Ποιο 2 θα φυγει που λες;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα. Ύστερα από κάποιο διάστημα που τρέχει το ενυδρείο και μη έχοντας καταλήξει ακόμα στην ψαροσύνθεση, θα ήθελα να μου πείτε οποιος θέλει καμιά ιδέα για το aquascape. θα είναι με πέτρες λάβας αρχικά. Έχω βάλει 2 πετρες λαβας και λίγη rotala rotundifolia απο πισω τους και λιγο star grass  που μαλλον θα φυγει το 2.

 

 

 

 

 Μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά, αλλά ας αφήσουμε την ψαροσύνθεση στην άκρη για τώρα. Αν έλεγαν οι 2 πέτρες κάτι δεν θα ζητούσα γνώμες ως προς το στήσιμο. τέλος πάντων μάλλον δεν το έθεσα καλά. Φυτά εύκολα θέλω να βάλω Ασία πάντα, καμιά ιδέα να ξεμπλοκάρω θέλω από τις κλίσεις των πετρών μέχρι οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φυτέψεις, εγώ θα έλεγα να μη βάλεις πέτρες, τόσο μεγάλες τουλάχιστον αλλα καμία ρίζα, ξύλο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα μου αρεσει κι ετσι το στησιμο των πετρων. Αριστερα και δεξια 2 διαφορετικα ειδη hygrophilia να κλεισουν ολο τον χωρο τις πλατης και καμια cryptocorina για μεση εκει μπροστα απο τις πετρες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα μου αρεσει κι ετσι το στησιμο των πετρων. Αριστερα και δεξια 2 διαφορετικα ειδη hygrophilia να κλεισουν ολο τον χωρο τις πλατης και καμια cryptocorina για μεση εκει μπροστα απο τις πετρες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ συμμετρικό και στημένο θα ειναι ρε φίλε. Τουλάχιστον ας βάλει τις πέτρες στην αριστερη ή δεξια πλευρά και να παίξει με τα φυτά στη συνέχεια με ψηλα φυτα εκει που θα ειναι οι πέτρες και πιο χαμηλά απέναντι.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...