Jump to content

DIY Kiddo Liquid Box (για δοσομετρικές αντλίες)


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

 

Αγόρασα δοσομετρική σαν καλός θαλλασινός και εγώ, καθώς σιγά σιγά οι απαιτήσεις του ενυδρείο ανεβαίνουν και κάπου θα έπρεπε να φτιάχνω και τα φυλάω τα διαλύματα μου, γνωστά σε όλους από την μέθοδο Balling... τι καλύτερο από μια ιδιοκατασκευή από plexiglass στα πρότυπα των liquid box καταστημάτων του εξωτερικού ;)

 

Έφτιαξα 2 τέτοια κουτιά μονταρισμένα στις επιθυμητές διαστάσεις, το ένα το χρειάζομαι εγώ και ήθελα να χωράει στο ντουλάπι που και να είναι παράλληλα βάση για την δοσομετρική Jebao DP-4 και το άλλο για τον φίλο Digital Reason. Και στα δύο κριτήριο ήταν να βγούν κοντά 2 λίτρα δοχεία, που επίσης μας κρατάνε καιρό χωρίς refill... Επίσης χωράει αντλία μέσα να σπάσει το διάλυμα στην αρχή ή αργότερα αν δημιουργηθεί ίζυμα κάτω...

 

Το δικό μου κουτί λοιπόν είναι ως εξής:

 

Διαστάσεις: 26x17x27Y

 

IMG_0184_zpsrclyny7p.jpgIMG_0187_zpsfiikt1zp.jpgIMG_0179_zps7uglxvxu.jpgIMG_0197_zpseg0fsiql.jpg

 

Το άλλο κουτί έγινε πιο ψιλόλιγνο γιατί υπάρχαν άλλα κριτήρια χώρου (πιο πολύ ύψος, πολύ μικρό πλάτος διαθέσιμο)

 

Διαστάσεις: 26x9x35Y

 

IMG_0189_zpsipe23ekh.jpgIMG_0191_zps8lurotz1.jpg

 

Πολλά ευχαριστώ στον κ. Τάκη (takis_gt) που μου έμαθε να δουλεύω plexi :)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

O μαθητής κοντεύει να ξεπεράσει τον δάσκαλο!!!

 

Μπράβο και στους δύο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά!!!Μπράβο!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ηλία, πολύ ωραία κατασκευή.

Χαίρομαι να βλέπω τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μια ερώτηση, είναι 5αρι πλεξι από Σπακουρη και στο έκοψε αυτός ; Γιατι βλέπω πως είναι κομμένο με δισκοπρίονο, και με 3αρι το έκανες άνετα χωρίς πρόβλημα και το έκοβες και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μια ερώτηση, είναι 5αρι πλεξι από Σπακουρη και στο έκοψε αυτός ; Γιατι βλέπω πως είναι κομμένο με δισκοπρίονο, και με 3αρι το έκανες άνετα χωρίς πρόβλημα και το έκοβες και εσύ

 

Ισχύει κύριε Τάκη, αλλά άλλο πάτημα έχει το 5άρι και άλλο το 3άρι :) Το 5αρι το ακουμπάς και στέκετε κανονικά, σου λύνει τα χέρια ;) Το κόψιμο του μηχανήματος είναι απίστευτο και από ακρίβεια και από άποψη επιφάνειας προς κόλληση, επίσης είναι δωρεάν. Στην συγκεκριμένη κατασκευή παίζει πολύ ρόλο το πάτημα για να είναι υδατοστεγές και προς τα έξω και μεταξύ τους τα δωμάτια... Στον πάτο πέρασα extra bison για σκληρά πλαστικά για να μην έχει θέματα... Στο δικό μου ακόμα ένας λόγος ότι πατάει το μηχάνημα ;)

 

Για να έχουμε άισθηση οικονομική και τα δύο μαζί πήγαν 35 ευρώ και μου έμειναν πολλά ρετάλια + ότι έχω επιπλέον κομμάτια έτοιμα  για ξεχωριστή βάση-ράφι του μηχανήματος επιτοίχια αν χρειαστώ στο μέλλον... Μια αντίστοιχη κατασκευή λίγο πιο προσεγμένη και με εργοστασιακές κολλήσεις σε διαστάσεις 30.8 x 10.8 x 16.5 πάει 60 ευρώ χωρίς μεταφορικά το κομμάτι στο πιο γνωστό κατάστημα εξωτερικού! Το λέω για να μην με τσούζει πολύ η τσέπη :P

 

Για την βάση του φωτιστικού πρέπει να έδωσα 15ευρώ και μιλάμε για 2 εκατοστά πάχος plexi, εδώ φαίνεται κάπως:

IMG_0168_zps9jhuxnvr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι Ηλία, το δισκοπρίονο κόβει τέλεια και έχει τελεια εφαρμογη, και με το 3αρι όμως δεν θα είχες προβλημα, μια χαρα θα κολλαγε και αυτο και αντεχει, μη το υποτιμας το πλεξι, σε αυτα εχει φοβερη αντοχή. Συνέχισε ετσι να φτιάχνεις και θα δεις, φαντασια να εχεις και φτιαχνεις τα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι Ηλία, το δισκοπρίονο κόβει τέλεια και έχει τελεια εφαρμογη, και με το 3αρι όμως δεν θα είχες προβλημα, μια χαρα θα κολλαγε και αυτο και αντεχει, μη το υποτιμας το πλεξι, σε αυτα εχει φοβερη αντοχή. Συνέχισε ετσι να φτιάχνεις και θα δεις, φαντασια να εχεις και φτιαχνεις τα παντα :)

 

Αν μετακομίσω κάπως κάποτε, θα τολμήσω για ριάκτορα κ. Τάκη, με την βοήθεια μιας 1000άρας αντλίας φτηνής, για αντιφώσφορο... Δεν έχουν μείνει και πολλά ακόμη :P κάναμε δοχεία, αναπληρωση, υπερχείληση, βάση φωτιστικού, θήκη τεστ, ανεμιστηράκια... από θάλλασα μόνο σκιμμερ και ριάκτορας έμεινε να ερευνηθεί ;)

 

Με έχει ψήσει και για άλλες κατασκευές άσχετες, σκεφτόμουν κουτιά  τετράγωνα μεγάλα μερικά κόκκινα μερικά λευκά με φως μέσα για εφέ φουτουριστικό στο δωμάτιο, ήδη πήρα μια λεντοταίναι RGB με κοντρόλερ να βάλω πάνω από τις βιβλιοθήκες :bigemo_harabe_net-163:  Ο αδέρφος μου φοβήθηκε, μηπως άνοιξα άλλες δουλειές με τον υπόκοσμο με τέτοιους φωτισμούς :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Αγόρασα δοσομετρική σαν καλός θαλλασινός και εγώ, καθώς σιγά σιγά οι απαιτήσεις του ενυδρείο ανεβαίνουν και κάπου θα έπρεπε να φτιάχνω και τα φυλάω τα διαλύματα μου, γνωστά σε όλους από την μέθοδο Balling... τι καλύτερο από μια ιδιοκατασκευή από plexiglass στα πρότυπα των liquid box καταστημάτων του εξωτερικού ;)

Έφτιαξα 2 τέτοια κουτιά μονταρισμένα στις επιθυμητές διαστάσεις, το ένα το χρειάζομαι εγώ και ήθελα να χωράει στο ντουλάπι που και να είναι παράλληλα βάση για την δοσομετρική Jebao DP-4 και το άλλο για τον φίλο Digital Reason. Και στα δύο κριτήριο ήταν να βγούν κοντά 2 λίτρα δοχεία, που επίσης μας κρατάνε καιρό χωρίς refill... Επίσης χωράει αντλία μέσα να σπάσει το διάλυμα στην αρχή ή αργότερα αν δημιουργηθεί ίζυμα κάτω...

Το δικό μου κουτί λοιπόν είναι ως εξής:

Διαστάσεις: 26x17x27Y

IMG_0184_zpsrclyny7p.jpgIMG_0187_zpsfiikt1zp.jpgIMG_0179_zps7uglxvxu.jpgIMG_0197_zpseg0fsiql.jpg

Το άλλο κουτί έγινε πιο ψιλόλιγνο γιατί υπάρχαν άλλα κριτήρια χώρου (πιο πολύ ύψος, πολύ μικρό πλάτος διαθέσιμο)

Διαστάσεις: 26x9x35Y

IMG_0189_zpsipe23ekh.jpgIMG_0191_zps8lurotz1.jpg

Πολλά ευχαριστώ στον κ. Τάκη (takis_gt) που μου έμαθε να δουλεύω plexi :)

Αψογος Ηλία! Φοβερη δουλεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλή δουλεια, μπράβο σου!!

μια ερώτηση με τι κόλλησες τα plexiglass?? χρειάζεται ειδική κόλλα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλή δουλεια, μπράβο σου!!

μια ερώτηση με τι κόλλησες τα plexiglass?? χρειάζεται ειδική κόλλα?

 

Με χλωροφόρμιο. Όλα αυτά που βλέπεις φίλε με 25ml κόλλησαν με την βοήθεια ψιλής σύριγγας, σχετικά άοσμα, χωρίς φόβο να κολλήσουν τα χέρια ή να τραυματιστούν... Ουσιαστικά λιώνει ελάχιστα το plexi και γίνεται συσσωματωμα στο συγκεκριμένο σημείο επαφής. Σε 30-40 δευτερόλεπτα υπάρχει σχετική σταθερότητα και σε 15 λεπτά δεν κουνιέται φύλλο...

Link to comment
Share on other sites

Με χλωροφόρμιο. Όλα αυτά που βλέπεις φίλε με 25ml κόλλησαν με την βοήθεια ψιλής σύριγγας, σχετικά άοσμα, χωρίς φόβο να κολλήσουν τα χέρια ή να τραυματιστούν... Ουσιαστικά λιώνει ελάχιστα το plexi και γίνεται συσσωματωμα στο συγκεκριμένο σημείο επαφής. Σε 30-40 δευτερόλεπτα υπάρχει σχετική σταθερότητα και σε 15 λεπτά δεν κουνιέται φύλλο...

Ποσό σου κόστισε ;

Και πως το βρήκες ;

Link to comment
Share on other sites

Ποσό σου κόστισε ;

Και πως το βρήκες ;

 

Μπορείς να πάρεις από τον Σπακούρη που έχει και τα plexi. Την χρεώνει 10-15 ευρώ τα 100ml, αρκετά τσιμπημένη τιμή, διαφορετικά πρέπει να πας σε κατάστημα με χημικά που είναι πολύ φτηνότερα αλλά θέλει άδεια χημικού για να σου δώσουν την μισόλιτρη συσκευασία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις από τον Σπακούρη που έχει και τα plexi. Την χρεώνει 10-15 ευρώ τα 100ml, αρκετά τσιμπημένη τιμή, διαφορετικά πρέπει να πας σε κατάστημα με χημικά που είναι πολύ φτηνότερα αλλά θέλει άδεια χημικού για να σου δώσουν την μισόλιτρη συσκευασία...

 

 

Μέχρι 31/12/2014 μπορούσες να βρεις χλωροφόρμιο πολύ εύκολα με 10 Ευρώ το κιλό στο Καλογερόπουλο στο Πειραιά, τελευταία φορά που προσπάθησα να ξαναπάρω (είχα βάλει τον Ηλία να πάει να πάρει :) ) δυστυχώς φάγαμε πόρτα, έπρεπε να κοπεί τιμολόγιο σε εταιρία που να έχει και σχετικό αντικείμενο για να μας δώσουν, τελικά αγόρασα  αλλά έκοψα τιμολόγιο στη εταιρία με αιτιολογία "Διαλυτικό για καθαρισμό" , παραθυράκια υπάρχουν . Όποιος μπορεί να κόψει τιμολόγιο σε εταιρία με αυτή την αιτιολογία θεωρώ πως θα μπορεί να πάρει. Βέβαια είναι ειρωνεία αυτό, χλωροφόρμιο δεν μπορείς και θες δικαιολογητικά κλπ , κόλλα για πλεξιγκλάς που είναι και αυτό χλωροφόρμιο (στο μπουκάλι της κόλλας γράφει πως είναι τριχλωρομεθάνιο, η χημική ονομασία του χλωροφόρμιου) μπορείς να πάρεις τόνους, στην Ελλάδα ζούμε  :(

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία κατασκευή φίλε μου...μπράβο.....

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δες και μια δικία μου έκδοση για Liquid Box που έφτιαξα πριν μήνες σε ένα φίλο :)

 

09062015671_zpsypwwynyn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δες και μια δικία μου έκδοση για Liquid Box που έφτιαξα πριν μήνες σε ένα φίλο :)

 

09062015671_zpsypwwynyn.jpg

 

Μια χαρά! Αυτό κάτω κάτω στο σωληνάκι είναι για να μην ρουφάει ιζήματα? Που το βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Αυτό κάτω κάτω στο σωληνάκι είναι για να μην ρουφάει ιζήματα? Που το βρίσκουμε?

 

 

Είναι σωληνάκι από αυτόματο πότισμα και στο πάτο έχω βάλει σύνδεσμο Ταυ πάλι από αυτόματο πότισμα. Δεν το έχω δει βέβαια σε λειτουργία αλλά το σωληνάκι μπορεί να κοπεί σε όποιο ύψος θες, όπως και δίπλα στο καπάκι είναι σύνδεσμος  από αυτόματο πότισμα που τον έχω κολλήσει με Bisson και είναι σταθερό , και έτσι βάζεις/βγάζεις το σωληνάκι που πάει στη δοσομετρική

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλη δουλειά!! μπραβο παιδιά!

 

Θέλω και γώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω ¡¡¡

Μπράβο πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...