Jump to content

Ποσότητα βιολογικού υλικού και ιχθυοφόρτιση


Costantinos

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος μπούσουλας που να καθορίζει την απίτηση όγκου βιολογικού υλικού σε συνάρτηση με την ιχθυοφόρτιση.....

 

πχ εγώ έχω 160 λίτρα με 1 λίτρο βιολογικό υλικό και 7 serpae tetra 

έχω καλή μέτρια ή κακή φίλτρανση?

και αν καλή πόσο μπορώ να αυξήσω την ιχθυοφόρτιση....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Οχι δεν υπάρχει μπούσουλας κι ευτυχώς δλδ που δεν υπάρχει

Οι λόγοι ειναι

1. Εξαρτάται από το είδος του βιολογικού υλικού

2. Εξαρτάται από την ωρίμανση του βιολογικού υλικού (πόσο καιρό τρέχει στο ενυδρείο)

3. Εξαρτάται από το πόσο συχνά ταίζεις και το είδος των τροφών

4. Εξαρτάται από το πόσο συχνά κάνεις αλλαγές νερού και σε τι ποσότητα

 

Ο βασικός δείκτης για να καταλάβεις εάν έχεις τη σωστή ποσότητα βιολογικού υλικού, τηρώντας συγκεκριμένες ρουτίνες σε τάισμα και σε αλλαγή νερού, είναι οι μετρήσεις του νερού σου

Εφόσον δεν μετράς αμμωνία & νιτρώδη και τα νιτρικά σου είναι κοντά στο 10, τότε είσαι μια χαρα

Αν αυξήσεις την ιχθυοφόρτωση - όχι τραγικά και οι παραπάνω μετρήσεις παραμείνουν σταθερές, τότε πάλι είσαι οκ

Αν μπορείς να προσθέσεις κι άλλο βιολογικό - χωρίς να μπουκώσεις το φίλτρο, θα σου ελεγα να το κάνεις

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα από ότι καταλαβαίνω και εγώ όσο ποιό πολύ υλικό τόσο το καλύτερο.....

σχετικά με την ωριμανση

ένα υλικό που έχει χρησιμοποιηθεί ένα χρόνο είναι ποιό αδύναμο από ένα υλικίο που έχει χρησιμοποιηθεί πέντε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες.

Συμφωνω με τα παραπανω επισης να προσθεσω εξαρταται και απο τους ριπους του ζωντανου που θα βαλεις...το ποσο και ειδους τροφη δινεις.

Πχ ενα apple snail εχει τους ριπους ενος ψαριου 10 εκατοστων.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερετε και κατι ακομα,αν εχετε πολυ βιολογικο και μικρη ιχθυοφορτωση,το βιολογικο υλικο δεν θα εχει αποικιθει ολο.

Οπωτε αν εχετε πολυ βιολογικο υλικο και δεν υπαρχουν και τα καταλληλα ψαρια για να το υποστιριξουν,το εχετε τζαμπα.

Εξαρταται απο πολλα πραγματα η ποσοτητα που πρεπει να εχεις και απαντηθικε παρα πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα από ότι καταλαβαίνω και εγώ όσο ποιό πολύ υλικό τόσο το καλύτερο.....

σχετικά με την ωριμανση

ένα υλικό που έχει χρησιμοποιηθεί ένα χρόνο είναι ποιό αδύναμο από ένα υλικίο που έχει χρησιμοποιηθεί πέντε?

 

 

η αποτελεσματικότητα της ωρίμανσης δεν είναι ακριβώς έτσι , θεώρησε μια καμπύλη αποτελεσματικότητα σε σχέση με τον χρόνο  που ξεκινάει από το 0 και καταλήγει πάλι στο 0. Και αυτό γιατί στην αρχή το βιολογικό υλικό έχει αποτελεσματικότητα 0 γιατί δεν έχει αποικηθεί ακόμα, όσο περνάνε οι ημέρες αποικείται και αυξάνεται η αποτελεσματικότητα και σε μια περίοδο 4 με 6 μήνες έχει φτάσει στο μέγιστο, από εκεί και πέρα όμως αρχίζει η πτώση, γιατί κλείνουν οι πόροι του υλικού και δεν μπορεί να αποικηθεί και θα φτάσει πάλι κάποια στιγμή αν όχι να μηδενιστεί αλλά πολύ χαμηλά, για αυτό καλό είναι να το ξεπλένουμε ελαφρά με νερό ενυδρείου ανά μερικούς μήνες , και στο χρόνο επάνω να κάνουμε μερική αντικατάσταση ή να το βράσουμε για να μπορεί αποικηθεί πάλι πλήρως. Δηλαδή αν το υλικό έχει μείνει 5 χρόνια συνέχεια μέσα στο ενυδρείο μπορεί να έχει μηδενιστεί η αποτελεσματικότητα του ή να έχει μειωθεί αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...