Jump to content

Ξεκίνημα νέου Mini Reef


Shiba

Recommended Posts

Κατ'αρχήν θέλω να σας χαιρετίσω όλους γιατί είμαι νέο μέλος και δεν έχω συμμετάσχει σε κάποια συζήτηση μέχρι τώρα. :blush:

Πρόκειται να ξεκινήσω ένα mini reef 80 λίτρων. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά επειδή υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές προτάσεις θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια.

Τα κοράλλια που θέλω να αποκτήσω είναι: hammer coral, elegance coral, bubble coral, mushroom coral, και καποια polyps και ίσως κάποια ανεμόνη με τα συμβατά anemone fish.

Προς το παρόν από μηχανήματα έχω :

1) 2 εξωτερικά φίλτρα της Eheim. Το 2213 και ένα wet/dry professional (δεν θυμάμαι το μοντέλο του, έχει μέσα τρία καλαθάκια)

2) 1 θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή 800 lt/h. Φαντάζομαι πως μόνο αυτός ο κυκλοφορητής δεν αρκεί. Ένας ακόμη 800 lt/h είναι καλά ή πολύ για τα κοράλλια που θα έχω? Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα δεν θέλουν έντονη κίνηση νερού.

3) Tις επόμενες ημέρες θα παραγγείλω το Maxxima RODI Hi-S 35 Gallons per day από Kent Marine. Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο?

4) Από φωτισμό έχω 2 marine white και 1 blue actinic της Αrcadia οι οποίες πιστεύω πως δεν είναι κατάλληλες γι αυτό που θέλω να κάνω. Τι φωτισμό μου προτείνετε? (πέρα από metal halides λόγω υψηλού κόστους :blush: ) . Πόσες λάμπες, τι τύπου και πόσα kelvin?

5) Skimmer έχω το Turboflotor Multi SL της Aqua Medic το οποίο είναι μεγάλο για τα λίτρα που θέλω να κάνω. Σκέφτομαι να βάλω ένα εσωτερικό. Τι λέτε?

6) Από αλάτι έχω τo Instant Ocean.

Από εκεί και πέρα θα ηθελα να μου πείτε :

1) Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα για sump, μπορεί να λειτουργήσει όλο το σύστημα χωρίς αυτό?

2) Κρίνετε απαραίτητη τη χρήση μιας uv-steriliser λάμπας? Αν ναι, πόσα watt είναι κατάλληλα για τα λίτρα μου? Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη?

3) Από live rock σκέφτομαι να βάλω 15-16 κιλά. Πιστέυω πως είναι καλά. Καμιά πρόταση που μπορώ να βρω καλό βράχο? Μου αρέσει πολύ η Kaelini και Pukani Rock (Tonga Rock) αλλά από ό,τι διάβασα στο aquazone θεωρείται καλύτερη η Fiji?

Πραγματικά ελπίζω να μη σας κούρασα με τόσες ερωτήσεις αλλά επειδή έχω πολύ λίγη εμπειρία με το θαλλασσινό, πόσο μάλλον με το reef, ζητώ τη βοήθεια σας για να ξεκινήσω σωστά. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα ήθελα να σε καλος ορίσω στο φόρουμ μας!!! :blush:

Κατ'αρχήν θέλω να σας χαιρετίσω όλους γιατί είμαι νέο μέλος και δεν έχω συμμετάσχει σε κάποια συζήτηση μέχρι τώρα. :ok:

Πρόκειται να ξεκινήσω ένα mini reef  80 λίτρων. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά επειδή υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές προτάσεις θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια.

Τα κοράλλια που θέλω να αποκτήσω είναι: hammer coral, elegance coral, bubble coral, mushroom coral, και καποια polyps και ίσως κάποια ανεμόνη με τα συμβατά anemone fish.

Προς το παρόν από μηχανήματα έχω :

1) 2 εξωτερικά φίλτρα της Eheim. Το 2213 και ένα  wet/dry professional (δεν θυμάμαι το μοντέλο του, έχει μέσα τρία καλαθάκια)

Και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά φίλτρα που θα καλύψουν επαρκώς το σύστημα σου.

2) 1 θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή 800 lt/h. Φαντάζομαι πως μόνο αυτός ο κυκλοφορητής δεν αρκεί. Ένας ακόμη 800 lt/h είναι καλά ή πολύ για τα κοράλλια που θα έχω? Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα δεν θέλουν έντονη κίνηση νερού.

Για τους κυκλοφορητές καλύτερα να βάλεις περισσότερους από έναν αλλά αυτό θα το δέις αφού βάλεις και τον βράχο για να δείς την σωστή ροή που θα έχεις...

3) Tις επόμενες ημέρες θα παραγγείλω  το Maxxima RODI Hi-S 35 Gallons per day από Kent Marine. Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο?

Άν και δέν ξέρω το συγκεκριμένο σύστημα, η εταιρία είναι πολύ καλή.

4) Από φωτισμό  έχω 2 marine white και 1 blue actinic της  Αrcadia οι οποίες πιστεύω πως δεν είναι κατάλληλες γι αυτό που θέλω να κάνω. Τι φωτισμό μου προτείνετε? (πέρα από metal halides λόγω υψηλού κόστους  :rasp: ) . Πόσες λάμπες, τι τύπου και πόσα kelvin?

Γνώμη μου είναι να πάς σε Τ5 λάμπες από 10.000Kelvin+.Τί μήκος είναι το ενυδρείο?

5) Skimmer έχω το Turboflotor Multi SL της Aqua Medic το οποίο είναι μεγάλο για τα λίτρα που θέλω να κάνω. Σκέφτομαι να βάλω ένα εσωτερικό. Τι λέτε?

Μιά χαρά θα είσαι με το Turboflotor.Άν δείς ότι είναι υπερβολικό μείωσε την ροή.

6) Από αλάτι έχω τo Instant Ocean.

Μιά χαρά είναι! :thumbup:

Από εκεί και πέρα θα ηθελα να μου πείτε :

1) Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα για sump, μπορεί να λειτουργήσει όλο το σύστημα χωρίς αυτό?

Με σωστό διάβασμα και υπομονή θα φτιάξεις ένα ενυδρείο που θα 'πετάει'

2) Κρίνετε απαραίτητη τη χρήση μιας uv-steriliser λάμπας? Αν ναι, πόσα watt είναι κατάλληλα για τα λίτρα μου? Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη?

Όχι δέν είναι απαραίτητη η UV στο reef.Η κακή της χρήση μπορεί να κάνει κακό παρά καλό.

3) Από live rock σκέφτομαι να βάλω  15-16 κιλά. Πιστέυω πως είναι καλά. Καμιά πρόταση που μπορώ να βρω καλό βράχο? Μου αρέσει πολύ η Kaelini και Pukani Rock (Tonga Rock)  αλλά από ό,τι διάβασα στο aquazone θεωρείται καλύτερη η Fiji?

Για βράχο και εγώ προτειμώ Fiji.Μπορείς να ρωτήσεις τα καταστήματα για διαθεσιμότητα ΕΔΩ!!!

Πραγματικά ελπίζω να μη σας κούρασα με τόσες ερωτήσεις αλλά επειδή έχω πολύ λίγη εμπειρία με το θαλλασσινό, πόσο μάλλον με το reef, ζητώ τη βοήθεια σας για να ξεκινήσω σωστά. :icon_dance:

Χαρά μας να βοηθάμε όσο μπορούμε έτσι ώστε να κάνουμε το χόμπι μας καλύτερο!!! :blush:  :hysterical:  :blush:

4581[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Shiba

Το sump στο reef θεωρείται απαραίτητο. Θα σου λύσει τα χέρια από πολλές απόψεις. Σε fish-only θαλασσινό ενδεχομένως να έκανες κάποιο συμβιβασμό, όμως στο reef τα πράγματα είναι αρκετά πιο πολύπλοκα και όλοι νομίζω το θεωρούν αναντικατάστο μέρος του εξοπλισμού. Εγώ στο nano-reef που έχω αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα από τη μη πρόβλεψη για sump. Θα πρότεινα λοιπόν να το ξανασκεφτείς για τοποθέτηση κάποιου sump

Μία ερώτηση οι λάμπες είναι Τ5 ή Τ8 και σε πόσα watt;

Για τα υπόλοιπα θέματα που θέτεις θα σου απαντήσουν οι εμπειρότεροι του forum.

Link to comment
Share on other sites

Welcome Shiba!! Ωραία Photo στο Avatar σου...

1) 2 εξωτερικά φίλτρα της Eheim. Το 2213 και ένα wet/dry professional (δεν θυμάμαι το μοντέλο του, έχει μέσα τρία καλαθάκια)

Μια χαρά ειναι..το ένα θα το κανεις χημικο...το αλλο βιολογικο μονο αν δεν σε καλυψει ο ζωντανος βραχος ομως.

2) 1 θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή 800 lt/h. Φαντάζομαι πως μόνο αυτός ο κυκλοφορητής δεν αρκεί. Ένας ακόμη 800 lt/h είναι καλά ή πολύ για τα κοράλλια που θα έχω?

Καλύτερα να έχει 2 κυκλοφορητές, εναν σε καθε πλαινο τζαμι του ενυδρειου.

3) Tις επόμενες ημέρες θα παραγγείλω το Maxxima RODI Hi-S 35 Gallons per day από Kent Marine. Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο?

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο αλλα ένα RO DI θα σου λύσει τα χερια αφου θα ξεκινήσεις με το καλυτερο δυνατον νερό

4) Από φωτισμό έχω 2 marine white και 1 blue actinic της Αrcadia οι οποίες πιστεύω πως δεν είναι κατάλληλες γι αυτό που θέλω να κάνω. Τι φωτισμό μου προτείνετε? (πέρα από metal halides λόγω υψηλού κόστους ) . Πόσες λάμπες, τι τύπου και πόσα kelvin?

Να πας σε Τ5...όσες χωράνε...ποτέ δεν μπορεις να έχει αρκετο φως :blush:

5) Skimmer έχω το Turboflotor Multi SL της Aqua Medic το οποίο είναι μεγάλο για τα λίτρα που θέλω να κάνω. Σκέφτομαι να βάλω ένα εσωτερικό. Τι λέτε?

Να χρησιμοποιησεις αυτο που εχεις!! Ολοι περνουμε τεραστια skimmers σε σχεση με τα λιτρα μας.

6) Από αλάτι έχω τo Instant Ocean.

Αφου το εχεις μια χαρα ειναι. Δες και το Tropic Marine pro reef αν πας για reef

1) Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα για sump, μπορεί να λειτουργήσει όλο το σύστημα χωρίς αυτό?

Φυσικα και μπορει....απλα το Sump θα σε βοηθουσε παρα πολυ και για τον εξοπλισμο σου αλλα και γιατι θα σου αυξανε τα συνολικα λιτρα νερου οποτε θα ξεπερνουσες πιο ευκολα διαφορα προβληματακια.

2) Κρίνετε απαραίτητη τη χρήση μιας uv-steriliser λάμπας? Αν ναι, πόσα watt είναι κατάλληλα για τα λίτρα μου? Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη?

Σιγουρα ειναι χρησιμη αλλα οχι απαραιτητη στην αρχη τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου.

3) Από live rock σκέφτομαι να βάλω 15-16 κιλά. Πιστέυω πως είναι καλά. Καμιά πρόταση που μπορώ να βρω καλό βράχο? Μου αρέσει πολύ η Kaelini και Pukani Rock (Tonga Rock) αλλά από ό,τι διάβασα στο aquazone θεωρείται καλύτερη η Fiji?

Τα κιλά σου μια χαρα ακούγονται. Η ποιότητα ειναι κατι σχετικο...καλύτερα να δεις τι θα ερθει και να αποφασισεις.

Πραγματικά ελπίζω να μη σας κούρασα με τόσες ερωτήσεις αλλά επειδή έχω πολύ λίγη εμπειρία με το θαλλασσινό, πόσο μάλλον με το reef, ζητώ τη βοήθεια σας για να ξεκινήσω σωστά.

Δεν κουραζεις κανεναν!! Και εγω αρχαριος ειμαι και οτι εχω μαθει το εχω μαθει απο διαβασμα και απο εδω οποτε ρωτα...Καλο θα ηταν να παραγγειλεις καποια βιβλια μεσω internet γιατι πραγματικα χρειαζεται πολυ διαβασμα... Στην Βιβλιογραφια Θαλασσινού Νερού θα βρεις αρκετα βιβλια για να ξεκινησεις!

Καλη αρχη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολυ όλους για την ανταπόκριση!!!!!

Μια χαρά ειναι..το ένα θα το κανεις χημικο...το αλλο βιολογικο μονο αν δεν σε καλυψει ο ζωντανος βραχος ομως.

Δηλαδή προτείνεις για αρχή να χρησιμοποιήσω το ένα φίλτρο μόνο ως χημικό και αργότερα αναλόγως την απόδοση του βράχου να βάλω και το άλλο σαν βιολογικό?

Καλύτερα να έχει 2 κυκλοφορητές, εναν σε καθε πλαινο τζαμι του ενυδρειου.

Μήπως για τα κοράλλια που θέλω να βάλω 1600 lt/h είναι πάρα πολύ?

Να χρησιμοποιησεις αυτο που εχεις!! Ολοι περνουμε τεραστια skimmers σε σχεση με τα λιτρα μας.

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα overskimming?

Έγινε επεξεργασία - Shiba
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα ήθελα να σε καλος ορίσω στο φόρουμ μας!!! :blush:

4660[/snapback]

Το ενυδρείο ειναι της Juwel και οι διαστάσεις του 80*30*35.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες Shiba!

1. Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα για sump, μπορεί να λειτουργήσει όλο το σύστημα χωρίς αυτό?

>Μπορει να λειτουργήσει και χωρις sump. Αρκει να εχεις καλο μηχανικο, βιολογικο, χημικο φιλτραρισμα και Skimmer.

Για βιολογικο φιλτραρισμα μπορεις να παρεις το Substrat pro της EHEIM

Για χημικο φιλτραρισμα καλος ανθρακας ειναι Matrix Carbon της Seachem.

2. 1 θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή 800 lt/h. Φαντάζομαι πως μόνο αυτός ο κυκλοφορητής δεν αρκεί. Ένας ακόμη 800 lt/h είναι καλά ή πολύ για τα κοράλλια που θα έχω? Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα δεν θέλουν έντονη κίνηση νερού.

>Για τα συγκεκριμένα κοραλια που θελεις δεν χρειάζεται έντονη κίνηση νερού. Θα έχεις επιστροφή νερού από τα 2 φίλτρα συν τον ένα κυκλοφορητή, μπορεί και να φτάσει για τα λίτρα σου.

3.Από αλάτι έχω τo Instant Ocean.

Αφου το εχεις μια χαρα ειναι. Δες και το Tropic Marine pro reef αν πας για reef

>Πραγματι, το Tropic Marine είναι το καλύτερο.

Όταν θα ετοιμάσεις το νερό θα βάλεις το αλάτι και θα το αφήσεις με κυκλοφορητές και αεροαντλία τουλάχιστον για 24 ώρες για να διαλυθεί καλά.

Κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγές νερού (περίπου κάθε 2 εβδομάδες 20% του νερού) πρωτού βάλεις το νερό στο ενυδρείο, πρέπει να ανακατέψεις το νερό με κυκλοφορητές και αεροαντλία το λιγότερο για 4-6 ώρες. Έτσι θα διαλυθεί καλά το αλάτι και θα πάρει το νερό CO2 ώστε να σταθεροποιήσει το ρΗ.

4.Από φωτισμό έχω 2 marine white και 1 blue actinic της Αrcadia οι οποίες πιστεύω πως δεν είναι κατάλληλες γι αυτό που θέλω να κάνω. Τι φωτισμό μου προτείνετε? (πέρα από metal halides λόγω υψηλού κόστους ) . Πόσες λάμπες, τι τύπου και πόσα kelvin?

>Κατά τη γνώμη μου για αρχή μπορείς να αφήσεις αυτό το φωτισμό που έχεις. Μελλοντικά μπορείς να αλλάξεις σε Τ5.

5.Το Skimmer που έχεις είναι καλό.

6.Απο βακτηρίδια μπορεις να παρεις το Bio Digest. Στην αρ΄χή βάλε μια αμπούλα σε κάθε φίλτρο και μια μέσα στο νερό. Μετά, θα βάζεις μια αμπούλα στο νερό για κάθε εβδομάδα. Αργότερα μόνο για αλλαγές νερού.

Αυτά τα λίγα για αρχή...ό,τι άλλο θες έδω είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνεις για αρχή να χρησιμοποιήσω το ένα φίλτρο μόνο ως χημικό και αργότερα αναλόγως την απόδοση του βράχου να βάλω και το άλλο σαν βιολογικό?

> Το βιολογικο φιλτρο να χρησιμοποισεις απο την αρχη, μονο βραχος δεν αρκει.

PS. Θα σου χρειαστεί και ζωντανή άμμος, περίπου 1 πακέτο των 9 κιλών.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι..το ένα θα το κανεις χημικο...το αλλο βιολογικο μονο αν δεν σε καλυψει ο ζωντανος βραχος ομως.

Δηλαδή προτείνεις για αρχή να χρησιμοποιήσω το ένα φίλτρο μόνο ως χημικό και αργότερα αναλόγως την απόδοση του βράχου να βάλω και το άλλο σαν βιολογικό?

Καλύτερα να έχει 2 κυκλοφορητές, εναν σε καθε πλαινο τζαμι του ενυδρειου.

Μήπως για τα κοράλλια που θέλω να βάλω 1600 lt/h είναι πάρα πολύ?

Να χρησιμοποιησεις αυτο που εχεις!! Ολοι περνουμε τεραστια skimmers σε σχεση με τα λιτρα μας.

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα  overskimming?

4720[/snapback]

Καλως ηλθες και απο εμενα! :blush:

Απο την στιγμη που δεν θα στοκαρεις το ενυδρειο σου υπερβολικα και πολυ αποτομα. Τοτε ο ζωντανος βραχος θα κανει τελειο βιολογικο φιλτραρισμα. Σε συνδιασμο με το σκιμμερ δεν θα εχεις το παραμικρο προβλημα. Εγγυημενα. Το σκιμμερ ναι μεν ειναι για ποιο πολλα λιτρα αλλα το overskimming ειναι κατι το θεμιτο, και στην δικη σου περιπτωση με τα λιτρα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Το ενα φιλτρο σιγουρα θα γινει χημικο. Απαραιτητο σε reef. Το αλλο τωρα μην το βαλεις αφου ο βραχος θα αναλαβει την βιολογια. Σε περιπτωση ομως που θα ταιζεις παρα πολυ και θα εχεις πολλα ψαρια αναλογικα τοτε το χρειαζεσε σαν βιολογικο. Τα 1600 λιτρα δεν ειναι πολλα. Σου φαινονται πολλα αλλα δεν ειναι. Το μυστικο ειναι να τα μοιρασεις σωστα και ομοιομορφα σε ολο το ενυδρειο, και οχι σε μια ή 2 μονο περιοχες. Εαν τα μοιρασεις σωστα, τοτε θα μπορεσεις να βαλεις ακομα παραπανω ροη χωρις κανενα προβλημα. Αν και με τα ζωντανα που θες μαλλον θα εισαι μια χαρα και ετσι. Δεν θελουν πολυ μεγαλη ροη σαν LPS που ειναι.

Κανενα προβλημα oveskimming, ισα ισα που ειναι απολυτος επιθυμιτο. Δεν θα βαλεις στο ενυδρειο και σκιμμερ για 5000λιτρα... Το πολυ για 500 με 600 το δινει η εταιρια ενω πραγματικα ειναι για λιγοτερα. Δες το στα reviews.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...try_view&iden=9

Το εχω και εγω το συγκεκριμενο σκιμμερ και ξερω πως δεν εχει μεγαλη ροη στην εξοδο, γιατι παρολο που η αντλια ειναι μεγαλη, τραβαει πολυ αερα και ετσι μειωνεται η εισοδος του νερου. Δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

Υπομονη και ολα θα πανε καλα. Απλα μην βιαστεις και κανεις λαθος κινησεις. Πιστευω να σου εχουν λυθει οι περισοτερες απο τις αποροιες σου. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριτώ πάρα πολύ όλους για τις συμβουλές. Με βοηθάτε πάρα πολύ για να ξεκινήσω σωστά :blush:

Έγινε επεξεργασία - Shiba
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...