Jump to content

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!


John_61266

Recommended Posts

Ονομάζομαι Ιωάννης και η απόφαση για ενυδρείο αποφασίστηκε αρχές του 2011 και ξεκίνησε στις 25-09-2011.

Το ενυδρείο είναι της εταιρείας Liubo (made in China), το μοντέλο Anubias A-1500 με εξωτερικές διαστάσεις 1.50cm x 50cm x 65cm και πάχος γυαλιού 1cm. Διαθέτει καπάκι με 4 λάμπες Τ5 Anubias (2x White Lighting 10.000K & 2x Red Lighting 54W έκαστη). Σύνολο λίτρων περίπου 450.

 

Η προσπάθειά μου ήταν για ένα κοινωνικό/φυτεμένο ενυδρείο με τα παρακάτω φυτά και ψαράκια:

 

 

Φυτά:

 

4x Eleocharis aicularis, 4x Microsorum mini, 4x Anubias nana big, 4x Ceratopteris cornuta, 4x Bacopa Caroli και 8x Lilaeopsis novae-zelandiae.

 

Ψαράκια:

Phenacogrammus Interruptus Congo (Tetra) x6

Melanotaenia Boesemani Rainbow (x4)

Melanotaenia Lacustris Blue(Rainbow) (x4)

Botia Lohachata Pakistani (x6)

Hypostomus Plecostomus Gold (x2)

Hypostomus Plecostomus Leopard (x2)

Botia Macracantha (Clown Loach 6.5cm) (x4)

Trichogaster trichopterus (Opaline Gourami XL) (x4)

 

Η προσπάθεια απέτυχε παρόλο το πολύ διάβασμα αλλά τελικά δεν ήταν αρκετό γιατί κανείς δεν μου είπε πράγματα που τα ανακάλυψα (πάλι με διάβασμα) όταν χρειάστηκε να αντιμετωπίσω πλήθος προβλημάτων. Μετά τον καθαρισμό του ενυδρείου σκέφτομαι να το ξαναστήσω με διαφορετικούς κατοίκους και είμαι πολύ κοντά στα χρυσόψαρα και σαν δεύτερη επιλογή κιχλίδες για αρχάριους.

Τα συγχαρητήριά μου για την ιστοσελίδα σας και έγινα μέλος για να έχω την πολύτιμη βοήθειά σας! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Ιωάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Σε τοσα λιτρα δυσκολα φτιαχνεις φυτεμενο με δυσκολα φυτα και γρασιδια.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Γιαννη :thumbsu:

Εχεις ενυδρειο με ιδανικες διαστασεις, κοιτα προς Αμαζονιο η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας! 

 

Η απόφασή μου για φυτά παραμένει απλά για διακοσμητικό ρόλο περισσότερο παρά να κάνω ένα φυτεμένο με γρασίδι κλπ. 

Για Αμαζόνιο αρχικά είχα καταλήξει αλλά δεν έβγαζα άκρη με αρκετές απορίες που είχα.

Ναι, είμαι ακόμα σε σκέψη για αφρικάνες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Ιωαννη,εχεις ιδανικες διαστασεις για να φτιαξεις κατι ομορφο και σου ευχομαι αυτη τη φορα να το χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Οτι αποριες ειχες για τον Αμαζονιο θα σου τις λυσουμε. Στα λιτρα σου παιζεις με πολυ ομορφα ψαρια αλλα και με πληθωρα ειδων αν το θελεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννη, το να βάλεις 32 ψάρια σε 450 λίτρα είναι μεγάλο λάθος. Δεν σε μαλώνω γιατί όλοι από τα λάθη μας αρχίσαμε να μαθαίνουμε αλλά τόσα ψάρια μπορούν να '' συγκατοικήσουν '' σ' ένα ενυδρείο αν είναι συμβατά και το ενυδρείο είναι 1200 λίτρα και άνω. Μια επιλογή ιχθυοσύνθεσης που θα σου προτείνω είναι να διαλέξεις κάποιες Αφρικάνικες κιχλίδες από τη λίμνη Malawi ή τη λίμνη Tanganyika. Έχουν πολλά είδη με διάφορους χαρακτήρες και πολλά χρώματα αλλά να προσέξεις μην ανακατέξεις τις λίμνες. Άρχισε να βλέπεις διάφορα είδη κιχλίδων κι όταν κατασταλάξεις σε κάποια εδώ είμαστε να σου πούμε ποιά ταιριάζουν για συγκατοίκηση. Μην εμπιστευτείς πωλητή σε pet shop. Είμαι πάντα ελεύθερος και πρόθυμος να το συζητάμε.

 

http://youtu.be/KL4HaiV6FwA

 

http://youtu.be/qq-pgCMNGRY

Link to comment
Share on other sites

Πετρο, δεν ειναι επι τις παρουσης μιας και το θςμα ειναι για καλωσορισμα, αλλα γιατι ειναι λαθος τοσα ψαρια σε 450 λιτρα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες.

 

   :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννη, το να βάλεις 32 ψάρια σε 450 λίτρα είναι μεγάλο λάθος. Δεν σε μαλώνω γιατί όλοι από τα λάθη μας αρχίσαμε να μαθαίνουμε αλλά τόσα ψάρια μπορούν να '' συγκατοικήσουν '' σ' ένα ενυδρείο αν είναι συμβατά και το ενυδρείο είναι 1200 λίτρα και άνω. Μια επιλογή ιχθυοσύνθεσης που θα σου προτείνω είναι να διαλέξεις κάποιες Αφρικάνικες κιχλίδες από τη λίμνη Malawi ή τη λίμνη Tanganyika. Έχουν πολλά είδη με διάφορους χαρακτήρες και πολλά χρώματα αλλά να προσέξεις μην ανακατέξεις τις λίμνες. Άρχισε να βλέπεις διάφορα είδη κιχλίδων κι όταν κατασταλάξεις σε κάποια εδώ είμαστε να σου πούμε ποιά ταιριάζουν για συγκατοίκηση. Μην εμπιστευτείς πωλητή σε pet shop. Είμαι πάντα ελεύθερος και πρόθυμος να το συζητάμε.

 

http://youtu.be/KL4HaiV6FwA

 

http://youtu.be/qq-pgCMNGRY

 

Αυτα τα 32 ψαρια που ειχε στο ενυδρειο θελουν 1200 λιτρα και πανω?

Παιδια...χαλαρωστε λιγο..Τα ψαρια που ειχε ανετα μπαινουν σε 450 λιτρα ενυδρειο..μην ειστε υπερβολικοι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 32 ψαρια που ειχε στο ενυδρειο θελουν 1200 λιτρα και πανω?

Παιδια...χαλαρωστε λιγο..Τα ψαρια που ειχε ανετα μπαινουν σε 450 λιτρα ενυδρειο..μην ειστε υπερβολικοι!

Εδω θα συμφωνησω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Συγγνώμη που ακόμα δεν απάντησα στα  μηνύματά σας αλλά δεν ξέρω τον λόγο που δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλωσορίσματα!!!

 

Σε όσα βιβλία/διαδίκτυο διάβασα τα λίτρα αυτά επαρκούν και μάλιστα άνετα για τα ψάρια που είχα τοποθετήσει μιας και το τελικό μέγεθός τους δεν φτάνει το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του ενυδρείου και πάντα για τα συγκεκριμένα ψάρια. Αλλού έγιναν τα λάθη και μάλιστα από την αρχή του στησίματος όταν ο πετσοπάς, έβαλε τα φίλτρα με είσοδο και έξοδο μαζί!!! Μηδέν ροή και τα δύο τρίτα του ενυδρείου ήταν νεκρή ζώνη! Δεν μου είπαν για φυτά από την αρχή του στρωσίματος και μου είπαν να βάλουμε 11,1/2 κιλά εμπλουτισμένο ίζημα! Αυτό που ανακάλυψα αργότερα ήταν πως με αυτό τον ιζηματικό όγκο θα έχεις άλγη του σκοτωμού και χρειαζόντουσαν τουλάχιστον 180 φυτά, με αρκετά από αυτά, ταχείας ανάπτυξης. Όπως καταλαβαίνεται σε μερικές μέρες το ενυδρείο μου, μετά την εισαγωγή και των ψαριών έγινε Παναθηναϊκός!

Και φυσικά με όσα διάβασα και εδώ μέσα ήταν τελείως λάθος και το στρώσιμο. Δεν φαντάζεστε τι τράβηξα για τουλάχιστον ένα χρόνο για να μπορέσω να ισορροπήσω το ενυδρείο και πόσα χρήματα ξόδεψα για να καταφέρω να κρατήσω τα ψαράκια μου ζωντανά...

 

Τι λάθος έχω κάνει και δεν ενημερώνομαι για τα μηνύματά σας ώστε να απαντώ ή είναι κόλλημα του server;

Link to comment
Share on other sites

Αν ακομη υπαρχει το ενυδρειο, κανε μια παρουσιαση να δουμε τα λαθη και να μη το συζηταμε εδω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ακομη υπαρχει το ενυδρειο, κανε μια παρουσιαση να δουμε τα λαθη και να μη το συζηταμε εδω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sturm σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου! 

Αυτό που με απασχολεί είναι να ξαναστήσω το ενυδρείο μου με χρυσόψαρα και ίσως κιχλίδες, με λιγότερες πιθανότητες οι τελευταίες, αλλά την τελική απόφαση θα την πάρω μετά την βοήθειά σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας! 

Έχω αναρτήσει θέμα στα ψάρια κρύου νερού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...