Jump to content

Σημάδια σε μονομάχο


Recommended Posts

redcross.gif


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εξόγκωμα στο πλάι και άσπρο σημάδι στο κεφάλι του

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 15 μεικτά
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Κρεμαστό φίλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι, βιολογικό υλικό και χοντρότρυπο σφουγγάρι.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta splendens
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 2 φορές / μέρα. Δίνω αποξηραμένα sera bloodworms και hikari betta bio-gold (είναι σαν την attison's betta).Κάθε Κυριακή νυστεία και την Δευτέρα αρακά βρασμένο, το 1/4.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.2
- KH: 11
- GH: 18
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.25
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 (με τα aquili, δεν ξέρω αν μετράνε σωστά πλέον)
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-20
- Θερμοκρασία: 25-26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Api για όλα και aquili για νιτρώδη και ph 
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Betta splendens veiltail
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του. Τρώει κανονικά, περιφέρεται σε όλο το ενυδρείο και οι αναπνοές του είναι φυσιολογικές.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Τίποτα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

20150904_221912.jpg

 

20150909_223931.jpg

 

20150923_105614.jpg

 

20150923_105625.jpg

 

20150923_105706.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Πριν καμιά 'βδομάδα, έκλεισα το φίλτρο για να ταΐσω bloodworms επειδή τα παρασέρνει ο ανεμιστήρας και η ροή του φίλτρου και δυστυχώς ξέχασα να το ξαναβάλω στην πρίζα. Το έβαλα την επαύριο το πρωί. Δεν ξέρω αν επηρεάστηκε η βιολογία, δεν έκανα μετρήσεις. Σήμερα όμως μέτρησα 0.25 αμμωνία.

Επίσης το εξόγκωμα το έχει περίπου 10 μέρες, αλλά όποτε έβλεπε το κιν. που προσπαθούσα να βγάλω φώτο, εξαφανιζόταν (στρεσάρεται πολύ με τις φώτο και χωρίς φλας). Δεν έκανα κάτι, είπα να το αφήσω μήπως υποχωρήσει μόνο του. Αλλά σήμερα είδα και αυτό στο κεφάλι του.

______________________________________________________________

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

1. Μπολιασμα. Χθες. (απο υγειες ενυδρειο, ποτε απο πετσοπ)

2. Εικοσαλεπτα καθημερινα μπανια σε αλατονερο μεσα σε καθαρο δοχειο με νερο απο το ενυδρειο και αεραντλια 1% (100 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό). Και 2-3 λιτρα δοχειο φτανει για το ψαρι αυτο. Δεν πιστευω να χρειαστουν πανω απο 3-5 μερες.

3, Προσθηκη αλατιου (απο την πρωτη μερα) στο ενυδρειο 0,3% (30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό). Για 15-30 μερες. Σε καθε αλλαγη νερου, προσθετεις αυτο που αφαιρεθηκε (δλδ σε 30% αλλαγη νερου, προσθετεις το 30% της δοσολογιας που εβαλες)

 

Αν δεν εχεις ξανακανει μπανιο σε ψαρι, ευκαιρια να μαθεις.:

- Αλατι χονδρο απο σουπερμαρκετ (πχ Χιων φυσικο αλατι χωρις ιωδιο. Αν βρεις την 5κιλη συσκευασια του τυροκομικου ακομα καλυτερα)

- Το "σπας" εντελως πριν το ριξεις στο νερο, ειτε με αεραντλια (χρονοβορο και πιτσιλαει αλατι), ειτε σε φραπεδιερα. Μη βαλεις πολυ αλατι γιατι δεν το σπαει ευκολα ετσι. Σε κανατα ενος λιτρου νερο, βαζε μεχρι 6-7 κουταλιες αλατι.

- ΜΙα κουταλια αλατι ειναι περιπου 15 γρ. Ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ περιπου (αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας)

- Θα πιασεις προσεκτικα το ψαρι με την αποχη (καλης ποιοτητας, να μη τραυματιζει τη βλεννη των ψαριων) και θα το ριξεις απευθειας στο αλατονερο.

Αν δεις το ψαρι και τσιτωνει ή να ανασαινει πολυ γρηγορα στην αρχη οταν το βαλεις στο αλατι μη τρομαξεις.Ακομα κι αν ανεβει στην επιφανεια. Θα ηρεμησει σε λιγο.

Να τρομαξεις μονο αν δεις να "ηρεμει" πολυ, δλδ να πεφτουν/αραιωνουν πολυ οι ανασες και μενει ακινητο. Τοτε διακοπτεις το μπανιο και το επιστρεφεις αμεσα στο ενυδρειο.

Αν ομως ολα πανε καλα, ως συνηθως, επεστρεψε το στο ενυδρειο με μικρη προσαρμογη.

Βγαλε το μισο νερο απο το δοχειο και αρχισε να προσθετεις λιγο λιγο απο το ενυδρειο. (περιπου 15λεπτη διαρκεια)

Αν εχεις σωληνακι αεραντλιας και βαλβιδα ροης ακομα καλυτερα και πιο ανετα, μπορεις ετσι να το κανεις με drip μεθοδο (γρηγορη σταγονα), βουτωντας τη μια ακρη στο ενυδρειο και στηριζωντας σταθερα την αλλη στο δοχειο (το οποιο ειναι τοποθετημενο πιο χαμηλα απο το ενυδρειο) με ενα δυνατο μανταλακι. (ξεκινημα ροης με μια δυνατη ρουφηξια)

Aν δεν εχει παθει καμια μονιμη ζημια απο την εκθεση στην εστω λιγη αλλα μονιμη απο τι καταλαβαινω αμμωνια, το fungus θα φυγει σε μερικες μερες και θα ειναι σαν πρωτα.

Η εμφανιση του, ωφειλεται 99% στο στρες απο την τοξικοτητα του νερου.

Το fungus που υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια, καραδοκει και βρισκει το ψαρι χωρις "αμυνες". Το στρες ελλατωνει τις "αμυνες" (ανοσοποιιητικο) του ψαριου (οπως και σε ολα τα πλασματα) και η τοξικοτητα το νερου ειναι ενας σοβαρος παραγοντας για στρες.

Ευτυχως που το εμφανισε δλδ, πριν βγει τιποτα πιο σοβαρο στο ψαρι.

Καλη τυχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι 1 φορά την εβδομάδα μουλιάζω την τροφή του σε 2 σταγόνες βιταμίνης.

Και τα δύο σημάδια είναι συμπτώματα του fungus δηλαδή;

Όλα αυτά με το αλάτι, μου ακούγονται λίγο "σκληρά" να σου πω την αλήθεια. Δεν θα στρεσαριστεί περισσότερο με τόσες αλλαγές περιβάλλοντος; 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανεις αποτομες κινησεις με την αποχη κλπ, και δεν θα στρεσαριστει.

Η βιταμινη δεν εχει σχεση.

Το σημαδι στο κεφαλι μπορεσα μονο να διακρινω καθαρα, αλλα μαλλον το αλατι θα κανει δουλεια και στο "εξογκωμα" που μαλλον και ελπιζω να ειναι απλως λεπια πειραγμενα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις να μαλακωσεις και το νερο λιγο.

Χρησιμοποιησε λιγα ξερα φυλα (πχ πλατανοφυλλα που βρισκονται πιο ευκολα).

Να τα μαζευεις τελειως ξερα και  καθαρα απο κουτσουλιες κλπ.

Απλο ξεπλυμα με ζεστο νερο.

Σε 15 λιτρα με τοσο σκληρο νερο, 2-3 ειναι ΟΚ.

Βγαζε τα λιγο πριν αρχισουν να θρυματιζονται. (καθε 1-3 μηνες συνηθως δλδ τα αλλαζεις με καινουρια).

Στην αρχη δεν βουλιαζουν. Δεν πειραζει, την αλλη μερα θα βουλιαξουν. Αφου βουλιαξουν, βαλτα καπου στην ακρη να μην εμποδιζουν τη θεα, ή ορθια στην πλατη σαν φοντο.

Προστατευουν και απο fungus.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

1. Μπολιασμα. Χθες. (απο υγειες ενυδρειο, ποτε απο πετσοπ)

2. Εικοσαλεπτα καθημερινα μπανια σε αλατονερο μεσα σε καθαρο δοχειο με νερο απο το ενυδρειο και αεραντλια 1% (100 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό). Και 2-3 λιτρα δοχειο φτανει για το ψαρι αυτο. Δεν πιστευω να χρειαστουν πανω απο 3-5 μερες.

3, Προσθηκη αλατιου (απο την πρωτη μερα) στο ενυδρειο 0,3% (30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό). Για 15-30 μερες. Σε καθε αλλαγη νερου, προσθετεις αυτο που αφαιρεθηκε (δλδ σε 30% αλλαγη νερου, προσθετεις το 30% της δοσολογιας που εβαλες)

 

Αν δεν εχεις ξανακανει μπανιο σε ψαρι, ευκαιρια να μαθεις.:

- Αλατι χονδρο απο σουπερμαρκετ (πχ Χιων φυσικο αλατι χωρις ιωδιο. Αν βρεις την 5κιλη συσκευασια του τυροκομικου ακομα καλυτερα)

- Το "σπας" εντελως πριν το ριξεις στο νερο, ειτε με αεραντλια (χρονοβορο και πιτσιλαει αλατι), ειτε σε φραπεδιερα. Μη βαλεις πολυ αλατι γιατι δεν το σπαει ευκολα ετσι. Σε κανατα ενος λιτρου νερο, βαζε μεχρι 6-7 κουταλιες αλατι.

- ΜΙα κουταλια αλατι ειναι περιπου 15 γρ. Ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ περιπου (αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας)

- Θα πιασεις προσεκτικα το ψαρι με την αποχη (καλης ποιοτητας, να μη τραυματιζει τη βλεννη των ψαριων) και θα το ριξεις απευθειας στο αλατονερο.

Αν δεις το ψαρι και τσιτωνει ή να ανασαινει πολυ γρηγορα στην αρχη οταν το βαλεις στο αλατι μη τρομαξεις.Ακομα κι αν ανεβει στην επιφανεια. Θα ηρεμησει σε λιγο.

Να τρομαξεις μονο αν δεις να "ηρεμει" πολυ, δλδ να πεφτουν/αραιωνουν πολυ οι ανασες και μενει ακινητο. Τοτε διακοπτεις το μπανιο και το επιστρεφεις αμεσα στο ενυδρειο.

Αν ομως ολα πανε καλα, ως συνηθως, επεστρεψε το στο ενυδρειο με μικρη προσαρμογη.

Βγαλε το μισο νερο απο το δοχειο και αρχισε να προσθετεις λιγο λιγο απο το ενυδρειο. (περιπου 15λεπτη διαρκεια)

Αν εχεις σωληνακι αεραντλιας και βαλβιδα ροης ακομα καλυτερα και πιο ανετα, μπορεις ετσι να το κανεις με drip μεθοδο (γρηγορη σταγονα), βουτωντας τη μια ακρη στο ενυδρειο και στηριζωντας σταθερα την αλλη στο δοχειο (το οποιο ειναι τοποθετημενο πιο χαμηλα απο το ενυδρειο) με ενα δυνατο μανταλακι. (ξεκινημα ροης με μια δυνατη ρουφηξια)

Aν δεν εχει παθει καμια μονιμη ζημια απο την εκθεση στην εστω λιγη αλλα μονιμη απο τι καταλαβαινω αμμωνια, το fungus θα φυγει σε μερικες μερες και θα ειναι σαν πρωτα.

Η εμφανιση του, ωφειλεται 99% στο στρες απο την τοξικοτητα του νερου.

Το fungus που υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια, καραδοκει και βρισκει το ψαρι χωρις "αμυνες". Το στρες ελλατωνει τις "αμυνες" (ανοσοποιιητικο) του ψαριου (οπως και σε ολα τα πλασματα) και η τοξικοτητα το νερου ειναι ενας σοβαρος παραγοντας για στρες.

Ευτυχως που το εμφανισε δλδ, πριν βγει τιποτα πιο σοβαρο στο ψαρι.

Καλη τυχη.

 

Συνοψίζοντας:

1) Μπόλιασμα. Δυστυχώς δεν έχει φίλο συνχομπίστα για μπόλι. Έχω έναν αλλά έχει pet shop.

2) Αεραντλία 1%. Δεν έχω αεραντλία και τι σημαίνει το 1% ; Έχω ένα μικρό φιλτράκι που το έχω για την διάχυση του co2 και έχει είσοδο από πάνω με λαστιχάκι για να τραβάει αέρα απ' το περιβάλλον. Κάνει δουλειά;

3) Προσθήκη αλατιού απ' την πρώτη μέρα. Εννοείς από σήμερα; Σήμερα είναι η προγραμματισμένη αλλαγή νερού (50% κάνω). Άρα παίρνω το αλάτι που είπες, το σπάω σε φραπεδιέρα και ρίχνω σύμφωνα με τα μεικτά λίτρα ή τα καθαρά; Και θα ξαναρίξω πάλι στην επόμενη αλλαγή; Και αυτό το αλάτι όταν τελειώσει η θεραπεία, πως θα το απομακρύνω;

 

 

Να κοιταξεις να μαλακωσεις και το νερο λιγο.

Χρησιμοποιησε λιγα ξερα φυλα (πχ πλατανοφυλλα που βρισκονται πιο ευκολα).

Να τα μαζευεις τελειως ξερα και  καθαρα απο κουτσουλιες κλπ.

Απλο ξεπλυμα με ζεστο νερο.

Σε 15 λιτρα με τοσο σκληρο νερο, 2-3 ειναι ΟΚ.

Βγαζε τα λιγο πριν αρχισουν να θρυματιζονται. (καθε 1-3 μηνες συνηθως δλδ τα αλλαζεις με καινουρια).

Στην αρχη δεν βουλιαζουν. Δεν πειραζει, την αλλη μερα θα βουλιαξουν. Αφου βουλιαξουν, βαλτα καπου στην ακρη να μην εμποδιζουν τη θεα, ή ορθια στην πλατη σαν φοντο.

Προστατευουν και απο fungus.

 

Έχω ξεκινήσει αλλαγές νερού με 4 λίτρα νερό από Α/Ο και 2 λίτρα βρύσης με gh 14. Σταδιακά θα πέσει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας:

1) Μπόλιασμα. Δυστυχώς δεν έχει φίλο συνχομπίστα για μπόλι. Έχω έναν αλλά έχει pet shop.

2) Αεραντλία 1%. Δεν έχω αεραντλία και τι σημαίνει το 1% ; Έχω ένα μικρό φιλτράκι που το έχω για την διάχυση του co2 και έχει είσοδο από πάνω με λαστιχάκι για να τραβάει αέρα απ' το περιβάλλον. Κάνει δουλειά;

3) Προσθήκη αλατιού απ' την πρώτη μέρα. Εννοείς από σήμερα; Σήμερα είναι η προγραμματισμένη αλλαγή νερού (50% κάνω). Άρα παίρνω το αλάτι που είπες, το σπάω σε φραπεδιέρα και ρίχνω σύμφωνα με τα μεικτά λίτρα ή τα καθαρά; Και θα ξαναρίξω πάλι στην επόμενη αλλαγή; Και αυτό το αλάτι όταν τελειώσει η θεραπεία, πως θα το απομακρύνω;

 

 

 

 

Έχω ξεκινήσει αλλαγές νερού με 4 λίτρα νερό από Α/Ο και 2 λίτρα βρύσης με gh 14. Σταδιακά θα πέσει πιστεύω.

 

- "1%" ειναι η δοσολογια του αλατιου για το μπανιο στο δοχειο. Ξεχασα το κομμα μετα την "αεραντλια".

 

- Αν δεν εχεις μπολι. βαζε seachem prime στο ενυδρειο (οχι μονο στο νερο αλλαγης ως αντιχλωριο) μεχρι να μηδενισει η αμμωνια μονη της (να στρωσει δλδ παλι φιλτρο). Αποτοξικοποιει την αμμωνια και τα νιτρωδη.

Δοσολογια (με βαση ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου) 1ml prime για καθε 1ppm αμμωνιας. Εσυ βαζε 1ppm μινιμουμ ακομα και λιγοτερη αμμωνια να εχεις.

 

- Οχι δεν κανει το φιλτρακι. Παρε αεραντλια, σωληνακι και αεροπετρα. Θα τη βαλεις στο δοχειο με το αλατονερο για οσο διαρκει το μπανιο. Αν η αεραντλια τοποθετειται πιο ψηλα απο το δοχειο (ή ενυδρειο γενικοτερα) χρειαζεται και check valve (ανεπιστροφη βαλβδιδα) τοποθετημενο στη μεση στο σωληνακι  για να μη γυρισει πισω το νερο.

 

- Απο σημερα αλατι. Μετα την αλλαγη. Δοσολογια για τα λιτρα του νερου του ενυδρειου.

Στην επομενη αλλαγη, αφου κανεις 50%, βαλε και 50% της δοσολογιας 0.3% αλατιου (δλδ στο νερο της αλλαγης βαλε 0.15%, ητοι 15 γραμμαρια αλατι, ητοι μια κουταλια της σουπας)

Συνιστω να ξανακανεις μια εξτρα αλλαγη νερου ενδιαμεσα στην εβδομαδα 30%. (σε αυτο θα βαλεις 0.1% αλατι, ητοι 10 γραμμαρια, ητοι δυο κουταλακι του γλυκου.

 

- Το αλατι φευγει σταδιακα με τις αλλαγες (γιαυτο και συμπληρωνεις αλατι στις αλλαγες για να μη πεφτει η δοσολογια κατα τη θεραπεια).

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιατερο. Δεν κανει κακο για οσο παραμεινει.

 

- ΟΚ, αφου πηρες ΑΟ. Παντως 1 πλατανοφυλλο, μονο καλο θα εκανε στο ενυδρειο, ακομα κι αν βαζεις ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα όλα τα πράγματα. Αεραντλία, αερόπετρα, λαστιχάκια κλπ.

Δεν έχω όμως prime. Χρησιμοποιώ της api το stresscoat. Κάνει; 

Επίσης αλάτι μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα χοντρό της ΧΙΩΝ και γράφει χωρίς πρόσθετα. Στην πίσω μεριά γράφει μόνο: θαλασσινό αλάτι. Δεν βρήκα άλλο χοντρό που να μην έχει ιώδιο. Ελπίζω να μην έχει ούτε αυτό.

Είναι με πράσινα γράμματα απ' αυτά του Link που μου έδωσες πριν. Τυροκομικό ούτε για πλάκα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξεκινάω την θεραπεία, πριν κάνω λάθος τα ξαναλέω:

 

Η εβδομαδιαία αλλαγή νερού έγινε. Προσθέτω στο ενυδρείο 45gr αλάτι, σωστά;

Μετά απ' αυτό, βάζω σε 2 λίτρα νερού απ' το ενυδρείο ( της αλλαγής αυτό που έβγαλα μπορώ να το βάλω; ) 20gr αλάτι και τον αφήνω μέσα για πόση ώρα;

Για την προσαρμογή τώρα: αδειάζω απ' το δοχείο με το αλατόνερο το μισό νερό και συμπληρώνω αυτό που έβγαλα με νερό απ' το ενυδρείο. Σωληνάκι αεραντλίας έχω, αλλά δεν έχω βαλβίδα ροής. Αν ρουφήξω και το αφήσω να μπαίνει με τη φυσική ροή;

 

Το αλάτι το διαλύω σκέτο ή βάζω νερό μέσα;

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ρε παιδιά; Είμαι με τα αλάτια στα χέρια. Επίσης μου είπαν να μη ρίξω αλάτι στο ενυδρείο, γιατί θα την ακούσουν τα φυτά :/.

Το apple snail να το βγάλω απ' το ενυδρείο; Όπως καταλαβαίνετε είναι η πρώτη μου φορά με ασθένεια και θεραπεία και έχω πελαγώσει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ελα, μολις γυρισα.

Ναι, 45 γρ σε 15 λιτρα ενυδρειο.

20 λεπτα διαρκεια το μπανιο εχω γραψει.

20 γρ ναι στα δυο λιτρα, για μπανιο

Το αλατι το σπας σε νερο φυσικα. Εχω γραψει σχετικα. Αυτο που θα συμπληρωσω ειναι το νερο που θα το σπασεις να ειναι απο το ενυδρειο (αφου ειναι 2 μονο τα λιτρα του δοχειου)

Σπασε τα 20 γρ. σε μισο λιτρο νερο  για πιο ευκολο σπασιμο.

Τα 45 γρ κι αυτα σε μισο λιτρο νερο τουλαχιστον. Αν εχεις ενος λιτρου κανατα, ακομα καλυτερα και πιο ευκολα.

Ελπιζω να σε προλαβα

Link to comment
Share on other sites

Με τοσο λιγο αλατι δεν παθαινουν τιποτα τα φυτα.

Ουτε τα apple. Παρολα αν δεις και τουμπαρουν ή πανε να βγουν απο το νερο, τα βγαζεις για οσο καιρο εχεις αλατι.

(Κανονικα δεν επρεπε να υπαρχουν εκει μεσα apple, γιατι ειναι και πολυ ρυπογογα. Αναρωτιεμαι ομως ποσο πιο σκληρο θα ηταν τον νερο χωρις αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ είμαι, δεν ξεκίνησα τίποτα αν δεν πάρω το οκ.

Ωραία, το άλλο με τα φυτά ισχύει; Ότι θα την ακούσουν με το αλάτι;

Edit: Ok με πρόλαβες. Ευχαριστώ, βάζω μπροστά και ενημερώνω.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τον πιάσω με τίποτα, όλο κρύβεται. Αν αφήσω την απόχη μέσα σταθερή, λες να πάει μόνος του από περιέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ώρα τον έπιασα επιτέλους! Ξεφύτεψα και ένα κλάδεμα ludwigia στην προσπάθειά μου... Όλα καλά :).

 

Βρήκα έναν ρυθμιστή ροής που είχε το μικρό φιλτράκι πάνω και εδώ και 10 λεπτά συμπληρώνω 1 λίτρο νερό ενυδρείου. Ταίζω τώρα το βράδυ;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τον πιάσω με τίποτα, όλο κρύβεται. Αν αφήσω την απόχη μέσα σταθερή, λες να πάει μόνος του από περιέργεια;

Ναι αστην μεσα να τη συνηθισει πρωτα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

 

Βρήκα έναν ρυθμιστή ροής που είχε το μικρό φιλτράκι πάνω και εδώ και 10 λεπτά βάζω συμπληρώνω 1 λίτρο νερό ενυδρείου. Ταίζω τώρα το βράδυ;

 

Τι εννοεις συμπληρωνεις 1 λιτρο ?

Στην επιστροφη του ψαριου στο ενυδρειο εισαι? Τελειωσες με το μπανιο????

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην επιστροφή ήμουν. Τέλειωσα το μπάνιο. Έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Άργησες, του έδωσα... Πίστευα ότι δεν θα απαντούσες απόψε.

Με όρεξη το έφαγε όμως, σαν να μην έγινε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω δεν συμφωνω με το αλατι,οι μονομαχοι δεν ειναι ανεκτοι στο αλατι.επισης να τον βγαζεις απο το ενυδρειο συνεχεια για να κανεις τα μπανια τον στρεσαρεις πολυ.ειναι προτιμοτερο να γινεται η θεραπεια μεσα στο ενυδρειο μιας κ ειναι μονο του το ψαρι.εγω θα ελεγα να ξεκιναγες μια πιο ελαφρια θεραπεια με καποιο αντιβιοτικο αρχικα.ομως αφου ξεκινησες τωρα αυτη την γραμμη συνεχισε κ βλεπουμε.μετα πρεπει να προσεξεις να βγει το αλατι σταδιακα απο το ενυδρειο κ οχι με αποτομη αλλαγη νερου.αλλαζεις απο λιγο καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην στρεσαρεις το ψαρι, δεν ειναι αναγκη να το ξαναβαλεις ενυδρειο. Βαλτο σε ενα νοσοκομειο χωρις διακοσμηση, χωρις φωτα, ετσι ωστε το ψαρι να ειναι σε κατασταση χαλαρωσης και να το πιανεις και πιο ευκολα. Εννοειται με το φιλτρακι του και το νερο απο το ενυδρειο του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην στρεσαρεις το ψαρι, δεν ειναι αναγκη να το ξαναβαλεις ενυδρειο. Βαλτο σε ενα νοσοκομειο χωρις διακοσμηση, χωρις φωτα, ετσι ωστε το ψαρι να ειναι σε κατασταση χαλαρωσης και να το πιανεις και πιο ευκολα. Εννοειται με το φιλτρακι του και το νερο απο το ενυδρειο του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείς να το έχω μόνιμα σε καραντίνα ή να του κάνω τα μπάνια και μετά να επιστρέφει στην καραντίνα αντί για το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Κανε του το μπανιο και βαλτον σε μια αλλη γυαλλα η δοχειο μεχρι να τελειωσει η θεραπεια. Δυο τρεις μερες θα ειναι εκει. Θα τον πιανεις ευκολα χωρις πολλα κυνηγητα και χωρις να ξεστηνεις το ενυδρειο, μπανακι και πισω. Μολις γινει καλα, μπλουμ στο ενυδρειο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...