Jump to content

Σημάδια σε μονομάχο


Recommended Posts

Νομιζα οτι τον εκανες μπανιο μονο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω αυτή τη γραμμή που έχω ξεκινήσει τώρα και βλέπουμε πως θα πάει. Μόνο που είναι δύσκολο να τον πιάνω στο ενυδρείο. Γνωρίζει την απόχη και δεν περνάει από πάνω της.

Αλήθεια, γιατί βάζουμε χοντρό αλάτι και το σπάμε και όχι ψιλό κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

Εμ γιαυτο ειπα να μην τον επιστρεφεις στο ενυδρειο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- "1%" ειναι η δοσολογια του αλατιου για το μπανιο στο δοχειο. Ξεχασα το κομμα μετα την "αεραντλια".

 

- Αν δεν εχεις μπολι. βαζε seachem prime στο ενυδρειο (οχι μονο στο νερο αλλαγης ως αντιχλωριο) μεχρι να μηδενισει η αμμωνια μονη της (να στρωσει δλδ παλι φιλτρο). Αποτοξικοποιει την αμμωνια και τα νιτρωδη.

Δοσολογια (με βαση ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου) 1ml prime για καθε 1ppm αμμωνιας. Εσυ βαζε 1ppm μινιμουμ ακομα και λιγοτερη αμμωνια να εχεις.

 

- Οχι δεν κανει το φιλτρακι. Παρε αεραντλια, σωληνακι και αεροπετρα. Θα τη βαλεις στο δοχειο με το αλατονερο για οσο διαρκει το μπανιο. Αν η αεραντλια τοποθετειται πιο ψηλα απο το δοχειο (ή ενυδρειο γενικοτερα) χρειαζεται και check valve (ανεπιστροφη βαλβδιδα) τοποθετημενο στη μεση στο σωληνακι  για να μη γυρισει πισω το νερο.

 

- Απο σημερα αλατι. Μετα την αλλαγη. Δοσολογια για τα λιτρα του νερου του ενυδρειου.

Στην επομενη αλλαγη, αφου κανεις 50%, βαλε και 50% της δοσολογιας 0.3% αλατιου (δλδ στο νερο της αλλαγης βαλε 0.15%, ητοι 15 γραμμαρια αλατι, ητοι μια κουταλια της σουπας)

Συνιστω να ξανακανεις μια εξτρα αλλαγη νερου ενδιαμεσα στην εβδομαδα 30%. (σε αυτο θα βαλεις 0.1% αλατι, ητοι 10 γραμμαρια, ητοι δυο κουταλακι του γλυκου.

 

- Το αλατι φευγει σταδιακα με τις αλλαγες (γιαυτο και συμπληρωνεις αλατι στις αλλαγες για να μη πεφτει η δοσολογια κατα τη θεραπεια).

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιατερο. Δεν κανει κακο για οσο παραμεινει.

 

- ΟΚ, αφου πηρες ΑΟ. Παντως 1 πλατανοφυλλο, μονο καλο θα εκανε στο ενυδρειο, ακομα κι αν βαζεις ΑΟ.

 

Ξαναδιαβάζοντας τις απαντήσεις, βρήκα αυτό που δεν καταλήξαμε τελικά κάπου. Prime δεν έχω, ρίχνω api stresscoat.

Τι μπορώ να κάνω για την αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν αποτοξικοποει αμμωνια. Συνεχιζεις και το χρησιμοποεις ως αντιχλωριο βεβαια.

Δεν κανεις τιποτα. Μετρησεις και φρεσκαρισμα του νερου καθε 2-3 μερες, για οσο βρισκεις αυτες τις μικρες ενδειξεις στις μετρησεις.

Λογικα πρεπει να εχει υποχωρησει τελειως τωρα πια.

Αν δεν μηδενισει, ή κατι δεν παει καλα με τα τεστ ή κατι δεν παει καλα με το φιλτρο. Εχεις καταλαβει ή υποψιαζεσαι που οφειλεται αυτο το Peak (αν υπηρεκ δηλαδη και δεν ειναι λαθος των τεστ)? καποια αλλαγη στις ρουτινες του ενυδρειου, καποιο ανακατεμα βυθου, μεταφυτευσεις?)

Ελεγξε τις ημερομηνιες ληξης των τεστ.

Μαζι ελεγχεις και νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο βυθός ανακατεύεται λίγο λόγω των συχνών κλαδεμάτων του limnophila sessiliflora. Μεγαλώνει γρήγορα και φυτεύω τα κλαδέματα. Αλλά μπορεί αυτός να είναι λόγος για αμμωνία; Τα τεστ λήγουν το 2020. Νιτρώδη όπως είπα και στην αρχή μετράω με aquili αλλά δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Η αμμωνία κατά τη γνώμη μου, οφείλεται στο ότι έμεινε το φίλτρο εκτός πρίζας 12 ώρες. Έχασα βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Το κλαδεμα δεν ειναι λογος. Το ανακατεμα του βυθου ειναι.

Κι εγω δεν τα εμπιστευομαι τα aquili. Αν υπηρχε τροπος να δανειστεις αλλα τεστ απο συνχομπιστα .... αλλα ειπες οτι δεν εχει συνχομπιστα κοντα, ουτε για μπολι.

Αμμωνια με τι μετρας?

 

Μαλιστα. Εμεινε το φιλτρο 12 ωρες εκτος λειτουργιας.

Αν ειχες ισχυρη και επαρκη βιολογια και φιλτρο, αυτη η διακοπη δεν θα επρεπε να φερει κανενα προβλημα.

Μαλλον ειναι οριακη η φιλτρανση, ειτε σε ποσοτητα ειτε σε ποιοτητα υλικων.

Με ενα ψαρι, δεν θα επρεπε κανονικα να υπηρχε προβλημα αμμωνιας κλπ, ακομα και χωρις φιλτρο και να εφτανε η βιολογια του εσωτερικου του ενυδρειου (βυθος επιφανειες κλπ).

Το θεμα ειναι ομως οτι ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο για κατι τετοιο.

 

Αμμωνια αρχισες να ελεγχεις απο την πρωτη μερα που εγινε η διακοπη λειτουργιας του φιλτρου?

Θελω να πω, υπαρχει περιπτωση, αν δεν ελεγξες απο την πρωτη μερα, να ειχαμε περισσοτερη απο 0.25ppm αμμωνιας στο ενυδρειο?

(γιατι αυτη η τιμη δεν ειναι επικινδυνη, αν αναλογιστουμε οτι ειναι ολικη αμμωνια (ΝΗ3+ΝΗ4) και η τοξικη (ΝΗ3) ειναι λιγοτερη (αναλογα και το πεχα και τη θερμοκρασια)

Εκτος αν το τεστ νιτρωδων μετραει οτι να'ναι και το θεμα δημιουργηθηκε απο τα νιτρωδη. (κατι που δικαιολογει και το θεματακι στα λεπια που νομιζω ειναι απο ξυσιμο - αφου τα νιτρωδη προκαλουν και "φαγουρα" στα ψαρια)

 

Γενικοτερα στα λιγα λιτρα χρειαζεται μεγαλη προσοχη,Ολα κρεμονται απο μια κλωστη (εκ του αποτελεσματος)

Εχουν δικιο καποιοι τελικα, που λενε οτι και στο μονομαχο χρειαζεται κατι περισσοτερο απο το ... μινιμουμ.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

 

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Πριν καμιά 'βδομάδα, έκλεισα το φίλτρο για να ταΐσω bloodworms επειδή τα παρασέρνει ο ανεμιστήρας και η ροή του φίλτρου και δυστυχώς ξέχασα να το ξαναβάλω στην πρίζα. Το έβαλα την επαύριο το πρωί. Δεν ξέρω αν επηρεάστηκε η βιολογία, δεν έκανα μετρήσεις. Σήμερα όμως μέτρησα 0.25 αμμωνία.

Επίσης το εξόγκωμα το έχει περίπου 10 μέρες, αλλά όποτε έβλεπε το κιν. που προσπαθούσα να βγάλω φώτο, εξαφανιζόταν (στρεσάρεται πολύ με τις φώτο και χωρίς φλας). Δεν έκανα κάτι, είπα να το αφήσω μήπως υποχωρήσει μόνο του. Αλλά σήμερα είδα και αυτό στο κεφάλι του.

______________________________________________________________

 

 

Τα γράφω στην αρχή αυτά. Δεν έκανα μετρήσεις, οπότε ναι, μπορεί να ήταν μεγαλύτερη η αμμωνία. Αλλά πίστευα ότι δεν θα πάθαινε κάτι η βιολογία με 12ωρη διακοπή.

Αμμωνία μετράω με api. Λήγουν το 2019 και μετράνε σωστά. Στο νερό βρύσης δείχνουν 0.

Το κλάδεμα έχει να κάνει και με το φύτεμα, άρα και ανακάτεμα του βυθού.

2 ερωτήσεις:

1) Με τα λιπάσματα τι κάνω; Τα συνεχίζω κανονικά;

2) Το νερό που έχω για τα μπάνια το αλλάζω συνέχεια, ή στο ίδιο το χθεσινό θα ξανακάνω σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω στην αρχή αυτά. Δεν έκανα μετρήσεις, οπότε ναι, μπορεί να ήταν μεγαλύτερη η αμμωνία. Αλλά πίστευα ότι δεν θα πάθαινε κάτι η βιολογία με 12ωρη διακοπή.

Αμμωνία μετράω με api. Λήγουν το 2019 και μετράνε σωστά. Στο νερό βρύσης δείχνουν 0.

Το κλάδεμα έχει να κάνει και με το φύτεμα, άρα και ανακάτεμα του βυθού.

2 ερωτήσεις:

1) Με τα λιπάσματα τι κάνω; Τα συνεχίζω κανονικά;

2) Το νερό που έχω για τα μπάνια το αλλάζω συνέχεια, ή στο ίδιο το χθεσινό θα ξανακάνω σήμερα;

 

H sessiliflora τουλαχιστον που ανεφερες κλαδευεται απο οτι ξερω με κοψιμο και δεν χρειαζεται ξεφυτεμα. Γιαυτο ειπα οτι δεν παιζει ρολο.

 

Δεν πειραζουν τα λιπασματα, σε λογικα πλαισια λιπανσης.

Το πετας το νερο και βγαζεις καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε δεν κατάλαβες, δεν ξεφυτεύω τίποτα. Τα κλαδέματα απλά τα φυτεύω, νέα φυτά. Και έτσι ανακατεύεται λίγο ο βυθός.

Αν κάθε μέρα για τα μπάνια βγάζω νερό απ' το ενυδρείο, πως θα ξέρω πόσο αλάτι να συμπληρώσω στο δοχείο αλλά και στο ενυδρείο αφού κάποια ποσότητα αλατιού θα φεύγει κάθε μέρα;

Στο ενυδρείο λογικά αν βγάλω 2 λίτρα νερό, θα πρέπει να βάζω στο φρέσκο νερό που θα συμπληρώνω 6gr αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ειναι κι αυτο.

2 λιτρα απο τα 15, ειναι καποια ποσοτητα. Δεν το σκεφτηκα.

Βαζουμε 0.3% για 2 λιτρα, δηλαδη ... κομπιουτερακι .... 2000 x 0,3% = 6γρ.

Ενα κουταλακι του γλυκου επιπλεον λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

2 λίτρα σε μεγάλα ενυδρεία είναι σαν να πεινάς και να φας σούπα. Στο δικό μου βγαίνουν τα φυτά έξω απ' το νερό με αυτά τα 2 λίτρα :P.

Ωραία και στο δοχείο τώρα που ήδη έχει αλάτι απ' το νερό του ενυδρείου;

Θεωρητικά αν στα 2 λίτρα νερό ενυδρείου περιέχονται 6gr αλάτι, θα πρέπει να βάλω ακόμη 14gr άρα 3 κουταλάκια του γλυκού;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και λιγο παρανω αν ειναι στο δοχειο το αλατι δεν πειραζει. Το 1% δεν ειναι οριακο για να φοβηθεις αν ξεπεραστει λιγο. (πχ εχω κανει και με 3% σε ψαρ σε σοβαρη κατασταση)

Εφοσον δεν ειδες κανενα προβλημα στην αντιδραση του ψαριου χθες που του εκανες μπανιο, καντο οπως χθες,

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία το ενοχλούσε πολύ. Το κολλούσε στην άκρη του απιονισμένου μπουκαλιού. Μόλις σήκωνα λίγο την αερόπετρα καλυτέρευε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μπουκαλι-μπετονι το κανεις το μπανιο?

Δλδ εχει υψος και οχι πλατος/μηκος?

Κανενα κουβαδακι, λεκανη, δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι λεκάνη να χρησιμοποιήσω για 2 λίτρα; Έχω ένα πλαστικό ενυδρείο 10 λίτρα αλλά θα είναι πολύ ρηχά με 2 λίτρα νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έπρεπε να τον έβλεπες χθες βράδυ που τον έκανα μπάνιο στο πλαστικό 10λιτρο ενυδρείο. Όσο είχε μέσα 2 λίτρα νερό ήταν μια χαρά, δεν τον ενοχλούσε και η αεραντλία γιατί είχε χώρο να πάει κάπου πιο ήρεμα. Μετά έπρεπε να τον δεις που έβγαλα το 1 λίτρο για να κάνω την προσαρμογή ένα στρες που τον έπιασε. Ίσα που είχε χώρο να κολυμπάει και να μην βγει εκτός νερού. Με έρπιση πήγαινε. Πρέπει να βρω άλλο δοχείο :/

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν ξερω και πως ειναι αυτο που εχεις, αλλα θα ηταν προτιμοτερο ενα δοχειο με αναλογες πλευρες (οχι δλδ πολυ ψηλο και πολυ στενο).

Αν νομιζεις οπως το παρακολουθεις, οτι παει καλα ετσι, αστο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω λίγο για την κατάσταση.

Η ludwigia δυστυχώς την έχει ακούσει με το αλάτι. Τα φύλλα της έχουν κάνει τρύπες και κάποια άλλα είναι σαν φαγωμένα.

Ο μονομάχος δείχνει μια μικρή βελτίωση στο σημάδι που έχει στο κεφάλι, μικρή όμως. Το εξόγκωμα στο πλάι δεν έχει υποχωρήσει. Νομίζω ότι αλλαγή νερού δεν θα χρειαστεί να κάνω όπως μου είπες, κάθε φορά που του κάνω το μπάνιο, βγάζω 2 λίτρα νερό για να βάλω στο δοχείο και άλλο 1 για την προσαρμογή. 3 λίτρα τη μέρα δηλαδή, απ' τα 10-12 που έχω καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μην κανεις αλλαγη.

Ή μειωσε σε 0,2% το αλατι στο ενυδρειο (κανονισε τις αναλογιες και με τις κανονικες αλλαγες, και με την αφαιρεση του νερου), ή ασε το φυτο και περιμενε να πεταξει φρεσκα υγιη φυλλα οταν τελειωσε η θερπαεια. Ετσι κι αλλιως αυτα τα φυλλα δεν επανερχονται. Η ριζα να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω όπως είμαι. Πρώτα με ενδιαφέρει η υγεία του ψαριού και μετά των μαρουλιών. Εξάλλου αυτά θα ξαναβγάλουν νέα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το σημάδι στο κεφάλι έχει υποχωρήσει κατά 80%. Το εξόγκωμα όμως στο πλάι σχεδόν καθόλου (για να μην πω καθόλου).

Σήμερα ήταν το πέμπτο μπάνιο και αύριο θα ανεβάσω φώτο να μου πείτε τι να κάνω στη συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν δυο μερες αγορασα εναν μικρο μονομαχο ο οποιος μολις χθες παρατηρησα οτι δεν τρωει τα φυλλαρακια που του δινω και επισης υπαρχει ενα περιεργο σημαδι στο δεξι του πτερυγιο λιγο πιο κατω απο το ματι.. Τι μπορει να ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...