Jump to content

Σημάδια σε μονομάχο


Recommended Posts

Νομίζω ότι έχει velvet:

 

Velvet is a parasite that can be prevented completely by adding aquarium salt and water conditioner to your fish’s tank. Velvet is particularly contagious and if you have shared aquarium nets between tanks and have a case of velvet, you will want to ensure that you treat all of your fish for velvet. Velvet is completely treatable but it can be difficult to see in your fish. In order to check your fish for velvet you will want to shine a flashlight on your betta and if they have velvet you will see a fine mist over their body that looks gold or rusty in color. Betta fish that have velvet will clamp their fins to their body, will lose its color, will not eat normally and they will scratch against the gravel of the tank.

Velvet is a parasite and it can be treated. If you have a number of fish in a tank and one shows signs of velvet, it is best to treat all of the fish due to how contagious velvet is. A medication called BettaZing is effective at eliminating velvet completely.

 

Η κοιλιά του αν παρατηρήσετε είναι χρυσή.

IMG_20151202_112942.jpg

 

IMG_20151202_112709.jpg  IMG_20151202_112547.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τις δύσκολες περιπτώσεις , με την έννοια ότι μπορεί να είναι πολλά και τίποτα .

Το τίποτα το λέω με την έννοια οτι μπορεί να είναι κάποιο παθολογικό πρόβλημα και όχι μολυσματικό .

Πέρα απ το να του δώσεις βιταμίνες και καλές συνθήκες δεν νομίζω οτι μπορείς να του κάνεις κάτι άλλο .

Αν θέλεις όμως να πειραματιστείς θα σου πρότεινα ενα φάρμακο που όμως δεν θα το βρείς εύκολα , Cuprinopur της Sera που δρα καλά σε ιώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, τα συμπτώματά του μοιάζουν με πολλές ασθένειες. Velvet δεν είναι γιατί θα έπρεπε να είχε χρυσά σημάδια σε όλο του το σώμα.

Μάλλον tuberculosis είναι δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν tuberculosis θα ειχε στραβωσει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό; Γιατί όπου έχω ψάξει για την ψαροφυματίωση δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον να προλάβω να αλλάξω το φάρμακο γιατί παράγγειλα το kanaplex.

Link to comment
Share on other sites

Eκτος οτι το ειχαν παθι παλιοτερα κατι γκουραμι που ειχα, δες και τις εικονες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, αν και εγώ έψαχνα betta tuberculosis και δεν είδα στραβωμένους μονομάχους. Μήπως δεν στραβώνουν απ'την αρχή αλλά στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεκίνησα χθες ξανά θεραπεία με kanaplex, τάισμα με μετρονιδαζόλη (flagyl 500mg) και μου πρότεινε φίλος κτηνίατρος να του δώσω neurobion για βιταμίνη Β6.

Γνωρίζει κάποιος αν η συγκεκριμένη βιταμίνη κάνει για το ψάρι μιας και προορίζεται για ανθρώπους; Στο net δεν βρήκα τίποτα για χρήση σε ψάρια.

Και επίσης γνωρίζει κάποιος πως να χορηγήσω το flagyl; Στην τροφή; Στο ενυδρείο; Ή και στα δύο; Και σε τι ποσότητα; :glare:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά τι έγινε με το ψαράκι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά. Ούτε με την καναμυκίνη που χρησιμοποίησα για 12 μέρες ούτε το πρήξιμο υποχώρησε με το flagyl και epsom salt.

Όλως τυχαίως σήμερα το βρήκα στο πλάι της εξόδου του φίλτρου ακίνητο (υποτίθεται δεν του αρέσει η ροή). Μου κίνησε την περιέργεια και του έβαλα κοντά του ένα καλαμάκι που το χρησιμοποιώ για να του τραβάω την προσοχή αλλά δεν αντίδρασε καθόλου. Τον ακούμπησα με το καλαμάκι και έφυγε γρήγορα από εκεί, τώρα κάθεται ακίνητος σε ένα ξύλο πάνω εντελώς ληθαργικός. Δυστυχώς ετοιμάζεται :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μονομάχος μου απεβίωσε σήμερα. Τον βρήκα μαγκωμένο ανάποδα στο java fern. Είναι φυσιολογικό που είναι έτσι ανασηκωμένο το κεφάλι του;

 

DSC01184.jpg

 

DSC01185.jpg

 

DSC01186.jpg

Link to comment
Share on other sites

To πεταξες το ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τι να το κάνω, αλλά το έχω εύκαιρο. Τι θες να δεις;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να δεις. Αν θες και δεν βαριεσαι και δεν εχεις και συναισθηματικο φορτο, ανοιξε το να δεις τι παιζει. 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξέρω από ανατομία. Άσε που ΑΝ ήταν ψαροφυματίωση είναι λίγο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...