Jump to content

Κυκλοφορητές


Recommended Posts

Καλημέρα, επειδή τώρα στήνω το νέο ενυδρείο και με κυκλοφορητές έχω ένα θέμα,θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων εδώ μέσα.

Το ενυδρείο είναι 540λιτρα και έχει στηθεί για malawi.αυτη τη στιγμη φιλοξενεί μέσα labido και demasoni.

Όσον αφορά την κυκλοφορία νερού μέσα θα χρειαστώ κυκλοφορητές?Να σημειώσω ότι το ενυδρείο έχει μήκος 1,80   :geek:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μεγάλο ενυδρειο και με τέτοιο μήκος καλο ειναι να υπάρχει ενας κυκλοφορητης για να μη μένουν νεκρές ζώνες στη στήλη του νερου απο κυκλοφορία. Στα ψάρια αυτα αρέσει και η ροή, τη χαίρονται. Στη θέση σου θα έβαζα εναν με κυκλοφορία στα 5000lt/h απέναντι απο το φίλτρο για να "σπρώχνει" προς τα εκεί τα σωματίδια και γενικά τα σκουπιδάκια και τις βρωμιές ή δυο πιο μικρούς στις δυο πλευρές του ενυδρειου να χτυπάνε σε διαφορετικα σημεία.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη το ενυδρειο τρεχει πάνω με δυο φιλτρα jbl 1501 σε καθε πλευρα του ενυδρειου

με δυο κυκλοφορητες 3000 l/h λες να ειμαι οκ ή καλύτερα 2 των 5000 λιτρων.

αυτο δεν ξερω γιατί δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει κυκλοφορητες

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρατηρήσει νεκρές ζώνες στο ενυδρειο σου; Κοίτα, εγω στη θέση σου και τα δυο αυτα φίλτρα να είχα, θα έβαζα έναν 5000άρη όχι επειδή δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία με τα δυο φίλτρα μια χαρά ειναι αλλα έτσι για λίγη περισσότερη, δεδομένου οτι αρεσει και στα ψάρια.

Δεν ειναι τόσο απαραίτητος αλλα θα τον έβαζα εγω προσωπικά.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι λες.θα το κοιταξω.απο όσο έχω δει δεν βλεπω να υπάρχουν νεκρές ζωνες μεσα στο ενυδρείο οπως το πες με τα δυο φίλτρα .αλλα σιγουρα με ένα κυκλοφοριτή 5000 θα είναι καλυτερα.θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις.το πολυ πολυ να τα κανει ολα σβουρα εκει μεσα  :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...