Jump to content

Γνώμη για το aquascape


ReaperX

Recommended Posts

Πριν λίγο τελείωσα με το φύτεμα. :D

 

Ακούω τις γνώμες και τις ιδέες σας...

 

Το co2 είναι προσωρινά έτσι,περιμένω να μου έρθει bazooka και σωλήνας για να το φτιάξω καλύτερα και να βγάλω έξω το bubble counter.

post-60292-0-06781900-1443120227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την alternatherna βαλτη πισω γιατι μεγαλωνει πολυ.

Τον μετρητη φυσαλιδων τον βαζουμε εξω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Την alternatherna βαλτη πισω γιατι μεγαλωνει πολυ.

Τον μετρητη φυσαλιδων τον βαζουμε εξω απο το ενυδρειο.

 

Αν αναφέρεσαι στην μπροστινή είναι mini γι αυτό την άφησα τόσο μπροστά.Πίσω της έχω κανονική..

 

Ο μετρητής όπως έγραψα θα βγει έξω,το πήρα μεταχειρισμένο το co2 και ήταν με πάρα πολύ κοντό σωλήνα.

Προσωρινά είναι έτσι μέχρι να μου έρθουν τα πράγματα που έχω παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι η μινι σαν μεγαλη μοτ φαινεται. :)

Γενικα ακολουθουμε μπροστα χαμηλα φυτα στην μεση μεσαια και πισω φυτα τα οποια ψηλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εστιάσει μπροστά αλλά νομίζω φαίνεται η διαφορά στο μέγεθος των φύλλων με την πίσω..

post-60292-0-89161800-1443121720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' το igna.gr που την πήρα την είχε ως mini..Τα φύλλα επίσης είναι μικρότερα απ' την κανονική που έχω.Από εκεί και πέρα τι να πω..Δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Την βλεπω μεγαλη για mini..

Ασε που υπαρχουν και αλλα ειδη alternatherna,οπωτε τα φυλλα μη τα λαμβανεις υποψιν σου και πολυ,ειδικα αν ειναι και σε emersed μορφη που εκει το φυτο αλλαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ωραία το πας. Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά, με τα φυτά που μεγαλώνουν πολυ

 

Η ρίζα έχει καθίσει ωραία πάνω στον βυθό

Ισως ένα φόντο να το αναδείξει ακόμη περισσότερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το σκέφτομαι για το φόντο,μπας κ πάρουν ύψος τα φυτά πίσω κ το αποφυγω..

Σκεφτόμουν τη μεγάλη alteranthera να τη βάλω στο κενό δεξια πίσω απ τη bacopa κ μπροστά απ την cabomba κ στην θέση της να βάλω μια κρυπτοκορίνα

Επίσης στην αριστερή γωνία σκεφτόμουν μήπως βάλω άλλο ένα φυτό κοκκινωπό ή ίσως κάποιον εχινοδορο με κοκκινες αποχρώσεις ή άλλη μια κρυπτοκορινα..

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

+1 για το φόντο. Θα τα αναδείξει. Μονόχρωμο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κονομήσαμε λαθρεπιβάτη..

 

Ξέρει κανείς τι είδος είναι?

Το κρατάω ή το βγάζω?

post-60292-0-02536800-1443205172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ramshorn μαλλον.

Μπορεις να το κρατησεις,αλλα και να τον βγαλεις λογικα θα εχεις και αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει αρκετά με ramshorn όντως.

 

Όμορφο είναι..Απλά μην γίνει χαμός μετά από καιρό και μην τρώνε τα φυτά..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φυτεμένο ενυδρείο χωρίς σαλιγκάρια. Εχουν και αυτά ρόλο, μέσα  στο σύστημά μας.

Απλά καλό είναι να κρατάμε τους πληθυσμούς τους υπό έλεγχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα λίγο θέση στις alternanthera,και μπήκαν μια cryptocoryne wendtii brown,μια walkerii,μαύρο φόντο και οι πρώτοι κάτοικοι-6 rummynose tetra... :)

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει αρκετά με ramshorn όντως.

 

Όμορφο είναι..Απλά μην γίνει χαμός μετά από καιρό και μην τρώνε τα φυτά..

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου φάνε ούτε ένα φυλλαράκι τα ramshorn, δώσε λίγο χρόνο στα φυτά σου να προσαρμοστούν. Πάντως επειδή "καλλιεργώ" AR mini emersed, μου φαίνεται απίθανο να είναι τέτοια γιατί τα φύλλα της δεν θα ήταν ποτέ πράσινα. Πιστεύω πως καταλάθος θα μπήκε κανονική αντί για mini! Ελπίζω βέβαια να έχεια τα σωστά φυτα! Θα μου άρεσε αν είχες την Cabomba στη μέση και πίσω και της δίπλα την AR! Καλή συνέχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω εγώ με τα ξύλα που έχω στο ενυδρείο μου είναι να τα "χώνω" λίγο μέσα στην αμμό και να μη τα αφήνω απλά να πατούν αφύσικά πανω σε αυτή λες και μόλις προσγηώθηκαν εκεί :D

 

Κάνε μια δοκιμή, μπορεί αν σου αρέσει και εσένα περισσότερο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τις μικροαλλαγές που έγιναν...

Πολύ όμορφο έγινε φίλε μου, δωσε χρόνο στα φυτα σου να προσαρμοστούν και να πάρουν τη μορφή τους και θα τα απολαύσεις!!! Επισης την AR που εχεις την ειχα παρει και εγω απο το ιδιο μαγαζί και στην αρχή νομιζα ότι δεν θα αναπτύσσονται αλλα μετα από ενα μηνα έλιωσαν τα παλιά (emersed ) φύλλα και δεν προλαβαινα να την κλαδεύω!! Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε το θερμομετρο να ειναι στην μεση του ενυδρειου σου και πηγαινε σε ενα χρωματοπωλειο να παρεις αλφαδολαστιχο να βγαλεις εκτος νερου το bubble counter.

Τις φυσαλιδες απο το co2 τις πετυχαινει η εξοδος του spray bar για να τις διασκορπιζει παντου?

Link to comment
Share on other sites

Το θερμομετρο το έχω βάλει εκεί γιατί θέλω να είναι όσο γίνεται εκτός του οπτικού μου πεδίου κ εκεί κρύβω ένα τμήμα του πίσω απ το μαύρο τμήμα του ενυδρείου..

Όσο για το co2 όπως έχω αναφέρει είναι προσωρινά έτσι.Έχω παραγγείλει σωλήνα για να βγαλω εξω τον μετρητη κ bazooka διαχύτη,ελπίζω να τα παραλάβω μέσα στη βδομάδα.

Εκεί που το είχα πριν δεν το πετύχαινε.Τώρα το έχω βάλει στην πίσω πλευρά κ ειναι κάπως καλύτερα αλλά ή τελική θέση θα βρεθεί με τον νεο διαχύτη γιατί αυτός δεν κάνει καλή διάχυση..

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανένα update του ενυδρείου έχουμε?? Βάλε φώτο να χαζέψουμε λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...