Jump to content

Bloodworms (???) στο ενυδρείο της Βεατρίκης.


Marzanna

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι σε πανικό. Σήμερα έκανα καθάρισμα στο ενυδρείο της Βεατρίκης και όταν άνοιξα το φίλτρο, το σφουγγάρι ήταν τίγκα στο κόκκινο σκουλήκι. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ τέτοιο πράγμα στο ενυδρείο της, στα δεκατρία χρόνια που την έχω. Πήρα τηλ σε κατάσταση πανικού έναν ερπετολόγο που γνωρίζω και με συμβούλεψε να ξεπλύνω τα πάντα σε ζεστό νερό και να της κάνω αποπαρασίτωση.

1. Δε γνωρίζω απολύτως τίποτα σχετικά με αποπαρασίτωση σε χελώνα, όποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του!

2. Έψαξα στο ίντερνετ να βρω τι είναι αυτό το σκουλήκι και μάλλον είναι κάτι σκουλήκια που λέγονται bloodworms. Δεν μπορώ να καταλάβω πως εμφανίστηκαν ξαφνικά. Τους τελευταίους μήνες είχα κάνει ανακαίνιση στο ενυδρείο της κι έβαλα φελόξυλο για basking, ενώ παλιά είχα πέτρα και φυσικό χαλίκι κάτω, ενώ παλιά είχα αυτά τα πλαστικά μπιλάκια με χρώμα. Όμως και πάλι στους προηγούμενους καθαρισμούς δεν είχα σκουληκοκατάσταση... Το μόνο που άλλαξα πολύ πολύ πρόσφατα είναι φίλτρο, και θυμήθηκα ότι όταν πήγα να το πάρω, το παιδί στο pet shop, το άνοιξε και το δοκίμασε σε ένα από τα ενυδρεία που είχε εκεί. Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρθηκαν αυτά τα σκουλήκια από το φίλτρο?

Κι έχουμε και λέμε... Ξέπλυνα τα πάντα με ζεστό νερό, άφησα το σφουγγάρι του φίλτρου να μουλιάσει μέσα σε καυτό νερό μέχρι που πεθάναν όλα. Αφαίρεσα με ένα τσιμπιδάκι όσα έβλεπα και τώρα έχω στο ενυδρείο μόνο το φίλτρο και το φελόξυλο. Δυστυχώς πάνω στον πανικό μου δε σκέφτηκα να τα βγάλω φωτογραφία... Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό το σκουλήκι, από που προήλθε και πως μπορώ να το ξεφορτωθώ? Επίσης μπορεί να είναι κάτι από το οποίο κινδυνεύει η Βεατρίκη? Να τη πάω μήπως γιατρό? Και τέλος... όποιος γνωρίζει να με συμβουλέψει για την αποπαρασίτωση θα το εκτιμούσα δεόντως... 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υποσημείωση. Επειδή διάβασα ότι τα σκουλήκια μπορεί να σχετίζονται με το τι τρώει, της δίνω μείγμα τροφής για νεροχελώνες της JBL και το μόνο "κανονικό" φαγητό που της έδωσα πρόσφατα ήταν ρόγες από σταφύλι και βρασμένο καρότο.

Έγινε επεξεργασία - Marzanna
Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλίκια αυτά υπήρχαν από παλιά ως αυγά όπου αυτά εκκολάφτηκαν στο φίλτρο το λόγο του τι δεν το εχεις μαλλον καθαρίσει σωστά ! Καθαρισε το ενυδρείο καλά μαζί και την χελώνα !

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλίκια αυτά υπήρχαν από παλιά ως αυγά όπου αυτά εκκολάφτηκαν στο φίλτρο το λόγο του τι δεν το εχεις μαλλον καθαρίσει σωστά ! Καθαρισε το ενυδρείο καλά μαζί και την χελώνα !

Το ενυδρείο της, το καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα και το κάνω με υστερία.. ακόμα και το φίλτρο το ανοίγω όλο και πλένω κάθε εξαρτηματάκι με ειδικό βουρτσάκι.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου ξεφύγει κάποιο σημείο ?

Δε νομίζω.. σκέψου ότι κουβαλάω το ενυδρείο στο ντουζ και το πλένω κανονικά. Επίσης στα 13 χρόνια που την έχω, δεν είχα αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρόβλημα.. :( 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξερω! Για καλούς κακού άλλαξε φίλτρο και μόλις αγοράσεις καινούργιο τότε καθάρισε το ενυδρείο και την μικρή σου Βεατρίκη! Εμένα αυτή ειναι γνωμη μου η άμα ειναι να άλλαξε σφουγγάρι !

Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλίκια ο πάτος ?

Ναι... είχα βάλει χοντρό φυσικό χαλίκι, αλλά το πέταξα μετά το περιστατικό με τα σκουλήκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες ! Τα χαλίκια μαλλον φτεγαναι !

Μακάρι να ήταν μόνο αυτό και να μην ξαναγίνει :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...