Jump to content

Αμερικάνικες Κιχλίδες παρουσίαση


Μήτσος

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Νότια Αμερική γενικά

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1.51 x 51 x62
Συνολικά Λίτρα:477
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:anubias,vallisneria gigantea
Ψάρια:

1 Green Texas

1 Jack Dempsey

1 Jack Dempsey electric blue

1 Green Terror

1 Key Hole cichlid

1 Severum

1 Firemouth

1 Convict cichlid

1 Pleco ancistrus
Άλλα είδη:

1 Crayfish blue
2 Apple snails
Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μπλε
Πέτρες:
Ξύλα:1 Bogwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:μαύρο χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4 x τ5 54 watt
Διάρκεια φωτισμού:8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:fluval 406 1450 λίτρα/ώρα
Θέρμανση/ Ψύξη:Εηειμ 300 watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:cichlids pellets.bloodworms.artemia.spiruline pellets


Παράμετροι
pH:7.7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5.5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Κάθε 15 μέρες 30-35%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Σε δεξαμενή με κυκλοφορητή κ θερμοστάτη με Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: ακολυθούν

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικέσ φώτο...Το κοριτσάκι ήταν εντολή της κόρης κ δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς....Πάντως είναι για ενυδρείο...

post-61275-0-77206000-1443195505_thumb.jpg

post-61275-0-90012500-1443195509_thumb.jpg

post-61275-0-86138100-1443195513_thumb.jpg

post-61275-0-45783800-1443195522_thumb.jpg

post-61275-0-35218400-1443195526_thumb.jpg

post-61275-0-40577600-1443195531_thumb.jpg

post-61275-0-22399100-1443195540_thumb.jpg

post-61275-0-17803700-1443195546_thumb.jpg

post-61275-0-72469800-1443195550_thumb.jpg

post-61275-0-54105500-1443195556_thumb.jpg

post-61275-0-18703200-1443195838_thumb.jpg

post-61275-0-04438000-1443195844_thumb.jpg

post-61275-0-71500000-1443195846_thumb.jpg

post-61275-0-04150200-1443195854_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Λοιπον το ενυδρειο σαν στησιμο μου αρεσει πολυ σαν εικονα αλλα...

Καταρχην, με τι μετρας ph κτλ; ποσο καιρο τρεχει και ποσο καιρο ειναι ολα αυτα τα ψαρθα μεσα;

Τα ψαρια που εχεις βαλει εκτος οτι γινονται μεγαλα ειναι και ασυμβατα.

Οι πετρες που εχεις βαλει ειναι κατα 90% ασβεστολιθικες με αποτελεσμα να σου σκληραινουν το ηδη σκληρο νερο σου.

Το αστακουδακι παιζει και να σου χτυπησει ψαρι.

Η θερμοκρασια πως και ειναι τοσο χαμηλη; το ψυχεις με κατι;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Μετράω με tropic marine υγρά τεστ...Ναι οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές αλλά προς το παρών χρειάζομαι κρυψώνες κ σιγά σιγά θα βγουν κ θα μπουν ξύλα ...Δεν είναι αστακουδάκι είναι καραβιδάκι.Προς το παρών δεν ενοχλεί...Η σύνθεση με έχει παιδέψει ήδη έχουν φύγει ένα salvini k 2 marble convict ,τωρα τα πράγματα δείχνόυ να κυλούν ομαλά...Τα ψάρια ειναι μαζί σχεδόν μηνα....Γενικά μετα το Salvini εχουν σταματήσει οι τσακωμοί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salvini ε; ε μα εχεις βαλει μεσα τους φονιαδες ολους. Μαλιστα, ελπιζω να μην εχεις αλλα θεματα αλλα το βλεπω δυσκολο. Πιο πολυ απ ολα, ανησυχω για το keyhole.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι keyhole k severum είναι τα ποιο ήσυχα ψαράκια ... Με τέτοια σύνθεση έχω τα μάτια μ 14 ... Ελπίζω να κυλήσουν όλα ομαλά !

Link to comment
Share on other sites

Μολις μεγαλωσουν οι τερορ και σια αυτα τα ψαρακια θα χουν προβλημα. Το νου σου. Παντως το ενυδρειο ξαναλεω, σαν εικονα, αν βγαλεις το ανθρωπακι και το αλλο το ψευτικο διακοσμητικο, ειναι πολυ ωραια εικονα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε το ψεύτικο διακοσμητικό ειναι το σπιτι της καραβιδας.. Δεν δείχνει να το τιμάει κ μαλλον θα φύγει !!! Να είσαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Τρομερα ψαρια φιλε :thumbsu:

Θα το προτιμουσα με αλλες πετρες πιο στρογγυλεμενες κ ουδετερες χοντρα ξυλα και ασπρη η μπεζ αμμο

Ελπιζω στην πορεια να βελτιωσεις λιγο την εικονα του

Να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδιαφερον...παντος οντως η ψαροσυνθεση ειναι ορολογιακη βομβα..απο φωτισμο τι ακριβος εχεις κανει;;εχεις βαλει μπλε λαμπα;;τα σαλβινακια ειναι οντως πολυ εδαφικα...οσο και να σου φανει παραξενο ισως το jack dempsey το electric blue να φαει το πιο πολυ ξυλο...καλα για τα keyhole δεν το συζηταω..προσαθησε να κατεβασεις λιγο το πεχα για να νιωσουν και καλυτερα και ισως να σου δωσουν και πιο πολυ στα χρωματα τους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ψηφίζω να μείνει το κοριτσάκι! Και όχι για ενυδρειακούς λόγους ! ;)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φίλε, μου αρέσει και η φωτογραφία με το Jack Russell όλα τα λεφτά, τώρα η Crayfish δεν θα τα βγάλει πέρα μόλις μεγαλώσουν τα ψάρια και έχε το νου σου στο Green Terror και Green Texas είναι ψάρια κυριαρχικά και πιθανόν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά έχεις καιρό ακόμα είναι μικρά τώρα.

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα από τα ψαράκια ...

Απο λάμπες εχω 2 ροζ κ 2 άσπρες ...

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια , ασχολούμαι μόνο 3 μήνες με το χομπυ είμαι ναυτικός κ εχω αφιερώσει ολη την άδεια μου σ'αυτο... Πολυ διάβασμα , απογοητεύσεις αλλα κ πολυ χαρά !!! Με έχετε βοηθήσει πολυ στην ως τωρα πορεία μου κ ευχαριστώ κ παλι !!!

post-61275-0-30586400-1443264364_thumb.jpg

post-61275-0-71274800-1443264394_thumb.jpg

post-61275-0-99083600-1443264426_thumb.jpg

post-61275-0-97187600-1443264466_thumb.jpg

post-61275-0-40620400-1443264519_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά !!! Πέρασε ο καιρός της άδειας κ σε 10 μέρες πρέπει να ξαναμπαρκάρω ... Θα λείπω 4 μήνες κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι για το ενυδρείο το οποίο θα μείνει στα χέρια της γυναίκας μου .... Δεν προκειτε να ασχοληθεί με μετρήσεις γιατί δεν το "εχεί" κ προσπαθώ να τις βάλω στο πρόγραμμα της κάποιες ρουτίνες που θα βοηθήσουν το ενυδρείο να παραμείνει σε κάποια καλη κατάσταση ....Αυτο που μπορούσα να κανω για να την βοηθήσω ηταν να προσθέσω ενα ακόμη φίλτρο κ έτσι εχουμε πλέον 2χ fluval 406 με αρκετό βιολογικό υλικό .... Τωρα τα οι ερωτήσεις ... 1) Με γύρω στα 25 λίτρα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα την βγάζει το ενυδρείο ;;; 2) Εχω ενα θερμοντήρα Eheim 300 watt κ έχω διαβάσει οτι "κολλάνε" κ μπορει να βράσει τα ψάρια ... Controller δεν πρόλαβα να βάλω ... Ειναι επίφοβος;;;

Υγ: Μια φορά το μηνα περίπου θα γίνετε μια αλλαγή περίπου 150 λίτρα απο ενα φίλο που θα μπορει να βάλει αντλίες δεξαμενές κλπ σε λειτουργία ...

Αν μπορείτε να βοηθήσετε κ με κάποιες συμβουλές θα ήμουν ευγνώμων ...

post-61275-0-99700800-1445164389_thumb.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταισμα το χει; ποσες φορες την ημερα; Απο κει θα εξαρτηθει και η αλλαγη αν και μου φαινονται λιγα τα 25λιτρα. πως θα την κανει την αλλαγη; αν ο φιλος σου μπορει 2 φορες τον μηνα θα ηταν καλυτερα.

Θα πρεπει να ελεγχει την θερμοκρασια μεσω θερμομετρου για να δει αν πηγαινει καλα ο θετμαντηρας. Δεν προλαβαινεις να παρεις εναν controler;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα το χει; ποσες φορες την ημερα; Απο κει θα εξαρτηθει και η αλλαγη αν και μου φαινονται λιγα τα 25λιτρα. πως θα την κανει την αλλαγη; αν ο φιλος σου μπορει 2 φορες τον μηνα θα ηταν καλυτερα.

Θα πρεπει να ελεγχει την θερμοκρασια μεσω θερμομετρου για να δει αν πηγαινει καλα ο θετμαντηρας. Δεν προλαβαινεις να παρεις εναν controler;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντα πρώτος να βοηθήσεις .... Να είσαι καλά!!!

Σκέφτηκα να βγάζει μία λεκάνη νερό με σκούπα βυθού ( να καθαρίζει κ λίγο βυθό ) κ μετά να ετοιμάζει σε λεκάνη νεράκι με 2-3 σταγώνες prime να το αφήνει να πέρνει θερμοκρασία δωματίου κ να το βάζει με μια κανατίτσα...Ταίζω 3 φορές την μέρα για να είναι χορτάτα τα θηρία κ της έχω δείξεί πως.... Controler μπορώ να βρω Ελλάδα αν ναι που ;;;Τον φίλο δυστυχώς δεν θέλω να τον "χώσω" παραπάνω ....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ψαρια φιλε.. και το τζακ θεοτητα! Απλα οπως ειπαν και τα παιδια πολλοι υποψηφιοι ''κυριαρχοι''.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ψαρια φιλε.. και το τζακ θεοτητα! Απλα οπως ειπαν και τα παιδια πολλοι υποψηφιοι ''κυριαρχοι''.

Να είσαι καλά φίλε ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρώτος να βοηθήσεις .... Να είσαι καλά!!!

Σκέφτηκα να βγάζει μία λεκάνη νερό με σκούπα βυθού ( να καθαρίζει κ λίγο βυθό ) κ μετά να ετοιμάζει σε λεκάνη νεράκι με 2-3 σταγώνες prime να το αφήνει να πέρνει θερμοκρασία δωματίου κ να το βάζει με μια κανατίτσα...Ταίζω 3 φορές την μέρα για να είναι χορτάτα τα θηρία κ της έχω δείξεί πως.... Controler μπορώ να βρω Ελλάδα αν ναι που ;;;Τον φίλο δυστυχώς δεν θέλω να τον "χώσω" παραπάνω ....

Αν δεν βρεις κοντρολερ στειλε μου πμ μηπως μπορω να εξυπηρετησω...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις κοντρολερ στειλε μου πμ μηπως μπορω να εξυπηρετησω...

Ευχαριστώ πολύ !!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει για πώληση stc 1000 ή γνωρίζει που μπορώ να βρω με άμεση παράδοση ας στείλει ένα μήνυμα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λιτρα νερο δεν θα της ειναι ευκολο να τα κουβαλησει, ασε με την μετακινηση της μαζας του νερου μπορει να τα κανει ολα χαλια. Μπορεις ομως να συνδεεις την σκουπα βυθου με ενα λαστιχο και απευθειας στην αποχετευση του μπαλκονιου αν ειναι κοντα. Για το γεμισμα θα μπορει να εχει μια λεκανη εκει κοντα απο την προηγουμενη μερα και με μια αντλια να γεμιζει ανετα. Αν μπορει να το κανει καθε μερα θα ειναι πιο καλα. Η αν παρεις ενα βαρελι 80λιτρο να το βαζει εκει διπλα με ετοιμο νερο απο την προηγουμενη και με μια αντλια να το γεμιζει ανετα. Απλα εσυ θα πρεπει να της εχεις υπολογισει την ποσοτητα αδειασματος απο πριν.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λιτρα νερο δεν θα της ειναι ευκολο να τα κουβαλησει, ασε με την μετακινηση της μαζας του νερου μπορει να τα κανει ολα χαλια. Μπορεις ομως να συνδεεις την σκουπα βυθου με ενα λαστιχο και απευθειας στην αποχετευση του μπαλκονιου αν ειναι κοντα. Για το γεμισμα θα μπορει να εχει μια λεκανη εκει κοντα απο την προηγουμενη μερα και με μια αντλια να γεμιζει ανετα. Αν μπορει να το κανει καθε μερα θα ειναι πιο καλα. Η αν παρεις ενα βαρελι 80λιτρο να το βαζει εκει διπλα με ετοιμο νερο απο την προηγουμενη και με μια αντλια να το γεμιζει ανετα. Απλα εσυ θα πρεπει να της εχεις υπολογισει την ποσοτητα αδειασματος απο πριν.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι ακριβώς το αδειάζω κ γω με σκούπα απευθείας στην αποτεύχεση του μπαλκονιού (είναι κοντά).....Το γέμισμα το ψάχνουμε λίγο αλλά θα το βρούμε.....Controller βρέθηκε κ αύριο θα συνδεθέι....Όλα καλά δηλαδή !!!! Ευχαριστώ κ πάλι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε αν το αδειαζεις ετσι, μια χαρα. Αγοραζεις και μια αντλια με ψηλο μανομετρικο και εισαι μια χαρα και για το γεμισμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μητσαρα γραψε οποτε μπορεις για την εξελιξη του ενυδρειου σου και τις ψαρουκλες που εχεις βαλει μεσα!!!πληροφοριακα το ενυδρειο δεν ειναι για καρδιακους!!εχει πολλα πανεμορφα αγριμια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...