Jump to content

Αμερικάνικες Κιχλίδες παρουσίαση


Μήτσος

Recommended Posts

Εγω driftwood εψαχνα αλλα τίποτα... ριζες βρισκω αν και αυτες που μολις εβαλες ειναι πολυ καλύτερες απο αυτες που εχω βρει αλλα η τιμη ειναι για να αγοράσεις αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα κι εγω χθες αλλα μου φαινονται μικρες ολες αυτες...ηθελα κατι πιο μακροστενο(με την καλη εννοια!) να βρω....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω driftwood εψαχνα αλλα τίποτα... ριζες βρισκω αν και αυτες που μολις εβαλες ειναι πολυ καλύτερες απο αυτες που εχω βρει αλλα η τιμη ειναι για να αγοράσεις αυτοκίνητο....

Η πιο ακριβη που ειδα εκανε 17 ευρω...

Ριξτε μια ματια στα πετ σιτυ..

Ειχε και αλλες πιο μακροστενες..

Και δεν πηγα και στα δυο πανω στην λεωφορο αθηνων ουτε σε αυτο στην ιερα οδο!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Στάθη πόσο τις έχει; Να δούμε το budget για το καινούριο....

Εκανα χαζομαρα ξεχασα να ρωτησω τιμη κιλου...

Αλλα με ενα τηλ θα μαθουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και ρωτησα και τιμες...

Και τα silver και τα driffwood εχουν ακριβως την ιδια 9,90-10%..

Δηλαδη γυρω στα 9 ευρω το κιλο...

Βεβαια οι πρωτες δυσκολα να φτασουν πανω απο 1,5 κιλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήτσο πως πάνε σήμερα;

Κάπως καλύτερα τα πράγματα σήμερα απλά ο Τερρορ έχει τρελαθεί .... Τέτοιο κυνήγι δεν έχω ξαναδεί ... Μετα την Τέξας σειρά πήρε το Acara το οποίο μπήκε σε καραντίνα κ θα δωθεί γιατί δεν θα την έβγαζε καθαρή ... Του δίνω διορία παιδιά μια βδομάδα να αναγνωρίσει το ενυδρείο μπάς κ ηρεμίσει αλλιώς βλέπω συνταρακτικές αλλαγές ... Να προσθέσω ότι το πρωί έβαλα ενεργό άνθρακα στο ένα απτά 2 φίλτρα για να τραβήξει λίγο την υπερβολική κιτρινίλα κ σαν να βλέπω πολύ καλύτερες συμπεριφορές απτά ψάρια ακόμα κ ο τέρρορ βολτάρει κ δεν πειραζεϊ ψάρι .... Τι να πω ιδέα μου είναι ή ξέρασαν τίποτα τα ξύλα που στρέσαρε τα ψάρια ? θα δούμε στη πορεία ... Πείτε καμία γνώμη ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και ρωτησα και τιμες...

Και τα silver και τα driffwood εχουν ακριβως την ιδια 9,90-10%..

Δηλαδη γυρω στα 9 ευρω το κιλο...

Βεβαια οι πρωτες δυσκολα να φτασουν πανω απο 1,5 κιλο...

Δεν κατάφερα να παω ακομα στη γλυφάδα να δω αν εχουν τελειώσει την υποτιθέμενη ανακαίνιση και να δω τιμες και κομμάτια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα ειναι καινούργια??? Αν και δεν νομίζω να ειναι αυτο.... να τρελάθηκαν λογο τανίνων??? Αλλαγη νερου εκανες???

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα ειναι καινούργια??? Αν και δεν νομίζω να ειναι αυτο.... να τρελάθηκαν λογο τανίνων??? Αλλαγη νερου εκανες???

Τα ξύλα ήταν καινούργια κ μονο ξεπλύθηκαν 2 φορές με καυτό νερό ... Τι να πω ? το νερό πάντως καφέτιασε πάρα πολυ ....σκοπεύω να κάνω αλλαγή αύριο γιατι στο τέλος φοβάμαι ότι με τις συχνές αλλαγές θα καταστρέψω την όποια βιολογία ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τανίνες θεωρητικά είναι και ευεργετικές.. 

 

Παίζει να μην είναι τίποτα και απλά να βγάζουν χαρακτήρα καλό-κακό και να κάνεις αλλαγές με τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να τα βαλω τα ξυλα μπανιέρα και εχω 1 ωρα με καυτό νερο, μετα αλλαγη παλι με 1 ωρα με καυτο νερο και να το κανω 5-6 φορες και να τα αφήσω και μια νύχτα ετσι ισως και δύο... τωρα με την μπανιερα φοβαμαι μην εχει κατι που δεν θα επρεπε αλλα αν την πλυνω με καυτο νερο νομιζω δεν θα εχω πρόβλημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να τα βαλω τα ξυλα μπανιέρα και εχω 1 ωρα με καυτό νερο, μετα αλλαγη παλι με 1 ωρα με καυτο νερο και να το κανω 5-6 φορες και να τα αφήσω και μια νύχτα ετσι ισως και δύο... τωρα με την μπανιερα φοβαμαι μην εχει κατι που δεν θα επρεπε αλλα αν την πλυνω με καυτο νερο νομιζω δεν θα εχω πρόβλημα...

Νομίζω έτσι είναι το σωστό ... Εγώ βιάστηκα άλλα δυστυχώς δεν είχα χρόνο ...
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα ήταν καινούργια κ μονο ξεπλύθηκαν 2 φορές με καυτό νερό ... Τι να πω ? το νερό πάντως καφέτιασε πάρα πολυ ....σκοπεύω να κάνω αλλαγή αύριο γιατι στο τέλος φοβάμαι ότι με τις συχνές αλλαγές θα καταστρέψω την όποια βιολογία ....

Μήτσο αφού το φίλτρο σου είναι στρωμένο και ταΐζεται η βιολογία, δε καταστρέφεται με τις αλλαγές. Μάλλον με τη προσθήκη των αρκετών φρέσκων ξύλων που μπήκαν, η αλλαγή στο νερό(τανίνες, σκληρότητες κλπ) επηρέασε τη συμπεριφορά τους. Προσωπικά, ότι αλλαγές κάνω στο ενυδρείο, τις κάνω σταδιακά για ν' αποφύγω αλλαγές στις συνθήκες του και να μη ταράζω τα ψάρια. Όχι ότι τα ψάρια σου είναι άγγελοι, αλλά ακόμα και λιγότερο δραματικές αλλαγές στο στήσιμο και μόνο, είναι ικανές ν'αλλάξουν κάποιες ισορροπίες στις σχέσεις των ψαριών. Κάποιες φορές αυτό είναι το ζητούμενο. Θα πρότεινα  να τ'αφήσεις να ησυχάσουν, κι αν δεις ότι παρατραβάει το σχοινί με κάποια απ' αυτά, επεμβαίνεις. Προσπάθησε να υπάρχει μία ρουτίνα σε ότι κάνεις (ταΐσματα, φωτισμός, αλλαγές, επεμβάσεις) ώστε να πάρουν σιγά σιγά τη σειρά τους. Άνθρακα θα χρησιμοποιούσα για λίγο καιρό ακόμα.

 

Ηρακλή το έχω κάνει το μούλιασμα στη μπανιέρα και δεν είχα προβλήματα. Βέβαια έκανα πάρα πολύ καλό ξέπλυμα με πολύ νερό, για να φύγουν τα σαπούνια. Αν η μπανιέρα έχει αλλοιώσεις και δεν είναι λεία, έχε το νου για καλύτερο πλύσιμο. Για μεγάλα ξύλα η μπανιέρα είναι μάλλον μονόδρομος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλλησαντες όσον αφορά την απότομη αλλαγή και την επιρροη-στρες που προξένησε στα ψάρια. Βαθιά μέσα μου όμως πιστεύω οτι τα ψάρια σου δείχνουν σιγά σιγά τον χαρακτήρα τους και ο κυρίαρχος ξεκινάει να το δείχνει στους υποτελείς του...;-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλλησαντες όσον αφορά την απότομη αλλαγή και την επιρροη-στρες που προξένησε στα ψάρια. Βαθιά μέσα μου όμως πιστεύω οτι τα ψάρια σου δείχνουν σιγά σιγά τον χαρακτήρα τους και ο κυρίαρχος ξεκινάει να το δείχνει στους υποτελείς του...;-)

 

Όχι μόνο συμφωνώ με την άποψη του Παρασκευά αλλά επαυξάνω, και το κακό της υπόθεσης είναι ότι μετά την επιβολή της κυριαρχίας του, λίγα είναι τα ψάρια που θα μπορέσεις να προσθέσεις στο ενυδρείο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα όντως το ονομα του δεν ειναι τυχαιο "Τρόμος"!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μητσο, στο ειχα πει απο την αρχη φιλε, λιγα τα λιτρα και μεγαλα και επιθετικα ψαρια. Και τωρα εισαι εδω να επεμβαινεις, αν και δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να βαζεις και να βγαζεις ψαρια, οταν φυγεις τι θα γινει; για μενα πρεπει να παρεις αποφασεις ενδεχομενως δυσκολες αλλα νομιζω το ηξερες απο την αρχη.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σίγουρα έχετε δίκιο σ'αυτο που λέτε κ ήδη σκεύτομαι σιγά σιγά την αλλαγή σύνθεσης ... Σίγουρα όμως κάτι έχει ενοχλήσει τα ψάρια .... Δεν γίνετε το πρωί να είναι όλα σαν χαζά να ανοίγω το καπάκι για ταίσμα κ να μην δίνουν σημασία κ ο Τρόμος για πρώτη φορά να έχει βγάλει μια βούλα στα πλευρά κ να κηνυγάει τα πάντα λες κ πάλευε για να επιβιώσει ,και μετα απο 3-4 ώρες απο την προσθήκη άνθρακα να μαζεύονται όλα κοντά μου με το που πλησιάζω όπως παλιά για να φάνε κ ο Τερορ να μην ενοχλεί καθόλου ..... Τεσπα έχω 2 μήνες ακόμα να μείνω σπίτι κ βλέποντας κ κάνοντας ....Για καλό κ για κακό πάντως ετοιμάστε καμιά αμερικανική σύνθεση στο μυαλό σας να μου δώσετε καμία ιδέα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βουλα ειναι φυσικη εξελιξη του ψαριου μητσαρα...

Ωριμαζει ενα πραγμα!!!

Ρε Στάθη τώρα έχει σβήσει τελείως ούτε κάν φαίνεται ....Τι να πω....
Link to comment
Share on other sites

Και μετά την καταιγίδα η απόλυτη ηρεμία ... Σήμερα έγινε αλλαγή 80% το νέρο είναι εμφανώς ποιο καθαρό κ τα ψάρια δείχνουν όπως παλιά .... Έφτιαξα ένα βιντεάκι δείτε το HD (αν θέλετε) ......χαχαχαχαχαχ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mήτσο εμένα μου αρέσει πολύ το ενυδρείο.

 

Και αυτή η καρατ θεική άμμος.

 

Επειδή είμαι και φυτεμένος θα σου πω πως μόλις βάλεις καμία πρασινάδα θα το απογειώσεις ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει και μενα να μου αρεσει μητσαρα!!!

Πιστευω βεβαια οτι μπορεις να το φτασεις σε αλλα επιπεδα γιατι εχεις την ικανοτητα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...