Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

Μητσάκο χρόνια σου πολλα !

Θα τα πούμε σύντομα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μητσάκο χρόνια σου πολλα !

Θα τα πούμε σύντομα !

 

ναι, θα τα πείτε.. την Κυριακή ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έλα δείξε τι έφτιαξες! :P

 

 

Μητσαραααααααα.....δειξε.....πεεεεες.....λεγεεεεεεεε :jig:  :jig:

 

Θα σας δείξω.....ανυπόμονα παιδιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να σε δω :jig:  :jig:

 

 

θα μας πειςςςςς!!

 

Παιδιά sorry για την καθυστέρηση στο update αλλά δυστυχώς κάποια προβλήματα τους τελευταίους δύο μήνες δεν μου άφησαν περιθώριο να ασχοληθώ με το ενυδρειάκι όπως θα ήθελα...Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά θέλω να πιστεύω οπότε και θα συνεχιστεί το project. Εχουν γίνει ήδη κάποιες αλλαγές και ακολουθεί και συνέχεια. Μόλις ετοιμαστεί θα μπει και φωτογραφικό υλικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αφού δεν ανεβάζεις εσυ θα το κανω εγω!

Το 30αρι εχει αρχίσει να πέρνει μπροστα, το setup άψογο, προσεγμένα ζωντανά και παμε τρένο! :)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το περιμενα οτι θα κανεις αλλαγη αλλα οχι τοσο μεγαλη!!

Τελικα εβαλες και sump

Μια χαρα, λυτο και ωραιες επιλογες

Τι clown ειναι αυτοι?

Τελικα φωτισμο τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!! Πολλα μπραβο και απο εμενα(αν και καθιστερημενα)...

Σωστο εργοστασιο το σαμπακι.. Δωστε τιποτα πληροφοριες;; Τι εχεις στον ριακτορα;; Πες και για τπ φωτιστηκο καλε!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

αφού δεν ανεβάζεις εσυ θα το κανω εγω!

Το 30αρι εχει αρχίσει να πέρνει μπροστα, το setup άψογο, προσεγμένα ζωντανά και παμε τρένο! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Φοβερό το μικρό, πραγματικά πανέμορφο!!

 

 

Ωραίος ο Δημήτρης!!!Απο τους πιο ωραίους "μικρούς" υφάλους!!! :)

 

 

Το περιμενα οτι θα κανεις αλλαγη αλλα οχι τοσο μεγαλη!!

Τελικα εβαλες και sump

Μια χαρα, λυτο και ωραιες επιλογες

Τι clown ειναι αυτοι?

Τελικα φωτισμο τι εκανες?

 

 

Οι Nemo picaco τα σπάνε,Δημητρη το τρυπησες?

 

 

Πολυ ομορφο!! Πολλα μπραβο και απο εμενα(αν και καθιστερημενα)...

Σωστο εργοστασιο το σαμπακι.. Δωστε τιποτα πληροφοριες;; Τι εχεις στον ριακτορα;; Πες και για τπ φωτιστηκο καλε!!

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία πρώτα και όλα τα υπόλοιπα μετά!!! Το ξέρω, έχω αργήσει να κάνω κάποια ενημέρωση και να βάλω φωτός και μάλλον καλά έκανε ο Πάνος και τις ανέβασε....και ας είναι της κακιάς ώρας.....Γυρνώντας λίγους μήνες πίσω και πάνω που ήρθε το καινούριο led φωτιστικό, δυστυχώς έκατσαν κάποια  προβλήματα υγείας- περαστικά ευτυχώς- τα οποία δεν με άφησαν να ασχοληθώ με το ενυδρείο.Ετσι για 1,5 μήνα περίπου ήταν κυριολεκτικά παρατημένο, με το καινούριο φως και χωρίς καμιά προσαρμογή στα κοράλια.....ενδεικτικά σας γράφω μετρήσεις όταν ξαναέκανα, Kh>15, Ca=460, Mg=1350, No3=10. Φυσικά αυτό δεν ήταν και ότι καλύτερο για ένα νέο ενυδρείο και μάλιστα 30 λίτρων με αποτέλεσμα όλα τα κοράλια να είναι κλειστά και φυσικά γεμάτο άλγες.Εφτασα πολύ κοντά να το διαλύσω αλλά τελικά πήρα την απόφαση να κάνω ότι μπορώ για να αναστρέψω την κατάσταση. Ετσι λοιπόν ένα ωραίο πρωινό....ποτηροτρύπανο, pvc, κολλήθηκε και ένα μικρό σαμπάκι και με όλα αυτά φτάσαμε περίπου τα 41-42 λίτρα καθαρό νερό. Για επιστροφή υπάρχει η Jebao dc2000. Αλλαγή νερού 100% και η επόμενη κίνηση και κατά τη γνώμη μου πιο καθοριστική, ήταν αφαίρεση του αραγωνίτη....bb λοιπόν, το σκεφτόμουν και στο προηγούμενο ενυδρείο, το έκανα τελικά σε αυτό.

Παράλληλα αλλαγή του aquascape, o βράχος είναι ο ίδιος, απλά σπασμένος και κολλημένος για να πάρει αυτή τη μορφή που βλέπετε. Στο σαμπάκι υπάρχει το σκιμέρακι coralbox s150, το οποίο το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους νανο-φίλους (τιμή 55ε από fish-street), o ριάκτορας που είχα με αντιφώσφορο, άνθρακας σε κάλτσα, λίγη χαέτο, η αναπλήρωση και ένας θερμοστάτης 50w. Μην με ρωτάτε...και όμως χωράνε.....Το φωτιστικό είναι made in Κίνα από μια εταιρεία εν ονόματει Eshine.....http://www.eshinesystems.com/index.html.  λέγεται Aquabeauty 35 http://www.eshinesystems.com/aquabeauty-series.html. Αυτό που πήρα εγώ είναι το 5G,προηγούμενη γενιά με ίδιο setup στα led. To είχαν τότε σαν stock προσφορά κάτι λιγότερο από 100ε, με τον εκτελωνισμό βγήκε περίπου 140.

Το φωτιστικό έχει όλα τα καλούδια των led, ρύθμιση των δύο καναλιών με αυξομειώσεις κατά 1%, είναι προσεγμένη κατασκευή, ήρθε σε συσκευασία και με οδηγίες που δεν θυμίζουν Κίνα και ό χρόνος θα δείξει αν είναι τελικά καλό. Μετά το σοκ που είχαν τα κοράλια, ξεκίνησα με 30%, αυτή τη στιγμή τρέχει στο 50% και θα αυξήσω στο μέλλον, σιγά,σιγά. Από ζωντανά δυό προσθήκες αξίζουν αναφοράς....μία κόκκινη ανεμώνη και ευχαριστώ τον Πασχάλη (Paschalgr) και μέσα από το φόρουμ, και δυό κλοουνάκια black ice snowflake τα οποία δυστυχώς ακόμα δεν φλερτάρουν με την ανεμώνη....Αυτά τα λίγα για την ώρα, φωτός της....προκοπής σε λίγες ημέρες!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ήταν περαστηκά Δημήτρη...αλλο κακο μην σε βρει!

 

Ωραίες αλλαγές,εύχομαι απο εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά και να το δεις όπως το φανταζόσουν!

 

Περιμένουμε τις φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ριφακι, Μπραβο :bigemo_harabe_net-122:

Το σκιμμερ πολυ καλο και σε καλη τιμη!

 

Μια ερωτηση: γιατι τοσο μεγαλη διαμετρο στην επιστροφη;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

αντε επιτέλους βγαλε αυτή τη κάμερα απο τη θήκη της να κάνουμε καμια ληψη της προκοπής!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...