Jump to content

Προτασεις για νέα ψαράκια για 200lt ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα!

Σας διαβάζω καιρό με σεβασμό και θαυμασμό συνάμα!

Ευχαριστώ για τις γνώσεις που μου προσφέρετε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας οσόν αφορά την αγορά καινούργιων ψαριών για το ενυδρείο μου.

Τρέχει 2 χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα. Έχω 3 silver dollars, 4 clown loach,2 severum,2 angelfish ( σκαλαρια) και έναν πλακοστομο.(Ενυδρείο χειροποίητο 105x50x45 με eheim 2217 )

Θα ήθελα να προσθέσω λίγο χρώμα στο ενυδρείο μου σεβομενη όμως την ισορροπία που έχουν αποκτήσει τα ψαράκια μου.

Δηλαδή παρόλο που οι κιχλιδες είναι πανέμορφες θα προτιμούσα να περιοριστώ στα 2 severum και σκαλαρια που έχω.

Αυτά που σκεφτομαι είναι: αλλά 2-3 σκαλαρια ή 1-2 gourami dawrf ή κοπάδι serpae tetra που θα έδιναν όμορφο κόκκινο χρώμα.

Εσείς τι άλλο θα προτείνατε;

Ακολουθούν φωτογραφίες του ενυδρείου το οποίο είναι διαμπερές και βρίσκεται ανάμεσα σε μια κολόνα και τον τοίχο. Αποτελεί χώρισμα στο 1/3 του σαλονιού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

post-57602-0-12917100-1443214270_thumb.jpg

post-57602-0-02414000-1443214282_thumb.jpg

post-57602-0-15714700-1443214292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν θες την γνωμη μου σερπα μην βαλεις γιατι θα σου τσουρομαδησουν τα μεγαλα αφενος, αφετερου θα ειναι μονιμα κρυμμενα. Ουτε γκουραμι γιατι θα εχεις μαχες με τα σκαλαρια. Το τελευταιο το λεω απο προσωπικη παρατηρηση!

Τωρα, εμενα η αποψη μου περι του θεματος ειναι να διωξεις ολα τα μεγαλα και να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι σερπα αν σου αρεσουν, Κρατα και τα μποτια που εχεις κατω και εισαι κομπλε!

Μολις μεγαλωσουν και τα σκαλαρια θα δεις οτι δεν πολυχωρανε ολοι αυτοι οι τυποι εκει μεσα!

Ο πλεκο, τι πλεκο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ο πλέκο είναι gibiseps. Προτιμώ να μείνω ως έχει πάρα να διώξω ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, νομιζω ειναι καλυτερο αυτο, αφου συμβιωνουν, οπως λες.

Εγω οφειλα να δηλωσω την ενσταση μου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να αποφύγεις προβλήματα και στεναχώριες είναι να διαβάσεις για τις απαιτήσεις των ψαριών σου (λίτρα ενυδρείου, συγκάτοικοι, μέγεθος κοπαδιού κλο)

 

Αν πάρουμε ένα ένα τα ψαράκια σου δε νομίζω να χρειαστεί να πουμε τίποτα παραπάνω.

 

Silver dollar: Τελικό μέγεθος τουλάχιστον 15 εκ., ενυδρείο πάνω από 250 λίτρα για ένα κοπαδάκι από ενήλικα ψάρια. Προτεινόμενο μέγεθος κοπαδιού 5 άτομα. ενυδρείο με έμφαση στο μήκος και όχι στο ύψος.

 

Clown loach: Τα λέει όλα αναλυτικά αλλά δες και εδώ.

 

Severum: Τελικό μέγεθος 20 - 25 εκ., ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα σε ζευγάρι.

 

Σκαλάρια:Πλήρες άρθρο που θα σε καλύψει.

 

Κοινό pleco: Μάλλον ακατάλληλο για τα συνήθη ενυδρεία. 30 με 40 εκ μήκος, ελάχιστα λίτρα τα 300 κλπ κλπ Δες και εδώ

 

Επίσης, αν δεις τα περισσότερα από τα ψάρια σου, σρ καλές συνθήκες, ζούνε αρκετά χρόνια! Αρά τα παντρεύεσε σχεδόν για μια ζώη :D

 

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια αυτά μαζί; Γιατί η ισορροπία αυτή που παρατηρείς είναι προσωρινή και μπορεί να διαταραχτεί αρκετά απότομα. Εγώ πιστεύω πως η πρόσκαιρη ισορροπία οφείλεται στο νεαρότης ηλικίας των ψαριών. Όλα τα ψάρια σε μικρή ηλικία είναι πιο ανεκτικά και επιζητούν τον σχηματισμό πυκνού κοπαδιού μάλλον για λόγους αυτοάμυνας. Όταν όμως μεγαλώσουν, αποκτούν άλλοχαρακτήρα πολλές φορές και διεκδικούν τον δικό τους χώρο και τη δική τους θέση ακόμα και εντός ενός κοπαδιού. Και όταν δε τους δίνεται αυτός ο χώρος αρχίζουν τα προβλήματα... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αυτα που λες ειναι σωστα. Ισως ο λογος που δεν εχει γινει ακομη χαμος ειναι οτι δεν υπαρχουν ζευγαρια και δεν υπαρχουν ζευγαρωματα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, νομιζω ειναι καλυτερο αυτο, αφου συμβιωνουν, οπως λες.

Εγω οφειλα να δηλωσω την ενσταση μου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, Θοδωρή καλά έκανες. Άλλωστε για αυτό ζήτησα τη γνώμη σας.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να αποφύγεις προβλήματα και στεναχώριες είναι να διαβάσεις για τις απαιτήσεις των ψαριών σου (λίτρα ενυδρείου, συγκάτοικοι, μέγεθος κοπαδιού κλο)

Αν πάρουμε ένα ένα τα ψαράκια σου δε νομίζω να χρειαστεί να πουμε τίποτα παραπάνω.

Silver dollar: Τελικό μέγεθος τουλάχιστον 15 εκ., ενυδρείο πάνω από 250 λίτρα για ένα κοπαδάκι από ενήλικα ψάρια. Προτεινόμενο μέγεθος κοπαδιού 5 άτομα. ενυδρείο με έμφαση στο μήκος και όχι στο ύψος.

Clown loach: Τα λέει όλα αναλυτικά αλλά δες και εδώ.

Severum: Τελικό μέγεθος 20 - 25 εκ., ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα σε ζευγάρι.

Σκαλάρια:Πλήρες άρθρο που θα σε καλύψει.

Κοινό pleco: Μάλλον ακατάλληλο για τα συνήθη ενυδρεία. 30 με 40 εκ μήκος, ελάχιστα λίτρα τα 300 κλπ κλπ Δες και εδώ

Επίσης, αν δεις τα περισσότερα από τα ψάρια σου, σρ καλές συνθήκες, ζούνε αρκετά χρόνια! Αρά τα παντρεύεσε σχεδόν για μια ζώη :D

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια αυτά μαζί; Γιατί η ισορροπία αυτή που παρατηρείς είναι προσωρινή και μπορεί να διαταραχτεί αρκετά απότομα. Εγώ πιστεύω πως η πρόσκαιρη ισορροπία οφείλεται στο νεαρότης ηλικίας των ψαριών. Όλα τα ψάρια σε μικρή ηλικία είναι πιο ανεκτικά και επιζητούν τον σχηματισμό πυκνού κοπαδιού μάλλον για λόγους αυτοάμυνας. Όταν όμως μεγαλώσουν, αποκτούν άλλοχαρακτήρα πολλές φορές και διεκδικούν τον δικό τους χώρο και τη δική τους θέση ακόμα και εντός ενός κοπαδιού. Και όταν δε τους δίνεται αυτός ο χώρος αρχίζουν τα προβλήματα... :)

Καλημέρα,

Ναι όντως τα παντρεύτηκα αυτά τα ψάρια!! Προς το παρόν τα πάνε καλά οπότε αν αλλάξει κάτι θα χαρίσω κάποια για να είναι όλα ευτυχισμένα. Ζούνε μαζί 2 χρόνια τώρα. Είχα και ένα τρίτο severum το οποίο αρρώστησε και δεν τα κατάφερε τελικά. ..εκείνα είχε γίνει ζευγάρι με το κόκκινο. Ακόμα και τότε όλα τα ψαράκια ήταν καλά μεταξύ τους.

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει κλείσει. Ευχαριστώ πολύ!

Αν χρειαστεί στο μέλλον θα δώσω κάποια ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - carpediem8
Link to comment
Share on other sites

Είναι ευχάριστη έκπληξη ότι συνυπάρχουν έτσι εδώ και δύο χρόνια! Για εμένα είναι σχεδόνα απίστευτο!

 

Εύχομαι να συνεχίσουν έτσι!

 

Εύχομαι επίσης να αποκτήσεις σύντομα και ένα ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο για να έχεις όποια ψάρια επιθυμείς!!!

 

(Το ίδιο εύχομαι και σε μένα) :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...