Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας, πριν δυο μερες αγορασα εναν μικρο μονομαχο ο οποιος μολις χθες παρατηρησα οτι δεν τρωει τα φυλλαρακια που του δινω και επισης υπαρχει ενα περιεργο σημαδι στο δεξι του πτερυγιο λιγο πιο κατω απο το ματι.. Τι μπορει να ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο θέμα, δώσε μας μερικά στοιχεία παραπάνω και βάλε μια φώτο. Μπορεί το σημάδι που εσένα σου φαίνεται περίεργο να είναι κάτι φυσιολογικό. Πες μας επίσης αν έχεις θερμόμετρο και τι θερμοκρασία γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο?

Τι υλικα εχει αυτο το φιλτρο μεσα?

Πως εγινε το στρωσιμο του ενυδρειου πριν μπει το ψαρι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει φιλτρο και γενικα κανενας εξοπλισμος.. Το πηρα ετοιμο οπως ειναι.. Στην φωτογραφια διακρινεται το σημαδι του; ειναι κατι ανησυχητικο; τι μπορει να εχει;

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι δεν μπορει να ζησει χωρις φιλτρο.

Σου μεταφερω το θεμα στις ασθενειες αλλα δυσκολα το βλεπω το ψαρι χωρις φιλτρο και βιολογια μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

2 λιτρα ειναι πολυ λιγα για οποιοδηποτε ψαρι.

Οι μονομαχοι χρειαζονται τουλαχιστον 15 λιτρα με φιλτρο και θερμοστατη.

Περιμενε να μπει καποιος που ξερει απο ασθενειες να σου πει τι να κανεις.

Ομως,αν εχεις σκοπο να κρατησεις το ψαρακι θα πρεπει να του αγορασεις μεγαλητερο ενυδρειο με τον εξοπλησμο που χρειαζεται αλλιως θα εχεις ολο προβληματα ασθενειων.

Link to comment
Share on other sites

 αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία όλο το ενυδρείο γιατί δεν νομίζω να είναι 2 λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αστο απο οτι βλεπω στην προηγουμενη φωτογραφια εχεις δικιο ειναι 2 λιτρα.....για αυτο αν θες να ζησει το ψαρακι σου θα πρεπει να του αγορασεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 15 λιτρων  που συνηθως παει μαζι και το φιλτρο και να αγορασεις και ενα θερμοστατη ωστε να μην ξεπαγιασει το ψαρακι σου....τωρα για το ασπρο σημαδι μαλλον ειναι καποια αρρωστια και πρεπει να περιμενεις απαντηση απο ειδικους γιατι εγω μπορει να σε συμβουλεψω λαθος....αυτα και καλη επιτυχια  :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βασιλικη κ απο μενα!με πενηντα ευρω μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο 24 λιτρων κ το ψαρακι σου να ειναι αρχοντας!εαν θελεις μπορω να σου στειλω την σελιδα με ενυδρειο σε πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις επισης να δεις αυτο το ενυδρειο και με εναν θερμοστατη και μια ωραια διακοσμηση ο μονομαχος σου θα ειναι μια χαρα:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/85100-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-15-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-jumbo-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ αλλα ο μονομαχος μου δεν αντεξε μαλλον θα ηταν και πολυ αρρωστος ετσι τον αγορασα βεβαια.. Ειμαι και εντελως ασχετη απο ψαρια και τον εβλαψα εγω χειροτερα.. :'(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ αλλα ο μονομαχος μου δεν αντεξε μαλλον θα ηταν και πολυ αρρωστος ετσι τον αγορασα βεβαια.. Ειμαι και εντελως ασχετη απο ψαρια και τον εβλαψα εγω χειροτερα.. :'(

 

 

Ατυχίες έχουν συμβεί στους περισσότερους - Ίσως έτσι να έπρεπε να γινει, για να κάνεις κι εσύ το δικό σου restart

 

Ξεκίνα διαβάζοντας όσα περισσότερα μπορείς

Άσε στην άκρη το συγκεκριμένο ενυδρείο (αφού το πλύνεις και το καθαρίσεις) κι όταν θα είσαι έτοιμη ξεκίνα με περισσότερα λίτρα (όχι κάτω απο 20)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ αλλα ο μονομαχος μου δεν αντεξε μαλλον θα ηταν και πολυ αρρωστος ετσι τον αγορασα βεβαια.. Ειμαι και εντελως ασχετη απο ψαρια και τον εβλαψα εγω χειροτερα.. :'(

 

Αυτά συμβαίνουν στους νεοεισερχόμενους στο χόμπι .

Μην πτοείσαι μπορείς να συνεχίσεις διαβάζοντας κι όλας .

Να καθαρίσεις με νεράκι τη γυάλα σου , να τη γεμίσεις με νερό και μετά απο τρεις ημέρες να πας να διαλέξεις ενα Μονομάχο , προσέχοντας να μην έχει άσπρα στίγματα επάνω του όπως είχε ο προηγούμενος και να είναι σχετικά ζωηρός .

Προσοχή στο τάισμα , η ποσότητα που θα βάζεις θα είναι τόση όση θα καταναλώνετε σε 5 λεπτά με αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα το 1/3 .

Ξεκινάς έτσι και διαβάζοντας θα ενημερωθείς και για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες που πρέπει να ξέρεις για τα ψάρια για τη καλύτερη διαβίωσή τους .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...