Jump to content

Απο τα 60 στα 240 λίτρα


koala_

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

ψήνεται σιγά σιγά η αναβάθμιση από τα 60 λίτρα στα 240 και θα ήθελα την βοήθεια σας για να μην επαναλάβω τα λάθη του παρελθόντος (Από αυτοκριτική καλά πάμε :P).

 

Το νέο ενυδρείο θα είναι 240 λίτρα με διαστάσεις 120 x 40 x 50 cm με εξωτερικό φίλτρο fluval 306.

 

Η επιλογή των ψαριών μετά απο πολύωρες διαπραγματεύσεις με την κοπέλα είναι αυτή

6 Bolivian Ram (Mikrogeophagus altispinosus)

15 Αρλεκίνοι

10 Panda Cory

1 Ancistrus

 

Ο βυθός θα έχει Seachem flourite (ή Fluval stratum) με  Seachem flourite dark sand (όχι ανακατεμένα) για να παίζουν τα panda.

 

Θα μπουν φυτά  αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα και μη ασβεστολιθικές πέτρες και από λάμπες, 2 x 54 Watt, 4000 και 6500 K. CO2 θα μπει πιο μετά.

 

Περιμένω την γνώμη σας για την ψαροσύνθεση πρώτα και για το υπόστρωμα. Θα βρω και άλλα μετά να ρωτήσω!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο! Μξ βαλεις 6 ραμ. Ειναι πολλα. Βαλε 4.

Κοπαδι αρλεκινους βαλε παραπανω, αν κι εγω θα προτιμουσα κατι απο τον Αμαζονιο.

Και παντα μπορεις παραπανω.

Ανσιστρους γιατι δεν βαζεις ζευγαρι;

Για βυθο θα προτιμουσα αμμο, μιας και τα ραμ αλλα και τα κορυ την θελουν.

Εχεις βρει λαμπα 54 βατ στο 1 μετρο; νομιζω βγαινουν φιξ οι διαστασεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις seachem flourite,θα σε δυσκολεψει πολυ στο φυτεμα.

Αν δεν πας για δυσκολα φυτα,βαλε αμμο γιατι τα ραμ ειναι γεωφαγοι στην ουσια και σκαβουν,οπωτε θελουν αμμο,οπως και τα κορυ.

Ανσιστρους βαλε ζευγαρακι.

Αρλεκινους καντους 20-25

Εγω εναλλακτικα θα το πηγαινα λιγο διαφορετικα. Θα εβαζα 20-25 νεον η καρδιναλιους και καμια 10 hatchet για την επιφανεια.

Επισης θα εβαζα ενα ζευγαρι ραμ.

Μια αλλαη ψαροσυνθεση που θα μου αρεσε ειναι 30-35 ember tetra,καμια 20αρια κορυ,ενα ζευγαρι ραμ και ενα ζευγαρι ανσιστρους.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο! Μξ βαλεις 6 ραμ. Ειναι πολλα. Βαλε 4.

Κοπαδι αρλεκινους βαλε παραπανω, αν κι εγω θα προτιμουσα κατι απο τον Αμαζονιο.

Και παντα μπορεις παραπανω.

Ανσιστρους γιατι δεν βαζεις ζευγαρι;

Για βυθο θα προτιμουσα αμμο, μιας και τα ραμ αλλα και τα κορυ την θελουν.

Εχεις βρει λαμπα 54 βατ στο 1 μετρο; νομιζω βγαινουν φιξ οι διαστασεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε θα πάω σε 4 Bolivian Ram και 20 Αρλεκίνους.

Αncistrus ζευγάρι; δεν το είχα σκεφτεί. Οπότε αν κρίνεται καλύτερο θα γίνει ζευγάρι.

 

Με το υπόστρωμα, θα προτιμούσα λευκή άμμο παρά μαυρίλα. Μπορώ να βάλω υπόστρωμα και από πάνω λευκή άμμο; Και αν ναι τι;

 

Όσο για το φωτισμό, επειδή το καπάκι του ενυδρείου δεν μου άρεσε, έχει πέσει χειροτεχνία για καπάκι και θα μπει φωτιστικό, http://www.fluvalaquatics.com/ca/product/A3962-t5-ho-double-fluorescent-lighting-system  που παίρνει λάμπες 1,15 m.

 

Μόλις τελειώσω και με το καπάκι θα ανοίξω θεματάκι στο diy.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα με αμμο δεν μπαινει.Το υποστρωμα δεν λειτουργει σωστα με την αμμο,λογο κοκκομετριας δεν οξυγονωνεται σωστα και μπορει να εχεις προβληματα με αναεροβιες περιοχες,συν οτι μπορει να πετρωσει.

Αν δεν θες δυσκολα φυτα,βαλε σκετη αμμο και χρησιμοποιησε ταμπλετες σε οσα φυτα χρειαζονται υποστρωμα πχ εχινοδορους,κρυπτοκορινες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα με αμμο δεν μπαινει.Το υποστρωμα δεν λειτουργει σωστα με την αμμο,λογο κοκκομετριας δεν οξυγονωνεται σωστα και μπορει να εχεις προβληματα με αναεροβιες περιοχες,συν οτι μπορει να πετρωσει.

Αν δεν θες δυσκολα φυτα,βαλε σκετη αμμο και χρησιμοποιησε ταμπλετες σε οσα φυτα χρειαζονται υποστρωμα πχ εχινοδορους,κρυπτοκορινες κτλ.

 

Προσπαθούσα να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη και να αποφύγω τις ταμπλέτες. Αλλά δεν το βλέπω.

Άρα οι επιλογές είναι 2, Λευκή άμμο και ταμπλέτες ή seachem flourite dark sand; Σωστά;

 

Και αυτή η seachem τόσα προιόντα βγάζει, δεν μπορούσε να βγάλει και ανοιχτρόχρωμη άμμο!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ετσι οπως το βλεπω εγω, εχεις μονο μια επιλογη, με γνωμονα τα ζωντανα! Την λευκη η μπεζ αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη και να αποφύγω τις ταμπλέτες. Αλλά δεν το βλέπω.

Άρα οι επιλογές είναι 2, Λευκή άμμο και ταμπλέτες ή seachem flourite dark sand; Σωστά;

 

Και αυτή η seachem τόσα προιόντα βγάζει, δεν μπορούσε να βγάλει και ανοιχτρόχρωμη άμμο!

 

Λοιπον,ακου να σου πω οσον αφορα το black sand.

Επειδη το πηρε προσφατα φιλος,που ειναι και εδω στο φορουμ και το ειδα απο κοντα,στην ουσια δεν ειναι αμμο,ειναι σαν το κλασικο seachem flourite αλλα πιο ψιλο συν λιγο αμμο.Επισης μονο black δεν ειναι...καφε σκουρο ειναι τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντος αν βρεις ραμ ενημερωσε γιατι εγω ψαχνω γενικα για apistogramma εχω ρωτησει τουλαχιστον σε εφτα πετ σοπ και δεν εχει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Παντος αν βρεις ραμ ενημερωσε γιατι εγω ψαχνω γενικα για apistogramma εχω ρωτησει τουλαχιστον σε εφτα πετ σοπ και δεν εχει κανεις

 

Μέχρι να φτάσω να αναζητώ ψάρια, θα περάσει μήνας σίγουρα! Αλλά θα σε ενηρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παντος αν βρεις ραμ ενημερωσε γιατι εγω ψαχνω γενικα για apistogramma εχω ρωτησει τουλαχιστον σε εφτα πετ σοπ και δεν εχει κανεις

 

Που ψαχνεις και δεν βρισκεις; εγω μια βολτα που εκανα τωρα προσφατα και απιστο βρηκα αλλα και ραμ!

 

Μέχρι να φτάσω να αναζητώ ψάρια, θα περάσει μήνας σίγουρα! Αλλά θα σε ενηρώσω.

 

Δεν εχεις μπολι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ακου να σου πω οσον αφορα το black sand.

Επειδη το πηρε προσφατα φιλος,που ειναι και εδω στο φορουμ και το ειδα απο κοντα,στην ουσια δεν ειναι αμμο,ειναι σαν το κλασικο seachem flourite αλλα πιο ψιλο συν λιγο αμμο.Επισης μονο black δεν ειναι...καφε σκουρο ειναι τελικα.

 

Κατέληξα στην λευκή χαλαζιακή άμμο.

Βέβαια σκέφτηκα και το εξής, σε ένα μεγάλο σημείο του ενυδρείου προς το κέντρο και πίσω να βάλω seachem black sand. Δεν θα ανακατέψω τα 2 υλικά, θα χωρίσω το ενυδρείο με χαρτόνι και θα βάλω το κάθε ένα στην επιφάνεια που θέλω.

Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Που ψαχνεις και δεν βρισκεις; εγω μια βολτα που εκανα τωρα προσφατα και απιστο βρηκα αλλα και ραμ!

 

 

Δεν εχεις μπολι;

 

Μπόλι έχω, αλλά δεν το βιάζω για να μην τα "θαλασσώσω"! :P

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στην λευκή χαλαζιακή άμμο.

Βέβαια σκέφτηκα και το εξής, σε ένα μεγάλο σημείο του ενυδρείου προς το κέντρο και πίσω να βάλω seachem black sand. Δεν θα ανακατέψω τα 2 υλικά, θα χωρίσω το ενυδρείο με χαρτόνι και θα βάλω το κάθε ένα στην επιφάνεια που θέλω.

Τί λέτε;

Καλή η σκέψη αλλά με τα κόρυ δεν θα μείνει ανέπαφη. Θα στην ανακατέψουν πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στην λευκή χαλαζιακή άμμο.

Βέβαια σκέφτηκα και το εξής, σε ένα μεγάλο σημείο του ενυδρείου προς το κέντρο και πίσω να βάλω seachem black sand. Δεν θα ανακατέψω τα 2 υλικά, θα χωρίσω το ενυδρείο με χαρτόνι και θα βάλω το κάθε ένα στην επιφάνεια που θέλω.

Τί λέτε;

 

Αυτο που λες δεν θα γινει.Δεν μπορεις να αφησεις το χαρτονι μεσα γιατι καποια στιγμη θα λιωσει.

Επισης μολις το βγαλεις σιγα σιγα τα 2 υλικα θα ενωθουν μεταξυ τους και θα γινουν μπαχαλο,ειδικα αν εχεις κορυ μεσα η γαριδες.

Να σου πω και το αλλο,επειδη το sand το πηρε φιλος προσφατα,θα σε παιδεψει παρα πολυ στο φυτεμα,θα σου βγαινουν συνεχεια τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν θα γινει.Δεν μπορεις να αφησεις το χαρτονι μεσα γιατι καποια στιγμη θα λιωσει.

Επισης μολις το βγαλεις σιγα σιγα τα 2 υλικα θα ενωθουν μεταξυ τους και θα γινουν μπαχαλο,ειδικα αν εχεις κορυ μεσα η γαριδες.

Να σου πω και το αλλο,επειδη το sand το πηρε φιλος προσφατα,θα σε παιδεψει παρα πολυ στο φυτεμα,θα σου βγαινουν συνεχεια τα φυτα.

 

Δεν αφήνεις το χαρτόνι μέσα το αφαιρείς, μόλις βάλεις όλα τα υλικά.

Μόνο cory panda θα έχω μέσα. Μπορούν αυτά τα σαμιαμίδια να κάνουν τόσο χάλια το υλικό που θα είναι 6-7 εκατοστά πάχους; Επιφανειακά δεν με ενοχλεί. Αισθητικά μπορεί να είναι και πιο όμορφο.

 

Ψάχνω να βρω λύσεις γιατί είναι αμαρτία να στήσω καινούργιο ενυδρείο και να περιορίζομαι μετά στα φυτά.

 

Με flourite dark θα έχω πρόβλημα στο φύτεμα ή με το sand; Μπερδεύτηκα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι θυμαμαι το sand πηρε και ειναι και καφε.

Φυτευει και τα φυτα φευγουν αμεσως,να φανταστεις εριξε απο πανω χαλικακι γιατι δεν γινονταν δουλεια.

Ολα τα κορυ ανακατευουν το βυθο.

Επισης αν βαλεις 7εκ παχος αμμου μπορει να εχεις προβλημα με αναεροβιες περιοχες,ειδικα αν ειναι ψιλη η αμμος. Συνηθως βαζουμε 5εκ παχος αμμου.

Link to comment
Share on other sites

Που ψαχνεις και δεν βρισκεις; εγω μια βολτα που εκανα τωρα προσφατα και απιστο βρηκα αλλα και ραμ!

εχω ψαξει ιλιον πετρουπολη αγιους αναργυρους περιστερη χαλανδρι ανω λιοσια.κανενας δεν ειχε. Τι μονο που βρισκω ειναι τετρα και αφρικανες
Link to comment
Share on other sites

Ε ελα και λιγο απο Πειραια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δουλευω ωρες καταστηματων και ο χρονος μου ειναι εντελος περιοριζμενος. Αλλα αφου μου λες οτι εχει πρεπει να κατεβω προς τα εκει μια βολτα γιατι εδω δεν προκειτε να φερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα τελειώνω το καπάκι, οπότε πάρτε και μια πρώτη εικόνα. https://onedrive.live.com/redir?resid=228C48B94004D2D9!8020&authkey=!AB-BEbZRW7ESCS8&v=3&ithint=photo%2cjpg

 

Σήμερα έφτασε και στα χέρια μου ο εξωτερικός θερμοστάτης Hydor 300 watt, οπότε σιγά σιγά με τον εξοπλισμό τελειώνω.

 

Μια ερώτηση, αν στο Fluval 306 αντί για το σπιράλ που έχει, χρησιμοποιήσω λάστιχο 16/22 θα έχω πρόβλημα ροής;

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα τελειώνω το καπάκι, οπότε πάρτε και μια πρώτη εικόνα. https://onedrive.live.com/redir?resid=228C48B94004D2D9!8020&authkey=!AB-BEbZRW7ESCS8&v=3&ithint=photo%2cjpg

 

Σήμερα έφτασε και στα χέρια μου ο εξωτερικός θερμοστάτης Hydor 300 watt, οπότε σιγά σιγά με τον εξοπλισμό τελειώνω.

 

Μια ερώτηση, αν στο Fluval 306 αντί για το σπιράλ που έχει, χρησιμοποιήσω λάστιχο 16/22 θα έχω πρόβλημα ροής;

 

Οχι δεν θα εχεις προβλημα.

Εγω στο δικο μου 105 αλλαξα το σπιραλ με λαστιχο μαυρο και εβαλα και μπαστουνι εισοδου και spray bar jbl.Κανενα προβλημα ροης και ειναι και καλυτερο γιατι καθαριζεται πολυ πιο ευκολα απο το σπιραλ

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε εντυπωσεις απο τον εξωτερικο θερμοστατη.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα τελειώνω το καπάκι, οπότε πάρτε και μια πρώτη εικόνα. https://onedrive.live.com/redir?resid=228C48B94004D2D9!8020&authkey=!AB-BEbZRW7ESCS8&v=3&ithint=photo%2cjpg

 

Σήμερα έφτασε και στα χέρια μου ο εξωτερικός θερμοστάτης Hydor 300 watt, οπότε σιγά σιγά με τον εξοπλισμό τελειώνω.

 

Μια ερώτηση, αν στο Fluval 306 αντί για το σπιράλ που έχει, χρησιμοποιήσω λάστιχο 16/22 θα έχω πρόβλημα ροής;

 

Δώσε μας λεπτομέρειες και για το καπάκι. . .

 

Τα λάστιχα γιατί θέλεις να τα αλλάξεις για να ταιριάξει ο θερμαντήρας?

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λεπτομέρειες και για το καπάκι. . .

 

Τα λάστιχα γιατί θέλεις να τα αλλάξεις για να ταιριάξει ο θερμαντήρας?

 

Το καπάκι τελείωσε όπως και ο πάτος του ενυδρείου.

Τα έφτιαξα με ξύλο και αντί να τα βάψω, εφάρμοσα κατα κάποιο τρόπο τεχνική decoupage και αφού πέρασα κάμποσα χέρια βερνίκι για προστασία μπήκαν στην θέση τους. Αν θέλετε κάνω και μια παρουσίαση με λεπτομέρειες και φωτογραφίες.

 

Όσο για τα λάστιχα, γενικά βρήκα ότι η χρήση των σπιράλ δεν είναι και τόσο βολική με χρήση θερμοστάτη, co2 ή βανάκια για άδειασμα- γέμισμα. Γενικά το λάστιχο δίνει μεγαλύτερη ευελιξία επιλογών αλλά το οξύμωρο είναι ότι δεν είναι το ίδιο ευέλικτο γιατί διπλώνει! Προς το παρόν προσάρμοσα λάστιχο από την έξοδο του φίλτρου μέχρι τον θερμοστάτη και από το θερμοστάτη μέχρι το spay bar άφησα το σπιράλ.

 

Το spray bar είναι και αυτό diy με σωλήνα Φ20 ηλεκτρολογικής εγκατάστασης μήκους 80 cm με τρύπες 2 mm ανα 4 cm. Το σπιράλ του 306 εφάρμοσε μια χαρά στην μούφα του σωλήνα με λίγο βράσιμο! Τάπα δεν έχω ακόμα, αλλά κάτι θα σκεφτώ αν δεν βρω κάτι. Όπως και το μήκος τους δεν είναι ακόμα σίγουρο, μάλλον θα χρειαστεί κόψιμο.

 

Το ενυδρείο δε λειτουργεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...