Jump to content

Σκέφτομαι για Diy bio filter. Την γνώμη σας παρακαλώ.


Giannis_X

Recommended Posts

Οπος λέει και ο τίτλος σκέφτομαι για DIY bio filter τα υλικά που χρησιμοποιείσω θα είναι μπουκάλι ενός λίτρου περίπου 800ml ελαφρόπετρα και μία αεραντλία.

Το όλο ζήτημα είναι πος θέλω να το βάλω στα χρυσόψαρα και το ερώτημα μου είναι θα κάνη δουλειά? Πια τα θετικά και πια τα αρνητικά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσά λίτρα ενυδρειο και πόσα ψάρια έχεις μέσα; Τα χρυσόψαρα θέλουν πολυ καλη φίλτρανση γιατι ειναι πολυ ρυπογόνα ψάρια. Δε νομίζω να μπορει να σε καλύψει το φιλτρο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνονόματο Παναγιώτη  (Safarpn) πως αυτή η κατασκευή είναι πολυ μικρή για χρυσόψαρα, υποστηρικτικά μπορείς να την έχεις αλλα δεν θα βάλεις ελαφρόπετρα μέσα αλλά Κ1, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση

να φτιάξεις κάτι σαν και αυτό

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ είναι το ενυδρείο μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/100767-το-χρυσοψαραδικομ-μου/

Αυτή την στιγμή εχω 3 oranda red cap και 1 κινο fancy.

Απο φιλτρανση εχω 1 fluval 306, 1 εσωτερικό της marina γεμάτο με ελαφρόπετρα με ροή 1000lt/h.

Το DIY dio filter σκεφτομε να το βάλω για ενίσχυση βιολογικού υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνονόματο Παναγιώτη  (Safarpn) πως αυτή η κατασκευή είναι πολυ μικρή για χρυσόψαρα, υποστηρικτικά μπορείς να την έχεις αλλα δεν θα βάλεις ελαφρόπετρα μέσα αλλά Κ1, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση

να φτιάξεις κάτι σαν και αυτό

Ναι ακριβώς αυτό θέλω να κάνω :D Κ1 που μπορώ να βρω
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό θέλω να κάνω :D Κ1 που μπορώ να βρω

 

http://www.abyssos.gr/exoplismos-enudreiou/ylika-filtrarismatos-enudreiou/k1-media-3/

3 λιτρα είναι υπεραρκετά για 1 μπουκάλι

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Μμμ λίγο ακριβό για την ποσότητα.

Μπορώ να βαλω κομενα καλαμάκια?

Link to comment
Share on other sites

Το προτιμώ. Πόσο να γεννήσει το μπουκάλι? Τα 3/4 είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Το προτιμώ. Πόσο να γεννήσει το μπουκάλι? Τα 3/4 είναι καλά?

Αν έχεις μπουκάλι που γεννάει ούπα θέλω κι εγω!

Εγω θα έβαζα λίιιιιγο λιγότερο απο τα 3/4 για να έχει καλή κίνηση το υλικο μέσα. Κάπου εκεί όμως υπολόγισε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το προτιμώ. Πόσο να γεννήσει το μπουκάλι? Τα 3/4 είναι καλά?

 

Βάλε 1/2 και δοκιμάζεις, θα πρέπει να υπάρχει καλή κίνηση όπως είδες και στο βιντεο, μη τα στριμώξεις, η κίνηση είναι που κάνει τη δουλειά σε αυτή τη μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα :) ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις δυο φιλτρα (εστω και μικρα) η προσθηκη του μπουκαλιου με ουπα νομιζω το μονο που θα κανει ειναι να χαλασει την εικονα.Εγω θα το αφηνα ετσι και αν ηθελα καποια στιγμη να φτιαξω την φιλτρανση (με λιγα χρηματα) θα εφτιαχνα ενα sump.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις δυο φιλτρα (εστω και μικρα) η προσθηκη του μπουκαλιου με ουπα νομιζω το μονο που θα κανει ειναι να χαλασει την εικονα.Εγω θα το αφηνα ετσι και αν ηθελα καποια στιγμη να φτιαξω την φιλτρανση (με λιγα χρηματα) θα εφτιαχνα ενα sump.

Θα συμφωνήσω. Το αισθητικό κομμάτι ειναι ενα θέμα (ειδικα με τα ούπα μέσα) εκτός κι αν το κρύψεις κάπως.
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις δυο φιλτρα (εστω και μικρα) η προσθηκη του μπουκαλιου με ουπα νομιζω το μονο που θα κανει ειναι να χαλασει την εικονα.Εγω θα το αφηνα ετσι και αν ηθελα καποια στιγμη να φτιαξω την φιλτρανση (με λιγα χρηματα) θα εφτιαχνα ενα sump.

1) Αν έφτιαχνα καμία στιγμή τα 30λιτρα είναι καλά?

2) Θα μπορώ να βάλω ελαφρόπετρα

3) Πόσα χωρίσματα να κάνω?

Εχω ένα 30λιτρο ενυδρείο που εχο red cheery μέσα με διαστάσεις 40*25*30

Πος να το χωρίσω και να το κωλύσω δεν ξερω απο θέμα αποστάσεων τον τζαμιών, ποσα λίτρα / ωρα ανλια νερού? Που και πος θα μπει η αντλία?

Αν χρειαστώ υπερχείλιση εχω ένα κολιμα πος δεν θέλω να κάνω τρύπες στο ενυδρείο μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, νομιζω εισαι υπερκαλυμμενος με τα φιλτρα που εχεις! Για μισο λιτρο παραπανω γινεται η δουλεια; Εχεις καποιο θεμα και θες κι αλλο φιλτρο; 

Link to comment
Share on other sites

1) Αν έφτιαχνα καμία στιγμή τα 30λιτρα είναι καλά?

2) Θα μπορώ να βάλω ελαφρόπετρα

3) Πόσα χωρίσματα να κάνω?

Εχω ένα 30λιτρο ενυδρείο που εχο red cheery μέσα με διαστάσεις 40*25*30

Πος να το χωρίσω και να το κωλύσω δεν ξερω απο θέμα αποστάσεων τον τζαμιών, ποσα λίτρα / ωρα ανλια νερού? Που και πος θα μπει η αντλία?

Αν χρειαστώ υπερχείλιση εχω ένα κολιμα πος δεν θέλω να κάνω τρύπες στο ενυδρείο μου...

 

Θέλει μελέτη αυτό και σίγουρα πρέπει να κανεις τρυπες, χωρίς τρύπες πας για άλλου είδους υπερχείλιση. Η αντλία που θα χρειαστεις θα εξαρτηθεί και απο την υψομετρική διαφορα ενυδρείου με σαμπ. Το 30αρι θα δε δυσκολέψει, ειδικα το μικρο του μηκος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, νομιζω εισαι υπερκαλυμμενος με τα φιλτρα που εχεις! Για μισο λιτρο παραπανω γινεται η δουλεια; Εχεις καποιο θεμα και θες κι αλλο φιλτρο;

Όχι δεν θέλω άλλο φίλτρο απλά για ενίσχυση της βιολογίας μου και μόνο. Οσο για το σαμπ που μου προτάθηκε πιο πάνω καπια στιγμή θα ήθελα να φτιάξω ένα αλλα οπος λέω και πιο πάνω δεν θέλω για δικούς μου λόγους να τρυπήσω το ενυδρείο για να βάλω υπερχειλίσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μελέτη αυτό και σίγουρα πρέπει να κανεις τρυπες, χωρίς τρύπες πας για άλλου είδους υπερχείλιση. Η αντλία που θα χρειαστεις θα εξαρτηθεί και απο την υψομετρική διαφορα ενυδρείου με σαμπ. Το 30αρι θα δε δυσκολέψει, ειδικα το μικρο του μηκος

Σχεδόν σε ευθεία θα είναι η επιφάνειες ενυδρείου και σαμπ. 3-5 εκατοστά πιο χαμιλα θα είναι η επιφάνεια του σαμπ απο του ενυδρείου.

Γιατί πρέπει ναι είναι μακρόστενο το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλω άλλο φίλτρο απλά για ενίσχυση της βιολογίας μου και μόνο. Οσο για το σαμπ που μου προτάθηκε πιο πάνω καπια στιγμή θα ήθελα να φτιάξω ένα αλλα οπος λέω και πιο πάνω δεν θέλω για δικούς μου λόγους να τρυπήσω το ενυδρείο για να βάλω υπερχειλίσεις κλπ.

Βρε μαζι σου αλλα στην ουσια θα προσθεσεις αλλο μισο λιτρο αμφιβολου ποιοτητας βιολογια! Δηλαδη αμελητεα ποσοτητα. Αν δεν εχεις καποιο θεμα με νιτρικα. αμμωνια κτλ, νομιζω τσαμπα ο κοπος!

Τα φιλτρα που εχεις, νομιζω εχουν αρκετο βιολογικο. Με μισο λιτρο δεν σωζεσαι!

Και το 30αρακι σαμπ, παλι νομιζω αδικος κοπος και χρημα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Μμμ οκ μην χαλάω και το γαριδαδικο :P

Ίσος ειμαι λίγο έως πολύ υπερβολικώς :).

Και πάλη ευχαριστώ για των χρόνο σας :)

Απο ποιότητα νερού ειμαι μια χαρά αμμωνία 0 και Νο3 10-15

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιότητα νερού ειμαι μια χαρά αμμωνία 0 και Νο3 10-15

 

Τα νιτρικά είναι θέμα ιχθυοφόρτισης και τρόπου ταισματος,

δεν είναι θέμα φίλτρου,

και τα μειώνεις με αλλαγές με την υπάρχουσα ιχθυοφόρτιση και τρόπο ταισματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...