Jump to content

54 λίτρα


dimkap75

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, επισυνάπτω μερικές φώτο από το ενυδρείο μου. 

Είναι το eheim aquastar 60 και προς το παρόν φιλοξενεί molly & platy

Τελευταία ένα CAE (gold) προστέθηκε στην παρέα όπου έχει δείξει καλό χαρακτήρα μέχρι στιγμής με τους συγκάτοικους και παράλληλα έχει τσακίσει την άλγη στην ανούμπια

post-61442-0-09721200-1444049667_thumb.jpg

post-61442-0-04957800-1444049754_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !! :)

 

Αν θέλεις κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε την Φόρμα Παρουσίασης για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα για το ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό, 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x30
Συνολικά Λίτρα: 54
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 2 anubia, 1 microsorum pteropus, 2 hygrophila polysperma
Ψάρια: 3 molly, 1 platy, 1 cae
Άλλα είδη: λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια melanoides tuberculata

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: πέτρες λάβας
Ξύλα: 1 μοπανι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: χαλίκι ψιλό

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 15W T8
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες ημερησίως

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: eheim pickup 2008
Θέρμανση/ Ψύξη: 50w θέρμανση
Λίπανση: seachem flourish, seachem iron
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: flakes για τα ψάρια


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαίως
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
post-61442-0-84349600-1444115961_thumb.jpg

post-61442-0-55872500-1444115967_thumb.jpg

Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - dimkap75
Link to comment
Share on other sites

Oντως ομορφο αλλα περνει βελτιωσεις στο θεμα τις τοποθετησεις των φυτων!

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις δεν εχω κανει

Μετρησεις δεν εχω κανει

Αλλα ειναι στα επομενα πλανα

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, το cae δεν το διωχνεις σιγα σιγα πριν σρχισει τους τσαμπουκαδες και να κανεις δυο χαρεμακια τα ζωοτοκα σου;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, το cae δεν το διωχνεις σιγα σιγα πριν σρχισει τους τσαμπουκαδες και να κανεις δυο χαρεμακια τα ζωοτοκα σου;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το εχω σκεφτει αλλα απο την αλλη εχει τσακισει την αλγη.... βλεπωντας και κανοντας ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει αλλα απο την αλλη εχει τσακισει την αλγη.... βλεπωντας και κανοντας ελεγα

Μπορεις να το αντικαταστησεις με αλλα αλγοφαγα...ειχα και εγω τρια τετοια μεγεθος γοπας και δεν αφηναν γεννα σε υσηχια...οντως ειναι φοβεροι αλγοφαγοι..τα αντικατεστησα με οτοκυκλακια που ουτε τιποτα πειραζουν ουτε αγχωνουν τους γονεις(πολλες φορες περναν διπλα απο αυγα η μωρα και οι γονεις δεν ασχολουνται)...υπαρχουν βεβαια και αλλοι αντιστοιχοι αλγοφαγοι...οπως τα στουρισοματα που μπορεις να βαλεις χωρις προβλημα σε αυτα τα λιτρα αν τους προσφερεις τις συνθηκες και κανα ξυλαρακι να μασαει...παντως αργα η γρηγορα το cae θα σου δημιουργησει θεμα...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το αντικαταστησεις με αλλα αλγοφαγα...ειχα και εγω τρια τετοια μεγεθος γοπας και δεν αφηναν γεννα σε υσηχια...οντως ειναι φοβεροι αλγοφαγοι..τα αντικατεστησα με οτοκυκλακια που ουτε τιποτα πειραζουν ουτε αγχωνουν τους γονεις(πολλες φορες περναν διπλα απο αυγα η μωρα και οι γονεις δεν ασχολουνται)...υπαρχουν βεβαια και αλλοι αντιστοιχοι αλγοφαγοι...οπως τα στουρισοματα που μπορεις να βαλεις χωρις προβλημα σε αυτα τα λιτρα αν τους προσφερεις τις συνθηκες και κανα ξυλαρακι να μασαει...παντως αργα η γρηγορα το cae θα σου δημιουργησει θεμα...

 

η αλήθεια είναι ότι, οι περισσότεροι αναφέρουν όλα όσα λες..... σκέφτομαι να βάλω κανένα ancistrus που είχα παλιά αλλά και τα οτοκυκλάκια τα έχω σκεφτεί αν και έχω ακούσει ότι είναι λίγο ευαίσθητα.....

Link to comment
Share on other sites

Να μη βαλεις κανενα αλγοφαγο,δεν χρειαζεται.

Αν θες να απαλαγεις απο την αλγη,βρες τι φτιαει και διορθωσε το.

Δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι, οι περισσότεροι αναφέρουν όλα όσα λες..... σκέφτομαι να βάλω κανένα ancistrus που είχα παλιά αλλά και τα οτοκυκλάκια τα έχω σκεφτεί αν και έχω ακούσει ότι είναι λίγο ευαίσθητα.....

Τα οτοκυκλακια θελουν υπια προσαρμογη και οχι μεγαλα σκαμπανευσματα στις παραμετρους του ενυδρειου..πιο παλια ηταν πιο δυσκολο να τα κρατησεις γιατι ηταν συνηθως ψαρεμενα..τα τελευταια χρονια που εχουν γινει αναπαραγωγισιμα ειναι πιο ευκολα σαν ψαρακια..μην νομιζεις οτι ειναι τα κατεξοχην μονο αλγοφαγα ψαρια...παντως αν απλα θες αλγοφαγο προληπτικα και για ευκολες αλγες ειναι μια καλη επιλογη....αλλιως οντως και χωρις αλγοφαγο μπορει να κυλισει το ενυδρειο και ο καθε αλγοφαγος τρωει συγκεκριμενα ειδη αλγης και αν φτασεις να εχεις αλγη υπαρχουν και αλλοι τροποι επιλυσης...παντως ο καθε αλγοφαγος εχει την ομορφια του και την δικη του ξεχωριστη κινηση μεσα στο ενυδρειο...σαν συνολο παντως ολων αυτων πιο πανω θεωρω το οτοκυκλακι σαν την πιο καλαισθητη και πιο πληρης λυση στο θεμα της αλγης απο τους υπολοιπους αλγοφαγους...προσωπικα μιλωντας παντα.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε να δω τι θα κανω με τον cae. Παντως σπο τα αλγοφαγα εχω αδυναμια στα ancistrus. Και μαλιστα σκεφτομουν μηπως εβαζα ζευγαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stathis spithas σε ποιό είδος sturisoma αναφέρεσε για αυτά τα λιτρά;

 

Για τα ancistrus περισσότερες πληροφορίες εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα συγκεκριμενο ειδος στο μυαλο μου...ξεκιναν απο 11 εκατοστα και φτανουν να γινουν θερια αναλογως το ειδος...απλα σαν εικονα το ειχα στο μυαλο μου απο παρομοιο ενυδρειο χομπιστα...επειδη δεν εχουν ογκο καταλαμβανουν πολυ μικροτερο μερισμα απο ενα ψαρι του ιδιου μεγεθους...βεβαια σαν πιο καλη επιλογη το ξαναλεω θεωρω τα οτοκυκλακια... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Γράφεις πως πλέον τα otos αναπαραγονται μαζικά για εμπορικούς σκοπούς. Επειδή ο κύριος λόγος που πλέον δεν έχω αυτά τα ψαράκια είναι πως δεν αναπαραγονταν σε αιχμαλωσία, μπορείς να μου πεις που το διάβασες ή το πληροφορηθηκες αυτό; Γιατί μπορεί να έμεινα πίσω σε ενημέρωση για το συμπαθέστατο αυτό ψαράκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως την ιδια αποψη...μεχρι πριν καμποσο καιρο που πηγα σε ενα πετ μεγαλης αλυσιδας και ειδα 100 και τετοια ψαρακια..σε εποχη καπιταλ κιολας..οταν ρωτησα απο που τα προμηθευτηκε η απαντηση ηταν οτι φερνουν απο ασια απο συγκεγκριμενο προμηθευτη που συνεργαζονται και ειναι παραγωγης ισραηλ νομιζω...και εγω ξαφνιαστηκα αλλα δεν συνεχισα την ανακριση για να μην γινω αδιακριτος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...