Jump to content

Επιλογή φωτιστικών


mpampis81

Recommended Posts

 Νέος σχετικά στο φόρουμ αν κ το μελετώ καιρό, αποφάσισα να μπω δυνατά στο χώρο των ενυδρείων. Με φίλο φτιάξαμε ένα ενυδρείο 120*65*65 στο οποίο θα βάλω σκαλάρια σίγουρα κ μερικά ακόμα μικρά κοπαδόψαρα. Θέλω να το κάνω φυτεμένο, προμηθεύτηκα κ σύστημα c02(πλήρες σετ, με 2κιλη μπουκάλα) και είμαι στο ψάξιμο για φωτισμό. Με δύο λάμπες 24w η κάθε μία πχ μία Sylvania Grolux κ μία Philips pro 965 θα είμαι οκ? Ή να βάλω τρεις κ με διακοπτάκι να μπορώ να ανοίγω κ να κλείνω όποια θέλω? Για την νύχτα θα χρειαστώ άλλη μία με λιγότερα watt?Πχ σκέφτομαι για μία μπλε..Πρώτο μου ενυδρείο είναι κ είμαι στο ψάξιμο.... Λέω για λάμπες 90-95cm. Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να σου πω οτι οι λαμπες ειναι στανταρ βατ αναλογα το μηκος τους....στα 90 cm ειναι περιπου 54 βατ αν δεν κανω λαθος...

Δευτερον,που θα βαλεις τις λαμπες?

Επισης,θα πας σε ευκολα,μετρια ή και δυσκολα φυτα?Απο αυτο εξαρταται ποσα βατ θα πρεπει να βαλεις στο συνολο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα φωτιστικό σαν και αυτό http://www.petsupermarket.gr/7303/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-t5-ho-double--48%E2%80%9D-122-cm--2-x-54w.html βγαίνει και με 4 λάμπες.

Μπαίνει και πάνω στο ενυδρείο αλλά και κρεμαστό και έχει και μπλε λεντ για βραδινό φως.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα φυτά που θέλεις να βάλεις, θα παίξει και το αντίστοιχο φωτιστικό. Ειναι πολλά τα λίτρα και πρεπει να πάρεις αρκετές λάμπες αν πας σε δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

 Αρχάριος είμαι κ θα πάω σε εύκολα κ μπορεί να βάλω κ μερικά μέτριας δυσκολίας. Δεν θα το κάνω φουλ φυτεμένο γιατί θα θέλει κ πολύ δουλειά, κλαδέματα κτλ. Το φωτιστικό που μου προτείνεις είναι πολύ ακριβό...Συρόμενα τζάμια θα βάλω για τους υδρατμούς κ από πάνω καπάκι  (ακόμα δεν έχει γίνει). Πάνω στο καπάκι θα βιδώσω τις δύο λάμπες+μία που σκέφτομαι για το το βράδυ. Οπότε θα χρειαστώ δύο λάμπες 54w η κάθε μία. Σκέφτομαι για pro965+Grolux που διάβασα ότι είναι από τις καλές. Ακροφύσια θα φτιάξω στεγανά για πιο φθηνή λύση κ με κάποιον τρόπο θα τα τοποθετήσω πάνω στο καπάκι. Καλό είναι να βάλω κ ανακλαστήρες φωτός?

Link to comment
Share on other sites

54 wat βγαινουν περιπου στο 1.20 οποτε αν εχεις 1.20 μηκος δεν θα σε βολεψει. Για τ5 μιλαμε παντα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Αρχάριος είμαι κ θα πάω σε εύκολα κ μπορεί να βάλω κ μερικά μέτριας δυσκολίας. Δεν θα το κάνω φουλ φυτεμένο γιατί θα θέλει κ πολύ δουλειά, κλαδέματα κτλ. Το φωτιστικό που μου προτείνεις είναι πολύ ακριβό...Συρόμενα τζάμια θα βάλω για τους υδρατμούς κ από πάνω καπάκι  (ακόμα δεν έχει γίνει). Πάνω στο καπάκι θα βιδώσω τις δύο λάμπες+μία που σκέφτομαι για το το βράδυ. Οπότε θα χρειαστώ δύο λάμπες 54w η κάθε μία. Σκέφτομαι για pro965+Grolux που διάβασα ότι είναι από τις καλές. Ακροφύσια θα φτιάξω στεγανά για πιο φθηνή λύση κ με κάποιον τρόπο θα τα τοποθετήσω πάνω στο καπάκι. Καλό είναι να βάλω κ ανακλαστήρες φωτός?

λοιπον αφου λες οτι θες φυτα και μαλιστα μερικα μετριας δυσκολιας οπως λες τοτε θα χρειαστεις για τα λιτρα σου πανω απο 250 watt φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα τα λιτρα και μ αυτο το υψος.οι λαμπες με τα βατ που σκεφτεσαι δεν σου φτανουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλα απο φυτα δεν εχω παρει κ δεν εχω αποφασισει ακομα απλως καλο θα ηταν να μπορω να επιλεξω οποιο θελω.Λαμπες 80 με 90 εκατοστα δεν υπαρχουν με περισσοτερα απο 54 watt?Αν ειναι να ανεβω πολυ σε καταναλωση ρευματος θα βαλω απλα φυτα δεν με πειραζει

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Καλα απο φυτα δεν εχω παρει κ δεν εχω αποφασισει ακομα απλως καλο θα ηταν να μπορω να επιλεξω οποιο θελω.Λαμπες 80 με 90 εκατοστα δεν υπαρχουν με περισσοτερα απο 54 watt?Αν ειναι να ανεβω πολυ σε καταναλωση ρευματος θα βαλω απλα φυτα δεν με πειραζει

 

Για να επιλεξεις οποιο φυτο θες πας αλλου...πολυ φως,παροχη co2 με μπουκαλα,φουλ λιπανση.

Δυστοιχος τα λιτρα που εχεις δεν ειναι για τετοια πραγματα,εκτος αν διαθετεις λεφτα.

Τα βατ ειναι φιξ αναλογα με το μηκος της λαμπας. Δηλαδη αν στα 80εκ βγαινουν 54 βατ οι τ5 λαμπες,δεν θα βρεις με περισσοτερα.

Εσυ εισαι στα 500 λιτρα,αν θες ευκολα φυτα πρεπει να βαλεις 200-250 βατ φως γιατι εχεις και 65 υψος..πολυ κακο για φυτεμενο ενυδρειο.

Με τα 100 βατ που σκεφτεσαι να βαλεις,μονο ανουμπιες,μικροσορουν και κρυπτοκορινες μπορεις να βαλεις.

Πρεπει να πας τουλαχιστον σε 4χ54 για να πεις οτι θα βαλεις ευκολα φυτα.

Τα λιτρα ειναι πολλα και το υψος μεγαλο για φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω.ψαχνω για φυτα απο αλλους χομπιστες

Link to comment
Share on other sites

 Βρήκα φωτιστικό 91cm T5 λάμπα είτε 6500Κ είτε 4000Κ μάρκα LUMEN νομίζω σαν αυτό δηλαδή είναι http://www.e-revma.gr/?item=570755   με ενσωματωμένο ballast στα 12 ευρώ απλώς δεν είναι στεγανό. Πάνω πάνω θα βάλω ραγα κ το ενυδρείο θα είναι με συρόμενα τζάμια μάλλον τρία. Θα έχω θέμα λέτε που δεν είναι στεγανό το φωτιστικό?Θα είναι μέσα σε σκαφάκι όμως κ πάνω από τα τζάμια..

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες δεν νομιζω να εχεις προβλημα με υγρασια.....αλλα το συγκεκριμενο παρ'ολο που ειναι 90 εκ. μηκος εχει λαμπα μονο 15 watt.....

Link to comment
Share on other sites

 Για την νύχτα που θέλω να βάλω ένα μικρό φωτισμό μπλε να ψάξω για led πχ 80-90cm κσι να προσαρμόσω κ ένα dimmer?Για να μπορώ να το χαμηλώνω. Το βράδυ θα το καλίνω εντελώς απλώς για πιο χαμηλό φωτισμό. Καλή λύση είναι κ αυτή που προτείνετε εδώ νομίζω https://atono.wordpress.com/2008/08/05/diy-moonlight/

Link to comment
Share on other sites

 Για την νύχτα που θέλω να βάλω ένα μικρό φωτισμό μπλε να ψάξω για led πχ 80-90cm κσι να προσαρμόσω κ ένα dimmer?Για να μπορώ να το χαμηλώνω. Το βράδυ θα το καλίνω εντελώς απλώς για πιο χαμηλό φωτισμό. Καλή λύση είναι κ αυτή που προτείνετε εδώ νομίζω https://atono.wordpress.com/2008/08/05/diy-moonlight/

 

Ακόμα στο ψάξιμο είμαι για τον φωτισμό...Στο νυχτερινό σκέφτομαι για λεντοταινία 1 μέτρο που να μπορώ να της αλλάξω κ χρωματισμό. Τι λέτε? Με κάτι τέτοιο  http://www.ebay.com/itm/1M-5M-WS2811-5050-RGB-Dream-color-30-60-Leds-Digital-strip-Light-Waterproof-12V-/262014788911?var=&hash=item3d014c652f&autorefresh=true θα είμαι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε οτι σου αρέσει.Έτσι και αλλιώς ο νυχτερινός φωτισμός μένει καμιά ώρα αναμμένος και μετά σβήνει .

Πρέπει να ξεκουράζονται και τα ζωντανά μας . . . :)

Link to comment
Share on other sites

 Η παραγγελία έγινε από εδώ http://www.ebay.com/itm/161255347539

Στα 8,83 ευρώ το ένα μέτρο..Οπότε αναμένω :bling: :bling:  όταν παραλάβω κ την τοποθετήσω θα επανέλθω για τις εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...