Jump to content

2 φίλτρα Fluval σε 270 λίτρα


gloster

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Είναι να κάνω αυτό το καιρό ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 120χ45χ50 για Αφρική. Έχω δύο φίλτρα της fluval 405/406. Σκέφτομαι να τα δουλέψω και τα δύο μαζί, το ένα με Siporax και το άλλο μόνο σφουγγάρι. Ποια είναι η γνώμη σας. Μήπως είναι υπερβολικά τα 2 φίλτρα για αυτά τα λίτρα? Εσύ τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είναι να κάνω αυτό το καιρό ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 120χ45χ50 για Αφρική. Έχω δύο φίλτρα της fluval 405/406. Σκέφτομαι να τα δουλέψω και τα δύο μαζί, το ένα με Siporax και το άλλο μόνο σφουγγάρι. Ποια είναι η γνώμη σας. Μήπως είναι υπερβολικά τα 2 φίλτρα για αυτά τα λίτρα? Εσύ τι θα κάνατε?

 

Σε αυτο που θα σου ελεγα εγω ειναι.

Αν ειναι να βαλεις και τα δυο φιλτρα θα πρεπει και τα δυο να εχουν τα ιδια υλικα.

Σιποραξ και τα δυο και σφουγγαρια και τα δυο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που θα σου ελεγα εγω ειναι.

Αν ειναι να βαλεις και τα δυο φιλτρα θα πρεπει και τα δυο να εχουν τα ιδια υλικα.

Σιποραξ και τα δυο και σφουγγαρια και τα δυο.

+1 και τα δυο να δουλεψεις αλλα με τα ιδια υλικα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Συμφωνω με τους απο πανω...και τα δυο να τα βαλεις αφου τα εχεις,δεν ειναι υπερβολη!

Ποτε θα το ξεκινησεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μου. Είναι πολύ καλη η ιδέα σου για τα δυο φίλτρα. Αλλά όπως έγραψαν και οι φιλοι παραπανω καλυτερα και τα δυο με όλα τα υλικά για πρακτικούς λόγους. Σκέψου οτι μπορει κάποιο απο τα δυο να χαλάσει πχ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου οτι μπορει κάποιο απο τα δυο να χαλάσει πχ.

Σκέψου ότι σχεδόν κανένας δεν έχει 2 τέτοια φίλτρα σε τόσα λίτρα. Απλά το σκεπτικό μου ήταν ότι με τα σφουγγάρια θα ήταν ακόμα ποιο καθαρό το νερό. Και η εισαγωγές να ήταν η μία χαμηλά η άλλη ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε νομιζω οτι ειναι πιο πρακτικο να ειναι και τα δυο πληρη. Και εγω δυο φιλτρα εχω και οταν εβαλα το δευτερο ειχα σκεφτει οπως εσυ να τα χωρισω. Τελικα δεν το εκανα.

Ασε που ουσιαστικα δεν κερδιζεις κατι. Η διπλη ποσοτητα σφουγγαριου πχ που θα ειχες στο ενα αν τα λειτουργουσες ξεχωριστα θα ειναι ποιρασμενη σε δυο καδους. Το ιδιο και το βιολογικο. Δεν χανεις τιποτα δλδ.

Βεβαια δεν χανεις επισεις τιποτα να το τρεξεις οπως λες και να μας πεις εντυπωσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγω με τους παραπάνω. Ίδια υλικά και στα δυο. Κι εγω που έχω δυο φίλτρα έτσι τα έχω και ενας λόγος παραπάνω ειναι και το θέμα ασφαλείας. Αν σου πάθει κάτι το ενα, να δουλεύει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τις εισαγωγες μπορεις να τις βαλεις οπως λες. Δεν εχεις θεμα με αυτο, αρκει να μην ξενεριζει.

Η μηχανικη φιλτρανση, προστατευει την βιολογικη. Αν λοιπον στο ενα εχεις σκετη βιολογια, τοτε αυτα τα υλικα θα ειναι μπουκωμενα αφου δεν θα υπαρχει κατι να τα προστατευει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για της απαντήσεις σας. Θα τα κάνω και τα δύο με βιολογία. Και σκέφτομαι το ένα να έχει της Sera και το άλλο της Eheim pro, για να υπάρχει ποικιλία. Τα λεγόμενα αστεράκια τα γνωρίζεται, και ποιας μάρκας είναι? Το ενυδρείο θα το ξεκινήσω την άλλη εβδομάδα όλα είναι καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλό θα ήταν μέχρι τότε να βρεις και έναν δότη όπου θα σου προσφέρει λίγο μπολι έτσι ώστε να το μοιράσεις στα φίλτρα και να μπορέσεις να βάλεις αμέσως ψαράκια :).

Σου εύχομαι καλή αρχή και να το δεις όπως ονειρεύεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ σόρρυ για την επέμβαση στο θέμα του φίλου θα ήθελα κ γω μια διευκρίνηση πάνω στο θέμα.....Σε τρέχων ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο η πρόσθεση δεύτερου φίλτρου ακριβώς ίδιων χαρακτηρηστικών κ υλικού χρειάζεται μπόλιασμα απ'το υπάρχον φίλτρο η απλά το τοποθετούμε όπως είναι???Και 2ον είναι καλό οι εξαγωγές των φίλτρων να '' βαράνε'' χιαστή ή πρέπει να βάλουμε την μία ποιο χαμηλά απτην άλλη???

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο ερωτημα, αν θες το κανεις αν δεν θες δεν ειναι απαραιτητο, αρκει να υπαρχει επαρκης βιολογια στο πρωτο φιλτρο.

Στο δευτερο ερωτημα αν το ενα ριχνει πανω στο αλλο τοτε θα συγκρουονται και δεν θα υπαρχει ροη. Μπορεις απναντι ειτε πιο χαμηλα η μια ειτε παραλληλα της πλατης και παραλληλα της προσοψης. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Μάλλον θα μπει μια χαμήλα να έχουμε κ καλή ροή κοντά στο βυθό....Ευχαριστώ πολλύ!!! :bow: 

Link to comment
Share on other sites

Αν την βαλεις τοσο χαμηλα θα σου ανακατευει συνεχως τον βυθο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε καλό θα ήταν μέχρι τότε να βρεις και έναν δότη όπου θα σου προσφέρει λίγο μπολι έτσι ώστε να το μοιράσεις στα φίλτρα και να μπορέσεις να βάλεις αμέσως ψαράκια :).

Σου εύχομαι καλή αρχή και να το δεις όπως ονειρεύεσαι :)

Αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα που με απασχολεί. Μπόλι βρήκα η μάλλον μπορώ να πάρω, απλά το θέμα είναι τι γίνετε από άποψη ασθενειών, η σαλιγκάρια και τέτοια διαφορά. Πριν 3 χρόνια είχα κάνει 2 φορές στήσιμο με υγρά της sera και όλα καλά, ούτε απολιες τίποτα. Από εχθές που διαβάζω περί τον υγρών και βλέπω ότι πολύ δεν κάνανε δουλειά με αυτά τα σκευάσματα. Δεν ξέρω τι να κάνω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εμπιστευσου τον εαυτο σου. Αφου το ειχες κανει και πηγε μια χαρα ξανακαντο. Αλλιως αστο μονο του και σε κανα μηνα και κατι θα ναι κομπλε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εκαναν δουλεια με τα υγρα; Μια χαρα στρωνει το ενυδρειο με σκευασματα βακτηριων και ΥΠΟΜΟΝΗ. Ετσι εστρωσα και τα δυο ενυδρεια μου. Τωρα για το μπολι, δεν ειναι απαραιτητο στο δευτερο φιλτρο, εφ' οσον υπαρχει ηδη σε καποιο αλλο που τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εκαναν δουλεια με τα υγρα; Μια χαρα στρωνει το ενυδρειο με σκευασματα βακτηριων και ΥΠΟΜΟΝΗ. Ετσι εστρωσα και τα δυο ενυδρεια μου. Τωρα για το μπολι, δεν ειναι απαραιτητο στο δευτερο φιλτρο, εφ' οσον υπαρχει ηδη σε καποιο αλλο που τρεχει.

Εσύ ποια σκευάσματα δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...