Jump to content

Μετρήσεις ph-meter vs υγρού Test


Recommended Posts

Σήμερα το απόγευμα έκανα ένα καλιμπραρισμα στο phμετρο (κινέζικο no name). Χρησιμοποιώ ph buffer 7 & 4. Όντως ήθελε αρκετή διόρθωση. Και λέω δε κάνω κ μια μέτρηση στο νερό της βρύσης. Το αποτέλεσμα ήταν ένα στρογγυλό 7!!! Μετράω νερό ενυδρείου 6,6. Ξαναβάζω το ηλεκτρόδιο στο buffer 7 βλέπω ακριβώς 7. Το ίδιο κ στο 4. Επειδή όμως μου φάνηκαν χαμηλές οι τιμές (ειδικά στο νερό βρύσης) κάνω κ τεστ με υγρό της Sera. Αποτελέσματα: Ph ενυδρείου 7 κ νερού βρύσης 7,5.

Τώρα τι να πιστέψω?

Link to comment
Share on other sites

καλά κατάλαβα. Και εγώ περιμένω να βγάλω άκρη με αμφιβόλου ποιότητας phμετρο. Ποιο πολύ με νοιάζει για να υπολογίζω το ποσοστό CO2 στο ενυδρείο. Γνωρίζει κάνεις κανα τεστ με μεγαλύτερη κλίμακα? Της Sera μετραει απο  4,5 ως 9 με βημα 0,5.

Link to comment
Share on other sites

καλά κατάλαβα. Και εγώ περιμένω να βγάλω άκρη με αμφιβόλου ποιότητας phμετρο. Ποιο πολύ με νοιάζει για να υπολογίζω το ποσοστό CO2 στο ενυδρείο. Γνωρίζει κάνεις κανα τεστ με μεγαλύτερη κλίμακα? Της Sera μετραει απο  4,5 ως 9 με βημα 0,5.

 

Μετρα ph-kh και δες στο πινακα ποσο co2 εχεις..δεν χρειαζονται τετοια μεραφετια.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/?p=1054322

Link to comment
Share on other sites

Μετρα ph-kh και δες στο πινακα ποσο co2 εχεις..δεν χρειαζονται τετοια μεραφετια.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/?p=1054322

Ναι ρε συ. Ετσι το υπολογιζω το CO2. Αλλα με ποια μετρηση ph? Πχ με kh7 κ ph 6,6 εχω πολυ CO2 (μετρηση phμετρου) ενω με ph 7 ειμαι οκ (μετρηση τεστ)

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω το ηλεκτρονικο phμετρο που εχω παρει μετα απο πειραματα κατεληξα στο οτι το εχω για ενα μπουσουλα,τα υγρα τεστ της api θεωρω οτι ειναι τα πιο σωστα και με την μεγαλυτερη ακριβεια αλλα και ακριβια :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε  Argy σήμερα θα πάω να πάρω το τεστ της API που μετράει από 6 ως 7,6. Οπότε αναμένετε αποτελέσματα κ συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν εισαι Αττικη και θες να μετρησεις το νερο της βρυσης σου νομιζω οτι θελεις το high range της api ;)

 

Αυτο που μετραει εως 7,6 το ειχα και δεν εκανε λογο χαμηλης κλιμακας.Στο Π.Φαληρο αλλα και στον Νεο Κοσμο και Νικαια που εχω μετρησει ειναι 8 το νερο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ. Ετσι το υπολογιζω το CO2. Αλλα με ποια μετρηση ph? Πχ με kh7 κ ph 6,6 εχω πολυ CO2 (μετρηση phμετρου) ενω με ph 7 ειμαι οκ (μετρηση τεστ)

 

Εγω τα υγρα τεστ θα εμπιστευομουν.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα update επι του θεματος. Αγορασα τεστ ph  με μεγαλυτερη κλιμακα (6 - 7,6) και μετρηση ανα 0,2. Πρωτη μετρηση μετα απο αλλαγη νερου: ph 7,2. μετα απο 3 μερες ph7 και μετα απο 6 μερες ph 6.8. Το CO2 ριχνει περιπου 90 φυσαλιδες/λεπτο. Ολες αυτες οι τιμες λογικες μου ακουγονται. Ρυθμισα λοιπον το phμετρο με την ενδειξη του τεστ κ οχι με το buffer αυτη τη φορα και εχω ακριβως τις ιδιες ενδειξεις. Αρα μαλλον δουλευει αλλα εχει αρκετη αποκλιση. Παραμενει λοιπον σαν μπουσουλας οπως ειπε κ ο argy και μετρησεις με το τεστ.

Μια ερωτηση μονο. Η αλλαγη απο αλκαλικο σε οξινο περιβαλλον (εστω κ ελαφρως) δεν επιρεαζει τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...