Jump to content

A/O τα πάντα από την αρχή


Recommended Posts

Ήρθε στα χέρια μου επιτέλους μια μεταχειρισμένη αλλά καλής κατάστασης "συσκευή" αντίστροφης όσμωσης 3 σταδίων.Δεν ξέρω τίποτα από όσμωση(μόνο ότι επιτέλους θα κάνω εγώ κουμάντο στο νερό του ενυδρείου κι όχι το δίκτυο ύδρευσης!)

Έστω ότι έχω γενική σκληρότητα στη βρύση μου dGH=14.Ποια η διαδικασία μέσω όσμωσης για να πάει σε τιμή dGH=6?

Υπάρχουν κάπου γραμμένες οδηγίες?

 

Αυτός που μου έδωσε την όσμωση είπε ότι πρέπει να είναι μονίμως σε νερό(?) για μη φθαρεί η μεμβράνη. Τι σημαίνει αυτό? Δεν κατάλαβα το "συνέχεια σε νερό".

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ λίγο στο παράδειγμα της παραπάνω παραπομπής

 

..."Ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ανάμειξης νερού από αντίστροφη όσμωση με νερό βρύσης. Έστω ότι το νερό βρύσης μας έχει τιμές ανθρακικής και γενικής σκληρότητας 10, και θέλουμε να γεμίσουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με νερό όπου η επιθυμητή σκληρότητα να είναι 3. Δεδομένου ότι το νερό από αντίστροφη όσμωση βγάζει τιμές σκληρότητας μηδενικές, σημαίνει ότι θα πρέπει να αναμείξουμε 30 λίτρα νερού βρύσης με 70 λίτρα νερού αντίστροφης όσμωσης. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουμε τις τιμές σκληρότητας που θέλουμε, έχοντας προσθέσει και ποσότητα ηλεκτρολυτών και ιχνοστοιχείων, απαραίτητες για τα ψάρια. .."...

 

έστω έχω γεμίσει τη γυάλα μου κι έχω 100 λίτρα με 30+70. Αν θέλω στα 100 λίτρα να αλλάζω το 30% εβδομαδιαίως θα πρέπει στα 30 λίτρα αλλαγής τα 21 να είναι όσμωση κάθε φορά? Αν δηλαδή κάνω δοκιμές και βρω μια στανταρ αναλογία βρύσης-όσμωσης στα λίτρα μου, μετά οι αλλαγές λειτουργούν με την ίδια αναλογία για πάντα?(ας πει κάποιος ναι!  B)  )

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενη οσμωση θα πρεπει να μετρησεις με TDS για να δεις την κατασταση της μεμβρανης κατ αρχην

 

Οταν λεει συνεχεια στο νερο εννοει οτι δεν πρεπει να στεγνωσει η μεμβρανη, δηλαδη μετα την λειτουργια της, φραζεις τα σωληνακια με ταπες για να μην αδειασει η θηκη της μεμβρανης απ το νερο η απο εξατμιση αν δεν την λειτουργεις συχνα

 

Aν δεν εχεις ταπες βαλε τα σωληνακια σε ενα μπουκαλι νερο

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μέτρημα tds (αγωγιμότητα είναι αυτό λογικά!?) ακόμα κι αν μετρήσω μηδενικές/χαμηλες σκληρότητες? χρειάζεται να μετράω tds σε κάθε αλλαγή ή σαν έλεγχο μια φορά το εξάμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Με το TDS μετρας αγωγιμοτητα και βλεπεις την κατασταση της μεμβρανης αναλογως την μετρηση

Ειναι ενα χρησιμο οργανο αλλα οχι και τοσο απαραιτητο

Στην δικη σου περιπτωση χρειαζεται αλλα αν το θεωρεις επιπλεον εξοδο, μπορεις να δανειστεις απο καποιον

Ο λογος οπως ειπα παραπανω ειναι γιατι η μεμβρανη ειναι μεταχειρισμενη

 

Καθε 2 χρονια αλλαζεται αναλογως και την χρηση, τα προφιλτρα καθε 6μηνο

 

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενη οσμωση θα πρεπει να μετρησεις με TDS για να δεις την κατασταση της μεμβρανης κατ αρχην

 

Οταν λεει συνεχεια στο νερο εννοει οτι δεν πρεπει να στεγνωσει η μεμβρανη, δηλαδη μετα την λειτουργια της, φραζεις τα σωληνακια με ταπες για να μην αδειασει η θηκη της μεμβρανης απ το νερο η απο εξατμιση αν δεν την λειτουργεις συχνα

 

Aν δεν εχεις ταπες βαλε τα σωληνακια σε ενα μπουκαλι νερο

 

Ή απλά τα τσακίζεις  στην άκρη κ τα πιάνεις με λίγο συρματάκι για να μην ξεδιπλώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ευχαριστώ.

ReaperX με το που έπιασα το νόημα κάτι παρόμοιο έκανα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

Εγώ μ αυτό το εργαλείο έφτασα το νερό ακριβώς εκεί που ήθελα με χειρουργική θα έλεγα ακρίβεια, ισχύει το ίδιο για kh -gh. Αν δεν έχεις tds meter προς το παρόν μπορείς με τα τεστ σκληρότητας να βεβαιωθείς πως σου βγάζει 0 είτε ΚΗ είτε GH. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...