Jump to content

Τεστ γνώσεων για ενυδρειόφιλους


Recommended Posts

Μια και επικρατή ηρεμία είπα λίγο να σας βάλω σε ένα μικρό προβληματισμό.

 

Με πολύ λίγες εξαιρέσεις στα περισσότερα ενυδρειακά καπάκια η εσωτερική τους πλευρά είναι λευκή, εδώ πολλοί θα πείτε, μα είναι λογικό αφού το άσπρο αντανακλά καλύτερα από το μαύρο.

 

Ερώτηση:

Γιατί δεν έχουν όλα τα καπάκια από την μέσα πλευρά έναν καθρέφτη, ή ένα μεταλλικό ανακλαστήρα, ή μια μεταλλική μεμβράνη, ώστε να αντανακλά καλύτερα το φως;

 

Και σας πληροφορώ δεν είναι το κόστος πχ μια μεταλλική μεμβράνη θα ανέβαζε την τιμή μόνο μερικά ευρώ κάτι που εύκολα θα το πληρώναμε.

 

καλή επιτυχία στην λύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την τύχη μου λοιπόν. Επειδή αυτα που αναφέρεις (μεταλλική επιφάνεια, καθρέφτης κτλ) σύντομα θα πιάσουν αλατα και θα χάσουν την ικανότητά τους να αντανακλούν το φως με τον τροπο που το κανουν και θα πάρουν τελικά ενα λευκό χρωμα οπότε το βάφουν λευκό απο την αρχή και ξεμπερδεύουν όλοι. Αν κάθε φορά που έπιαναν οι επιφάνειες αυτές αλατα εμείς βγάζαμε το καπάκι να το καθαρίσουμε, θα χαναμε τη μπάλα και στο τέλος μπορεί να κάναμε και ζημιά στο καπάκι. Το λευκό όπως είπες, αντανακλά το φως καλύτερα απο οποιοδήποτε άλλο χρωμα άλλωστε άρα, λευκό δαγκωτό..........κερδίζω κάτι; Θα μου το στείλετε ή πρεπει να κατέβω Αθήνα να το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την τύχη μου λοιπόν. Επειδή αυτα που αναφέρεις (μεταλλική επιφάνεια, καθρέφτης κτλ) σύντομα θα πιάσουν αλατα και θα χάσουν την ικανότητά τους να αντανακλούν το φως με τον τροπο που το κανουν και θα πάρουν τελικά ενα λευκό χρωμα οπότε το βάφουν λευκό απο την αρχή και ξεμπερδεύουν όλοι. Αν κάθε φορά που έπιαναν οι επιφάνειες αυτές αλατα εμείς βγάζαμε το καπάκι να το καθαρίσουμε, θα χαναμε τη μπάλα και στο τέλος μπορεί να κάναμε και ζημιά στο καπάκι. Το λευκό όπως είπες, αντανακλά το φως καλύτερα απο οποιοδήποτε άλλο χρωμα άλλωστε άρα, λευκό δαγκωτό..........κερδίζω κάτι; Θα μου το στείλετε ή πρεπει να κατέβω Αθήνα να το πάρω;

Να προσθέσω και μια δεύτερη απάντηση. Με τις μεταλλικές επιφάνειες κάτω απο το καπάκι, φυλακίζεται περισσότερη θερμότητα στο εσωτερικο του ενυδρειου ενω σε άλλη περίπτωση "αναπνέει" καλύτερα η κατασκευή και αποβάλλεται ίσως "κάποια" θερμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα πρέπει να έρθεις για το δώρο αλλά δεν κέρδισες, πάντως έχει μια λογική η σκέψη σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο καθρέπτης είναι τοξικός. Και τα σταγωνίδια λόγο εξάτμισης που θα πέσουν μέσα στο νερο, φέρουν μεταλλικά ιοντα κλπ ?   

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι αντανακλασεις θα ειναι αλλου γι'αλλου...

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτω λιγο οπως θα σκεφτοταν ενα ψαρι να δουμε..

 

Ανακλαση και αντανακλαση δεν ειναι το ιδιο.Αν το "ταβανι" ειναι μαυρο και το κοιτας κατω απο το νερο (οπως τα ψαρια) θα εβλεπαν εξω απο αυτο ενω με λευκο καπακι βλεπουν την αντανακλαση του εαυτου τους,επισης ετσι νομιζω εχουν την αισθηση οτι το ενυδρειο ειναι λιγο μεγαλυτερο και δεν ειναι εγκλωβισμενα σε λιγα εκκατοστα πλαστικου.Οπως θα εβλεπαν και τον οριζοντα μεσα απο μια λιμνη ή νερο ποταμου.

Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτω λιγο οπως θα σκεφτοταν ενα ψαρι να δουμε..

Ανακλαση και αντανακλαση δεν ειναι το ιδιο.Αν το "ταβανι" ειναι μαυρο και το κοιτας κατω απο το νερο (οπως τα ψαρια) θα εβλεπαν εξω απο αυτο ενω με λευκο καπακι βλεπουν την αντανακλαση του εαυτου τους,επισης ετσι νομιζω εχουν την αισθηση οτι το ενυδρειο ειναι λιγο μεγαλυτερο και δεν ειναι εγκλωβισμενα σε λιγα εκκατοστα πλαστικου.Οπως θα εβλεπαν και τον οριζοντα μεσα απο μια λιμνη ή νερο ποταμου.

......δε σε πιάνω.
Link to comment
Share on other sites

......δε σε πιάνω.

Αντανακλαση ειναι ο αντικατοπτρισμος ενος ειδωλου,οπως βλεπουμε στομ καθρεπτη.Ανακλαση ειναι η αλλαγη διαδρομης του φωτος.Και να συμπληρωσω εδω πως αν ο ανακλαστηρας δεν "αγκαλιαζει" ανοιχτα την λαμπα δεν θα λειτουργει.Για να λειτουργησει πρεπει καθε σημειο του να βλεπει νερο και λαμπα.Αρα το να βαλεις εναν επιπεδο ανακλαστηρα που δεν ακολουθει την καμπυποτητα της λαμπας σε σχεση με το νερο δεν θα ειχε κανενα αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Αντανακλαση ειναι ο αντικατοπτρισμος ενος ειδωλου,οπως βλεπουμε στομ καθρεπτη.Ανακλαση ειναι η αλλαγη διαδρομης του φωτος.Και να συμπληρωσω εδω πως αν ο ανακλαστηρας δεν "αγκαλιαζει" ανοιχτα την λαμπα δεν θα λειτουργει.Για να λειτουργησει πρεπει καθε σημειο του να βλεπει νερο και λαμπα.Αρα το να βαλεις εναν επιπεδο ανακλαστηρα που δεν ακολουθει την καμπυποτητα της λαμπας σε σχεση με το νερο δεν θα ειχε κανενα αποτελεσμα.

Δε μου εξηγείς όμως αυτο που γράφεις στο πρωτο σου πόστ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο πως αλλιως να το εξηγησω? Δεν ειμαι και φυσικος,την αποψη μου ειπα και αυτο που εγω αντιλαμβανομαι.Μπορει και να ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Να σας βοηθήσω λίγο έχει να κάνει με τον νόμο του Lambert

 

υ.γ. καλό γκοκλαρισμα :)

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Η  σχέση  αυτή  (γνωστή  και  ως  νόμος  Beer‐Lambert)  αποτελεί  την  αρχή  της  φασματοφωτομετρίας: Η  οπτική  πυκνότητα (απορρόφηση)  για  σταθερό  πάχος  στοιβάδας  και  ορισμένο  μήκος  κύματος  φωτός  είναι  γραμμική  συνάρτηση  της  συγκέντρωσης  του  διαλύματος της ουσίας που απορροφά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν μας αφήνετε βραδυατικα.....

Πάτε να μας σπασετε το κεφάλι;

Ενισταμαι!

Ή ερώτηση αφορά καθαρά αποφοίτους μαθηματικών-φυσικων-χημικων κτλ σχολών.

Για βαλτε καμία ερώτηση θεωρητικής κατεύθυνσης... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν μας αφήνετε βραδυατικα.....

Πάτε να μας σπασετε το κεφάλι;

Ενισταμαι!

Ή ερώτηση αφορά καθαρά αποφοίτους μαθηματικών-φυσικων-χημικων κτλ σχολών.

Για βαλτε καμία ερώτηση θεωρητικής κατεύθυνσης... :P

 

Βασικα νομιζω η ερωτηση δεν αφορα καν ενυδρειφιλους αλλα οντως χημικους- φυσικους- μαθηματικους!

Ασε που δεν καταλαβα και τι θελει να πει ο ποιητης! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο πως αλλιως να το εξηγησω? Δεν ειμαι και φυσικος,την αποψη μου ειπα και αυτο που εγω αντιλαμβανομαι.Μπορει και να ειναι λαθος.

Μιχάλη, πραγματικά μπερδεύτηκα έτσι όπως το έγραψες και δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις γι' αυτο ζήτησα να το πεις λίγο διαφορετικά ή να το εξηγήσεις. Δε διαφώνησα κάπου μαζί σου, πως να το κανω άλλωστε αφου δε κατάλαβα την άποψή σου.
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ανοίγω τυχαία θέματα πάντοτε έχω ένα λόγο.

Εκτός από το ερώτημα που μας αφορά πίσω από αυτό κρύβεται κάτι άλλο που θα αναπτύξω μπορεί και σήμερα σε άλλο θέμα.

Δεν θα μπω σε επιστημονικές ορολογίες κ.τ.λ θα το πω απλά έστω και με λίγο επιστημονική ανακρίβεια για να γίνει κατανοητό.

 

Στην φύση έχουμε δύο ειδών ανακλάσεις που μας αφορούν.

Είναι η κατοπτρική ανάκλαση και η διαχυτική ανάκλαση.

 

Κατοπτρική ανάκλαση έχουν όλα τα κάτοπτρα όπως τα μέταλλα που καθρεφτίζουν και φυσικά η καθρέφτες.

Η ανάκλαση αυτή δεν είναι ιδανική για το ενυδρείο μας το λέω έτσι απλά για να μην μπω σε επιστημονικές αναλύσεις όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει μόνος του.

 

Η διαχυτική ανάκλαση είναι ιδανική για το ενυδρείο μας και αυτήν την πετυχαίνουμε ιδανικά με ένα λευκό μη διάφανο χαρτί, αλλά το χαρτί δεν μπορεί να αντέξει στο ενυδρείο μας για αυτό προσπαθούμε να το αντικαταστήσουμε με ένα λευκό μη γυαλιστερό πλαστικό ή οτιδήποτε άλλο που να είναι λευκό και συνάμα ματ.

 

Το ιδανικό υλικό αλλά και ακριβό και λίγο δυσεύρετο είναι το Spectralon το οποίο αποτελείτε από τεφλόν.

 

Για όσους θέλουν να κάνουν ένα αυτοσχέδιο καπάκι καλό είναι να ξέρουν τη δεν πρέπει να κάνουν και τη πρέπει να μην κάνουν για ένα όσο γίνεται ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Υ.γ. μην μπερδεύεστε με τους ανακλαστήρες που είναι ακριβός πίσω από της λάμπες μιλάμε για καπάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Χρήστο το έψαξες το θέμα ... !

Δε μπορείς εσυ να κάτσεις στην ησυχία σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...