Jump to content

Για να αρχίσουμε καλά


Recommended Posts

Λοιπον καταρχην καλησεπερα σασ

 

Ας αρχισουμε θα ήθελα να σας πω οτι θέλω να αρχίσω ΚΑΝΟΝΙΚΑ (το τονίζω )...το χομπυ του ενυδρείου  :thumbsu:

παλαιότερα είχα κάνει πολλές ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ προσπαθείες και θελω να ζυτήσω συγγνωμη απο όλους εσας που δεν ακολουθουσα πιστα τις συμβουλές σας και που βασανιζα τα καημένα τα ψαράκια.. Τελοσ παντων πιο αλιά μου ειχαν κάνει δώρο ενα 20λιτρο ενυδρειο hailea μαζί με φιλτρο θερμοστάτη κ.λ.π ειχα κανει αποπηρες με πολλά ειδη ψαριων μερικα απο αυτά (γκαπυ,χρυσοψαρο,νεον τετρα,πλακοστομους) που ειναι βεβεα ακρωσ ακκαταληκλα για αυτά τα λιτρα..με την αφορμή τις τηψεισ μου αποφασησα να φτιαξω ενα μονομαχοενυδρείο 

!!!!! :bigemo_harabe_net-104: Αλλα εχω δυο-τρεισ απορείες 

1.προχθες που χαζευα το πετ σιτι ειδα δυο ποικιλιες μονομαχου 1η η συνυθησμενη που κανει 4 ευρω και ηταν και μια αλλη η οποια ο μονομαχως ειχε τεραστια ουρα και εκανε 16 ευρω γιατι ???\.

2.πως να διακοσμησω το ενυδρείο μου και με τι ??

3. ποιο μονομαχω να διαλεξω 

4.μπορω να βαλω γαριδες και σαλιγκαρια μαζι του ?

5. μπορω να βαλω μεσα μηχανημα μπουμπουληθρας 

αυτα περιμενω τισ απαντησεις σας!! 

 

Υ.Γ θα ηθελα λινκ με το στρωσημο και του μονομαχου γενικα 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, για τα ειδη του μονομαχου που λες εχεις οντως δικιο, το ενα ειδος μαλλον ηταν πιο ακριβο λογω της μεγαλης του ουρας που το κανει να φαινεται πιο ομορφο.

Η διακοσμηση του ενυδρειου δεν ειναι δυσκολη απλα για να τα κανεις οπως λες σωστα θα πρειπει να ακολουθησεις της οδηγιες απο το λινκ που θα σου γραψω και να μην καταληξεις με χρωματιστα χαλικια και πλαστικα φυτα

Γαριδες δεν νομιζω να καταφερουν να μπουν μαζι αλλα υπαρχει ενα ειδος σαλιγκαριου που μπενει μαζι του (θα σου πουν οι πιο ειδικοι)

Για την αεραντλια δεν ειμαι σιγουρος αλλα μπορεις να βαλεις  μια μικρη (οχι πολυ μεγαλη, δυνατη)

 Το λινκ ειναι αυτο, διαβασε καλα τις οδηγιες και θα εχεις εναν μονομαχο αρχοντα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429#entry323429

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της πληροφοριες σου και το λινκ αναλητικοτατο για τα χρωματιστα χαλικια εχω να πω οτι δεν μου αρεσουν καθολου σε διακοσμηση σκεπτομου αμμο με ριζες και μοσσ ειναι καλο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!

Θα συμφωνησω σε αυτα που λεει ο φιλος απο πανω. Χαλικακι φυσικο η αμμος και εισαι κομπλε! Κανα ξυλαρακι και καμια πετρουλα και κανα ευκολο φυτακι. Το στησιμο ειναι δικη σου δουλεια!

Καλυτερα να μην βαλεις ουτε γεριδες ουτε σαλιγκαρια. 

Μπουρμπουληθρες δεν χρειαζεται!

Παρε οποιο ψαρι θες, αρκει να ειναι υγιες! Οχι πρησμενες κοιλιες, οχι τουμπα στο ποτηρακι, πεστους να το ταισουν μπροστα σου, οχι σαπισμενη ουρα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να ρωτησω για τι να τουσ πω να το ταισουν μπροστα μου ?

 

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορειτε να μου στείλετε ΄λινκ με το στρωσημο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...