Jump to content

Για όσους στειρώνουν τα σκυλάκια τους


Recommended Posts

Είναι κάτι που εγω δεν θα το έκανα στο σκύλο μου .....

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E νομίζω ότι είναι κάτι που κανείς δε θα έκανε σε οποιοδήποτε ζώο του ως "σαδιστική" πράξη. Πιστεύω ότι ο πρώτος λόγος που γίνεται η στείρωση είναι για να γλιτώσουμε λίγα ζώα από τη δυστυχία της πείνας και της εξαθλίωσης των δρόμων της χώρας. Γιατί οκ εσύ έχεις τη σκύλα σου που ζει 15 έτη στην σπιταρώνα της... σε αυτά τα χρόνια αν τη ζευγαρώσεις 5 φορές και κάνει έστω μόνο 3 κουτάβια/γέννα...μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι τα 15 σκυλιά που θα παράγεις θα έχουν την τύχη της σκύλας σου;

Ο δεύτερος λόγος είναι για τη βολή μας/των αφεντικών των σκύλων(λόγω επιθετικότητας αρσενικών, μυρωδιών εντός στο σπίτι κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν θα έκανες απ' ότι δείχνει στο βίντεο, δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν θα έκανες απ' ότι δείχνει στο βίντεο, δεν καταλαβαίνω.

 

Δεν θα του έκανα στείρωση .

Μόλις είδα αυτο το βίντεο συγκινήθηκα πολύ με τη συμπεριφορά της μάνας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει εκτενως.

Εννοειται πως ειναι απανθρωπο να κανεις στο ζωντανο στειρωση. Την ανεπαρκεια της ανθρωπινης φυλης ειναι κριμα να την πληρωνουν τα ζωντανα.

Ας μην το ζευγαρωσεις το ζωντανο, που ετσι κι αλλιως απαγορευεται αν δεν εισαι επισημος εκτροφεας και αν δεν μπορεις να κοντρολαρεις το αρσενικο μην το παρεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου δεν θα το έκανα ποτέ.

Ούτε και θα το κάνω.

Όπως είμαι υπεύθυνος για την φροντίδα του,έτσι είμαι υπεύθυνος να μην γεμίσω με αδέσποτα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου δεν θα το έκανα ποτέ.

Ούτε και θα το κάνω.

Όπως είμαι υπεύθυνος για την φροντίδα του,έτσι είμαι υπεύθυνος να μην γεμίσω με αδέσποτα.

Χιλια μπραβο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η στείρωση ή όχι δεν είναι μόνο για να μη γεμίσει ο κόσμος αδέσποτα αλλά και για λόγους υγείας. Παιδιά έχω χάσει σκυλί για αυτόν τον λόγο.

Η ευθύνη δεν έγκειται στο να μη  το στειρώσεις αλλά να αφήσεις την φυση να κάνει αυτό που ξέρει καλά και να φροντίσεις να βρείς σωστούς ανάδοχους για τα κουτάβια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η στείρωση ή όχι δεν είναι μόνο για να μη γεμίσει ο κόσμος αδέσποτα αλλά και για λόγους υγείας. Παιδιά έχω χάσει σκυλί για αυτόν τον λόγο.

Η ευθύνη δεν έγκειται στο να μη  το στειρώσεις αλλά να αφήσεις την φυση να κάνει αυτό που ξέρει καλά και να φροντίσεις να βρείς σωστούς ανάδοχους για τα κουτάβια.

Πανο εδω εισαι λαθος! Ο νομος αναφερει πως δεν επιτρεπεται σε ιδιωτες να ζευγαρωνουν τα σκυλια τους μεταξυ τους! Αν θες να ζευγαρωσεις τον σκυλο σου θα πρεπει να απευθυνθεις σε νομιμο και επισημο εκτροφη επι πληρωμης και αναλογα του αν εχεις αρσενικο η θηλυκο κρατας και κουταβια! Μανι μανι με αυτον τον τροπο αν ολοι το ακολουθουσαμε, πιστεψε με θα ηταν πολυ μικροτερη η παραγωγη σκυλιων που αφενος χαλανε την εκαστοτε ρατσα, αφετερου δεν θα γεμιζαμε με αδεσποτα.

Για το θεμα της υγειας ειναι εντελως ακυρο. Δεν ειναι δυνατον να ακουγωνται ατακες του στυλ η το στειρωνεις η θα παθει καρκινο στα γεννητικα. Ποιος το λεει αυτο; Τοσα και τοσα σκυλια εχουν περασει απο τα χερια μου και δεν επαθε κανενα τιποτα. Το οτι εχασες εσυ σκυλο ειναι απλα ενα τυχαιο γεγονος που μπορει να συμβει στον καθενα! Δεν φταινε τα γεννητικα του σκυλου για τον θανατο του, μην τρελαθουμε! Ειναι σαν να λεμε οτι οι αντρες πρεπει να στειρωνονται για να μην παθουν προστατη και οι γυναικες για να μην παθουν καρκινο της μητρας!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή δεν είναι είναι δική μου άποψη αυτό περί γέννας ή όχι αλλά κτηνιατρική. 

Οσο αφορά το αν επιτρέπεται η οχι είναι σωστό αυτό που λές αλλά για πήγαινε ένα σκύλο χωρίς pedigree στον εκτροφέα να ζευγαρώσει και αν  σε δεχτεί γράψε μου.

Τα σκυλάκια λοιπόν που δεν είναι ''γαλαζοαίματα'' τι πρέπει να κάνουν?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή δεν είναι είναι δική μου άποψη αυτό περί γέννας ή όχι αλλά κτηνιατρική. 

Οσο αφορά το αν επιτρέπεται η οχι είναι σωστό αυτό που λές αλλά για πήγαινε ένα σκύλο χωρίς pedigree στον εκτροφέα να ζευγαρώσει και αν  σε δεχτεί γράψε μου.

Τα σκυλάκια λοιπόν που δεν είναι ''γαλαζοαίματα'' τι πρέπει να κάνουν?

 

Ποια ειναι κτηνιατρικη αποψη; δεν καταλαβα!

Οσο για το pedigree, ερχομαστε και παλι στην ασυστολη αναπαραγωγη και εμπορια των ζωντανων! Τι εννοω, αν εγω θελω σκυλο το πιο πιθανο θα ειναι να παω σε καποιο πετ ( κατι το οποιο θα επρεπε να εχει σταματησει εδω και καιρο αλλα οι φιλοζωικες γαυγιζουν οπως τους συμφερει, αλλα αυτο ειναι αλλο κομματι ) και να αγορασω ενα αμφιβολου προελευσεως και ποιοτητας σκυλακι/ γατακι κτλ! Αν ομως ημουν σωστος και ηθελα ενα ζωντανο που οντως να ειναι παραδειγμα φυλης και να ξερω απο που κραταει η σκουφια του 7 γενιες πισω και πιστοποιημενο, θα πηγαινα σε εναν εκτροφεα. Σιγουρα θα το πληρωνα πολυ περισσοτερο. Αυτο βεβαια εχει πλεονεκτηματα γιατι αφενος δεν θα πηγαινε ο καθε κατσαπλιας που θελει να το παιξει κακος και φουσκωτος να παρει pitbull, rotweillwer, doberman και dogo argentino και αφετερου αν οντως πηγαινε, σιγουρα αν το βαριοταν σε εναν χρονο δεν θα πεταγε 1,5-2 χιλιαρικα στον δρομο.Ετσι θα ειχαν ολα τα σκυλακια τα απαραιτητα pedigree αναγνωρισμενα απο τον Κ.Ο.Ε αλλα και απο την παγκοσμια ομοσπονδια και ολοι θα μπορουσαμε να ζευγαρωσουμε τους πιστους μας φιλους με τα σκυλια των εκτροφεων!  Σαφως καταλαβαινεις πως τα σκυλια που θα παραγονταν θα ηταν οντως τρομερα και τα αδεσποτα θα ηταν πολυ λιγοτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα ωραίο 'αρθρο σχετικά  

http://fightforanimalslife-carpediem.blogspot.gr/2012/01/blog-post.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο μου παρεθεσες, δυστυχως ενα ηλιθιο blog απο καποια παρομοιας φυσης "φιλοζωικη", η οποια ειναι επιεικως τραγικη και για πεταμα στα σκουπιδια!

Δυστυχως το διαδυκτιο εχει γεμισει με τετοιες και νομιζουν οτι μπορουν να παιξουν τον Θεο αφαιρωντας τα γεννητικα οργανα απο τα ζωντανα και προτρεπουν τον κοσμο να το κανει.... για να μην παθουν λεει προβληματα υγειας! Αγανακτω αυτη τη στιγμη. Φερτε μου τον μ@$$κα που το λεει αυτο να του κοψω τα δικα του για να μην παθει προστατη, να δουμε αν θα του αρεσει. Ελεος! Παιδια ζουμε στο 2015. Δεν γινεται να ακουγονται τετοια πραγματα. Ειναι ακριβως αυτο που ειπα πιο πανω. Προληπτικα να κοψουμε το πεος μας για να μην παθουμε προστατη! Ή να αφαιρεσουμε τις μητρες απο τις γυναικες για να μην παθουν καρκινο της μητρας! Για τετοια λογικη μιλαμε! Ή ατακες του στυλ ειναι επιθετικο το σκυλι μου, μαζευονται τα αρσενικα κατω απο το σπιτι, γεμιζει ο τοπος αιμα, κατουραει σε ολο το σπιτι κτλ! Ε γ$#μω τη φυλη μου δηλαδη ρε φιλε, μην παρεις σκυλο αμα σε ενοχλουν ολα αυτα!

Σου παραθετω λοιπον ενα αρθρο απο μια κτηνιατρο που λεει τις επιπτωσεις στο ζωντανο και δες τι λεει για επικεφαλιδα: Στείρωση ονομάζεται η μόνιμη ή παροδική ανικανότητα  γονιμοποίησης. 

Κι εδω σου παραθετω αλλο το οποιο λεει για την προωρη στειρωση που ειναι και η πιο συνηθες μορφη!

Και τα συμπερασματα δικα σας!

 

Να μην κοβουμε λεει τις ουρες και τα αυτια γιατι ειναι απανθρωπο αλλα να τους κοβουμε τα πα@#$ρια και να αφαιρουμε τις ωοθηκες δεν ειναι! ^&%$&^%(^%(&^)(*&^)*&^)*&_)*(&_)(*()*+)^$^()(*(^$%@#$!@(*&)(*+_)(+_)(=-09=0-349(*++~^#$#$#@#@!&%&^*&Π&{)({)&!#$^^%$&^%*(&))*()(**__%^$%$#$#$ @$%^$^%&*&^(&*((_())(*(*^&%^%ΗΓΞΗΥΥΥΤ)(*&^^%^%*&*&(*_)*(&_*&_(*&_&_*&_*)(&_*&_*&_*&_&&%%$%$#%$(*%%#$@

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων επειδή όπως πολύ σωστά είπες στο διαδύκτιο διαβάζεις δίαφορα, εγώ (και το κλείνω εδώ) είμαι κατά της στείρωσης αλλά και κατά της αποχής απο ζευγάρωμα. Ήταν ένας απο τους λόγους που επέλεξα ο δικός μου να είναι αρσενικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...