Jump to content

Φωτισμός


Eleftherios Sairidis

Recommended Posts

Καλησπερα, μια ερωτηση; Εχω juwel rio 300 και προσφατα αλλαξα μπαλαστ στο ενα μου το φωτιστικο, ολα οκ με αυτο, με τις λαμπες τι μπορω να κανω για να μπορω να εφαρμωσω πανω στα φωτιστικα την κοινη διασταση λαμπας μιας 54watt t5 την οποια δεν γνωριζω κιολας ποια ειναι; Οσο αναφορα την πατεντα στο να τις εφαρμοσω μου ειπαν για θερμοσυστελομενες κλεμμες, ξερει κανεις ν μου απαντησει; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο του ενυδρειου σου Τ5 η Τ8 φοραει? Τι ακριβως εννοεις να τις εφαρμοσεις? οι Τ5 στα 54W ειναι 115cm παντως

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο του ενυδρειου σου Τ5 η Τ8 φοραει? Τι ακριβως εννοεις να τις εφαρμοσεις? οι Τ5 στα 54W ειναι 115cm παντως

 

Τα juwel φορανε λαμπες με αλλες διαστασεις,

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παλικαρια εμενα φοραει πανω 1047cm αλλα κονο juwel λαμπες, τι πατεντα μπορω να Κανω ωστε να μπορω να παρω λαμπες σε κοινη διασταση ομως πλεονκαο απο αλλες μαρκες η ακομα ποιο ευκολα απο ηλεκτρολογικο μαγαζι για ποιο ευκολια κ οικονομια, γιατι ειμαι φυτεμενος και δεν συμφερει να δωσω τωρα παλι 80€ για λαμπες, και να δωσω τα μισα που κανουν 4 κοινες λαμπες εμποριου, απλα εμενα περνει συγκεκριμενη μονο διασταση και αυτο ρωταω για πατεντα αν εχει καποιος στα υποψην του τπτ

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο απο το φωτιστικο του ενυδρειου μπας κ βρουμε καμια λυση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

αυτο φιλε μου το εχο ξανακοιταξει και ειναι ο ποιο ευκολος τροπος αμα θες ομως να επεκτηνεις τη λαμπα, εδω μιλαμε οτι η λαμπες οι κοινες που θελω να βαλω σε διασταση ειναι μεγαλυτερες απο τα ακροφυσια και οχι μικροτερες, οποτε ψαχνω να βρω τροπο για να επεκτυνω αυτα που περνουν ρευμα οι λαμπες με πρακτικο τροπο και οχι να επεκτηνω απλα μια λαμπα

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου το εχο ξανακοιταξει και ειναι ο ποιο ευκολος τροπος αμα θες ομως να επεκτηνεις τη λαμπα, εδω μιλαμε οτι η λαμπες οι κοινες που θελω να βαλω σε διασταση ειναι μεγαλυτερες απο τα ακροφυσια και οχι μικροτερες, οποτε ψαχνω να βρω τροπο για να επεκτυνω αυτα που περνουν ρευμα οι λαμπες με πρακτικο τροπο και οχι να επεκτηνω απλα μια λαμπα

Εισαι σιγουρος; γιατι απ οσο ξερω οι λαμπες της juwel ειναι μεγαλυτερες και οχι μικροτερες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικσ πρεπει να μεγαλωσεις την αποσταση μεταξυ των ντουι κατα δεκα ποντους. (5 cm απο τη μια κ 5 απο την αλλη) εχεις αυτο το περιθώριο καταρχήν? Και οπως προείπα βαλε μια φωτο για να δουμε πως ειναι τοποθετημένα τα μαμα ντουι.

Link to comment
Share on other sites

2013414205515_Big.jpg

 

 

λογικα πρεπει να εχω ανετα περιθωριο το θεμα ειναι πως θα τα στοιριξω τα ακροφυσια για να ειναι σταθερα αυτο με κεει. και μετα θα παρω μονοτικη ζελατινα για να σκεπασω την παλια τρυπα του ακροφυσιου

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου το εχο ξανακοιταξει και ειναι ο ποιο ευκολος τροπος αμα θες ομως να επεκτηνεις τη λαμπα, εδω μιλαμε οτι η λαμπες οι κοινες που θελω να βαλω σε διασταση ειναι μεγαλυτερες απο τα ακροφυσια και οχι μικροτερες, οποτε ψαχνω να βρω τροπο για να επεκτυνω αυτα που περνουν ρευμα οι λαμπες με πρακτικο τροπο και οχι να επεκτηνω απλα μια λαμπα

 

Τώρα μιλάς σωστά και εξηγείς τι θέλεις να κάνεις.Αρχικά αναφέρεις κοινούς λαμπτήρες χωρίς να διευκρινίζεις και γι αυτό μπερδεύτηκα :(

 

Πρώτα απ όλα μετράς το ενυδρείο εσωτερικά και μαθαίνεις την ακριβή διάσταση των λαμπτήρων.

Ανοίγεις το κουτί,ξέρεις τον τρόπο εφόσον το έχεις ξανακάνει

Ξεκουμπώνεις το ένα ντουί με προσοχή πατωντας το "αυτάκι"

Μετράς τις διαστάσεις του ανοίγματος και με βάση το μήκος της λάμπας τρυπάς και πάλι το κουτί ευλαβικά για να ξανακουμπώσει το ντουί.

Θα σου συνιστούσα να μεταφέρεις μόνο το ένα ντουί για ευκολία.

Το τάπωμα στις παλιές τρύπες μπορείς να το κάνεις με πολλούς και διάφορους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σωστά και εξηγείς τι θέλεις να κάνεις.Αρχικά αναφέρεις κοινούς λαμπτήρες χωρίς να διευκρινίζεις και γι αυτό μπερδεύτηκα :(

Πρώτα απ όλα μετράς το ενυδρείο εσωτερικά και μαθαίνεις την ακριβή διάσταση των λαμπτήρων.

Ανοίγεις το κουτί,ξέρεις τον τρόπο εφόσον το έχεις ξανακάνει

Ξεκουμπώνεις το ένα ντουί με προσοχή πατωντας το "αυτάκι"

Μετράς τις διαστάσεις του ανοίγματος και με βάση το μήκος της λάμπας τρυπάς και πάλι το κουτί ευλαβικά για να ξανακουμπώσει το ντουί.

Θα σου συνιστούσα να μεταφέρεις μόνο το ένα ντουί για ευκολία.

Το τάπωμα στις παλιές τρύπες μπορείς να το κάνεις με πολλούς και διάφορους τρόπους.[/quote

Φιλε μου αυτο το σκεφτηκα κ εγω απλα το θεμα ειναι πως επειδη της juwel τα ντουι ναι μεν ειναι στεγανα αλλα μαλλομ δεν με περνει για 1.5 εκατοστο..που σημαινει πως τα ντουι της ειναι χοντρα εχει και ποιο ψιλα αλλα δεν ειναι στεγανα. Μονοδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως ολα τα στεγανα για Τ5 εχουν το ιδιο μεγεθος.

Μια αλλη λυση ειναι να πας στα στεγανα της arcadia που εμφανισιακα δειχνουν αρκετα μικροτερα και να τα πτοσαρμοσεις πανω στην σκαφη.

Εσωτερικα το ενυδρειο σου τι μηκος εχει;

Το φιλτροκουτι το εχεις βγαλει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καπακι juwel κατηργεισα και τα ακροφυσια και εβαλα καινουρια στεγανα....δεν βρηκα βεβαια καποια καλη πατεντα αλλα προχειρα εκανα τρυπες στο καπακι και τα εδεσα με μαυρα tireup.....

Ολα τα ακροφυσια Τ5 εχουν το ιδιο μεγεθος,εσωτερικα τουλαχιστον....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως ολα τα στεγανα για Τ5 εχουν το ιδιο μεγεθος.

Μια αλλη λυση ειναι να πας στα στεγανα της arcadia που εμφανισιακα δειχνουν αρκετα μικροτερα και να τα πτοσαρμοσεις πανω στην σκαφη.

Εσωτερικα το ενυδρειο σου τι μηκος εχει;

Το φιλτροκουτι το εχεις βγαλει;

Ναι το φιλτροκουτι το εχω βγαλει απο την πρωτη μερα που πηρα το ενυδρειο γτ το ενυδρειο τρεχει 1.5 χρονο. Ειχα παρει μαζι με το ενυδρειο το 2075 και ετσι το εβγαλαως με χορδι απο μπουζουκι, οποτε τι μπορω να κανω τωρα, αν δεν κανω λαθος απο οσο θυμαμαι δλδ στη μετρηση το ενυδρειο εσωτερικα επειδη εχει το πλαστικο απο μεσα πανω πανω εχει μηκος 118, μειονεται δλδ κατα 3cm λογο του μαυρου πλαστικου που το εχει η juwel σαν κοντρα, οποτε μαλλον δεν με παιρνει αλλα για να το δοκιμασω θα πρεπει να παω να παρω μια λαμπα εμποριου, θα παω να παρω μια t5 54watt 840 και 860 και θα δω αν με παιρνει η οχι δεν γινεται διαφορετικα

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Οτι λείπει το φιλτροκούτι μας βολευει σίγουρα από άποψη χώρου για την λάμπα.

Για να μην μιλάμε υποθετικά κάνε ένα μέτρημα στο ενυδρείο σου εσωτερικά και πέρνα και από ένα ηλεκτρομάγαζο

και μέτρα μια λάμπα χωρίς τα ποδαράκια γιατί αν ισχύει το 115cm για την λάμπα σίγουρα δεν χωράει :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...