Jump to content

Συμπεριφορά cory sterbai.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλημεριζω την παρέα. Το κοπαδακι των sterbai (10) που έχω στο ενυδρείο, μόνο για ψάρια βυθού δεν μου κάνει :)

Συνέχεια τριγυρνανε σε όλο το ύψος του νερού (κάνουν και τις γνωστές βουτιες στην επιφάνεια), σε όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρείου. Είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή; Ή μήπως πχ πεινανε και ψάχνουν τροφή παντού;

ΥΓ τρεφονται με ταμπλέτες βυθού 2-3 φορές την εβδομάδα και καθημερινά τρώνε ο,τι πέφτει από τις τροφές των υπόλοιπων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι αναγνωρίζουν και οριοθετούν την περιοχή τους, αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος στα corydoras. ΄Οσα είχα πάντως, έκαναν ακριβώς το ίδιο με τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ολα τα κορυδορας ειναι ικανα να αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα. Για αυτο και τα βλεπεις συνεχως να πεταγονται σαν  βελη στην επιφανεια και να ρουφουν αερα. Εχουν εντερο το οποιο εχει αρκετα αγγεια και βοηθαει επιτρεποντας αυτη τη λειτουργεια. Προφανως ειναι μια λειτουργεια που τη χρειαζονται για το φυσικο τους περιβαλλον σε περιπτωση που αυτο δε παραγει οξυγονο αρκετο για να επιζησουν. Περαν αυτου οταν ειναι σε ομαδες ειναι πολυ κινητικα και με μεγαλη αισθηση ανεσης και κολυμπανε και εξερευνουν αρκετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα είχα την εντύπωση ότι κοινούνται σε σφιχτό κοπάδι επιφανειακά στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ολα τα κορυδορας ειναι ικανα να αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα. Για αυτο και τα βλεπεις συνεχως να πεταγονται σαν βελη στην επιφανεια και να ρουφουν αερα. Εχουν εντερο το οποιο εχει αρκετα αγγεια και βοηθαει επιτρεποντας αυτη τη λειτουργεια. Προφανως ειναι μια λειτουργεια που τη χρειαζονται για το φυσικο τους περιβαλλον σε περιπτωση που αυτο δε παραγει οξυγονο αρκετο για να επιζησουν. Περαν αυτου οταν ειναι σε ομαδες ειναι πολυ κινητικα και με μεγαλη αισθηση ανεσης και κολυμπανε και εξερευνουν αρκετα.

Ετσι ακριβως..μονο μπορει μετα απο καιρο τα πιο μεγαλα να "βολευτουν" σε ενα σημειο του ενυδρειου και απο κει να ξεκινα η ομαδα τις εξορμησεις της οταν πεφτει φαγητο απο ταισμα η απο αναταραξη στον βυθο..βεβαια τα μικροτερα σε ηλικια δεν θα ακολουθησουν τους ατυπους κανονες της ομαδας και πολλες φορες θα κινουνται ακομα και οταν ολα τα υπολοιπα θα ειναι στασιμα...αυτο συμβαινει τουλαχιστον με την δικη μου ομαδα κορυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα είχα την εντύπωση ότι κοινούνται σε σφιχτό κοπάδι επιφανειακά στο βυθό.

Για να δεις τετοια συμπεριφορα, πρεπει να βαλεις αρκετα ψαρια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα..

 

Έχω κι εγώ μια 10δα sterbai.

 

Τα 8 είναι μικρά γύρω στα 3 εκατοστά.Πρόσφατα πήρα και 2 μεγάλα γύρω στα 5 εκατοστά.Τα μεγάλα κολυμπάνε ασταμάτητα παντού με μεγάλη ταχύτητα και μερικές φορές τα ακολουθούν και 1-2 μικρά.

Τα υπόλοιπα είναι την περισσότερη ώρα ακίνητα στο βυθό και συνήθως κρύβονται σε μέρη που έχει σκιά.Πού μπορεί να οφείλεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις καιρό; Στην αρχή μέχρι να προσαρμοστούν κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις καιρό; Στην αρχή μέχρι να προσαρμοστούν κρύβονται.

 

Ta μικρά 2 βδομάδες.Τα μεγάλα 2 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Αραξε. Ειναι νωρις ακομη. Εμενα στην τριτη βδομαδα ξυπνησανε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...