Jump to content

Recommended Posts

Πηρα την αποφαση να κανω rescape στο iwagumi μου και να φτιαξω κατι νεο.

Η αληθεια ειναι οτι το ψιλοβαρεθικα και θελω να κανω μια αλλαγη :P

Εχω κατι στο μυαλο μου το οποιο θα αναλυσω πιο κατω και αν τυχον εχετε καμια ιδεα για στησιμο,ειμαι ολος αφτια :)

 

Ενυδρειο-40 λιτρα-40x35x30

Φιλτρο- eheim 2041

Θερμοστατης- eheim 50w

Φως- 2 φωτιστικα γραφειου με 1χ30w 6500K και 1χ15w 4500Κ

co2-2κιλη μπουκαλα με bazooka διαχυση.

Αυτος ειναι ο εξοπλησμος που εχω τωρα και τρεχω το ενυδρειο με το παρων aquascape.

Το ενυδρειο τωρα εχει για υποστρωμα flourite το οποιο θα φυγει.

Απο ζωνταντα εχει 9 ember tetra και παρα πολλες γαριδες red cherry.

 

Το νεο στησιμο που σκεφτομαι ειναι το εξης.

Για υποστρωμα θα μπει fluval stratum αλλα απο κατω θα μεινει μια στρωση απο το flourite για να μπολιαστει ο νεος βυθος για τις γαριδες.

Ο βυθος θα εχει υψομετρικη διαφορα,μπροστα χαμηλος,πισω ψηλος.

Στη μεση,θα μπει ενα ξυλο και πισω θα φυτευτουν 4-5 διαφορετικα stem φυτα,αναλογα το ειδος.

Στη μεση και διπλα απο την ριζα θα φυτευτουν κοντητερα φυτα και μπροστα θα εχει γρασιδι.

Αυτο ειναι το στησιμο που εχω στο μυαλο μου.

Επισης εχω σκεφτει και την μεταφορα των ζωντανων σε αλλο ενυδρειο μεχρι να τελειωσει το στησιμο,το οποιο οπως το σκεφτομαι θα παρει 2-3 μερες μεχρι να ξαναμπουν τα ζωντανα πισω.

Το προβλημα μου ειναι πως θα πιασω τις γαριδες :P

Σε επομενο ποστ,θα αναλυσω πως θα γινει η μεταφορα και το ολο στησιμο.

Αν εχετε καμια ιδεα για στησιμο το οποιο θα περιεχει και ξυλο,ειμαι ετοιμος να την ακουσω. :)

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε σε έπεισαν όταν συζητουσατε για τις πέτρες;;;;;

:P

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε σε έπεισαν όταν συζητουσατε για τις πέτρες;;;;;

:P

αχαααχαχααχαχα και αυτο αλλα και επειδη θελω μια αλλαγη :P

 

 

Κατι σαν αυτα Παρασκευα,βεβαια τα περισσοτερα απο αυτα,εχουν την ριζα στη ακρη του ενυδρειου,εγω σκεφτομαι να ειναι στη μεση.

Βεβαια,εχω αλλο ενα ενυδρειο ακριβως ιδιο μ αυτο,ιδιες διασταστεις οπου εκει θα μπουν τα ζωντανα μεχρι να γινει το νεο στησιμο σ αυτο που ειναι το iwagumi τωρα,οπωτε πριν βαλω τα ζωντανα εκει μπορω να ριζω το stratum μολις το παρω κα μολις βρω την ριζα που θελω να αρχισω τα πειραματα του στησιματος εκει μεχρι να καταληξω πως μ αρεσει και τι φυτα θα βαλω.

Σ αυτο το στησιμο που θα καταληξω εκει,θα το κανω μετα στο κυριως ενυδρειο.Θελω μολις μεταφερθουν τα ζωντανα να εχω καταληξει στο στησιμο που θελω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις δοκιμες σε ουδετερο εδαφος!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε κιολας το βαρεθηκες ρε συ? :P

Αυτες τις ομορφες πρασινες πετρες δεν θα τις κρατησεις??? :P

Περα απο την πλακα...φανταζομαι οτι αυτη η συνθεση που λες με την ριζα στη μεση θα δειξει πολυ ωραια...

Τα φυτα που εχεις θα κρατησεις?Και το γρασιδι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια αλλαγη ρε συ και το ψιλοβαρεθικα λιγο.:)

Καποια απο τα φυτα που εχω ισως μπουν και στο αλλο στησιμο.

Για το γρασιδι δεν ξερω ακομα,ισως κρατησω αυτο,ισως βαλω monte carlo.

Βασικα μολις καταληξω στο στησιμο,μετα θα δουμε και τι φυτα θα μπουν.

Το σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να εχω ολα τα υλικα και φυτα που θα μπουν μπροστα μου και μετα να το στησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγορασα σημερα 8 κιλα fluval shrimp staratum και ενα ξυλο για να αρχιζω να δοκιμαζω διαφορα στησιματα.

Το ξυλο που βρηκα,θα κοπει στη μεση ωστε να μου βγαλει 2 και να κανω μια συνθεση. Τωρα το πως θα μπουνε θα το βρουμε στην πορεια :P

Εχω και 2 μεγαλες πετρες λαβας,που θα τις σπασω και θα βγαλω διαφορα κομματια για να χρησιμοποιησω.

Το ενυδρειο που εχω για να κανω τις δοκιμες,ειναι σχεδον ιδιων διαστασεων μ αυτο που θα γινει rescape.Η διαφορα ειναι οτι το δοκιμαστικο ενυδρειο ειναι 5 ποντους πιο φαρδυ απο το αλλο.

Απο αυριο θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα στησιματα και θα βαζω φωτο να μου λετε γνωμες! :P

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα 8 κιλα fluval shrimp staratum και ενα ξυλο για να αρχιζω να δοκιμαζω διαφορα στησιματα.

Το ξυλο που βρηκα,θα κοπει στη μεση ωστε να μου βγαλει 2 και να κανω μια συνθεση. Τωρα το πως θα μπουνε θα το βρουμε στην πορεια :P

Εχω και 2 μεγαλες πετρες λαβας,που θα τις σπασω και θα βγαλω διαφορα κομματια για να χρησιμοποιησω.

Το ενυδρειο που εχω για να κανω τις δοκιμες,ειναι σχεδον ιδιων διαστασεων μ αυτο που θα γινει rescape.Η διαφορα ειναι οτι το δοκιμαστικο ενυδρειο ειναι 5 ποντους πιο φαρδυ απο το αλλο.

Απο αυριο θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα στησιματα και θα βαζω φωτο να μου λετε γνωμες! :P

 

Απόψε είναι αργά και δεν προλαβαίνεις έ? Αντε ρε βάλτα μέσα στη γυάλα να δούμε τι θα φτάξουμε,

 

τρεις πέτρες και μια ρίζα είναι :rasp: :rasp:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Κώστα λεω να δοκιμασεις την dry start με το fluval να μας πεις διαφορες  σε συγκριση με το flourite. :P

Προσεξε πως θα κοψεις το ξυλο , μην τυχον δω καμια κομενη μερια . :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λεω να δοκιμασεις την dry start με το fluval να μας πεις διαφορες  σε συγκριση με το flourite. :P

Προσεξε πως θα κοψεις το ξυλο , μην τυχον δω καμια κομενη μερια . :)

 

Νίκο αμα το ξεκινήσει με dry, στο ενυδρείο θα μπει νερό το Πάσχα (θυμήσου το προηγούμενο). :D

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε που με δουλευεται κιολας! αχαχαχαχ :P

Οι κομμενες μεριες δεν θα φαινονται,θα μπουν μεσα στο χαλικι :P

Link to comment
Share on other sites

Αντε,αντε....περιμενουμε φωτο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :)

Ξεκιναμε με τα δοκιμαστικα hardscape. Για αρχη βαζω μονο τα ξυλα και οχι τις πετρες,μεχρι να καταληξω στην συνθεση των ξυλων.

 

Hardscape no1 (το ευκολο :P )

 

DSC_0061.jpg

 

Ο φωτισμος ειναι χαλια,το ξερω,αλλα δεν εχω αλλο φωτιστικο για τις δοκιμες :P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Hardscape no2

DSC_0063.jpg

 

Hardscape no3

DSC_0065.jpg

 

Hardscape no4

DSC_0067.jpg

 

Να θυμησω οτι θα μπουν και καποιες πετρες λαβας.

Επισης εχω αλλο ενα ξυλο το οποιο και δεν εχω χρησιμοποιησει.

Για πειτε και καμια ιδεα :P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νο1 είναι πολυ ωραίο στήσιμο αλλά δεν μ αρέσει το λεπτό κλαδάκι που πετάγεται "άσχημα" μπροστα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την κλίση του χώματος κάνε το νο2 και θα εχεις λιγο χώρο για τις πέτρες λάβας. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το κλαδακι ειναι ξεμπαρκο,μπαινει οπου ναναι :P

Τι προβλημα να εχω με την κλιση? Γι αυτο πηρα περισσοτερο χαλικι για να κανω κλισεις.Αν εννοεις μηπως χαλασει η κλιση,δεν νομιζω,1) γιατι θα μπουν και οι πετρες και θα το στηριξουν και 2) γιατι τα φυτα θα μπουν ολα απο την αρχη του ενυδρειου οπωτε δεν θα εχω να ξεφυτεψω και να αλλαξω θεση σε καποιο.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πουλί το 2 και το 4 περισσότερο ομος το 4

Link to comment
Share on other sites

Το κλαδακι ειναι ξεμπαρκο,μπαινει οπου ναναι :P

Τι προβλημα να εχω με την κλιση? Γι αυτο πηρα περισσοτερο χαλικι για να κανω κλισεις.Αν εννοεις μηπως χαλασει η κλιση,δεν νομιζω,1) γιατι θα μπουν και οι πετρες και θα το στηριξουν και 2) γιατι τα φυτα θα μπουν ολα απο την αρχη του ενυδρειου οπωτε δεν θα εχω να ξεφυτεψω και να αλλαξω θεση σε καποιο.

Αφού είναι ξέμπαρκο βάλτο στο κέντρο όρθιο καλύτερα γιατί δεν μου κάθονταν ωραία στο μάτι. Σχετικά με την κλίση αυτό που λες να μην χαλάσει, αν μπορέσεις βάλε και κανένα πλαστικό στήριγμα εσωτερικά καλού κακού!

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικο στηριγμα δεν εχω να βαλω,αλλα θα μπουν πετρες.

Οσο για το κλαδακι θα δουμε που θα μπει,εφοσον καταληξω σε πιο στησιμο θα παω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νούμερο 2 δαγκωτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το 4 μου αρεσει πολυ αλλα δεν ξερω αν θα δειξει οταν μπουν τα φυτα επειδη ειναι μικρουλι το ενυδρειο. Αλλιως το 3 με οχι τοσο ξαπλωτη την μπροτινη ριζα.

Καλα τωρα θα ακουσεις 1.000.000 γνωμες. Αν βγαλεις ακρη σφυρα μου :P

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,θα μπερδευτεις κι αλλο γιατι εμενα μ'αρεσει πιο πολυ το 2! :D

Απλα η ριζα να ηταν λιγο πιο εξω απο το χαλικι,οχι τοσο χωμενη δηλαδη,εκτος κι αν τα φυτα που θα μπουν μπροστα της θα την κρυβουν.....

Link to comment
Share on other sites

αχαααχχ ωραιοι ρε! :P

Γιωργο,η ριζα δεν ειναι πολυ μεσα στο χαλικι,απλα ειναι μικρη.

Σκεψου οτι θα μπουν και πετρες λαβας αλλα και φυτα.γυρω της.

Εγω ειμαι αναμεσα στο 2 και στο 4.

Βεβαια αν εχετε καμια ιδεα για κανενα αλλο στησιμο πειτε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...