Jump to content

Χρυσοψαράδικο 180 λίτρα


manos3

Recommended Posts

Ούτε εγώ θέλω να πάω σε χημικά, πίστεψέ με. Αν υποθέσουμε οτι έχω μόνο καφέ άλγη (όπως γίνονταν μέχρι πρόσφατα δηλαδή), αυτό διαβάζω είναι φυσιολογικό για ένα νέο ενυδρείο όπως το δικό μου. Τα πράσινα στίγματα, ότι και αν είναι αυτά, πώς προέκυψαν? Από ότι είδα έχουν βγει μόνο σε σημεία που υπήρχε και η καφέ άλγη. Σε σημεία που είναι κάτω από τις ανούμπιες για παράδειγμα που σκιάζονται, δεν έχω ούτε καφέ, ούτε πράσινη.

 

Σε ότι αφορά τους λόγους εμφάνισης τώρα...

1. Τροφη. ταΐζω sera goldy σε νιφάδες, πρωί απόγευμα. Τους ρίχνω τόσο όσο μπορούνε να φάνε σε μικρό διάστημα και συνήθως δε μένουν υπολείμματα, ή τουλάχιστον δε μένουν για πάνω από 20’.

2. Φως- περιοδος και ενταση. Έχω τις εργοστασιακές Τ5 (2x45w) της juwel τις οποίες ανάβω για 5 ώρες. Μου έχουν προτείνει να τις βάζω περισσότερο, δεν το έκανα.
3. Ποιοτητα νερού. Οι μετρήσεις μου είναι καλές, εκτός από την σκληρότητα που είναι ψηλά. Τα ψάρια είναι μικρά ακόμα για να πω ότι μου χαλάνε τις μετρήσεις… Αλλαγές κάνω πάνω από 50 λίτρα (περίπου 30%) κάθε εβδομάδα.
4. Κυκλοφορια. Έχω το εργοστασιακό φίλτρο, JUWEL Bioflow Filter με κυκλοφορητή 600l/h. Με αυτό έχω και καλή ανατάραξη στην επιφάνεια και το νερό είναι καθαρό…

 

Προς το παρών έβγαλα όλες τις πέτρες, που είναι ασβεστολιθικές, εκτός 2 στις οποίες έχω δέσει τις ανούμπιες. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω…

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχεις χαμηλες απαιτήσεις για τα φυτα νομιζω μπορεις να μειώσεις τα watt του φωτισμου 1 λαμπα αρκει και με τις αλλαγες που λες λογικα εχεις χαμηλα νιτρικα προσεχε την τροφη να την ριχνεις ετσι ωστε να την τρωνε ολη...τωρα για το φιλτρο δεν ξέρω τι βιολογια εχεις-χρειάζεται και απο κυκλοφορία εγω θα την ανέβαζα αν εχεις περιθώριο γιατι δεν ξερω απο χρυσόψαρα...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Ο χαμηλός φωτισμός είναι μία απο τις αιτίες για καφέ άλγη,

ο έντονος φωτισμός είναι  μία απο τις αιτίες για πράσινη άλγη.

Στο δικό μου χρυσόψαράδικο τα πάντα είναι καφε, σταμάτησα να το ψάχνω, τα τζαμια καθαρίζω που και που, την ανουβια την έβγαλα γιατι παραλίγο να καταστραφεί

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσω να βγάλω τη μία λάμπα εκτός λειτουργίας για να μειώσω τα watt όπως πρότεινε ο φίλος Irakles, είναι εύκολο?

Το πρόβλημα είναι πως δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρολογικά και είναι λες και τη βλέπω να γράφεται μόνη της η είδηση: ηλεκτροπληξία σε ενυδρείο χρυσόψαρων μετά από ανεπιτυχή αλλαγή λάμπας...

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις τη μία λάμπα , είναι πιθανών να μη δουλεύει και η άλλη, αν δουλέυει όμως και η άλλη μόνη της , είναι καλύτερα να την γυρίσεις να μην  αναβει παρα να την βγάλεις τελείως, για να μη μπαίνει υγρασία και σκουριάσουν οι επαφές

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις τη μία λάμπα , είναι πιθανών να μη δουλεύει και η άλλη, αν δουλέυει όμως και η άλλη μόνη της , είναι καλύτερα να την γυρίσεις να μην  αναβει παρα να την βγάλεις τελείως, για να μη μπαίνει υγρασία και σκουριάσουν οι επαφές

 

"είναι καλύτερα να την γυρίσεις να μην  αναβει"... δεν το κατάλαβα αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Οο λάμπες φθορίου, αν τις γυρίσεις λίγο δεν αναβουν, γιατι δεν ακουμπάνε οι επαφες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως έχω αναφέρει παλιότερα ήθελα να βγάλω εκτός λειτουργίας τη μία λάμπα του ενυδρείου για να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση με την άλγη. Επειδή τα ηλεκτρολογικά δεν τα έχω και πολύ, πήρα μία λαμαρίνα αλουμινίου και στράτζαρα ένα προφίλ σε σχήμα Πι, τέτοιο ώστε να παίρνει μέσα τη λάμπα περιορίζοντας το φως που βγάζει. Το Πι είναι ελαφρύ και αφαιρούμενο οπότε δε με δυσκολεύει η εφαρμογή του. Πατάει πάνω στην πλαστική κόντρα που έχει το καπάκι οπότε μένει πάνω από το νερό χωρίς να κινδυνεύει να πέσει.

Το έχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα και από ότι έχω προσέξει η καφέ άλγη πάνω στα φύλλα της ανούμπιας παραμένει σταθερή. Δε μειώνεται, δεν αυξάνεται. Θα το αφήσω για κάποιο διάστημα να δω πώς θα πάει.

 

Πιστεύετε ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από μια τέτοια λύση? Όπως το έχω βάλει έχω βγάλει εκτός την πίσω λάμπα και φωτίζεται το μπροστά μισό του ενυδρείου, έχοντας πρακτικά μία Τ5 των 45w σε 180 lit. Τα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινοδόροι) είναι χαμηλών απαιτήσεων οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Αν χρειαστεί μπορώ να ανοίξω τρύπες στο Πι για να περνάει κάποιο φως από τη δεύτερη λάμπα και να αφήσω "κλειστό" μόνο το καμμάτι που είναι οι ανούμπιες.

post-61171-0-95323600-1448888339_thumb.jpg

post-61171-0-62936200-1448888342_thumb.jpg

post-61171-0-20100900-1448888345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Photo update με τις τελευταίες αλλαγές του ενυδρείου μου.

 

Μετά από συζήτηση σχετικά με φυτά που θα μπορούσαν να αντέξουν σε ενυδρείο με χρυσόψαρα παράγγειλα ένα φυτό Java fern (microsorum pteropus windelov) το οποίο και έδεσα σε πέτρες με πετονιά. Από ότι έχω παρατηρήσει τις πρώτες μέρες που το έχω μέσα, τα ψάρια το έχουν δοκιμάσει αλλά δεν φαίνεται να το προτιμούν και δεν έχω δει κομμένα φύλλα. Σε συνδυασμό με αγγουράκι που έχω αρχίσει να ταΐζω σταδιακά, έχω δει ότι και οι vallisneries έχουν πάρει τα πάνω τους, όχι όμως και τα φυτά echinodorus :angry01: .

 

Σε ότι αφορά τα φυτά anubias και ορισμένα σημεία του ενυδρείου, συνεχίζουν να έχουν καφέ άλγη παρόλο που έχει περάσει αρκετός καιρός από την πρώτη εμφάνιση. Το καλό είναι ότι μάλλον φαίνεται να υποχωρεί αφού δεν εμφανίζει νέα σε μεγάλο βαθμό. Σε αυτό μπορεί να έχει βοηθήσει μια diy κατασκευή που έκανα και έβαλα στις λάμπες με σκοπό να περιορίσω το φως που πέφτει στα φυτά anubias. Προς το παρόν φαίνεται να έχει αποτέλεσμα και σκοπός είναι να το κρατήσω έτσι έως ότου μεγαλώσει το Java fern και μπορεί να μου σκιάσει τα φυτά.

 

Αφού είχαν να κάνω αλλαγές στο ενυδρείο εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία και άλλαξα όλες τις πέτρες που είχα μέσα με μαύρες πέτρες λάβας. Πάνω σε αυτές έδεσα το java fern και τα φυτά anubias που έχω από παλιά. Σαν αποτέλεσμα μ’ αρέσει περισσότερο οπτικά αφού δίνει ένα μαύρο τόνο στο ενυδρείο σε αντίθεση με την ανοιχτόχρωμη άμμο. Εκτός αυτού έχω διαβάσει ότι οι πέτρες λάβας δίνουν εξαιρετικό περιβάλλον για την ανάπτυξη βιολογίας, κάτι που σίγουρα είναι θετικό και μελλοντικά ελπίζω να αποδειχθεί ωφέλιμο.

 

Στις φωτογραφίες επίσης διακρίνεται ο τέταρτος και τελευταίος κάτοικος του ενυδρείου μου. Είναι ένα μαύρο common το οποίο είχα παράκληση να βάλω. Για να πω την αλήθεια κάπως τραβάτε με και ας κλαίω πήγε η υπόθεση παρόλο που ξέρω ότι θα έχω πρόβλημα αργότερα με την αύξηση της ιχθυοφόρτισης. Θα δω πως θα αντιμετωπίσω το θέμα όταν προκύψει, προς το παρών τα ψάρια είναι μικρά και δεν έχω κάποιο πρόβλημα αφού διατηρώ τις ρουτίνες συντήρησης σταθερές.

 

Το μαύρο common όταν το παρέλαβα πριν από 10 μέρες περίπου ήταν πάρα πολύ μικρό, τίποτα σε σχέση με τα άλλα ψάρια που τα έχω σχεδόν 5 μήνες. Τώρα έχει αρχίσει να μεγαλώνει και έχει πολύ πλάκα. Έχω μαύρο φόντο, μαύρες πέτρες και μαύρο φιλτροκούτι, τον περισσότερο καιρό δε φαίνεται. Τις πρώτες μέρες που το έβαλα παρατήρησα μια πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά σε σχέση με τα προηγούμενα ψάρια. Αρχικά είχα τα πορτοκαλί (common και comet) για λίγο καιρό και όταν έβαλα το shubunkin αργότερα δεν φάνηκε να το δέχονται. Δεν του έκαναν επιθέσεις και δεν το κυνηγούσαν αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν και μαζί. Με το που έβαλα το μαύρο μέσα, το shubunkin πήγε με τα παλιά, έκαναν ένα κοπαδάκι και φάνηκε να το αποφεύγουν. Αυτό όμως δε κατάλαβε τίποτα, και τα πλησίαζε κανονικά, έπαιζε μαζί τους και έτρωγε δίπλα του από την αρχή. Ακόμα και τώρα δεν το έχουν δεχτεί αλλά αυτό δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα :D .

post-61171-0-99865300-1450082848_thumb.jpg

post-61171-0-60038100-1450082851_thumb.jpg

post-61171-0-42676200-1450082854_thumb.jpg

post-61171-0-83161800-1450082856_thumb.jpg

post-61171-0-67071800-1450082859_thumb.jpg

post-61171-0-44979100-1450082862_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω ένα κυκλοφορητή στο ενυδρείο για να "σπρώχνει" όλες τις ακαθαρσίες προς το φίλτρο ώστε αυτό να τις ρουφάει πιο εύκολα. Έχει λογική αυτό ή η αυξημένη ροή θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια? Ο κυκλοφορητής για τον οποίο λέω είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά με τα χρυσόψαρα δεν είναι και απαραίτητο, σκάβουν συνέχεια και ανασηκώνουν τα σκουπιδάκια, τώρα αν δεν έχεις γενικά καλή ροή θα σου κάνει δουλειά

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την περασμένη βδομάδα ένα βράδυ παρατήρησα ότι το shubunkin έμενε στο βυθό και δυσκολευόταν να κινηθεί. Έκανα μετρήσεις νερού, είδα ότι όλα ήταν κανονικά και το άφησα να δώ πώς θα πάει. Το επόμενο πρωί το είδα πάλι κάτω χωρίς να κινείται. Μη ξέρωντας τί να κάνω, τάισα κανονικά και είδα οτι σηκώθηκε και έφαγε. Από τότε και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

 

Κατά το μεσημέρι σήμερα είδα οτι ένα από τα common (το μικρότερο) έκανε το ίδιο. Κάθονταν στο βυθό χωρίς να κινείται και όταν προσπαθούσε δεν τα κατάφερνε. Μετά από 2 ώρες περίπου, και χωρίς να κάνω κάτι, είδα οτι σηκώθηκε και κολυμπάει κανονικά. Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνουν, υπάρχει κάποια εξήγηση ή είναι ένδειξη οτι πάνε για καμιά αρρώστια?

 

Στο σημείο αυτό να σημειώσω οτι δεν έχω αλλάξει κάποια από τις ρουτίνες του ενυδρείου ώστε να πώ ότι έχει αλλάξει κάτι δραματικά. Τη μέρα που το παρουσίασε το shubunkin είχα ταϊσει το μεσημέρι τριμμένο κολοκυθάκι, σήμερα που τα κάνει το common έχω ταίσει μόνο από την τροφή που τους δίνω (sera goldy color spirulina σε κόκκους και sera goldy σε νιφάδες).

 

 

post-61171-0-06621500-1451489482_thumb.jpg

post-61171-0-20107400-1451489496_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκουραζονται, δεν κινουνται συνεχεια,

ποσες ώρες έχεις τα φωτα αναμένα ;

Μηπως το κανουν λιγο πριν κλεισουν τα φωτα ;

Link to comment
Share on other sites

Το ένα το έκανε το βράδυ μετά που άναψαν τα φώτα. Το άλλο το έκανε σήμερα το μεσημέρι. Φώτα ανάβω 6 ώρες, 18:00 - 24:00.

Link to comment
Share on other sites

Να τις παρατηρείς αυτες τις περιπτώσεις , μπορει να μην ειναι τίποτα αλλά μπορει και να ειναι .

Γενικά όμως τα δικα μου τα εβλεπα καποιες φορες αργα το βραδυ πριν σβησουν τα φωτα και αραζανε , λες και ηταν κουρασμένα, το πρωι όμως είναι πάντα μες τη τρελη χαρα, ειδικα οταν με βλεπουν το πρωι και ξερουν πως είναι για φαι γινεται χαμος

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ αλλά μόνο αυτό μπορώ να κάνω γιατί συνειδητοποίησα οτι προς το παρόν δεν ξέρω να κάνω το παραμικρό σε περίπτωση ασθένειας των ψαριών :( .

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ αλλά μόνο αυτό μπορώ να κάνω γιατί συνειδητοποίησα οτι προς το παρόν δεν ξέρω να κάνω το παραμικρό σε περίπτωση ασθένειας των ψαριών :( .

 

Μάνο φίλε μου όλοι μαθαινουμε :)

Παρατηρουμε , ρωτάμε , διαβάζουμε , μαθαινουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν κάποια φυτά ακόμα στο ενυδρείο ώστε να έχει μια καλύτερη εικόνα και τα ψάρια να ζουν σε ένα περισσότερο φυσικό περιβάλλον. Μπήκε ένα φυτό microsorum pteropus mini και μία anubias barteri big. Παράλληλα έβγαλα, καθάρισα από την άλγη και μεταφύτεψα τον echinodorus σε άλλη θέση ώστε να μην είναι κάτω από έντονο φως.

 

Πέρα από τις αλλαγές στο aquascape που έχουν φέρει το ενυδρείο σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο οπτικά, οι ρουτίνες συντήρησης και αλλαγών συνεχίζονται κανονικά και τα ψάρια φαίνονται μια χαρά (φτου σκόρδα). Υπάρχει ένα θεματάκι με την καφέ άλγη αλλά δεν είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα πλέον...

post-61171-0-24338800-1452173584_thumb.jpg

post-61171-0-09286400-1452173587_thumb.jpg

post-61171-0-21304000-1452173590_thumb.jpg

post-61171-0-87190300-1452173593_thumb.jpg

post-61171-0-73445300-1452173596_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο χρειαζεται μια ριζα. Κατι να το γεμισει. Ετσι φαινεται πολυ γυμνο και στημενο.

Ο εχινοδορος που λες, που ειναι;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γυμνό με τόσα φυτά μέσα; Ίσως...

 

Έχω σκεφτεί να βάλω κάποια ρίζα αλλά θα το αφήσω για αργότερα και αφού δω πως θα διαμορφωθεί μετά που θα μεγαλώσουν τα φυτά που έχουν μπει.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Ο εχινοδόρος είναι στο πλάι, στο αριστερό τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν προσθεσεις μια μεγαλουτσικη ριζα και δεσεις πανω τα φυτα γεμισει το ενυδρειο

και δειξει πιο ωραιο

 

Link to comment
Share on other sites

Γυμνό με τόσα φυτά μέσα; Ίσως...

Έχω σκεφτεί να βάλω κάποια ρίζα αλλά θα το αφήσω για αργότερα και αφού δω πως θα διαμορφωθεί μετά που θα μεγαλώσουν τα φυτά που έχουν μπει.

Ενταξει ρε συ, σιγα τα πολλα φυτα. Και τα περισσοτερα ειναι και αργης αναπτυξης.

Καλυτερα τωρα να την βαλεις την ριζα ετσι ωστε τα φυτα να καταλαβουν τον χωρο που θα αφησει η ριζα. Αν φουντωσουν τα φυτα, δυσκολα θα μπει η ριζα. Ασε που τωρα ετσι οπως τα χεις στις πετρες δεν μπορουν να περπατησουν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ρίζας το έχω πάρει στραβά από τις πρώτες μέρες που ασχολήθηκα με το ενυδρείο. Ξεκινώντας τη διαμόρφωση μου είχε καρφωθεί η ιδέα πως ένα ενυδρείο που φιλοξενεί χρυσόψαρα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν άδειο αφού τα χρυσόψαρα στο διάβα τους δεν αφήνουν τίποτα όρθιο. Εκτός αυτού δε θέλω να αγοράσω ξύλο/ρίζα από pet shop στο internet όπως έχω κάνει με σχεδόν όλα τα πράγματα που έχω προμηθευτεί, γιατί φοβάμαι ότι θα έρθει κανένα ξύλο σε σχήμα το οποίο δε θα μου αρέσει (είμαι λίγο περίεργος σε αυτό...). Όταν έρθει η ώρα για ρίζα θα κάνω μια βόλτα από τα τοπικά μαγαζιά και θα πάρω κάποιο που θα μου κάνει κλικ.

 

Ψάχνοντας λίγο για τη διαμόρφωση που έχουν τα ενυδρεία με χρυσόψαρα είδα οτι τελικά μπορούν να συνυπάρξουν με ορισμένα φυτά, οπότε και εγώ έβαλα και προσπαθώ σε πρώτη φάση να διατηρήσω τα φυτά που υπάρχουν τώρα. Το ενυδρείο βέβαια τρέχει λίγο καιρό, έξι μήνες περίπου, και τα φυτά που έχω βάλει μπήκαν σταδιακά μέσα οπότε δεν τα έχω δει σε πλήρες μέγεθος. Η μία anubia που έχω καθώς και το ένα είδος microsorum pteropus υποτίθεται οτι φτάνουν τα 40-50 cm, οπότε όταν μεγαλώσουν θα γεμίσει σιγά σιγά το ενυδρείο. Μετά από αυτό βλέπουμε τί και πότε θα μπει.

 

Η επόμενη αλλαγή που έχω προγραμματίσει πάντως είναι να φτιάξω το σύστημα ψύξης που θα χρειαστεί για τους καλοκαιρινούς μήνες. Με τη βοήθεια συμφορουμίτη έχει γίνει παραγγελία από το εξωτερικό ενός stc 1000 και όταν με το καλό έρθει θα βάλω μπροστά την κατασκευή. Επειδή βέβαια τα ηλεκτρολογικά δεν τα έχω και πολύ, θα γίνει ένα σχετικό ψάξιμο καθώς επίσης και ερωτήσεις πάνω σε αυτό αλλά πιστεύω θα βγάλω άκρη :shifty:.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου!!! Ολα ειναι πολυ ωραια!!! Θα μου αρεσε κ μενα μια ριζα στη μεση αλλα γουστα ειναι αυτα!!!

Συνεχισε ετσι!!! Τα χρυσοψαρα ειναι απιστευτα ψαρια!!! Αν εχεις καποια απωλεια ( χτυπα ξυλο) μπορω να σου δωσω αγρια απο το ποταμι μας!!

Περιμενουμε την επομενη αναρτηση σου!!!

Έγινε επεξεργασία - ioannis tank
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...