Jump to content

Πρόβλημα με malawi σε 450lt


Recommended Posts

Γεια σας συνχομπίστες,

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και ενάμιση μήνα τρέχει το αφρικάνικό μου με κιχλίδες από τη λίμνη Malawi. Μέχρι και πριν μια βδομάδα, η ζωή κυλούσε ομαλότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα ψάρια απολάμβαναν τις βόλτες τους και με ιδιαίτερη όρεξη έτρωγαν την τροφή τους. Λίγο πριν την καθιερωμένη μηνιαία αλλαγή του νερού, διαπίστωσα ότι η διάθεσή τους άλλαξε και η όρεξή τους μειώθηκε, με αποτέλεσμα να είναι τις περισσότερες ώρες κρυμμένα στις πέτρες. Την επομένη, γυρίζοντας από τη δουλειά και πριν ξεκινήσω τη διαδικασία αλλαγής του νερού, βρήκα τo 1 Red zembra νεκρό. Κάνω αλλαγή του νερού (40%), προσθέτω αντιχλώριο και βακτήρια και κάνω μετρήσεις, οι οποίες φαίνονται παρακάτω. Αντί να αλλάξει και να διορθωθεί η κατάσταση, χειροτέρεψε. Στις "συνήθειες" των ψαριών προστέθηκε το ξύσιμο στο χαλικάκι και τα μαύρα στίγματα στα labidochromis. Αφού η κατάσταση δεν βελτιωνόταν, πήγα σε γνωστό ενυδρειακό pet shop. Ο υπεύθυνος διέγνωσε την ασθένεια από την περιγραφή και μου έδωσε μια φαρμακευτική αγωγή (breedbandwerking exit - σταγόνες) για τρεις μέρες. Όταν γύρισα από το μαγαζί βρήκα άλλο ένα Red zembra και ένα νεογέννητο labidochromis νεκρά. Τη δεύτερη μέρα της αγωγής βρήκα τα 2 yellow tail και το 1 snow white νεκρά. Χθες και ενώ ήμουν σε κατάσταση απόγνωσης, έβγαλα το φίλτρο, καθάρισα τα σφουγγάρια με χλιαρό νερό βρύσης και τα ξέπλυνα αρκετή ώρα με το νερό του ενυδρείου, προσπαθώντας να διατηρήσω τις συνθήκες του φίλτρου. Πρόσθεσα ενεργό άνθρακα, έβαλα πάλι το φίλτρο και έκανα αλλαγή 35-40% + αντιχλώριο και βακτήρια. Σήμερα, η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη. Χρειάζομαι την βοήθειά σας!
Το σοβαρό λάθος που πιστεύω ότι έκανα είναι ότι όταν πήρα το ενυδρείο από άλλο συνχομπίστα (χωρίς τα ψάρια), άργησα να το θέσω σε λειτουργία με αποτέλεσμα να μείνει το φίλτρο 3 βδομάδες ανενεργό (σάπισμα βακτηρίων). Κατά τη διάρκεια του στρωσίματος έκανα συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού για τον καθαρισμό του, αλλά μάλλον το λάθος δεν σωζόταν. :wacko:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: Juwel 450 lt
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξωτερικό JBL Cristalprofi Greenline E901
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 yellow tail, 1 χαρέμι labidochromis με 4 νεογέννητα (το θηλυκό μπουκωμένο), 2 snow white, 2 pleco leopard, 2 lifalili και 2 red zembra (3-4cm)

- Ρουτίνες: Τάϊσμα: 6 φορές την εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,2 - 8
- KH: 10
- GH > 7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0,5 ml/l
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά): 0
- Θερμοκρασία: 28 °C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Labidochromis, yellow tail
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Το Labidochromis έχει μαύρα στίγματα και το yellow tail που έχει απομείνει έχει ένα άσπρο σπυρί δίπλα από το στόμα του. Ελάχιστη όρεξη, μειωμένη κινητικότητα.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Breedbandwerking exit - σταγόνες
-Δοσολογία: 80 σταγόνες την 1η μέρα, 40 την 2η και 3η μέρα
-Χρόνος Χρήσης: 3 μέρες
-Αναλυτική περιγραφή:
 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οι αλλαγες που εκανες ηταν λιγες για τα ψαρια και τα ψαρια ειναι ασυμβατα. Ισως και η θερμοκρασια σου να ειναι οριακη και η ασταθεια στο ph οχι και τοσο καλη. Απο κει και περα, το στρες δουλεψε και εκδηλωθηκαν οι ασθενειες. Θεμα ελλειψης βακτηριων δεν τιθετε πλεον μιας και το ενυδρειο τρεχει δυο μημες. Αυτο που διεγνωσε ο υπαλληλος του πετ, που δυστυχως δεν μας το αναφερεις, ισως να ειναι δευτερευουσα αρρωστια.

Για μενα φτιαξε ψαροσυνθεση και ποιοτητα νερου και ολα θα επανελθουν στα φυσιολογικα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α και αν μπορεις βαλε και καμια φωτο απο τα ψαρια με το προβλημα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια που διέγνωσε ο υπάλληλος ήταν το στρες, η οποία μπορεί να εμφανίστηκε από κυνηγητό μάλλον. Δεν είχα δει κάτι περίεργο ως προς τη συμβίωσή τους. Για φωτογραφίες, θα προσπαθησω γιατί με όλα αυτά κρύβονται στις πέτρες. Τα ψάρια (εκτός από τα 2 pleco και τα 2 red zembra) τα πήρα από αγγελία του φόρουμ από ένα συνχομπίστα που τα είχε όλα μαζί χωρίς να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα!

Έγινε επεξεργασία - Kostas_61089
Link to comment
Share on other sites

Ανάφερες μηνιαία αλλαγή νερού , κάθε μήνα αλλάζεις νερό ;

Είπες επίσης πως έπλυνες τα σφουγγάρια με νερό βρύσης , τι άλλο υλικό έχει το φίλτρο σου μέσα ;

Νιτρικά γράφεις πως έχεις 0, αυτό είναι λίγο δύσκολο έως αδύνατο, εκτός και αν έκανες 100% αλλαγή νερού και μέτρησες αμέσως μετά την αλλαγή, επίσης δεν αναφέρεις Νιτρώδη, για Αμμωνία τα τεστ σου δεν δείχνουν κάτω από 0,5 ; Επειδή δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα τεστ

 

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια που διέγνωσε ο υπάλληλος ήταν το στρες, η οποία μπορεί να εμφανίστηκε από κυνηγητό μάλλον. Δεν είχα δει κάτι περίεργο ως προς τη συμβίωσή τους. Για φωτογραφίες, θα προσπαθησω γιατί με όλα αυτά κρύβονται στις πέτρες. Τα ψάρια (εκτός από τα 2 pleco και τα 2 red zembra) τα πήρα από αγγελία του φόρουμ από ένα συνχομπίστα που τα είχε όλα μαζί χωρίς να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα!

Ναι φιλε μου στρες. Εχεις πολυ ασυμβατα ψαρια και ψαρια που δεν ζουν στην συγκεκριμενη λιμνη οπως τα πλεκο και τα λιφαλιλι αν δεν κανω λαθος. Βαλε οτι ισως να εχεις και λαθος συνδιασμους στα αλλα, προσθεσε και αυτα που σου ειπα για θερμοκρασια, ph και αλλαγες και εισαι μεσα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την είσοδο των ψαριών, πέρασαν για την ακρίβεια 20-23 μέρες από την αλλαγή του νερού. Διάβασα σε ένα ξένο forum ότι ένας τρόπος καθαρισμού του φίλτρου είναι να ξέπλυμα με τρεχούμενο χλιαρό βρύσης και μετά σε μια λεκάνη με νερό από το ενυδρείο. Το φίλτρο εκτός από σφουγγάρια είχε και βιολογικό σαν το siporax. Για τις μετρήσεις με υγρά τεστ η sera έχει μια χρωματική παλέτα με τιμές και ενδείξεις. Για τα νιτρικά είχα αλλάξει το νερό πρωί και έκανα μέτρηση το βράδυ. Για την αμμωνία, το υγρό από το τεστ ήταν (χρωματικά) μεταξύ του 0 και του 0,5 mg/l και τα νιτρώδη επίσης 0

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως πιθανών να είναι συνδυασμός προβλημάτων, όλα τα παραπάνω που σου είπε ο φίλος Sturm , και επιπλέον χωρίς αλλαγή 20 με 23 ημέρες. Επίσης καλό είναι όταν το ενυδρείο δεν είναι αρκετά ώριμο να μη πλένουμε τα σφουγγάρια με νερό βρύσης, δεν είναι καταστροφικό γιατί το βιολογικό υλικό έχει βιολογία, αλλά και τα σφουγγάρια έχουν και αυτά αρκετή, αφού ωριμάσει το ενυδρείο η βιολογία που έχει το βιολογικό υλικό μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα σε δύσκολες καταστάσεις όπως μείωση λόγω πλυσίματος των σφουγγαριών.

Τα νιτρικά σου όμως και πάλι δεν έπρεπε να ήταν 0.

ΟΙ αλλαγές είναι απαραίτητες από τη 1η στιγμή λειτουργίας του ενυδρείου και πρέπει να γίνονται τουλάχιστον ανα εβδομάδα και ανάλογα με τα νιτρικά που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Το να πλυνει καποιος τα σφουγγαρια με νερο βρυσης δεν ειναι κακο.Το κακο ειναι να πλυνει το βιολογικο υλικο με νερο απο τη βρυση.Εκει ειναι η κεντρικη δυναμη της βιολογιας.

Κανε μια μετρηση νιτρικων και με αλλο τεστ μηπως μ αυτο που μετρας δεν μετραει σωστα.

Αλλαγες νερου τωρα για αρχη κανε 30% καθε εβδομαδα,αργοτερα θα στο δειξουν οι μετρησεις σου.

Τα ψαρια σου οντως ειναι λαθος και ισως και αυτο να δημιουργει προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να πλυνει καποιος τα σφουγγαρια με νερο βρυσης δεν ειναι κακο.Το κακο ειναι να πλυνει το βιολογικο υλικο με νερο απο τη βρυση.Εκει ειναι η κεντρικη δυναμη της βιολογιας.

Κανε μια μετρηση νιτρικων και με αλλο τεστ μηπως μ αυτο που μετρας δεν μετραει σωστα.

Αλλαγες νερου τωρα για αρχη κανε 30% καθε εβδομαδα,αργοτερα θα στο δειξουν οι μετρησεις σου.

Τα ψαρια σου οντως ειναι λαθος και ισως και αυτο να δημιουργει προβλημα.

 

 

 Επίσης καλό είναι όταν το ενυδρείο δεν είναι αρκετά ώριμο να μη πλένουμε τα σφουγγάρια με νερό βρύσης, δεν είναι καταστροφικό γιατί το βιολογικό υλικό έχει βιολογία, αλλά και τα σφουγγάρια έχουν και αυτά αρκετή, αφού ωριμάσει το ενυδρείο η βιολογία που έχει το βιολογικό υλικό μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα σε δύσκολες καταστάσεις όπως μείωση λόγω πλυσίματος των σφουγγαριών.

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια εχουν πολυ λιγοτερη βιολογια απο τα βιολογικα υλικα.

Οπωτε και να τα πλενει με νερο βρυσης,δεν αλλαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κανεις οτι αλλαζει κατι...

απλα εδωσε συμβουλη να το αποφυγει γιατι και παλι με νερο ενυδρειου δεν αλλαζει κατι.

επισης λεει αν δεν ειναι αρκετα ωριμο και θα συμφωνισω μαζι του δεν ειναι κακο να μειωνουμε τυχον προβληματα απο κατι τοσο μικρο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξεκινά από την ψαροσυνθεση,θεωρώ ότι τα λιφαλιλι ρίχνουν ανελέητο ξύλο. Παρακολουθησε την συμπεριφορα των ψαριών σου πρώτα.

Και φώτο με το στήσιμο θα ήθελα :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που μου επισημαίνετε σχετικά με την ψαροσύνθεση δεν το έχω διαπιστώσει καθόλου. Τα ψάρια, από την πρώτη μέρα που τα έβαλα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τους συγκατοίκους τους. Υπενθυμίζω σε περίπτωση παράλειψης, ότι εκτός από τους pleco, τα ψάρια τα πήρα από συνχομπίστα από αγγελία του φόρουμ, που συμβίωναν όλα μαζί χωρίς κανένα επίσης πρόβλημα. Όσο για τα lifalili είναι τα πιο ήρεμα ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Το μόνο που έδειξε δείγματα επιθετικότητας ήταν ο αρσενικός labidochromis, μέχρι τη στι γμή του "μπουκώματος" του θηλυκού.
Παραθέτω φωτογραφία από το ενυδρείο, όταν όλα κυλούσαν ομαλά!

https://www.dropbox.com/s/cmso6e76hrvnyuv/20150922_211031.jpg?dl=0

Έγινε επεξεργασία - Kostas_61089
Link to comment
Share on other sites

Και οι μπουνες ρίχνουν ξύλο. Τα λιφαλιλι τα ανέφερα, γιατί όσο ήρεμα δείχνουν, τόσο ξύλο θα ρίξουν όταν ζευγαρώσουν.

Το κακό στην Αφρική είναι, ότι δεν προειδοποιεί, αλλά βρίσκεις πτώμα κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση ειναι λαθος οσον αφορα τις διαφορετικες συνθηκες νερου που ζουν τα λιφαλιλι και τα πλεκο κυριως και μετα τον χαρακτηρα των ψαριων

 

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape θα βάλει τα ψάρια να τσακωθούν, όχι το νερό καθεαυτό. Τα λιφαλιλι ζουν σε ph 6-7.8,οι πλεκο επίσης, οι μπούνες στο νερό βρύσης είναι μια χαρά, ειδικά εκτροφής.Φυσικά δεν επικροτώ την μπερδεμένη ψαροσυνθεση,και θα την άλλαζα βγάζοντας τους πλεκο και κατόπιν θα διάλεγα, γιατί τα λιφαλιλι θέλουν εκτός από πέτρες και ξύλα και πολλά φυτά, αλλά επί του παρόντος βλέπω ότι οι μπούνες πήραν την θέση τους στο ενυδρειο,δήλ τις πετρες,μάλλον και τα λιφαλιλι και τα υπόλοιπα, πλην τον πλεκο που τρώνε ή θα φάνε πολύ χώρο εκεί μεσα, τις τρώνε το βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που μου επισημαίνετε σχετικά με την ψαροσύνθεση δεν το έχω διαπιστώσει καθόλου. Τα ψάρια, από την πρώτη μέρα που τα έβαλα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τους συγκατοίκους τους. Υπενθυμίζω σε περίπτωση παράλειψης, ότι εκτός από τους pleco, τα ψάρια τα πήρα από συνχομπίστα από αγγελία του φόρουμ, που συμβίωναν όλα μαζί χωρίς κανένα επίσης πρόβλημα. Όσο για τα lifalili είναι τα πιο ήρεμα ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Το μόνο που έδειξε δείγματα επιθετικότητας ήταν ο αρσενικός labidochromis, μέχρι τη στι γμή του "μπουκώματος" του θηλυκού.

Παραθέτω φωτογραφία από το ενυδρείο, όταν όλα κυλούσαν ομαλά!

https://www.dropbox.com/s/cmso6e76hrvnyuv/20150922_211031.jpg?dl=0

Φιλε μου, δυστυχως δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Σου εξηγησα ακριβως ποια προβληματα εντοπιζω στο ενυδρειο σου. Στο χερι σου ειναι να κανεις κατι γιαυτο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα.

1ον) Το ενυδρείο σου τρέχει 1,5-2 μήνες αλλά οι μετρήσεις σου δεν συμβαδίζουν με αυτό. Δέν ξέρω άν φταίνε τα συγκεκριμένα τεστάκια.

Συγκεκριμένα θα έπρεπε να έχεις μετρήσιμα νιτρικά και καθόλου αμμωνία ιδίως μετά από αλλαγή νερού.Από τον τρόπο που καθαρίζεις το φίλτρο υποψιάζομαι ότι δεν έχει στρώσει ακόμη σωστά.

2ον) Το εσωτερικό φίλτρο το δουλεύεις; Άν όχι καλό θα είναι να το χρησιμοποιήσεις αφού υπάρχει, γιατί μόνο τo e901 είναι λίγο γι΄αυτό το ενυδρείο(άποψή μου).

3ον) Αλλαγές νερού ενδείκνυται  να γίνονται κάθε εβδομάδα και όχι κάθε μήνα. Αποφεύγεις έτσι και τις μεγάλες διακυμάνσεις στο PH(επιπλέον stress στα ψαράκια σου).

4ον) Ταίσματα ενδείκνυται 2-3 την ημέρα και όχι 6 την εβδομάδα. Μειώνεις απλά τις ποσότητες στα ταίσματα που είναι σωστότερο από το να ταίζεις μία φορά την ημέρα και πολύ.

5oν) Η ψαροσύνθεσή σου θέλει αλλαγή. Άν θέλεις Mbuna, κρατάς τα Mbuna ,φτιάχνεις ένα περιβάλλον με πέτρες και αφαιρείς τα άλλα είδη.Ιδέες και φωτογραφίες στο φόρουμ από Αφρικάνικα υπάρχουν πολλές.

6ον) Αφαιρείς τα κάστρα και τους αμφορείς από μέσα γιατί δεν ξέρεις άν αυτά βγάζουν τίποτα ουσίες μέσα στο νερό που κάνουν κακό στα ψάρια σου.

7ον) Δέν ξεκινάμε κατευθείαν θεραπείες χωρίς να ξέρουμε την αρχική αιτία ιδίως όταν έχουμε τόσους αστάθμητους παράγοντες (Αμμωνία, Μεγάλες διακυμάνσεις στο PH, Aσυμβατότητα ψαριών, κτλ).

8ον) Μήν απογοητεύεσαι. Όλοι έχουμε κάνει λάθη στο ξεκίνημα. Το χόμπι θέλει διάβασμα και υπομονή. Το Aquazone έχει πολλά ενδιαφέροντα και χρήσιμα άρθρα που θα σε βοηθήσουν.

Συμβουλή μου βγάλε τα ψαράκια για να μήν ταλαιπωρούνται ,φτιάξε ένα πιό φυσικό Aquascape και στρώσε το φίλτρο ή τα φίλτρα από την αρχή. Με αυτό το μέγεθος, στο Juwel 450 με όρεξη και μεράκι,

μπορείς να δημιουργήσεις υπέροχα πράγματα. Αυτά από μένα φίλε μου και επαναλαμβάνω ότι είναι απλά οι απόψεις μου.

Ελπίζω να μήν σε τρόμαξα και να μήν με παρεξήγησες όπως τα έγραψα. Εύχομαι καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το ενυδρείο του δεν έχει στρώσει ποτέ; Επίσης τρέχει 1,5 μήνα! Δηλαδή είχε κάνει 1 αλλαγή και έχει 0 νιτρικά; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...