Jump to content

μια χαζη ερωτηση


Recommended Posts

καλημερα βασικα οι ερωτησεις ειναι 2 

 

 

 

1 στον μονομαχω ριχνω αντιχλωριακο υγρο και αν ναι ποσο ?

 

 

2 στον μονομαχο θα βαλω θερμοστατη ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Ναι ριχνεις αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου οσο λενε οι οδηγιες.

Ναι θα βαλεις θερμαντηρα για τον χειμωνα συμφωνα με τις επιθυμητες θερμοκρασιες.

Ελπιζω να ειμαι κατανοητος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να βάζεις το ανάλογο αντιχλώριο στο φρέσκο νερό πριν την αλλαγή.

Οι μονομάχοι είναι τροπικά ψάρια και  θέλουν ζεστό νερό, για αυτό είναι απαραίτητος ο θερμαντήρας, όχι το καλοκαίρι, αλλά στις άλλες εποχές ναι. ΟΙ συνήθεις θερμοκρασίες είναι 24 με 27 βαθμούς, αλλά το καλοκαίρι μπορούν να αντέξουν και σε πιο μεγάλες θερμοκρασίες

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα βασικα οι ερωτησεις ειναι 2 

 

 

 

1 στον μονομαχω ριχνω αντιχλωριακο υγρο και αν ναι ποσο ? Στο νέρο της αλλαγή απαιτείται αντιχλώριο, εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις άμεσα. Αν όμως το αφήσεις ένα 24ωρο σε βαρέλι, μπορείς να μην βάλεις αντιχλώριο. Η ποσότητα ειναι αυτή που γράφει πάνω το μπουκάλι - Προτίμησε το αντιχλώριο prime

 

 

2 στον μονομαχο θα βαλω θερμοστατη ? Φυσικά! Δες το προφιλ του ψαριου και θα καταλάβεις πως χρειάζεται σχετικά ζεστό νερό - μέσος όρος θερμοκρασίας περίπου 26

Εκτός των παραπάνω, σημαντικό είναι το νερό της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου

Απέφευγε να ρίχνεις απευθείας από τη βρύση, γιατί τωρα τον χειμώνα το νερό έχει πολύ πιο χαμηλή θερμοκρασία από το νερό του ενυδρείου

Πάρε ένα βαρέλι τροφίμων και προετοίμαζε εκεί το νερό. Ο όγκος του να είναι λίγο παραπάνω από το 1/3 των λίτρων του ενυδρείου σου

Πάρε κι έναν μικρό θερμαντήρα για το βαρέλι, έτσι ώστε να φτάνεις τη θερμοκρασία στους 25/26 C

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια παρουσιάση του ενυδρείου σου με μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο για να σου δώσουμε ακόμα περισσότερες πληροφορίες για το πως θα κρατήσεις σωστά και καλά το ψαράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο το έχεις μεσα στο σπίτι δεν θέλεις θερμοστάτη .

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο το έχεις μεσα στο σπίτι δεν θέλεις θερμοστάτη .

 

Σταμάτη έχει πάει ποτέ στη Φλώρινα ή στην Αλεξανδρούπολη? :bigemo_harabe_net-184:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στην Αθήνα το Χειμώνα έχουμε στα σπίτια μας θερμοκρασίες πάνω από 22-23 ; (και πολύ λέω).

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα θα πάει πάλι στο γνωστό : Ο μονομάχος αναπνέει κι αέρα και δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ νερού κι αέρα, θα συμπληρώσω πως :

 

Σε ένα σπίτι με θερμοκρασία 22C (θερμοκρασία άερα) κι αν λάβουμε υπόψη πως το ενυδρείο έχει καπάκι και πως οι λάμπες θερμαίνουν τον αέρα και το νερό, η θερμοκρασία του νερού σε ενυδρείο με μονομάχο μπορεί να είναι στους 24 - πάντα με χρήση θερμαντήρα

 

Αν δεν μπει θερμαντήρας, τότε η θερμοκρασία αέρα και νερού ναι μεν θα ειναι η ίδια, αλλά ειδικά το βράδυ δεν νομίζω να θέλουμε να φτάνει στους 18!!!!!

 

Κι αυτό για όσους πιστεύουν πως σωστά υπάρχουν προφίλ ψαριων

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Σάκη σωστά τα λες, αλλά μη ξεχνάς πως ο μονομαχος αναπνέει ατμοσφαιρικό αέρα πολύ κοντα στην επιφάνεια, και επειδή συνήθως έχουμε και καπακι στους μονομάχους, ο αέρας στην επιφάνεια του νερού δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά με τη θερμοκρασία του νερού, τουλάχιστον είναι πιο ζεστός απο τον αέρα του χώρου, επομένως δεν υπαρχει ιδιαίτερο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα θα πάει πάλι στο γνωστό : Ο μονομάχος αναπνέει κι αέρα και δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ νερού κι αέρα, θα συμπληρώσω πως :

 

Σε ένα σπίτι με θερμοκρασία 22C (θερμοκρασία άερα) κι αν λάβουμε υπόψη πως το ενυδρείο έχει καπάκι και πως οι λάμπες θερμαίνουν τον αέρα και το νερό, η θερμοκρασία του νερού σε ενυδρείο με μονομάχο μπορεί να είναι στους 24 - πάντα με χρήση θερμαντήρα

 

Αν δεν μπει θερμαντήρας, τότε η θερμοκρασία αέρα και νερού ναι μεν θα ειναι η ίδια, αλλά ειδικά το βράδυ δεν νομίζω να θέλουμε να φτάνει στους 18!!!!!

 

Κι αυτό για όσους πιστεύουν πως σωστά υπάρχουν προφίλ ψαριων

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429

 

 

Σάκη σωστά τα λες, αλλά μη ξεχνάς πως ο μονομαχος αναπνέει ατμοσφαιρικό αέρα πολύ κοντα στην επιφάνεια, και επειδή συνήθως έχουμε και καπακι στους μονομάχους, ο αέρας στην επιφάνεια του νερού δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά με τη θερμοκρασία του νερού, τουλάχιστον είναι πιο ζεστός απο τον αέρα του χώρου, επομένως δεν υπαρχει ιδιαίτερο πρόβλημα

 

To ίδιο λεμε (δες τα κοκκινα)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη έχει πάει ποτέ στη Φλώρινα ή στην Αλεξανδρούπολη? :bigemo_harabe_net-184:

 

Πολλές φορές και στις δύο .

Εσυ είχες Μονομάχο χωρίς θερμοστάτη ;

Οσο για το επιχείρημα που λες για τις λάμπες και το καπάκι , εγω στο αντιστρέφω . Σε ενα ενυδρείο χωρίς καπάκι και λάμπες έχοντας θερμοστάτη τι γίνετε ;

 

Παιδιά μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια . Εσείς τα γνωρίζετε απ το ίντερνετ εμείς τα έχουμε ζήσει στη πράξη .

Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια . Εσείς τα γνωρίζετε απ το ίντερνετ εμείς τα έχουμε ζήσει στη πράξη .

Δίκιο έχεις

Οι δικοί μου μονομάχοι ειναι κουρδιστοί!!!!

 

Αν διάβαζες αυτά που ΠΟΛΥ προσεκτικά έγραψα πιο πάνω, δεν θα ρωτούσες την ερωτηση για το καπάκι και τις λάμπες

 

Απλά δεν θέλεις να διαβάζεις κι απλά έχεις την καραμέλα περί ιντερνετ και γνωσεων...

 

Εχουμε συμφωνήσει σε πολλά (κι έχουμε διαφωνήσει σε άλλα τόσα), αλλά την επόμενη φορά pls απάντησε σε αυτά που γράφονται κι άφησε τις γενικότητες

 

Ρωτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο : Θα άφηνες μονομαχο χωρίς θερμαντήρα με τη θερμοκρασία να φτάνει το βράδυ κάτω από τους 18C? Και την ημέρα να ανεβαίνει στους 23?

 

Σε λιγο ξέρω πως θα συζητάμε για τα προφιλ των ψαριων και ότι δεν χρειάζονται και για τα 1000αδες ενυδρεία που έχεις στήσει (κερνάω καφε, αν πέσω έξω στην πρόβλεψη)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αρα προτείνεις να βγάλουμε τους θερμαντήρες όσοι έχουμε στους μονομάχους μας, δεν είναι απαραίτητοι

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, μονομάχο έχω στήσει στον ανιψιό μου, με προτροπή δική μου αλλά και συμβουλές μου, από το internet,  μπας και ξεκολλήσει από τις χαζοπαιχνιδομηχανές που ασχολούνται σήμερα τα πιτσιρίκια

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις

Οι δικοί μου μονομάχοι ειναι κουρδιστοί!!!!

 

Αν διάβαζες αυτά που ΠΟΛΥ προσεκτικά έγραψα πιο πάνω, δεν θα ρωτούσες την ερωτηση για το καπάκι και τις λάμπες

 

Απλά δεν θέλεις να διαβάζεις κι απλά έχεις την καραμέλα περί ιντερνετ και γνωσεων...

 

Εχουμε συμφωνήσει σε πολλά (κι έχουμε διαφωνήσει σε άλλα τόσα), αλλά την επόμενη φορά pls απάντησε σε αυτά που γράφονται κι άφησε τις γενικότητες

 

Ρωτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο : Θα άφηνες μονομαχο χωρίς θερμαντήρα με τη θερμοκρασία να φτάνει το βράδυ κάτω από τους 18C? Και την ημέρα να ανεβαίνει στους 23?

 

Σε λιγο ξέρω πως θα συζητάμε για τα προφιλ των ψαριων και ότι δεν χρειάζονται και για τα 1000αδες ενυδρεία που έχεις στήσει (κερνάω καφε, αν πέσω έξω στην πρόβλεψη)

 

Και για να συνεχίσω τις ερωτήσεις

 

Θα υπάρχει πρόβλημα αν μπει θερμαντήρας?

Είναι αποδεδειγμένο πως οι μονομάχοι χωρίς θερμαντήρα ζουν περισσότερο από τους άλλους με θερμαντήρα?

Η προτροπή να μην βάλει θερμαντήρα ειναι για να γλυτώσει τα 10 ευρω? (αν ναι, του χαρίζω εγω έναν!)

Μηπως κάποιες φορές, προκειμένου να γράψουμε κάτι, απλά "αφορίζουμε" κάποια πραγματα που ειναι δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

 

Τελείως γενική απάντηση

Γράφεις κάτι χωρίς να υπάρχει ουσία.

Υπονοείς πράγματα, χωρίς να τα ξεκαθαρίζεις, χωρίς να λες ευθέως τι εννοείς (δεν ξέρω τους λόγους, αλλα είναι επαναλαμβανόμενο φαινόμενο)

 

Στα τροπικά ψάρια γενικώς , ναι θέλουμε θερμοστάτη απαραίτητα . Συμφωνούμε!

Ο μονομάχος όμως μέσα σε ενα σπίτι με σταθερή θερμοκρασία ( όπως λέει και ο Φώτης ) δεν θέλει θερμοστάτη Κι επειδή το λέει ο Φώτης (δεν τον ξερω τον άνθρωπο - απλά σχολιάζω), το δεχόμαστε? Το δικό μου σπίτι πάντως, μονο σταθερή θερμοκρασία δεν εχει!!! Μήπως να βάλω STC????

Σας έχω ξαναγράψει οτι είχα πάρα πολλούς Μονομάχους με πολλές γέννες Θα χάσω το στοίχημα, πρόσεχε!! και ξέρω πολύ καλά τη συμπεριφορά του Μονομάχου ποιά είναι στους 18 βαθμούς στους 14 και στους 10 ακόμα . για πόση ώρα δεν γράφεις 

Ποιός απο εσάς αναρωτήθηκε τη συμβαίνει στους 10 βαθμούς σε ένα Μονομάχο και πως τον επαναφέρεις στα  φυσιολογικά του επίπεδα ; η ερώτηση στην ερώτηση δεν εξυπηρετεί κανέναν

Εσείς νομίζετε ότι πεθαίνει !!! Εσύ τι νομίζεις?

Κι επειδή δεν θέλω να αποτελέσεις αιτία για να την κάνω με ελαφρά από το φόρουμ για 2η φορά (γιατί ισχύει αυτό που εγραψε σε άλλο ποστ φιλος, πως η κατάσταση θυμίζει λίγο από μεσαίωνα (αφορίζω οτι δεν πιστευει σε μενα κι όποιον διαφωνει) το κλείνω εδώ

 

Εγώ θα βαζω θερμαντήρες στους κουρδιστούς μονομάχους μου

 

Κι εσύ δεν απάντησες σε κανένα από τα παραπάνω ερωτήματα που έθεσα σε πρηγούμενο ποστ (τα έβαλα και με κοκκινο μηπως τα δεις!!!)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ενώ αυτή είναι μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση, με επιχειρήματα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98127-περί-μονομάχου-και-θερμοστάτη-φίλτρου-γυάλας-κ/?p=1001819

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω οι απαντησεις σας με καλυψαν πληρως  οταν τελιωσω το στροσημο και στησω το ενυδρειο θα ανεβασω αμεσα φοτοσ  

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αυτή είναι μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση, με επιχειρήματα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98127-περί-μονομάχου-και-θερμοστάτη-φίλτρου-γυάλας-κ/?p=1001819

 

Αν δεν κάνω λάθος είσαι και γεωπόνος ;

Και θεωρείς τεκμηριωμένη αυτή την απάντηση ;

Στις χαμηλές δηλαδή θερμοκρασίες αναπτύσσονται καλύτερα τα παράσιτα , οι μύκητες και τα βακτήρια ;

Και επειδή το είπε ο Jimi είναι και τεκμηριωμένο ;

Οκ !!!

 

Πάμε στα υπόλοιπα .

Σας βάζω ενα λίνκ για να σας δείξω την άποψή μου και να σας ξαναθυμίσω οτι το έχουμε συζητήσει μαζί το θέμα και εσείς χωρίς να διαβάσετε τίποτα επιμένετε στα ίδια επιχειρήματα .

Φώτης , Άστρα και ιδιαιτέρως ο Δημήτριος δεν μετράνε αυτά που σας έγραψαν σαν επιχειρήματα ; Η προσωπική τους εμπειρία είναι , δεν μετράει ; Για εσάς μετράει μόνο ότι διαβάζετε στο ίντερνετ και σας αρέσει στ αυτιά ;

Προσπαθώ να σας απαντήσω καταθέτοντας την εμπειρία μου και εσείς με σνομπάρετε ... Οκ !

Να μη σας ξαναπώ για την εμπειρία μου ..... δεν θέλετε να υπάρχει καταγεγραμμένο οτι 2 αρσενικοί Μονομάχοι και 3 θηλυκά βρέθηκαν χειμώνα έξω σε ένα ενυδρείο με χιόνια ;

Συγγνώμη αλλά εγω το φόρουμ θεωρώ οτι είναι και για κατάθεση εμπειριών και όχι μόνο για αναπαραγωγή όσων υπάρχουν στο ίνερνετ .

 

Το για δεύτερη φορά να φύγεις απ το φόρουμ που έγραψες δεν το καταλαβαίνω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

πρώτον να πω ότι καμία απορία δεν είναι χαζή.

δεύτερον στη φύση , η ζέστη και η υγρασία δημιουργούν βακτήρια και μύκητες.

πάντος εγώ σεβόμενος τον κόπο αυτών που έφτιαξαν τα προφίλ στο φόρουμ και το χρόνο που αφιέρωσουν θα πω πως πάντα με προβλημάτιζε αυτό που λέμε σταθερή θερμοκρασία και συνθήκες μιας και στη φύση δεν υπάρχει τίποτα σταθερό.

οπώτε μήπως είναι λάθος η 24ωρη χρηση θερμαστάτη?

και κάτι άλλο, όταν ακούγεται κάτι διαφορετικό από τα τετριμένα πρέπει να το μελετάμε προσεκτικά........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάμε στα υπόλοιπα .

 

 

Η μεγάλη μου ένσταση ειναι πως σπανια λες αυτα που σκέφτεσαι κι αυτά που γνωρίζεις!

Αν πχ ξέρεις 100 πραγματα (λογω εμπειρίας) εσυ μας μεταφέρεις τα 5! Και το υπολοιπο 95 ειναι κυριως "επιθεσεις λεκτικές" και απαξίωση όσων δεν συμφωνουν με σενα

Το κλείνω εδώ, γιατί ολα τα παραπανω ειναι γενική τοποθετηση

 

Στη ειδικη τοποθετηση

Συνεχίζω να πιστευω πως ο μονομάχος χρειάζεται θερμαντήρα. Και το λεω, οχι επειδη το διαβασα στο ιντερνετ, αλλα επειδή είδα να το χρειάζονται οι δικοί μου μονομάχοι, στα δυο ενυδρεια που τους εχω (κι οχι στα 1000 που θα ηθελα να ειχα!)

 

Καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν κάνω λάθος είσαι και γεωπόνος ;

Και θεωρείς τεκμηριωμένη αυτή την απάντηση ;

Στις χαμηλές δηλαδή θερμοκρασίες αναπτύσσονται καλύτερα τα παράσιτα , οι μύκητες και τα βακτήρια ;

Και επειδή το είπε ο Jimi είναι και τεκμηριωμένο ;

Οκ !!!

 

Αργοπορημενη απαντηση, αλλα τωρα το ειδα.

 

Καταρχην να διαβαζουμε αυτα που ... διαβαζουμε. Δεν εγραψα "αναπτύσσονται καλύτερα"

Εγραψα "Oι χαμηλες θερμοκρασιες εχουν ως αποτελεσμα διαφορα προβληματα."

Ηη χαμηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη που ζει το ψαρι (περι ου ο λογος ολο του νηματος), μπορει να γινει αιτια να ξεκινησουν οσα εγραψα.

 

 

 

Oι χαμηλες θερμοκρασιες εχουν ως αποτελεσμα διαφορα προβληματα.

Εκτος απο τα προβληματα συμπεριφορας (ληθαργικοτητα), η χαμηλη θερμοκρασια δημιουργει στρες και μειωση της λειτουργιας του ανοσοποιητικου με αποτελεσμα:

1. Δυσπεψία, φούσκωμα, αποφραξη, λογω της κακης πεψης που διενεργειται σε χαμηλες θεροκρασιες

2. Βακτηριακες μολυνσεις οπως fin rot.

3. Μυκητιασεις (fungus)

4, Παρασιτα.

Και τελος, κακη αποθεραπεια ολων αυτων, λογω αργου μεταβολισμου στις χαμηλες θερμοκρασιες

Χαμηλοτερη θερμοκρασια διατηρησης για αποφυγη αυτων, προτεινονται οι 24C.

Η διατηρηση σε γυαλα εχει κι αυτη τα προβληματα της, εκτος του θλιβερου θεαματος.

Αυτα ειναι βασικα η καθαριοτητα του νερου και η σταθεροτητα τωην παραμετρων του.

Αλλα προβληματα ειναι η μειωμενη σιτηση λογω φοβου για ανοδο τοξικων τιμων και η αναγκη για πιο συχνες αλλαγες νερου απο οτι σε μεγαλυτερο ενυδρειο,

η πιθανοτητα να πηδηξει εκτος το ψαρι,

η πιθανοτητα λαθους στην αλλαγη νερου, (που αναγκαστικα πρεπει να ειναι μεγαλη).

η ελλειψη χωρου για θερμανση, φιλτρακι κλπ. (φιλτρακι, το οποιο σε μεγαλυτερο χωρο που θα μπορουσαν να μπουν φυτα, δεν θα ηταν απαραιτητο).

Το καλοκαιρι δεν μπορει να μεινει μονη της η γυαλα ή το μικρο ενυδρειο για πολυ, λογω εξατμισης, αποσταθεροποιησης παραμετρων κλπ

 

Γενικοτερα ενας αρχαριος,  παρολο που συνηθως εχει ερεξη να ασχοληθει και να αφιερωσει χρονο, θα δυσκολευτει με γυαλα ή πολυ μικρο ενυδρειο (κατω απο 15-20 λιτρα) λογω ελλειπων γνωσεων, ενω ενας εμπειρος που ξερει μεν τι να κανει, θα βαριεται να το προσεχει συνεχως μη παει κατι στραβα και ετσι θα το αφησει στην τυχη του, ριχνωντας μια ματια καπου καπου, χωρις να βλεπει τι μπορει να συμβαινει ... αναμεσα στο ενα "καπου" και στο αλλο.

Αλλα ακομα κι αν απο τυχη ή ικανοτητα αποφευχθουν ολα αυτα. σαν χομπιστες μας ενδιαφερει απλα η επιβιωση ενος ψαριου ή  κατι καλυτερο απο αυτο?

 

Εκτος απο τη μικρη μου εμπειρια, το εψαξα να δω αν ηταν μονο η ιδεα μου και ειδα οτι τo λενε κι αλλοι. Οχι τυχαιοι .... οπως ο "Jimi ΟΚ !!!".

Ας δουμε για το Fin rot.

"Low water temperatures can trigger fin rot in fish with long fins" http://www.healthguidance.org/entry/12003/1/Curing-Fin-Rot.html

"The most common causes of Fin Rot are poor water quality and improperly low water temperaturehttp://freshaquarium.about.com/cs/disease/p/finrot.htm

Fin rot is most commonly caused by improper water conditions including too low a temperature and the buildup of toxic compounds. http://fish.mongabay.com/diseases.htm
 
Fungus:

"maintenance at uncomfortably low temperatures can help lower a fishes' resistance"

"slowly raise the temperature to 80°F — not enough to stress the fishes — because fungi grow more rapidly at cooler temperatures, which also slow fish metabolism".
 
 
Κλπ κλπ
Τα υπολοιπα ο καθενας μονος του με goggling, αλλιως ας συνοψισουμε με αυτα:

 

"Myth: It is best to keep bettas in cool temperatures as it results in a longer lifespan.

Reality: Because bettas are exotherms, it is true that their metabolism is directly related to the temperature of their environment. As such, there is some foundation to the suggestion that colder temperatures will reduce metabolism and thus, in theory, lengthen lifespan. However, what this theory neglects to consider is that cold temperatures are correlated with susceptibility to parasitic infestations and illness, which shorten lifespan. What's more, colder temperatures result in lethargy, and low levels of physical activity are closely linked to fatty tissue degeneration - one of the number one killers of bettas."

http://bettacare101.com/mythvsreality3/

 

 

Temperature

Another belief that many first time betta keepers have is that bettas can live at room temperature and that bettas don't need heaters. However, unless you live in the tropics where the temperature is 80F (27C) year round, then you do need a heater.

http://bettacare101.com/myths2/

 

Δωσε τωρα ετσι για πρωτοτυπια και μια τεκμηριωμενη απαντηση και οχι απλα στειρα κριτικη στα γραπτα των αλλων, με μονο τεκμηριο την υπογραφη Σταματης και τα 100000 ενυδρεια.

Ελεος δηλαδη, ακομα κι αν εχεις δικιο το χανεις με τον τροπο που κανεις κριτικη.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Ή το έχεις κάνει αντιγραφή απο κάποιο άλλο φόρουμ που γράφει ο Σπύρος ο Δέλτα ή είσαι ο Σπύρος .

Θα σου δώσω την απάντηση αλλα θέλω ειλικρινά να μου πείς αν ισχύει κάτι απ τα δύο που σου λέω .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...