Jump to content

Recommended Posts

.

Τέλος για να δώσω και την απάντηση για το αν αστειευόμουν ή όχι θα σας πω οτι βεβαίως και δεν αστειευόμουν .

Και επειδή γνωρίζω το διαχειριστή και τους συντονιστές ξέρω πολύ καλά οτι ΔΕΝ θα σας πετάξουν έξω απ το φόρουμ .

Εγω θα το είχα κάνει προ πολλού ....

 

Σταμάτη τι είναι αυτα που γράφεις ?δεν είναι σωστό και το νοημα μπορει να βγαλει αλλα για αλλα στο καθε μελος που θα το διαβασει εκτός και αν το έγραψες για το double nickname....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενας και μοναδικός ο λόγος ύπαρξης του ΑΖ που εχει περάσει δια πυρός και σιδηρού και όμως βρίσκετε εδώ πάνω απο μια δεκαετία να βοηθάει όλους τους χομπιστες και να προωθεί το χόμπι του ενυδρείου στην Ελλάδα και όπου άλλου υπάρχουν Έλληνες....

 

Ναι μπορεί η κρίση να εχει κανει αρκετή ζημια και πολλοί να έχουν κλείσει τα ενυδρεια τους η να έχουν μπει καπια αλλα στα βασικά και σε αυτόματο πιλότο αλλα ολη η κοινοτητα μας πρεπει να ειναι διπλα σε κάθε μέλος ξεχωριστά και να βοηθούμε οσο μπορούμε.....

 

Δεν υπάρχει κατι άψυχο το ΑΖ ειναι τα μελη του ένα ολοζώντανο ψηφιδωτό διαφορετικών οντοτήτων μια μεγάλη ενυδρειακη κοινότητα  και επιτέλους πρέπει ολοι να καταλάβουμε οτι σε κάποια θέματα η απάντηση μπορεί να είναι περισσότερη απο μια και η πραξη να εχει και 2 αλλα και 3 λύση και με σωστό διάλογο χωρίς σπόντες και υπονοούμενα τα πάντα λύνονται..

Είμαστε εδω για να περναμε καλα και να κανουμε ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ....

Ενυδρειακα μπορεί όπως και πρόσφατα να υπάρχουν διαφωνίες αλλα όμορφα τα πάντα λύνονται αρκεί να μην γυρνάει πότε στο προσωπικά για κανέναν....

Όπως έχετε καταλάβει δεν υπάρχουν κλέφτες και αστυνόμοι είτε μέλος είτε συντονιστής προσπαθούμε όλοι μας να περνάμε όμορφα σε αυτόν τον χώρο να ανταλλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ενας και μοναδικός ο λόγος ύπαρξης του ΑΖ που εχει περάσει δια πυρός και σιδηρού και όμως βρίσκετε εδώ πάνω απο μια δεκαετία να βοηθάει όλους τους χομπιστες και να προωθεί το χόμπι του ενυδρείου στην Ελλάδα και όπου άλλου υπάρχουν Έλληνες....

 

Ναι μπορεί η κρίση να εχει κανει αρκετή ζημια και πολλοί να έχουν κλείσει τα ενυδρεια τους η να έχουν μπει καπια αλλα στα βασικά και σε αυτόματο πιλότο αλλα ολη η κοινοτητα μας πρεπει να ειναι διπλα σε κάθε μέλος ξεχωριστά και να βοηθούμε οσο μπορούμε.....

 

Δεν υπάρχει κατι άψυχο το ΑΖ ειναι τα μελη του ένα ολοζώντανο ψηφιδωτό διαφορετικών οντοτήτων μια μεγάλη ενυδρειακη κοινότητα  και επιτέλους πρέπει ολοι να καταλάβουμε οτι σε κάποια θέματα η απάντηση μπορεί να είναι περισσότερη απο μια και η πραξη να εχει και 2 αλλα και 3 λύση και με σωστό διάλογο χωρίς σπόντες και υπονοούμενα τα πάντα λύνονται..

Είμαστε εδω για να περναμε καλα και να κανουμε ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ....

Ενυδρειακα μπορεί όπως και πρόσφατα να υπάρχουν διαφωνίες αλλα όμορφα τα πάντα λύνονται αρκεί να μην γυρνάει πότε στο προσωπικά για κανέναν....

Όπως έχετε καταλάβει δεν υπάρχουν κλέφτες και αστυνόμοι είτε μέλος είτε συντονιστής προσπαθούμε όλοι μας να περνάμε όμορφα σε αυτόν τον χώρο να ανταλλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον...

Συμφωνώ απόλυτα

για οτιδήποτε άλλο , "scripta manent"

Καλή συνέχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Ενας και μοναδικός ο λόγος ύπαρξης του ΑΖ που εχει περάσει δια πυρός και σιδηρού και όμως βρίσκετε εδώ πάνω απο μια δεκαετία να βοηθάει όλους τους χομπιστες και να προωθεί το χόμπι του ενυδρείου στην Ελλάδα και όπου άλλου υπάρχουν Έλληνες....

 

Ναι μπορεί η κρίση να εχει κανει αρκετή ζημια και πολλοί να έχουν κλείσει τα ενυδρεια τους η να έχουν μπει καπια αλλα στα βασικά και σε αυτόματο πιλότο αλλα ολη η κοινοτητα μας πρεπει να ειναι διπλα σε κάθε μέλος ξεχωριστά και να βοηθούμε οσο μπορούμε.....

 

Δεν υπάρχει κατι άψυχο το ΑΖ ειναι τα μελη του ένα ολοζώντανο ψηφιδωτό διαφορετικών οντοτήτων μια μεγάλη ενυδρειακη κοινότητα  και επιτέλους πρέπει ολοι να καταλάβουμε οτι σε κάποια θέματα η απάντηση μπορεί να είναι περισσότερη απο μια και η πραξη να εχει και 2 αλλα και 3 λύση και με σωστό διάλογο χωρίς σπόντες και υπονοούμενα τα πάντα λύνονται..

Είμαστε εδω για να περναμε καλα και να κανουμε ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ....

Ενυδρειακα μπορεί όπως και πρόσφατα να υπάρχουν διαφωνίες αλλα όμορφα τα πάντα λύνονται αρκεί να μην γυρνάει πότε στο προσωπικά για κανέναν....

Όπως έχετε καταλάβει δεν υπάρχουν κλέφτες και αστυνόμοι είτε μέλος είτε συντονιστής προσπαθούμε όλοι μας να περνάμε όμορφα σε αυτόν τον χώρο να ανταλλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον...

 

Ενδεχομένως ο χρόνος σου συνονόματε, να ειναι περιορισμένος

Προσπάθησε όμως να γράφεις πιο συχνά

Δεν ισχύει πάντα οτι "το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι" και οι δικές σου τοποθετήσεις το αποδεικνύουν

Ειλικρινά απορώ,  αυτά που εσύ βλέπεις (κι αυτά που εσύ λες), δεν τα βλέπουν άλλοι?

 

Ελπίζω το φορουμ να μην εξελιχθεί σε φορουμ για λιγους

Προσωπικά - ενώ σε κάποια θέματα θα ήθελα να εκφράσω γνώμη - πλέον το αποφευγω

Για έναν και μοναδικό λογο : Το πέσιμο που θα δεχτώ, για κάποια πραγματα που θεωρώ αυτονότητα και δεδομένα, ενώ άλλοι έχουν αντιθετη άποψη

Ειναι τελείως διαφορετικό να διαφωνείς με κάποιον και τελείως διαφορετικό να διαφωνείς με κάποιον και να προσπαθείς να τον προσβάλεις, να τον απαξιώσεις (και εν τέλει να τον απειλήσεις πχ με BAN), επειδή έχει άλλη γνώμη!

 

Καλή συνέχεια σε όλους

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του αρχικού μου θέματος ήταν και είναι φασικά να παρουσιάσω κάποιους προβληματισμούς μου που έχουν σχέση με την ποριά του χόμπι στην Ελλάδα.

Ο σκοπός μου είναι να παρακινήσω μέλη με γνώσεις αλλά και αρχάριους να καταθέσουν της απόψεις τους και να συλλογιστούν αν αυτά που γράφω έστω και εν μέρει έχουν κάποια βάση και να πράξουν ότι μπορούν ώστε να ανατραπεί αυτή η μετριότητα που εγώ αποκαλώ και να βελτιωθούμε σαν άτομα, σαν φόρουμ και σαν χώρα.

 

Η απόκτηση γνώσεων από άρθρα ελληνικά και ξένα και γενικά το διάβασμα διάφορων θεμάτων είναι τσάπα και δεν κοστίζει τίποτα άρα δεν έχουμε την δικαιολογία της κρίσης. Αντίθετος η βαθύτερη ενασχόληση με το χόμπι θα μας κάνει να ξεφύγουμε έστω και λίγο από την μιζέρια της κρίσης αλλά και από την  ρουτίνα και τους αυτοματισμούς του χόμπι.

Και εγώ προσκοπικά από δεκάδες πειραματικά και βασικά ενυδρεία κατέληξα να έχω μόνο ένα μικρό, αλλά αυτό το μικρό μπορώ να το πιάσω και να το τελειοποιήσω όσο μπορώ χωρίς πολλά έξοδα.

 

Αυτά ήθελα να πω και αυτά ήθελα να περάσω στους χομπιστες χωρίς να τα επιβάλω και αφού τα είπα και τα είπατε θεωρώ πρέπων πως το θέμα εδώ πρέπει να κλειδώσει για να προστατευτεί η αρχική του ουσία.

 

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Mode note

Θα παρακαλεσω να μεινουμε σε σχολια σχετικα με το θεμα που ανοιξε ο Χρηστος.

Τα ασχετα σχολια θα διαγραφονται.Σε αντιθετη περιπτωση και αν συνεχιστουν τα ασχετα σχολια,το θεμα θα κλειδωσει!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη τι είναι αυτα που γράφεις ?δεν είναι σωστό και το νοημα μπορει να βγαλει αλλα για αλλα στο καθε μελος που θα το διαβασει εκτός και αν το έγραψες για το double nickname....

 

Ηταν καιρος Θαναση..... Εκανε μπαμ οτι ο τυπος ηταν τσαρλατανος. :) Μπραβο στην ομαδα που το ανακαλυψε και τον ξεμπροστιασε! 

 

 Στο θεμα του φιλου τωρα κι εγω με τη σειρα μου να σταθω σε κατι που γραφεις... 

 

 ''Στήνουμε ενυδρεία (ιδιαίτερα φυτεμένα) που έχουν τα μαύρα τους χάλια, αυτό δεν είναι κακό, όμως το κακό είναι ότι πολύ τα επικροτούν αυτά τα ενυδρεία χαρακτηρίζοντας τα όμορφα κτλ. Δεν ξέρω αν το κάνουν από ευγένεια ή από ασχετοσύνη. Και αν κάποιος κάνει ουσιαστική κριτική τότε πολύ λίγοι θα την δεχθούν θετικά και θα βελτιωθούν.'' 

 

Οταν λοιπον γραφουμε και κανουμε κριτικη στο πολυ προσφατο παρελθον βγηκαμε κακοι και εγινε ολοκληρο θεμα με κατινιες γιατι πολυ απλα ειχα πει σε φιλο να αφησει τα περι πετσοπαδων και να ασχοληθει να κανει καλυτερο το ενυδρειο του. Πραγματικα πολλες φορες και οταν γραφεις σε αρχαριο δεν το δεχεται. Και ο τροπος ειναι καλος. Αλλα ναι μεσα στο φορουμ υπαρχουν πολλοι, που λενε αυτα που θελει καποιος να ακουσει. Η που ισως πρεπει να ακουσει.. Και ειναι πραγματικα κριμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν λοιπον γραφουμε και κανουμε κριτικη στο πολυ προσφατο παρελθον βγηκαμε κακοι και εγινε ολοκληρο θεμα με κατινιες γιατι πολυ απλα ειχα πει σε φιλο να αφησει τα περι πετσοπαδων και να ασχοληθει να κανει καλυτερο το ενυδρειο του. Πραγματικα πολλες φορες και οταν γραφεις σε αρχαριο δεν το δεχεται. Και ο τροπος ειναι καλος. Αλλα ναι μεσα στο φορουμ υπαρχουν πολλοι, που λενε αυτα που θελει καποιος να ακουσει. Η που ισως πρεπει να ακουσει.. Και ειναι πραγματικα κριμα.

 

Έτσι είναι

 

Αλλά ας λάβουμε υπόψη και το υποκειμενικό του θέματος

Κάτι που αρέσει σε μένα (πχ να έχω ακατάστατα φυτεμένα τα φυτά) μπορεί να μην αρέσει σε σένα

Θέλω να πω, πως καλοί ειναι κανόνες και οι γενικότητες, αλλα εν τέλει ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει στα ενυδρεία του

 

Ας σκεφτούμε και τον αρχάριο που προσπαθεί βήμα βήμα να προχωρήσει και για το ίδιο θέμα, ακούει 1002 απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες

Τι κάνει μετα?

Προσωπικα, όταν ξεκίνησα, ήμουν τυχερός και σ όσα ρωτούσα, δεν υπήρχε διάσταση απόψεων

Διάβαζα παράλληλα κι αυτά που με ενδιέφεραν και κάπου η εικόνα ολοκληρωνόταν

Το διάβασμα το θεωρώ απαραίτητο στοιχείο. Κι εγω προσπαθώ να ξεφυγω από τα "συνορα" και να δω απόψεις κι άλλων, σε άλλες χώρες

 

Για το θέμα των πειραματισμών, νομίζω απαιτείται εμπειρία. Παίζει με ζωές, όσο μικρές κι αν είναι

 

Προσωπικά, προτιμω να ακολουθω την πεπατημένη και σπάνια κάνω πειραματισμούς. Μ αρεσει όμως το τελικό αποτέλεσμα, χωρίς να σημαίνει πως ειμαι αλάθητος

 

Και προσπαθω με νύχια και με δόντια να κρατήσω τα 4 ενυδρεία που συντηρώ - έχοντας στην αγκαλιά τη μικρή μου η οποία τρελαινεται με τα κλουνάκια όταν ταίζω !!!!

 

Αυτα από μένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρηστο ,μου.

 

Εγω διαφωνω μαζισου ότι το χομπι στην Ελλαδα,είναι σε κακο επιπεδο.

 

Πιστευω ότι είναι σε πολύ καλο επιπεδο,και αυτό το βλέπουμε από τα υπαρχοντα ενυδρεια,ειδικα ορισμενα είναι αστερια,που ανετα συνγκρινονται με τα καλα ξενα.

 

Υπαρχουν μεγαλύτερες χωρες σε πολύ ασχημο επιπεδο.(ξερω για Τουρκια,είναι τραγικα τα πραγματα.επισης υπαρχουν και χωρες,όπως η Γερμανια,που εκει οι ανθρωποι ανηγαγαν το χοπι σε επιστημη,όπως εσυ ξερεις καλυτερα από εμενα.

 

Τωρα γιατι δεν γραφουν οι παλαιοι,ε αυτό είναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια.Γιατι εδώ μεσα ολοι οι παλαιοι ξερουμε καλα ,τις ομηρικες μαχες που εδειναν λιγοι ,για να προστατεψουν τους νεοεισερχωμενους χομπιστες,αλλα εμεις οι παλια καραβανα μυαλο δεν βαζουμε.

 

Είναι και οι ακεφιες που εχει η Πατριδαμας γενικα,και οι ιδιοι να μην εχουμε πρόβλημα ,καποις συγγενης τραβαει χοντρο λουκι.Οποτε οσοι μπορουν και πραγματικα θελουν (δυχως εγωησμους και κεκτημένα) ας ελθουν και να βοηθάνε.Και πιστευω πραγματικα,ειδικα εσεις οι πιο παλαιοτεροι-δάσκαλοι (το λεω  τωρα,και ξερεις το ελεγα και από παλια)μου,εχετε να δωσετε πολλα στο χομπι,αρκει να καταλάβετε ότι εμεις ειμαστε τοχθες,και οι νεοι είναι το αυριο,και κανεις δεν εχει εδώ μεσα ουτε ένα ποντο παραπανω δικαιωμα να προσβαλει τον νεοεισερχωμενο.

 

Ειμαστε γενικα πολλοι λιγοι,για να τσακωνόμαστε για την γαμ.......νη αμμωνια.

 

Φιλακια στους παλιους ,συνεχιστε να μας τα χωνετε οι νεοεισερχωμενοι,αν εμεις,το παιζουμε παλια καραβανα

 

.Θα το καταλάβουμε που θα παει

 

 

ΥΓ.Αγαπημενεμου Σταματη,και δασκαλε μου,εγω ξερω πολύ καλα τις γνωσεις που εχεις,και εχεις βοηθησει εδώ μεσα,χιλιαδες παιδια ,ειδικα στις ασθαινιες,γιαυτο θα σε σεβομαι για ότι μου εχεις μαθει.Αλλα μην περιμενεις έναν νεοεισερχωμενο ,που είναι 1,2 χρονια εδώ μεσα,να σου εχει τον ιδιο σεβασμο που εχω εγω για σενα.Αλλα αν θελεις μπορεις να τον κερδισεις και από τον νεοεισερχωμενο,προσφεροντας την γνωση σου όπως την εδεινες σε εμας ,χωρις να βαριεσαι όμως ,όπως λες να γραφεις τα ιδια και τα ιδια.10000000000 να γραφεις τα ιδια ,και τοτε να εισαι βέβαιος ότι θα γινεις δάσκαλος και των νεων>Οσο πας να το επιβαλεις,παντα θα χανεις το οποιο δικιο εχεις .Με πολύ αγαπη

 

ΥΓ -Για καποιο λογο ,δεν μπορω να κανω επικολληση,γιαυτο δεν μπορω να βαλω μουτσουνακια για να σας δειξω ότι τα λεω καλοπροαίρετα.Το λεω για να μην πεταχτει καποιος και παραφρασει αυτά που γραφω ψυχρα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τα ασχετα ποστ με το θεμα διαγραφικαν!

Τελευταια προειδοποιηση να παραμεινουμε στο θεμα που ανοιξε ο Χρηστος.

Στην επομενη,εχω κλειδωσει το θεμα χωρις καμια αλλη προειδοποιηση!

Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που πραγματικά θέλει να έχει ένα ωραίο ενυδρείο και να το χαίρεται και αυτός και τα ψάρια του για μένα πρέπει πρώτα να ενημερώνεται μόνος του και να μην περιμένει από Forum να του βρουν τη λύση αλλά και ούτε από καταστήματα (κάποια γνωρίζουν) για να μην τα βάλουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Δυστυχώς μέσα στα Forum πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν πολλά αλλά και αυτοί που πετάνε εξυπνάδες μόνο για να γράφουν νούμερα από post.

Ας πάμε στην πρώτη κατηγορία αυτοί που γνωρίζουν,

Είναι λογικό ότι μετά από κάποια χιλιάδες post που έχουν γράψει αρχίζουν να βαριούνται να γράφουν τα ίδια και τα ίδια και πλέον γίνονται ίσως και πιο απότομοι στις απαντήσεις τους απέναντι σε έναν νέο που ρωτάει ή δεν απαντάνε καθόλου, αφού κανένας δεν ψάχνει και όλοι θέλουν να τους απαντήσουν σε πράγματα που έχουν απαντηθεί πολλές φορές.

 

Τώρα η δεύτερη κατηγορία που απλά γράφει για τα νούμερα αυτοί ξεχωρίζουν και δεν έχουν μεγάλη διάρκεια μέσα στα Forum θα το κάνουν μπάχαλο για λίγο καιρό και μετά ούτε που τους είδατε ξανά. (αγνοείστε τους και μην απαντάτε)

 

Το χόμπι του ενυδρείου δεν είναι ένα φτηνό χόμπι εάν θέλει κάποιος να ασχοληθεί και να φτιάξει ένα ωραίο ενυδρείο, πρέπει να ξέρει ότι θα βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη.

 

Δύο πράγματα έχω να πω και κλείνω και θα δείτε ένα υπέροχο κόσμο να ανοίγει μπροστά σας.

 

Ενημερωθείτε πριν ξεκινήσετε

 

Πειραματιστείτε για να μάθετε

 

ps. rastafian καλά έκανες που έσβησες τα psot γιατί θα καιγόταν και αυτό το θέμα.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θεωρώ τον εαυτό μου από τους πιο νέους και άπειρους στον χώρο μας και θα ήθελα να πω ότι έχω ακούσει και εγώ σε θέματα που έχω ανοίξει, αντίθετες απόψεις, αντιπαραθέσεις. Δεν θα πω ότι έχω παρατηρήσει κλίκες γιατί δεν είμαι στο forum τόσο καιρό για να μπορώ να εκφέρω αυτή την άποψη. Δεν θεωρώ ότι το χόμπι μας είναι σε κακό σημείο στην Ελλάδα και θα το τεκμηριώσω αυτό, καθώς κάθε τι που δεν μου "κόλλαγε" ( δεν είχα την εμπειρία για να το καταλάβω, όχι ότι ήταν λάθος ) έψαχνα και σε ξένα site και όντως οι συμβουλές που ακολούθησα ήταν σωστές. Σίγουρα στο εξωτερικό και ειδικά σε χώρες με μεγαλύτερη οικονομική άνεση να δεις παπάδες σε ενυδρεία αλλά οκ. Μην υπερβάλλουμε κιόλας. Σίγουρα έχω εκφέρει και εγώ γνώμη σχετικά με ένα ενυδρείο ενός νέου φίλου και να πω " ουαου,", "πολύ ωραίο" " τα σπάει" αλλά πάντα με την εμπειρία που έχω μέχρι τώρα γιατί μπορεί πχ να μην κολλάει η ψαροσύνθεση ή οι μετρήσεις αλλά εμένα σαν πρώτη εντύπωση να μου φαίνεται πολύ όμορφο. Έχω παρατηρήσει σαφώς συμβουλές που λέγονται με το γάντι και άλλες που σε σφάζουν στεγνά στο γόνατο αλλά αν είναι να μένουμε στο πως το είπε χάνουμε την ουσία γιατί ,άποψή μου πάντα, καλύτερα να ψάξουμε το γιατί μας το είπε και να παραδεχόμαστε τα λάθη μας...

 

Αυτά που εμένα

 

Γιώργος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι

 

Αλλά ας λάβουμε υπόψη και το υποκειμενικό του θέματος

Κάτι που αρέσει σε μένα (πχ να έχω ακατάστατα φυτεμένα τα φυτά) μπορεί να μην αρέσει σε σένα

Θέλω να πω, πως καλοί ειναι κανόνες και οι γενικότητες, αλλα εν τέλει ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει στα ενυδρεία του

 

Ας σκεφτούμε και τον αρχάριο που προσπαθεί βήμα βήμα να προχωρήσει και για το ίδιο θέμα, ακούει 1002 απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες

Τι κάνει μετα?

Προσωπικα, όταν ξεκίνησα, ήμουν τυχερός και σ όσα ρωτούσα, δεν υπήρχε διάσταση απόψεων

Διάβαζα παράλληλα κι αυτά που με ενδιέφεραν και κάπου η εικόνα ολοκληρωνόταν

Το διάβασμα το θεωρώ απαραίτητο στοιχείο. Κι εγω προσπαθώ να ξεφυγω από τα "συνορα" και να δω απόψεις κι άλλων, σε άλλες χώρες

 

Για το θέμα των πειραματισμών, νομίζω απαιτείται εμπειρία. Παίζει με ζωές, όσο μικρές κι αν είναι

 

Προσωπικά, προτιμω να ακολουθω την πεπατημένη και σπάνια κάνω πειραματισμούς. Μ αρεσει όμως το τελικό αποτέλεσμα, χωρίς να σημαίνει πως ειμαι αλάθητος

 

Και προσπαθω με νύχια και με δόντια να κρατήσω τα 4 ενυδρεία που συντηρώ - έχοντας στην αγκαλιά τη μικρή μου η οποία τρελαινεται με τα κλουνάκια όταν ταίζω !!!!

 

Αυτα από μένα

 

Θα συμφωνησω σε πολλα απο τα παραπανω.

Σε αυτο που θα ηθελα να πω κατι παραπανω ειναι αυτο που εχω επισημανει!

Στην εκθεση και τον διαγωνισμο των δισκων ειχε και καποια σεμιναρια

Σε ενα σεμιναριο ( απ ολα ) ο ομιλητης ηταν ο Ιταλος κριτης απο τους δισκους.

Η αναφορα του ηταν σε ενα πειραμα που εκανε με 20 δισκους ( 10 - 10 ) σε διαφορετικες δεξαμενες.

Για να βγαλει ενα συμπερασμα με το πειραμα του αναποφευχτα χαθηκαν οι 10 δισκοι.

Δεν θυμαμαι τη ακριβως ηταν το πειραμα ( εχει περασει κι ενας χρονος ) ισως να θυμαται ο Fan ( Νικος ) που 

ηταν και αυτος παρων.

Που θελω να καταληξω με αυτο.

Για να εχεις ενα αποτελεσμα απο καποιο πειραμα, πιθανων να εχεις και καποιες απωλειες σε ζωες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...