Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : σημερα παρατηρησα το black moor να έχει ασπρα στιγματα σαν χρυσοσκονη πανω του τα οποια ηταν πιο εμφανη αναλογα το φως που πεφτει πανω στο ψαρακι,

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:200
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2217 με σφουγγαρι, σιποραξ, ενυδριακο βαμβακι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 13 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 5 χρυσοψαρα (2 κομον, 2 κομετ, 1 Black moor) και ενα πλεκο ανσιστρους
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα καθε μερα, με ποικιλια τροφων (πελετς, λαχανικα, σπιρουλινα) Αλλαγη νερου καθε δυο εβδομαδες στο ~30% με χρηση βαρελιου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): ως 20
- Θερμοκρασία: 25 (σταθερη με chiller και θερμοστατη και χρηση controler stc1000)
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: της jbl, Προσφατα αγορασμενα
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: black moor
- Ιστορικό Ψαριού: σημερα ταισα και δεν ειχε τιποτα. Καμια ωρα αργοτερα ειχε εμφανίσει ασπρα στιγματα πανω του, σαν χρυσοσκονη
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): περα απο τα στιγματα, ειναι μια χαρα τρωει, κινητικο, και κανονικη αναπνοη.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: το ψαρι εχει ενα ματι ιδιαιτερα πρησμενο. Αν και telescope το ενα ματι ειναι τεραστιο. Ειναι ετσι πανω απο 6 μήνες. το ενυδρειο δεν εχει περασει ασθενειες. Τον Μαρτιο εχανα ενα oranda και εκανα θεραπεια με flagyl. Εκτοτε ολα ειναι οκ. τον Ιουλιο, κατα τις διακοπες, ανεβασε υψηλη θερμοκρασια και χαλασαν μερικα φυτα αλλα τα ψαρια δεν φανηκαν να επηρρεαστηκαν.

πριν μια εβδομαδα προσθεσα τα 2 απο τα 5 χρυσοψαρα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
οσο και αν προσπαθησα δεν μπορεσαν να βγαλω καλη φωτογραφια. Ανεβαζω ενα βιντεο στο οποιο εμφανίζονται οι κυλιδες κοντα στην ουρα του.


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

αμεσως μολις ειδα τις κυλιδες εβγαλα το ψαρακι απ το ενυδρειο και το εβαλα σε ενα πλαστικο 10λιτρο. Ξερω, δεν ταιζω, αλλαζω καθε μερα νερο, κλπ.
______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!
Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).
Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.
Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !
______________________________________________________________
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψάρι με το πρόβλημα είναι απ τα καινούργια ;

 

Link to comment
Share on other sites

οχι, το ψαρι αυτο εχω εδω και 9-10 μηνες. Τα καινουρια και τα 3 αλλα παλια φαινονται μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παρατηρήσεις καλύτερα τα νέα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...τα δυο παλια που εχουν μεινει μεσα στο ενυδρειο (το 3ο παλιο το εχω βγαλει οπως ειπα) εχουν επισης εμφανισει στιγματα.

τα δυο καινουρια δεν εχουν κατι, ακομα τουλαχιστον. Τόσο γρήγορα εμφανίζονται τα στιγματα αυτα????

 

ανεβαζω θερμοκρασια στους 30 αρχικα?

Έγινε επεξεργασία - Mavras
Link to comment
Share on other sites

και φωτο καθαρη απο παλιο ψαρι με εμφανη στιγματα στην ουρα του

IMG_20151016_011128_zpsa994iocc.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mavras
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και πες μας αν βλέπεις διαφορά στο επόμενο 48αωρο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ανεβασει στους 28, και το βράδυ θα παει στους 30.

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι,

δυο μερες αργοτερα, και ενω εχω σβησει φωτα, εχω σταματησει να ταιζω, και εχω ανεβασει την θερμοκρασια του νερου στους 30 βαθμους, η εικόνα των ψαριών ειναι η παρακατω.

 

 

IMG_20151018_235940_zpsykof1lgj.jpg

 

IMG_20151018_235134_zpsxab2jzzf.jpg

 

το ψαρι που ειχα ανεβασει προχθες πλεον δεν εχει κανενα στίγμα, ενω η αυξημενη θερμοκρασια μαλλον επιταχυνε την ζωη του ich και "φουντωσαν" και στο αλλο ψαρι.

 

ειμαι με το costapur στο χερι και περιμενω...να ριξω ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Να μη ρίξεις Κοσταπούρ .

Omnipur θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, το κοσταπουρ αναφερει ξεκαθαρα οτι προορίζεται για την θεραπεια του ich, ενω το ομνιπουρ ειναι πιο γενικο, με μεγαλυτερο ευρος δρασης.

Χανω κατι ή απο εμπειρια ειναι καλλιτερο το ομνιπουρ;

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με εστειλες...αδιαβαστο κ μετεξεταστεο

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ νομιζω ΝΑΙ μπορει να μας στειλει αδιαβαστους και μεταξεταστεους....

Sorry για το spam...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο και σε πμ. δεν απαντώ , έκανες αυτό που σου είπα ;

Αν καθυστερείς τα πράγματα θα εξελιχθούν σε κάτι άλλο και θα ψαχνόμαστε .

Αυτα που λέμε ισχύουν για εκείνη τη στιγμή , σε έξι ώρες μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα .

Το Ick δεν υπάρχει πάνω απο 28 βαθμούς θερμοκρασία .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε τουτο το τοπικ οφειλω να γραψω τις εξελιξεις που ευτυχως ειναι καλες για τα ψαρακια μου.

Συγγνωμη που δεν εγραψα τοσες μερες αλλα διαφοροι λογοι με αφησαν μακρυα απο τον υπολογιστη/ιντερνετ/φορουμ

Λοιπον, μετα το τελευταιο ποστ του Σταματη, και ενω ειχα ανεβασει θερμοκρασια και ειχα κλεισει φωτα, εριξα τελικα φαρμακο. Εκανα την θεραπεια οπως ακριβως λενε οι οδηγιες και μετα απο 3 μερες τα στιγματα ειχα εξαφανιστει., ενω την 5η μερα εκανα αλλαγη νερου και εβαλα ανθρακα για να τραβηξει το φαρμακο.

σημερα ειναι η τελευταια μερα που θα αφησω τον ανθρακα μεσα και αυριο κανω παλι αλλαγη νερου και βαζω και τα σαλιγκαρια παλι τα οποια τα ειχα βγαλει προληπτικα καθως φοβομουν οτι το φαρμακο θα τους εκανε κακο.

 

συνεπως με το συγκεκριμενο θεμα θαρρω πως τελειωσα.

 

ΠΡΕΠΕΙ να ευχαριστησω τον Σταματη για την βοηθεια και τον χρονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα σου.

Πρόσθεσε και μερικά ξυλάκια κανέλας στο ενυδρείο, βοηθάνε πολύ σε τυχόν μυκητιασεις. Μπορείς να έχεις πάντα μέσα στο ενυδρείο για προληπτικούς λόγους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την κανελλα δεν το γνωριζα. Ευχαριστω πολυ!!

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανελα?

Link to comment
Share on other sites

κανελα?

 

Ναι , ξυλάκια κανέλας, όχι τριμμένη, προστατέυει απο μυκητιάσεις, αλλά και θεραπεύει τις ήπιες μορφές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι , ξυλάκια κανέλας, όχι τριμμένη, προστατέυει απο μυκητιάσεις, αλλά και θεραπεύει τις ήπιες μορφές

Η απλή κανέλα που παίρνουμε στο σούπερ μάρκετ ή υπάρχει κάποια ειδική;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απλή κανέλα που παίρνουμε στο σούπερ μάρκετ ή υπάρχει κάποια ειδική;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την απλή κανέλα, απο το σουπερ μαρκετ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...