Jump to content

Ενυδρειο τροπικων ψαριων 250 λιτρων


Recommended Posts

Γεια σας!

Εχω φτασει στο σημειο να μην χωρανε τα ψαρακια μου στο 100λιτρο μου. Σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να φτιαξω ενα ενυδρειο περιπου στα 200-250λιτρα.

Τα θεματα που με απασχολουν ειναι η επιλογη του φιλτρου αλλα και του θερμοστατη.

Τα ψαρια που φιλοξενουνται αυτη τη στιγμη ειναι 5 δισκοι 5εκ και καποια κορυντορας. Την αμμο που εχω θα την κρατησω και θα συμπληρωσω.

Απο φιλτρα θα ηθελα να μου προτεινετε καποια αξιοπιστα και βασικα αθορυβα γιατι το ενυδρειο θα βρισκεται στο σαλονι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προυπολογισμος;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες θα φτιάξεις εννοείς οτι θα προχωρήσεις σε κατασκευή η αγορά έτοιμου?

Είναι καλό πρώτα να αποφασίσεις τα λίτρα του ενυδρείου και μετά να προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου,αφού έχεις δίσκους και καλώς κάνεις λόγο για μεγαλύτερο, ανέβα πολύ πάνω από τα 250.

Φυσικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και τώρα που είναι μικρά τα ψάρια πιστεύω άνετα κρατιούνται σε 250λιτρο, όταν με το καλό γίνουν δίσκοι ( βινιλιου) στο μέγεθος, από μόνος θα αναζητήσεις κάτι μεγαλύτερο.

Ο μόνος λόγος που προσωπικά προτείνω αν μπορείς να σκεφτείς απο τωρα για μεγαλύτερο είναι ή οικονομία.... Δλδ μια φορά να κανείς κάτι καλό!

Αλλά ας περιμένουμε και τους δισκαδες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λενε και τα παιδια πιο πανω,σιγουρα αργοτερα θα χρειαστεις μεγαλητερο ενυδρειο απο τα 250 λιτρα.Οπωτε καλυτερα να το φτιαξεις μια και καλη μεγαλητερο για να μην ξαναμπαινεις παλι σε εξοδα ενυδρειου,φιλτρων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι θα πρεπει να σκεφτεις για παραπανω λιτρα οχι μονο επειδη το μεγαλυτερο ενυδρειο θα κανει τα ψαρια σου οταν μεγαλωσουν να νιωθουν και να λειτουργουν καλυτερα αλλα επισης γιατι μπορει καποια στιγμη να θελεις να προσθεσεις και 3-4 ακομα φτιαχνοντας μια ομαδουλα βλεποντας και αλλες συμπεριφορες ή καμμια ριζαρα η ακομα και φυτα..αν τα λιτρα τα σκεφτεσαι βαση του μηκους που μπορεις να εχεις σαν χωρο στο σαλονι απλα φτιαχτο πιο ψηλο κερδιζοντας ετσι τα λιτρα παραπανω...στο θεμα φιλτρανση..τα περισοτερα φιλτρα πια ειναι αθορυβα και αν καποια ακουγονται αν τα υπαρχουν τιπς να μην ακουγονται...εγω σαν κορυφη φιλτρανσης(αλλα αυτο παει αναλογως και με τα λεφτα που εχει ο καθενας) θεωρω το φχ5 και το εχειμ το 2080...και τα δυο υπερκαλυπτουν τα λιτρα σου και ειναι τελειως αθορυβα (προσοχη ομως στο μεγεθος να χωραν στο ντουλαπι σου)...αλλα και τα πιο μικρα οπως το εχειμ το 600 και το φλουβαλ το 406 θα σε καλυψουν...θερμοστατες εχειμ τζανκερ...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην απογοητευτεις που σου λεμε για το μεγαλυτερο ενυδρειο. Εσυ κανονιζεις.

Φιλικα λεμε καμια ιδεα και προτασεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου,αφού έχεις δίσκους και καλώς κάνεις λόγο για μεγαλύτερο, ανέβα πολύ πάνω από τα 250.

Φυσικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις :)

 

:thumbup:

Μπορείς τα χρήματα που θα διαθέσεις να τα ρίξεις όλα στο μέγεθος του νέου ενυδρείου και να χρησιμοποιήσεις όλα τα άλλα υλικά απ το παλιό .

Ακόμα και ο θερμοστάτης θα σε κρατήσει μέχρι να μπούμε στα χοντρά τα κρύα .

Το φίλτρο που είδη έχεις θα σου κρατήσει τα ψάρια σου αν δεν προσθέσεις άλλα .

Γενικά πιστεύω οτι κάνοντας το αρχικό έξοδο στα τζάμια , σταδιακά θα μπορείς να συμπληρώνεις όπως σου χρειάζονται τα υπόλοιπα .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εχω φτασει στο σημειο να μην χωρανε τα ψαρακια μου στο 100λιτρο μου. Σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να φτιαξω ενα ενυδρειο περιπου στα 200-250λιτρα.

Τα θεματα που με απασχολουν ειναι η επιλογη του φιλτρου αλλα και του θερμοστατη.

Τα ψαρια που φιλοξενουνται αυτη τη στιγμη ειναι 5 δισκοι 5εκ και καποια κορυντορας. Την αμμο που εχω θα την κρατησω και θα συμπληρωσω.

Απο φιλτρα θα ηθελα να μου προτεινετε καποια αξιοπιστα και βασικα αθορυβα γιατι το ενυδρειο θα βρισκεται στο σαλονι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια; ρωταω γιατι 5εκ. ειναι ολιγων μηνων ισως να εχουν μεινει πισω στην αναπτυξη(νανισμος)

 

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τα 250 λιτρα ειναι αναγκαστικα το ανωτερο που μπορω να κανω γιατι αλλιως θα πρεπει να κοψω 30 εκ απο τον καναπε. Ολα τα επιπλα ειναι οριακα στην σωστη θεση. Φυσικα και θελω μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα.....

Το εχειμ 2080 το εχω δει και ειναι μια απο τις πρωτες προτιμησεις μου. Απλα ψαχνοντας ειδα οτι οι τιμες που υπαρχουν στα μαγαζια και στο ιντερνετ εχουν μεγαλες αποκλισεις. Σας παλιοτεροι εχετε καποια πηγη να μου πειτε? Θα ηθελα καινουργιο γιατι τα second hand τα φοβαμαι παρα πολυ!

Θερμοστατη πιστευω τα 300 watt ειναι καλα. Με το υψος να δω αν χωραει για jager παντα.

Να πω οτι τα δισκακια ειναι απο μια γεννα ενος φιλου. Περιπου ειναι 7 μηνων αν υπολογιζω σωστα.

 

Ευχαριστω παιδια και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θα τα περίμενα μεγαλύτερα. Πόσα τάισματα κάνεις;

Το νέο ενυδρείο θα είναι έτοιμο ή diy;Θα μπορούσες να δώσεις ύψος ή βάθος σε αυτήν την περίπτωση

Και στην χειρότερη πέτα τον καναπέ :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θα τα περίμενα μεγαλύτερα. Πόσα τάισματα κάνεις;

Το νέο ενυδρείο θα είναι έτοιμο ή diy;Θα μπορούσες να δώσεις ύψος ή βάθος σε αυτήν την περίπτωση

Και στην χειρότερη πέτα τον καναπέ :D

Συμφωνω κι εγω με τον καναπε. Εγω απο κει θα ξεκιναγα. B) Ετσι κι αλλιως τι να τον κανεις αν δεν μπορεις χαζευεις την ενυδρειαρα σου!

Περα απο το μεγεθος, εγω θα προτεινα fluval 406 η το fluval fx5-6 .

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3-4 φορες την ημερα.

Δυστυχως ο καναπες δεν μπορει να φυγει γιατι μετα η γυναικα θα πεταξει εμενα και το ενυδρειο κατω απο το μπαλκονι

Οσο αφορα το φιλτρο θα προτιμησω εχειμ , λογω οτι αν χρεαστει καποιο ανταλλακτικο πιστευω οτι θα βρεθει γρηγορα. Η καταναλωση επισης ειναι σημαντικος παραγοντας για μενα.

Το 2080 ειναι καλο για το ενυδρειο μου.

Οι διαστασεις θα ειναι: 130*40*50

Το ενυδρειο θα ειναι ιδιοκατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολα νομιζω θα βρεις fluval αλλα αυτα ειναι προτιμησεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καντο 10 πόντους πιο ψηλό τότε. Έστω και αυτό,βέβαια πιθανώς να χρειαστείς πιο χοντρό τζάμι, αλλά δεν θα έχεις ξανά την ευκαιρία.

Όταν τα ψάρια μου είναι μικρά ταΐζω τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα. Άποψη μου αυξησε τα ταισματα :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι θα αυξησω τα ταισματα τοτε. Υψος μπορω να του δωσω. Τζαμι θα βαλω 10αρι. Δε νομιζω ν` αλλαζει το παχος με 10 ποντους παραπανω. Θα μπουν και οι αναλογες κοντρες!

 

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3-4 φορες την ημερα. Κατά κύριο λόγο , σε αυτό οφείλετε η καθυστέρηση στην ανάπτυξη .

................

..............

Οι διαστασεις θα ειναι: 130*40*50

Το ενυδρειο θα ειναι ιδιοκατασκευη.

 

Έτσι κι αλλιώς θα πας σε κρύσταλλα του πόντου .

Κάνε το 130 Χ 50 Χ 65 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες και θα σε ζαλίσω κι εγώ  :bigemo_harabe_net-137: για τις διαστάσεις. Με 50 εκ. φάρδος ή καλύτερα και με 60 εκ. μπορείς να δημιουργήσεις με ξύλα-σημάδια δύο ζώνες (μπρος και πίσω) ώστε να μοιράζονται καλύτερα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...