Jump to content

Το Χλωριο δεν φευγει .....


Recommended Posts

Καλημερα και απο εδω

Προσπαθω να στρωσω το ενυδρειο μου εχω βαλει νερο βρυσης αλλα εδω και .....μια εβδομαδα δεν λεει να φυγει το χλωριο απο μεσα .

Κανω μετρησεις με αυτο το μηχανηματακι

 

post-61495-0-69770100-1445154629_thumb.jpg

 

Το οποιο λειτουργει αψογα . Το εχω τεσταρει με το νερο βρυσης και με την αντιστροφωση οσμωση που εχω σπιτι για ποσιμο και βλεπω την διαφορα .

Εβαλα σχεδον 125ml αντιχλωριο της Dajana χωρις να υπαρχει διαφορα στην μετρηση . Πηρα στικς της Esha που εχουν και μετρηση χλωριου και μου δειχνει και εκει οτι υπαρχει χλωριο .

Να αναφερω οτι ολο το ενυδρειο καθως και το φιλτρο και το νεο χαλικι που μπηκε μεσα πλυθηκαν με νερο βρυσης (με χλωριο) αλλα μια εβδομαδα μετα να μην εχει εξατμιστη ;

Εχω βαλει αεραντλια στο φουλ , το spraybar του ΕΗΕΙΜ 2213 που εχω κοιτα την επιφανεια . Υπαρχει γενικα μεγαλη αναταραχη του νερου αλλα το χλωριο χλωριο .

 

Δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω τι συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται κατι αλλο συμβαινει.

Αν αφησεις το νερο να γυρναει για 24 ωρες το χλωριο εξατμιζεται και χωρις αντιχλωριο.

Απλα το αντιχλωριο το βαζουμε και για αλλα στοιχεια που εχει το νερο μας και δεν τα θελουμε.

Προσωπικα,δεν πιστευω οτι εχει χλωριο το νερο σου μετα απο τοσες μερες.

Αυτο το μηχανακι δεν το ξερω.Τα στικ δεν μετρανε σωστα και με ακριβεια.

Αληθεια,με τι τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου και τι ψαρια θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

125ml αντιχλώριο;;; Σε πόσα λίτρα;

 

Σωστος...αυτο δεν το ειδα.

Σιγουρα ειναι υπερβολικα πολυ..

Αν ισχυει αυτο που λες εδω για 100 λιτρα ενυδρειο,τοτε θα επρεπε να ριξεις 20μλ αντιχλωριο και συμφωνα με το προιον http://www.dajanapet.cz/produkty/eng/akvarium-1/chlorstop/

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,με τι τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου και τι ψαρια θα βαλεις?

Αρχικα προσπαθω να αποβαλω το χλωριο . Μετα ισως με την προσθηκη βακτηριων ή μπολιασμα απο φιλο .

 

 

125ml αντιχλώριο;;; Σε πόσα λίτρα;

100 λιτρα ενυδρειο !!!!! ημουν σε απογνωση μετα απο μια εβδομαδα και να μου δειχνει οτι εχει ακομα χλωριο .

 

Υ.Γ .Θα μπορουσε η προσθηκη ανθρακα στο φιλτρο να βοηθησει ; Ξερω οτι ο ανθρακας οπως και στην προφιλτρανση της αντιστροφης οσμωσης αφαιρει το χλωριο . Θα κανει δουλεια στο ενυδρειο ;

Αυτην την στιγμη το φιλτρο περιεχει EHFIMESH , χοντρο μπλε σφουγγαρι ,substrat , βαμβακι fine pad . Ολα τα υλικα πλυθηκαν , υπηρχαν απο παλια στο φιλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς νερό απ' την Α/Ο αφού την έχεις, να ξεμπερδέψεις με αυτά τα μαραφέτια; Και στην ανάγκη, βάζεις όλο το νερό από Α/Ο και συμπληρώνεις ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,καταρχην εχεις ριξει υπερβολικο αντιχλωριο.

Κατα δευτερον,πολυ δυσκολα να υπαρχει χλωριο στο νερο του ενυδρειου μετα απο τοσες μερες.

Οπως σου ειπα,τα στικ δεν μετρανε σωστα και με ακριβεια.

Αν θες να εισαι 100%,αδειασε ολο το νερο,γεμισε το με νεο και πηγαινε παρε αντιχλωριο prime.Αποκλειεται και μ αυτο να εχεις προβλημα γιατι το χρησιμοποιουμε πολλοι και για πολλα χρονια χωρις προβληματα.

Ασε που συμφαιρει και οικομονικα γιατι βαζεις πολυ λιγοτερο απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για της αμεσες απαντησεις και την θεληση για βοηθεια

Παραθετω εικονες απο τις μετρησεις να σας δειξω γιατι εχω τρελαθει .......

post-61495-0-95196200-1445157705_thumb.jpg

Μετρηση ενυδρειου

post-61495-0-52843000-1445157709_thumb.jpg

Μετρηση βρυσης

post-61495-0-54707800-1445157713_thumb.jpg

Μετρηση οσμωσης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς νερό απ' την Α/Ο αφού την έχεις, να ξεμπερδέψεις με αυτά τα μαραφέτια; Και στην ανάγκη, βάζεις όλο το νερό από Α/Ο και συμπληρώνεις ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες.

 

Το εχω σκεφτει και αυτο . Ειναι απαραιτητο να συμπληρωνο με ιχνοστοιχια και ηλεκτρολυτες ;

Δεν παω για μεγαλα πραγματα .....για ενα κοινωνικο παω χωρις να βασανιζω τα ψαρακια .

 

Έγινε επεξεργασία - Makis_60911
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε το μηχάνημα και άδειασε το ενυδρείο και παρε ενα prime που είπε και ο φίλος ποιο πανω και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,καταρχην εχεις ριξει υπερβολικο αντιχλωριο.

Κατα δευτερον,πολυ δυσκολα να υπαρχει χλωριο στο νερο του ενυδρειου μετα απο τοσες μερες.

Οπως σου ειπα,τα στικ δεν μετρανε σωστα και με ακριβεια.

Αν θες να εισαι 100%,αδειασε ολο το νερο,γεμισε το με νεο και πηγαινε παρε αντιχλωριο prime.Αποκλειεται και μ αυτο να εχεις προβλημα γιατι το χρησιμοποιουμε πολλοι και για πολλα χρονια χωρις προβληματα.

Ασε που συμφαιρει και οικομονικα γιατι βαζεις πολυ λιγοτερο απο τα υπολοιπα.

 

Κωστα δεν νομιζω να φταιει η ποσοτητα.

Στο δευτερο θα συμφωνησω. Και σκετο να το εβαζες, τοσες μερες θα ειχε φυγει.

Η τριτη επισημανση  νομιζω ειναι η καλυτερη λυση!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω με τον baggos777777 αδειασε το ολο και βαλε καινουργιο με prime η απο τα προφιλτρα σου, παρε δηλαδη πριν την μεμβρανη, ο ανθρακας το αφαιρει πληρως

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν νομιζω να φταιει η ποσοτητα.

Στο δευτερο θα συμφωνησω. Και σκετο να το εβαζες, τοσες μερες θα ειχε φυγει.

Η τριτη επισημανση  νομιζω ειναι η καλυτερη λυση!

 

Βρε,δεν ειπα οτι φταιει η ποσοτητα,απλα ειπα οτι εχει ριξει πολυ αντιχλωριο.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις συμβουλες που μου δινεται .

 

Θελω να κανω μια αφελη ερωτηση ......Αληθεια εσεις το χλωριο πως το μετρατε αν το μετρατε ;

 

Ειμαι σε νησι ,συγκεκριμενα Συρο και τα νερο της βρυσης μας ΔΕΝ ειναι ποσιμο ,πινουμε νερα απο πηγες που υπαρχουν  απο εφιαλωμενα και απο συστηματα αντιστροφης οσμωσης δημοσια που υπαρχουν σε ολο το νησι γυρω στα 5-6 .,

Εγω το εχω εγκαταστηση στο σπιτι ωστε να γλιτωσω το κουβαλημα του μπετονιου και των εξαδων εμφιαλωμενων .

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει χλωραμινη στο νερο της βρυσης και η οποια απο οτι διαβαζω δεν φυγει ευκολα απο το νερο ;

 

Συμφωνω και επαυξανω βεβαια με την συμβουλη να βαλω ολο το νερο απο την αντιστροφη οσμωση και prime για να ειμαι 100% σιγουρος αλλα με εχει φαει η περιεργεια να μαθω τι συμβαινει .

 

Το μηχανηματακι το εχω τεσταρει και με σταγονες χλωρινη μεσα σε ποτηρι απο νερο της οσμωσης για αποτελεσμα προς τα πανω και με το ιδιο αντιχλωριο που εβαλα στο ενυδρειο με αποτελεσμα που δεν κατεβαινε και με 20πλασια ποσοτητα απο το κανονικο . Δηλαδη σε 1 λιτρο νερο εβαλα 2 ml αντιχλωριο .Ειμαι σιγουρος οτι το μηχανηματακι μου δειχνει σωστα διοτι στο νερο της Α/Ο μου δειχνει μηδενικο σχεδον αποτελεσμα .

 

Διαβαζωντας βρηκα και ενα αρθρο που ερχεται να επιβεβαιωση ολα οσα λεμε ολοι .......http://www.aquazone.gr/forums/topic/25779-aioeethnei-vs-oanu-essdhaoia/  και το σχολιο #5 απο τον χρηστη viciouscircle .

 

Δηλαδη οτι το προιον αντιχλωριο που χρεισιμοποιω ειναι προφανως (μαπα) γιατι ολα τα αντιχλωρια δρουν αμεσα και θα επρεπε να ειχε δειξει αποτελεσμα η μετηρηση και οτι πρεπει να χρεισιμοποιω επωνυμα και δοκιμασμενα προιοντα ,και οτι ισως υπαρχει χλωραμινη στο νερο μου αφου χρειαζεται 12 μερες για να εξατμιστει οπως λεει το αρθρο .

 

Αυριο τρεχω για Prime και αν δεν βρω θα παραγγειλω απο Αθηνα .Αν και παλι δεν πεσει το χλωριο θα ασχοληθω με το ................τεννις . :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά (και πιστεύω όλοι εδώ μέσα) δεν μετράμε το χλώριο με κάποιον τρόπο. Απλά ρίχνουμε την δοσολογία που αναγράφει η κάθε εταιρία, αλλά κυρίως από επώνυμες (api-seachem). Πάντως ενδιαφέρον το θέμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι εχεις γυρισει την επιλογη στο CL και δεν μετρας PH ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι εχεις γυρισει την επιλογη στο CL και δεν μετρας PH ετσι?

 

:bigemo_harabe_net-98:  καλημερα φιλε μου ......εεεεε οχι και τετοιο λαθος !!!!!!

Επεσες σε ανθρωπο που εαν δεν διαβασει οδηγιες  χρησεως να ανοιγει καν το προιον ..... :rolleyes:

 

Επισης να συμπληρωσω οτι το εχω τεσταρει και με ξυδι σε ποτηρι με ψηλο PH ( γυρισμενο στην θεση PH ) με αυτον τον τροπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια δοκιμή, βάλε σε ένα ποτήρι νερό από Α/Ο , κάνε μέτρηση να δεις πως δεν έχει χλώριο, που δεν θα έχει, βάλτο σε ένα σεικερ και ρίξε λίγο αλάτι, στη μύτη του κουταλιού, διαλυσε το καλα και μέτρα πάλι, θα δειξει πως έχει χλώριο ; Υποψιάζομαι κάτι

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επιμενω,να παρεις το αδειασεις,να παρεις το prime να το ριξεις και να συνεχισεις κανονικα.

Κανεις δεν μετραει χλωριο,απλα ριχνουμε την ποσοτητα που γραφει το μπουκαλι και ολα καλα.

Αν οπως λες το νερο δεν ειναι ποσιμο,ετσι και αλλιως θα αναγκαστεις να βαζεις στο ενυδρειο νερο απο την οσμωση και να συμπληρωνεις ιχνοστοιχεια.

Οπωτε ετσι δεν θα χρειαστεις και αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις και έκανα ένα πειραματάκι

 

Μέτρησα με υγρο τεστ για χλώριο της Sera

 

Το 1ο είναι από το οικιακό φίλτρο άνθρακα

Το 2ο από τη βρύση

Το 3ο από τη βρύση με το ανάλογο Prime

Οπως βλέπεις το Prime κάνει μια χαρα τη δουλειά του

 

19102015780_zpsv8k2iosx.jpg

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επιμενω,να παρεις το αδειασεις,να παρεις το prime να το ριξεις και να συνεχισεις κανονικα.

Κανεις δεν μετραει χλωριο,απλα ριχνουμε την ποσοτητα που γραφει το μπουκαλι και ολα καλα.

Αν οπως λες το νερο δεν ειναι ποσιμο,ετσι και αλλιως θα αναγκαστεις να βαζεις στο ενυδρειο νερο απο την οσμωση και να συμπληρωνεις ιχνοστοιχεια.

Οπωτε ετσι δεν θα χρειαστεις και αντιχλωριο.

 

Κωστα μπορει να παιρνει νερο πριν την μεμβρανη χωρις να χρειαστει να συμπληρωσει ιχνοσταχεια και αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Η μεμβράνη δηλαδή είναι αυτή που κρατάει τα ιχνοστοιχεία; Και τότε ποιά η λειτουργία της αν τα προφίλτρα έχουν κρατήσει ήδη το χλώριο αλλά δεν έχουν αφαιρέσει τα ιχνοστοιχεία; Ό,τι θέλουμε δηλαδή!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Η μεμβράνη δηλαδή είναι αυτή που κρατάει τα ιχνοστοιχεία; Και τότε ποιά η λειτουργία της αν τα προφίλτρα έχουν κρατήσει ήδη το χλώριο αλλά δεν έχουν αφαιρέσει τα ιχνοστοιχεία; Ό,τι θέλουμε δηλαδή!

 

Τα προφίλτρα κρατάνε το χλώριο και χοντρα σωματίδια και έτσι προστατεύουν την μεμβράνη, που χαλάει πολύ εύκολα από το χλώριο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια δοκιμή, βάλε σε ένα ποτήρι νερό από Α/Ο , κάνε μέτρηση να δεις πως δεν έχει χλώριο, που δεν θα έχει, βάλτο σε ένα σεικερ και ρίξε λίγο αλάτι, στη μύτη του κουταλιού, διαλυσε το καλα και μέτρα πάλι, θα δειξει πως έχει χλώριο ; Υποψιάζομαι κάτι

 

post-61495-0-63479800-1445261123_thumb.jpg

 

 

Τσιτα τα γκαζια ενδειξη χλωριου ....τερματησε ο δεικτης μονο με το αλατι ......Τι υποψιαστηκες Τακη ;

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε παιδια. Ενδιαφερον ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...