Jump to content

Το Χλωριο δεν φευγει .....


Recommended Posts

Πολύ φοβάμαι πως ο μετρητής μπερδεύεται και με ενώσεις χλωρίου. Τι αντιχλώριο δεν εξαφανίζει το χλώριο αλλά το μετατρέπει σε κάτι άλλο, όπως αλάτι πχ HCl ---> NaCl. Αρα δεν έχεις χλώριο αλλά κάποια ένωση του χλωρίου. Δεν είμαι χημικός, υποθέσεις κάνω.

Πιστεύω πως τεστ που λειτουργουν με χημικό τρόπο, όπως τα υγρα, είναι πιο ασφαλή, γιατί λειτουργουν με αυτό καθεαυτό το χλώριο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο δρομο το τεστ χλωριου της Sera για να μας φυγει η περιεργεια . Θα δειξει ομως

Υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει χλωραμινη στο νερο ; Εαν υπηρχε το αντιχλωριο θα την κατεβαζε ;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξαναπω αλλη μια φορα και για να μη μπαινεις σε εξοδα τζαμπα.

Αδειαζεις το νερο,γεμιζεις απο τα προφιλτρα οπως ειναι και ο Βασιλης πιο πανω,ριχνεις και λιγο prime για ψυχολογικους λογους και εισαι ετοιμος για το στρωσιμο.

Ετσι και αλλιως,απο τη στιγμη που το νερο της βρυσης δεν ειναι ποσιμο,δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο ενυδρειο και αναγκαστικα θα χρησιμοποιεις νερο απο τα προφιλτρα της οσμωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο δρομο το τεστ χλωριου της Sera για να μας φυγει η περιεργεια . Θα δειξει ομως

Υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει χλωραμινη στο νερο ; Εαν υπηρχε το αντιχλωριο θα την κατεβαζε ;

 

Αν βάζεις Prime , που αποδείχθηκε πριν πως λειτουργει τέλεια, δεν χρειάζεται να παρεις τεστ χλωριου, εκτος και να θες να παρακολουθεις κάποιο φίλτρο ανθρακα.

Εχει γίνει ερώτηση στην ΕΥΔΑΠ και απάντησαν πως ποτέ δεν έχει χρησιμοποιθεί χλωραμίνη για χλωρίωση πόσιμου νερού, επομένως μην ασχολείσαι. Ειναι αρχαία μέθοδος, δεν χρησιμοποιείται πλεον, πιο πολύ να σε απασχολεί αν το πίνεις εσυ αυτό το νερό παρά αν το βάζεις στα ψάρια σου :)

Αν θες τώρα να είσαι 1000% σίγουρος , βάζεις ένα οικιακό φίλτρο άνθρακα και ησύχασες, και ουτε αντιχλώρια , ουτε τίποτα άλλο, ασχετα όμως αντιχλώριο θα πρέπει να υπάρχει για ώρα αναγκης, και προσωπικά προτιμώ το Prime για αποτοξικοποιεί και την αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όπως σωστά σου είπανε μπορείς ανετα να βάζεις απο το προφίλτρο της Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

Παντως βγήκε ένα καλό απο το θέμα σου, πως αυτο το ηλεκτρονικό τεστ δεν λειτουργει και τόσο σωστά, μπερδεύει το χλώριο με το αλατι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι οτι εκει εχετε ΕΥΔΑΠ και εδω εχουμε ΔΕΥΑΣ (Συρος) και τα νερα ειναι μειξης απο πηγες και αφαλατωσεις ....

Εκει προσεχουν το νερο γιατι ρεει και πινετε απο εκατομυρια κοσμακη .......εδω ομως που μας λενε να μην το πιουμε .....τι να εχουν βαλει μεσα λεω οεο :cigar:

 

Σιγουρα και ευχαριστω για τις θαυμασιες συμβουλες που μου δινεται υπαρχει τροπος να εχει το ενυδρειο και τα ψαρακια μου νερο σωστο ,μεσω της Α/Ο σε χρονο ρεκορ χωρις να το περναω απο την μεμβρανη γιατι θα ηθελε πολυ χρονο .Εντομεταξυ τα προφιλτρα μου αποτελουνται κατα σειρα ενα 5mikron ενα συμπαγη ανθρακα και να ενεργο ανθρακα (GAC) .περιφημα και οτι πρεπει για το χλωριο.........

 

Πιστευω βεβαια οτι ισως το νερο της βρυσης ειναι υφαλμυρο (δεν το εχω δοκιμασει) λογω κακων αφαλατωσεων και υπαρχει η ενδειξη αυτη .

 

Αραγε στο τεστ της Sera  για χλωριο φιλε   takis_gt  εαν βαλεις αλατι στο νερο της Α/Ο και το μετρησεις θα δειξει χλωριο; Μπορεις να το κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αποψε όταν πάω σπίτι :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα νερο απο την Α/Ο πριν απο την μεμβρανη και το μετρησα με το μηχανηματακι .....η ενδειξη ειναι οπως του ενυδρειου με χλωριο (αλατι δηλαδη)

Πηρα μετρηση και μετα απο την μεμβρανη και ηταν μια χαρα ........

 

Σας εχω κουρασει το ξερω

 

Αλλα τελικα τι μου συνηστατε να βαλω στο ενυδρειο

 

1. Υφαλμυρο νερο οπως αποδειχθηκε χωρις χλωριο ; (πριν απο μεμβρανη)

2 .Νερο μετα την μεμβρανη χωρις αλατι οπως αποδειχθηκε ;

3 .Το νερο απο το βρυσακι που πινουμε που εχει και προσθηκες απο τα φολτρα εμπλουτισμου (ασβεστιο ,μαγνησιο) ;

Link to comment
Share on other sites

Απλα αντιχλωριο στην συνηστωμενη δοσολογια ή παρε απο τα προφιλτρα της οσμωσης και μην ασχολεισαι αλλο.

 

Απο την μια ειναι καλο γιατι αποδειχθηκε οτι το οργανακι δεν μετραει με ακριβεια και μονο το χλωριο αλλα μπερδευεται και με τις ενωσεις οπως ειπε ο Τκαης,απο την αλλη ομως μην τρελαθεις κι'ολας.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ψάρια μαλακου νερού να βάζεις 2+3 (μίξη για να φέρεις τη σκληρότητα εκει που θες) , αν έχεις ψάρια μέτριου ή σκληρού νερού 3

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και με αλάτι, μια χαρά, δεν δείχνει χλώριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...