Jump to content

Γεννήσαμε...(sturisoma panamense)


kadmos

Recommended Posts

Απο το το petsupermarket αλλα τα δικα μου φιλτρα δεν ειναι eheim,γι'αυτο σε ρωτησα αν δεν βρισκεις ανταλλακτικα.Για eheim δεν εχω ψαξει ποτε αλλα ολο και καποια μαγαζια θα φερνουν ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρειαστεί κάτι όσα χρόνια χρησιμοποιώ eheim αλλά έχω ακούσει ότι υπάρχει μια σχετική δυσκολία. Αν έχει κάποιος σχετική πληροφορία και γλυτώσω την αναζήτηση την αγορά, ας κάνει το κόπο να ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει σε μενα στο pet4u στην χαλκηδονα...παρτους ενα τηλ αλλα ζητα τον κωστα για να εισαι σιγουρος για αυτο που θα σου πουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε μπατονετα Χρηστο ταιριαζει ακριβως,μετας κοιτας αν ο μαγνητης αποσπαται απο το πλαστικο!δεν πρεπει να βγαινει αλλιως πας για προπελακι κομπλε αλλα οπως ξερεις απο το δικο μου που καθεται θα περιμενεις παρα πολυ πολυ για ανταλακτικο εκτος αν πετυχεις στοκ σε καποιο μαγαζι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κανένα νεώτερο απο τη καινούργια γέννα  :bigemo_harabe_net-188:

Link to comment
Share on other sites

Όσα μείναν μεγαλώνουν κανονικά. Δεν έχει φύγει άλλο από τότε που τα έβγαλα από τη γεννήστρα. :usd: Τα παλιότερα μεγάλωσαν αρκετά και οι κοιλιές πρησμένες. :bbq:  Νομίζω ότι από βδομάδα θα είναι έτοιμα για τον αποχωρισμό. Αύριο θα βάλω φωτογραφίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσα μείναν μεγαλώνουν κανονικά. Δεν έχει φύγει άλλο από τότε που τα έβγαλα από τη γεννήστρα. :usd: Τα παλιότερα μεγάλωσαν αρκετά και οι κοιλιές πρησμένες. :bbq:  Νομίζω ότι από βδομάδα θα είναι έτοιμα για τον αποχωρισμό. Αύριο θα βάλω φωτογραφίες.

Αναμένουμε νεότερα!! Νομίζεις ότι θα μποορούσες να διαχωρίσεις ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

Άντε περιμενουμεεεεεεεεεεε!

Έχεις κλείσει να δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν έφτασαν! Κάποια τα έχω υποσχεθεί σε φίλους και για τα υπόλοιπα θ' ανεβάσω αγγελία από βδομάδα.

 

PC090021_zpstinrjdd7.jpg

 

PC090018_zpschweid7l.jpg

 

PC090024_zps2rafz5lq.jpg

 

PC090025_zpsvggauyad.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια είναι. να σε ρωτήσω, σε τι ενυδρείο έχεις τους γονείς και με τί παραμέτρους? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μετρήσεις πρόσφατα. Δουλεύω όσμωση και με τις ρουτίνες αλλαγών τα νερά είναι ψιλοόξινα, με σχετικά χαμηλές σκληρότητες (4 ΚΗ). To ενυδρείο είναι 200 λίτρα με astro 2212 και eheim 2215.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μετρήσεις πρόσφατα. Δουλεύω όσμωση και με τις ρουτίνες αλλαγών τα νερά είναι ψιλοόξινα, με σχετικά χαμηλές σκληρότητες (4 ΚΗ). To ενυδρείο είναι 200 λίτρα με astro 2212 και eheim 2215.

ΩΡΑΊΑ, γενικά όπως τα έχεις παρατηρήσει θεωρείς ότι ειναι κινητικά? Τους αρεσει να τρώνε αλγη από τα τζάμια η το στολισμό? Κατι τελευταίο που περνάν τον περισσότερο χρόνο τους πάνω σε ξύλα, στα τζάμια, σε πέτρες η κρυμμένα κάτω από τα ξύλα η μεσα στα φυτά κ σπηλιές?? Σ ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά κινητικά και καθόλου ντροπαλά. Τους αρέσει η άλγη αλλά τρώνε και πιο "κρεάτινες" τροφές. Γενικά κινούνται σε όλο το ενυδρείο, αλλά προτιμούν να κάθονται σε ξύλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά κινητικά και καθόλου ντροπαλά. Τους αρέσει η άλγη αλλά τρώνε και πιο "κρεάτινες" τροφές. Γενικά κινούνται σε όλο το ενυδρείο, αλλά προτιμούν να κάθονται σε ξύλα.

Οταν λες πιο κρεατινες τροφες;;δηλαδη τι ταιζεις;;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ όχι αποκλειστικά τροφές πρασινάδας (σπιρουλίνας, λαχανικών κλπ). Τρέφονται επίσης με ξηρές όπως flakes κοινόβιου, krill, και πιο αραιά tetra discus και tropical carnivore. Υπάρχει η άποψη (μετά από αναζήτησή μου σε ξένα φόρα), ότι δεν είναι τόσο herbivorous όσο πιστεύεται, και η άλγη καταναλώνεται στην προσπάθειά τους να φάνε τους μικροοργανισμούς που βρίσκονται πάνω της. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δείχνουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε "κρεάτινες" τροφές, απ'ότι άλλα pleco (L 018...) που τρέφονται επίσης με aufwuchs.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ όχι αποκλειστικά τροφές πρασινάδας (σπιρουλίνας, λαχανικών κλπ). Τρέφονται επίσης με ξηρές όπως flakes κοινόβιου, krill, και πιο αραιά tetra discus και tropical carnivore. Υπάρχει η άποψη (μετά από αναζήτησή μου σε ξένα φόρα), ότι δεν είναι τόσο herbivorous όσο πιστεύεται, και η άλγη καταναλώνεται στην προσπάθειά τους να φάνε τους μικροοργανισμούς που βρίσκονται πάνω της. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δείχνουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε "κρεάτινες" τροφές, απ'ότι άλλα pleco (L 018...) που τρέφονται επίσης με aufwuchs.

Ενδιαφερον.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ όχι αποκλειστικά τροφές πρασινάδας (σπιρουλίνας, λαχανικών κλπ). Τρέφονται επίσης με ξηρές όπως flakes κοινόβιου, krill, και πιο αραιά tetra discus και tropical carnivore. Υπάρχει η άποψη (μετά από αναζήτησή μου σε ξένα φόρα), ότι δεν είναι τόσο herbivorous όσο πιστεύεται, και η άλγη καταναλώνεται στην προσπάθειά τους να φάνε τους μικροοργανισμούς που βρίσκονται πάνω της. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δείχνουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε "κρεάτινες" τροφές, απ'ότι άλλα pleco (L 018...) που τρέφονται επίσης με aufwuchs.

Καπου ειχα διαβασει κατι αντιστοιχο για τους οτοκυκλους που τους θεωρουμε κατα βαση αλγοφαγους..οπως και τον τροπο που τα ρασποφορα ψαρια και τα μπουνα συλεγουν απο τις aufwuchs την τροφη τους...και εγω σε συζητησεις δεν μπορεσα να βρω συγκεκριμενο αθρο..αν βρεις κατι θα με ενδιεφερε.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άρθρο είχαν αναφερθεί ιδιαίτερα στην παραπάνω άποψη, αλλά δε θυμάμαι καθόλου που το είχα βρει.

Κριμα γιατι καταριπτει μυθους οτι προκειται για καθαρα αλγοφαγα ψαρια που στην ουσια δεν υσχιει γιατι στις aufwuchs δεν νομιζω να βοσκουν μονο αλλα καταναλωνουν οτιδηποτε και μικρομαλακια και οστρακοδερμα και προτοζωα αλλα και ειδη σκουλικιων αν οπως γραφεις παραπανω οτι δεν συμβαινει και το αντιθετο..δηλαδη η αλγη καταναλωνεται αναγκαστικα στην προσπαθεια να "κυνηγησουν"...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο μην περάσουμε στην αντίθετη πλευρά. Πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό πρωτεινών στη διατροφή τους, δεν θα τους κάνει καλό μακροπρόθεσμα. Κατά βάση είναι φυτοφάγα, πράγμα που φαίνεται κι από την όρεξή τους για "πράσινες" ξηρές τροφές και κυρίως για φρέσκα λαχανικά. 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο μην περάσουμε στην αντίθετη πλευρά. Πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό πρωτεινών στη διατροφή τους, δεν θα τους κάνει καλό μακροπρόθεσμα. Κατά βάση είναι φυτοφάγα, πράγμα που φαίνεται κι από την όρεξή τους για "πράσινες" ξηρές τροφές και κυρίως για φρέσκα λαχανικά.

+1..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...