Jump to content

άδειασμα/γέμισμα ενυδρείου - λάθη/διορθώσεις


Recommended Posts

θέλω να διορθωθώ στις αλλαγές νερού γιατί κάνω πολλά λάθη!!!

 

1ον. άδειασμα ενυδρείου

όταν αδειάζω το νερό το κάνω με την σκούπα της sera

1 φορά το μήνα και κάθε φορά που κάνω αλλαγές ακουμπάω τα χαλίκια και σπρώχνω την σκούπα κανα μισό με ένα πόντο μέσα στα χαλίκια κάθετα ή πλάγια.

με αυτό τον τρόπο τραβάω τις βρομιές που είναι ανάμεσα στα χαλίκια και απο κάτω τους και με αλφαδολάστιχο καταλήγουν στην αποχέτευση.

 

αν απλά ακουμπήσω τα χαλίκια ίσα-ίσα ή φτάσω την σκούπα μισό πόντο μακριά δεν τραβάει βρομιές.

 

σωστός ή λάθος ο τρόπος;

αν λάθος τι προτείνεται;

 

 

2ον. γέμισμα ενυδρείου

το νερό που μπαίνει στο ενυδρείο είναι απευθείας με το ίδιο αλφαδολάστιχο που αδειάζω.

το προσαρμόζω στη βρύση, φτιάχνω τη θερμοκρασία ίδια με το ενυδρείο δοκιμάζοντας με θερμόμετρο και έτσι γεμίζω με φρέσκο ακατέργαστο νερό και φυσαλίδες.

αντιχλώριο ρίχνω εκείνη τη στιγμή ανάλογα με τα λίτρα που αφαίρεσα.

 

σίγουρα εδώ κάνω λάθος!!!

 

η ιδέα μου είναι σε ένα παταράκι 3-4 μέτρα μακριά να τοποθετήσω ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης και με φλοτέρ, κυκλοφορητή, βανάκια, μουφάκια λάστιχου και ότι άλλο χρειαστεί να φτιάχνω εκεί το νερό απο το προηγούμενο βράδυ.

με την βαρύτητα και το αλφαδολάστιχο να κάνω την δουλειά μου σωστά.

 

τι λέτε;

είναι πρακτικό; τα 130λτ για κουτί/δοχείο είναι καλά;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως κανω εγω τις αλλαγες νερου.

Οταν αδειαζω νερο,εχω ενα αλφαδολαστιχο,ρουφαω νερο απο το ενυδρειο και αδειαζω οσο θελω.

Δεν κανω ποτε σκουπα βυθου.

Οταν γεμιζω,εχω ενα βαρελι σαν και αυτο που βαζουμε τις ελιες που ειναι 60 λιτρα,το γεμιζω απο την προηγουμενη μερα,ριχνω αντιχλωριο και εχω εναν κυκλοφορητη μεσα.

Την επομενη μερα,προσαρμοζω το ιδιο αλφαδολαστιχο στον κυκλοφορητη που εχω στο βαρελι και γεμιζω το ενυδρειο με τον κυκλοφορητη.

Τον χειμωνα,εχω και θερμοστατη μεσα στο βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

1) άδειασμα ενυδρείου.

Δεν είναι πάντα απαραίτητη η σκούπα βυθού, ανάλογα με το ενυδρείο, το είδος των ψαριών και τον βυθό. Σε φυτεμένο δεν κάνεις σχεδόν ποτέ, σε ενυδρείο με χρυσόψαρα δεν χρειάζεται να κάνεις γιατί σκάβουν συνέχεια και ανακατεύουν τον βυθό και τα σκουπιδάκια τα πιάνει το φίλτρο, αρκεί βέβαια να υπάρχει για βυθός χοντρή άμμο ή ψιλό χαλίκι για να μπορούν να σκάβουν, επίσης από όσο ξέρω το ίδιο συμβαίνει με πολλά ψάρια Αφρικής γιατί και αυτά σκάβουν. Αν έχεις σαλιγκάρια melanoides πάλι δεν χρειάζεται γιατί σκάβουν αυτά. Γενικότερα , αν κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα μπορεί να χρειαστεί να κάνεις σκούπα βυθού μια φορά κάθε 2 μήνες ή μια φορά το μήνα και πολύ είναι. Έτσι παιδεύεσαι , κουράζεσαι και δεν κάνεις τακτικές αλλαγές, μη κάνεις δύσκολη τη ζωή σου. Προσωπικά έχω να κάνω σκούπα πάνω από 1 χρόνο και δεν πρόκειται να ξανακάνω.

2) Γέμισμα ενυδρείου.

Από όσο κατάλαβα γεμίζεις το νερό από τη βρύση και ζεσταίνεις με τον θερμοσίφωνα, και ταυτόχρονα ρίχνεις αντιχλώριο στο ενυδρείο.

Δεν θα τον πρότεινα αυτόν τον τρόπο, το νερό από τον θερμοσίφωνα δεν είναι τόσο ασφαλές, θα το έπινες ; αυτό σκέψου.

Η λύση με το βαρέλι είναι πολύ καλή και εύκολη. Το μέγεθος του βαρελιού εξαρτάται από το ενυδρείο, 130 λίτρα είναι υπερβολικά καλά, και δεν θα χρειάζεται να το γεμίζεις όλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το χρειαστω το 130αρι ή να παρω τα 65λτ σε μιση τιμη;

http://m.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-me-kapaki-49254/75376/

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

 

Τα 65 λιτρα ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 65 λιτρα ειναι μια χαρα.

 

δεν με περιορίζει στις αλλαγές;

αν θέλω περισσότερο κάποια φορά τι θα κάνω;

 

ψάχνω να βρώ περίπου στα 100λτ αλλά δεν βρήσκω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτας κανενα βαρελακι κοκκινο. Απο αυτα ππυ βαζουν τις ελιες. Εδει σε πολλα και ενδιαμεσα μεγεθη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν με βολεύει στην αποθηκευση

Link to comment
Share on other sites

δεν με περιορίζει στις αλλαγές;

αν θέλω περισσότερο κάποια φορά τι θα κάνω;

 

Δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εγω δεν προετοιμαζω το νερο της

αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

δεν με περιορίζει στις αλλαγές;

αν θέλω περισσότερο κάποια φορά τι θα κάνω;

 

ψάχνω να βρώ περίπου στα 100λτ αλλά δεν βρήσκω!!!

 

Αυτο είναι ένα θεματάκι, μπορει να χρειαστεί αλλά σπάνια.

Αν χρειαστεί τότε ξαναγεμίζεις, βάζεις αντιχλώριο και ζεστό νερό απο βραστήρα για να το ζεσταίνεις γρήγορα. Δεν κάνεις προετοιμασία δηλαδή. Δεν ξέρω όμως αν σε βολευει να το κάνεις αυτό λόγω της θέσης που θα έχεις το δοχείο.

Κάπως έτσι είναι και το δικο μου βαρέλι, είναι 75 λίτρα και το ενυδρείο 130. Μια φορα που έγινε ζημιά, μάλλον ήταν κατσαριδοκτόνο που έπεσε στο ενυδρείο, χρειάστηκε να γεμίσω το βαρέλι 3-4 φορες για να αλλάξω σχεδόν όλο το νερό του ενυδρείου. Αδειαζα το ενυδρείο με μία αντλία και απο την άλλη πλευρά γέμιζα, και ταυτόχρονα γέμιζα το βαρέλι κα έβαζα ζεστό νερό από βραστήρα για φέρω τη θρμοκρασία εκει που ήθελα, αχρείαστο να είναι αυτό αλλά είναι καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος

Link to comment
Share on other sites

OK κατάλαβα!!!!

θα πάρω το μεγαλύτερο για το αν θα χρειαστεί και θα συμαδέψω τα λίτρα που χρειάζομαι να αλλάζω.

θα προσαρμόσω βανάκι καθώς θα είναι μόνιμα σε ύψος και θα γίνεται το γέμισμα με τον νόμο της βαρύτητας και αλφαδολάστιχου.

ούτε αντλίες ούτε τίποτα!!! μια αντλία απο παλιό φίλτρο χωρίς τα σφουγγάρια για να γυρνάει το νερό με το αντιχλώριο και τέλος.

όταν ολοκληρωθεί θα σας το παρουσιάσω.

 

ευχαριστώ προς το παρόν για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μια απλή αεραντλία δεν θες ουτε αντιχλώριο, και η αεραντλία έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, και εξατμιζει το χλώριο

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μια απλή αεραντλία δεν θες ουτε αντιχλώριο, και η αεραντλία έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, και εξατμιζει το χλώριο

Αεραντλια σαν και αυτες που μπενουν για μπουρμπουληθρες;

Τετοια εχω στο ενυδρειο και λεω να την ανοιξω!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν Αυτη εχω... http://www.domusanimalium.gr/1146-home_default/sera-air-550.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μια απλή αεραντλία δεν θες ουτε αντιχλώριο, και η αεραντλία έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, και εξατμιζει το χλώριο

 

 

Αεραντλια σαν και αυτες που μπενουν για μπουρμπουληθρες;

Τετοια εχω στο ενυδρειο και λεω να την ανοιξω!!

 

Ακριβως και δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε περίμενε!!!

δηλαδή η προετοιμασία του νερού 1 ημέρα πριν είναι μόνο και μόνο για να φύγει το χλώριο;

Link to comment
Share on other sites

κάτσε περίμενε!!!

δηλαδή η προετοιμασία του νερού 1 ημέρα πριν είναι μόνο και μόνο για να φύγει το χλώριο;

 

χλώριο και άλλα τυχόν αέρια απο τις σωληνώσεις του δικτύου, ένα είδος ωρίμανσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάτσε περίμενε!!!

δηλαδή η προετοιμασία του νερού 1 ημέρα πριν είναι μόνο και μόνο για να φύγει το χλώριο;

Αυτο που σου ειπε ο Τακης και οτι το χλωριο καιει τα βρανχεια των ψαριων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν η αντλία απο το παλιό φίλτρο κάνει καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού 50λίτρων γίνετε δουλειά χωρίς αεραντλία ή αντιχλώριο στο νερό προετοιμασίας;

ρωτάω για να δω αν κάνει κάτι απο αυτά που έχω!!!

την αεραντλία που έχω ήδη θα την δουλέψω μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Και χωρις αναταραξη κανει την δουλεια της,αρκει να μην μενει στασιμο το νερο.

Αντιχλωριο να ριχνεις καλυτερα,το αντιχλωριο δεν εξουδετερωνει μονο το χλωριο,αλλα και τα βαρεα μεταλλα και αλλα στοιχεια που εχει το νερο μας και δεν φευγουν μονα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μη τρελαινόμαστε με το αντιχλώριο, αν ο φίλος κάνει αποχλωρίωση με φυσικό τρόπο θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητη η χρήση του αντιχλώριου, και αν το νερό έχει βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά , τότε πρέπει πιο πολύ να μας απασχολεί περισσότερο που το πίνουμε εμείς και τα παιδιά μας  αυτό το νερό και μετά ότι το βάζουμε στα ψάρια μας. Και μη ξεχνάτε πως και το αντιχλώριο είναι "Μη χειρον βέλτιστον", όπως και το χλώριο, που κάνει λιγότερο κακό από ότι οι παθογόνοι οργανισμοί που τυχόν υπάρχουν στο νερό. Έτσι και τα αντιχλώρια, δεν εξαφανίζουν όλες αυτές τις ουσίες αλλά τις κάνουν κάτι άλλο λιγότερες βλαβερές, όπως το χλώριο στο τέλος γίνεται αμμώνιο, που το εξουδετερώνει η βιολογία του ενυδρείου, και άλατα όπως το κοινό αλάτι. Αν διαβάσετε στην ιστοσελίδα της seachem θα δείτε πως λέει ότι μετατρέπει το χλώριο σε κάποια χλωραμίνη και μετά σε αμμωνία που θα την εξουδετερώσει η βιολογία του ενυδρείου. Για αυτό θεωρώ πως αν μπορούμε να αποχλωριόσουμε με φυσικούς τρόπους δεν είναι απαραίτητα τα αντιχλώρια, και αν υπάρχουν βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά τότε να βάλουμε ένα φίλτρο άνθρακα και να πίνουμε και εμείς από αυτό το νερό. Επίσης από αναφορές άλλων παιδιών , και ειδικά αυτοί που έχουν δίσκους, ακούω τακτικά πως  αποφεύγουν κάποια αντιχλώρια γιατί αφαιρούν οξυγόνο από το νερό. Επίσης έχω διαβάσει πρόταση απο τον Stendker πως μπορούμε να αποχλωριώνουμε το νερό , απλά αν το ρίχνουμε στο δοχείο με πίεση σαν ντουζ.

Εδώ ο φίλος μας, κάνει μια κατασκευή, που από ότι  κατάλαβα θα βάλει ένα δοχείο στο πατάρι για να κάνει αποχλωρίωση και μετά με φυσική ροή θα πέφτει το νερό στο ενυδρείο, του λέμε δηλαδή κάθε φορά πως πρέπει να ανεβαίνει στο πατάρι να ρίχνει αντιχλώριο, του κάνουμε δηλαδή τη ζωή πιο δύσκολη, μετά πώς να μη μας πει πως κάνει αλλαγές μια φορά το μήνα ;

Θεωρώ πως κάποιες διαδικασίες είναι πολύ απλές και δεν χρειάζεται να κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.

 

Φίλε μου αν δεν θες ή δεν σου είναι εύκολο μη βάζεις, δεν είναι υποχρεωτικό, και επίσης έτσι όπως θα κάνεις αποχλωρίωση θεωρώ πως δεν θα ωφελήσει σε κάτι.

 

Επίσης φίλε batman_gardik κάτι σημαντικό, είπες πως θα βάλεις φλοτέρ να γεμίζει το δοχείο, θα πρέπει όμως όταν θα τραβάς νερό από αυτό το δοχείο να κλείνεις τη παροχή να μη πέφτει νερό από το δίκτυο στο δοχείο , γιατί αυτό το νερό θα καταλήξει στο ενυδρείο χωρίς να έχει γίνει αποχλωρίωση

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να ριξει καποιος λιγο αντιχλωριο και να εχει το κεφαλι του πιο ησυχο?

Το κανετε πολυ θεμα παιδια...τραβατε τα πραγματα πολυ...μια προταση εκανα,χαλαρωστε,αν θελει το κανει αν δεν θελει δεν το κανει..

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες αλλαγές παίρνω νερό από τα προφίλτρα της όσμωσης,αντί να βάζω αντιχλώριο..

 

Γενικά είναι ασφαλές αυτό σε βάθος χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Γενικά είναι ασφαλές αυτό σε βάθος χρόνου;

 

Απόλυτα, ο άνθρακας είναι από τα καλύτερα φίλτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες αλλαγές παίρνω νερό από τα προφίλτρα της όσμωσης,αντί να βάζω αντιχλώριο..

 

Γενικά είναι ασφαλές αυτό σε βάθος χρόνου;

 

Επειδή το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αρκετές φορές, γιατί δεν το αφήνετε να περάσει και απ' την μεμβράνη το νερό; Τι κερδίζετε; Θέλετε σκληρό νερό; Αυτός είναι ο λόγος μόνο;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...