Jump to content

άδειασμα/γέμισμα ενυδρείου - λάθη/διορθώσεις


Recommended Posts

Καλο θα ηταν να τα επλενες με λιγο ξυδι και μετα ξεπλυμα με νερακι

Link to comment
Share on other sites

στο δοχείο μπορώ να βάζω χλιαρό ή ζεστό νερό;

όταν βάζω κρύο η θερμοκρασία του είναι πολύ μικρότερη απο του ενυδρείου που είναι 22-23οC και όταν θέλω άμεσες αλλαγές έχει μεγάλες αποκλήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

στο δοχείο μπορώ να βάζω χλιαρό ή ζεστό νερό;

όταν βάζω κρύο η θερμοκρασία του είναι πολύ μικρότερη απο του ενυδρείου που είναι 22-23οC και όταν θέλω άμεσες αλλαγές έχει μεγάλες αποκλήσεις!!!

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ζεστο νερό από θερμοσίφωνα δεν θα στο πρότεινα, μπορεις όμως να ζεσταινεις νερό σε μια κατσαρόλα ή σε βραστήρα ή ακόμα να πάρεις ενα βραστήρα χειρός και να το ζεσταίνεις πολύ γρήγορα

 

3714_1-enlarge.jpg

 

με έναν τέτοιο βραστήρα που τον βάζω σε STC-1000 ζεσταίνω και εγω το νερό για τις αλλαγές

http://www.clevermarket.gr/pd/vrastiras-antistasi-gia-zestama-nerou-akoma-kai-sto-potiri-water-heater-13969.htm?lang=el&path=435128315

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς :)

ο τακης με καταλαβε...

πχ εγινε κατι στο ενυδρειο και θελω να κανω αλλαγη τωρα.

το δοχειο το γεμιζω, βαζω αντιχλωριο και τον κυκλοφορητη να γυρναει το νερο αλλα μεσα στη μιση ωρα το νερο που ειναι κρυο θα αργησει να πιασει θερμοκρασια δωματιου/ενυδρειου.

ποσο μαλλον χειροτερα αν εχεις ασθενειες και εχεις βαλει θερμαντηρα.

που να ζεστανεις 60λτ κρυο νερο με θερμαντηρα; θελεις 2 μερες

οποτε η λυση του τακη ειναι πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμαντήρας δεν είναι μικρός και είναι 100watt πχ. τότε δεν θα χρειαστείς 2 μέρες όπως λες, αλλά περίπου 1-2 ώρες αναλόγως όμως της διαφοράς θερμοκρασίας που έχεις στο δοχείο και στην θερμοκρασία που θες να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

εμενα 200w της juwel με νερο 12°C εκανε 2 μερες να το φτασει 25 σε θερμοκρασια δωματιου 18°C

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί ο θερμαντήρας να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι άσκοπη κατανάλωση ενέργειας και σπατάλη η μακρόχρονη χρήση θερμαντήρα για αλλαγές νερού. Και για παράδειγμα, γεμίστε με ζεστό νερό το βαρέλι και αφήστε το να δουλεύει για 12 ώρες χωρίς θερμαντήρα, όλη αυτή η θερμοκρασία που θα χάσει αυτές τις 12 ώρες πήγε χαμένη, δηλαδή αν αφήνουμε έναν θερμαντήρα για 12 ώρες να μας ζεστάνει 1 βαρέλι νερού θα έχουμε και τις ανάλογες απώλειες σύμφωνα με το χρόνο, αντίθετα αν ζεστάνουμε το νερό λίγο πριν το χρησιμοποιήσουμε οι απώλειες θα είναι πολύ λιγότερες. Για αυτό το λόγο σταμάτησα να ζεσταίνω το νερό με ενυδρειακό θερμαντήρα αλλά το ζεσταίνω με τον βραστήρα χειρός τη τελευταία στιγμή, επομένως άσχετα αν πρόκειται για προγραμματισμένη αλλαγή ή για έκτακτη ο χρόνος θέρμανσης είναι ο ίδιος

Link to comment
Share on other sites

τακη οντως φαινετε πολυ χρησιμος ο βραστηρας χειρος

Link to comment
Share on other sites

τακη οντως φαινετε πολυ χρησιμος ο βραστηρας χειρος

 

Ναι είναι χρήσιμος αλλά για να λέμε και την αλήθεια θέλει και την αναλογη προσοχή. επειδή δεν έχει θερμοστάτη να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, μπορεί σε μισή ώρα να σου κάνει το βαρέλι να βραζει :)

Πρέπει να εισαι από πανω και να μη ξεχαστείς. Τη πάτησα για αυτο το λέω. Για αυτο το λόγο, μια που έχω 3 ενυδρεία , πήρα έναν 4ο STC να τον έχω εφεδρικό για τα άλλα ενυδρεία αλλά και να ρυθμίζω τη θερμοκρασία του νερού για τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ο βραστήρας χειρός πάει όπως τους θερμαντήρες; Δηλαδή ανάλογα τα watt; Ή αυτός είναι και τέλος;

Και στοιχίζει πόσο Τάκη αυτό; Έχω την εντύπωση ότι έχω δει στα jumbo τέτοιους;

Link to comment
Share on other sites

Ο βραστήρας χειρός πάει όπως τους θερμαντήρες; Δηλαδή ανάλογα τα watt; Ή αυτός είναι και τέλος;

Και στοιχίζει πόσο Τάκη αυτό; Έχω την εντύπωση ότι έχω δει στα jumbo τέτοιους;

 

Εχω αυτόν,

http://www.clevermarket.gr/pd/vrastiras-antistasi-gia-zestama-nerou-akoma-kai-sto-potiri-water-heater-13969.htm?lang=el&path=435128315

δεν θυμαμαι αλλα νομιζω πως είναι 1000 Watt, και τιμη τσαμπα , 5-6 Ευρώ :)

 

υπάρχουν και άλλοι πιο ακριβοι

http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=81_240_182

http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=213

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και μια μικρή πατέντα, έδεσα με δεματικά στο πλαστικό χερούλι μια πλαστική γωνιά με μήκος μεγαλύτερο από τη διάμετρο του βαρελιού για να στηρίζω τον βραστήρα στο χείλος του βαρελιού και να μη μου πέφτει μέσα στο νερό όταν τον έχω σε λειτουργία ;)

Link to comment
Share on other sites

Πωω 1000 και 2000 watt! Άνετα σου κλείνει το σπίτι αν τον ξεχάσεις ανοιχτό και πας στη δουλειά ή αν κολλήσει ανοιχτή η έξοδος του stc :P

Link to comment
Share on other sites

Πωω 1000 και 2000 watt! Άνετα σου κλείνει το σπίτι αν τον ξεχάσεις ανοιχτό και πας στη δουλειά ή αν κολλήσει ανοιχτή η έξοδος του stc :P

 

Για αυτο είπα πως θέλει μια κάποια προσοχή, και δεν είναι μόνο η καταναλωση, αλλά θα βρασει το νερό και θα λιώσει και το βαρελι :)

Και με 1000 Watt δεν κολλάει ο STC :)

τα 2000 watt είναι υπερβολικά

Link to comment
Share on other sites

Και μια ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ λεπτομέρεια

ΠΑΝΤΑ να υπάρχει αντλία σε λειτουργια στο βαρέλι, γιατι το νέρο θα είναι βραστο ψηλά και κρύο χαμηλά, επειδή ο βραστήρας είναι ψηλά, το ζεστο νερό δεν κατεβαινει χαμηλα, για αυτο πρέπει να υπαρχει μια αντλια να ανακατευει το νερό και να στελνει το νερό ψηλά, η έξοδος δηλαδή να ειναι προς τα πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...