Jump to content

Marou's Deep Blue Rimless Reef


Marou

Recommended Posts

όντως εχει πολλές προωπτικές αυτό το ενυδρείο, έχει ήδη ξεκινήσει να δείχνει, περιμένω και νεες φωτο όταν μπούν τα φραγκάκια που έχεις στη φραγκιέρα σου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια, τα φραγκακια ειναι απο κοραλλια που ηδη εχω κολλημενα και περισεψαν, αλλα ειναι απο μια σεριατοπορα που επεσε και εσπασε σε 10 κοματτια, αλλα ειναι χαρισμενα απο διαφορους φιλους, και αλλα ειναι κομμενα απο εμενα, αυτα που μου εχουν χαρισει θα τα χαρισω και εγω με την σειρα μου σε αλλα παιδια που εχουν αναγκη απο κοραλλια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά να σου πηγαίνουν από εδώ και πέρα φίλε μου και να γίνουν θηριάκια τα κοράλια σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε η ωρα για το update νομιζω. Εγιναν καποιες αλλαγες-προσθηκες σε κοραλλια και ολα πανε μια χαρα.

 

Κηπος απο ζωανθους ευχαριστω τον φιλο Χρηστο(cholymelan) για την εκπληκτικη του συλλογη, και πισω μια favia(χωρις να ειμαι σιγουρος αν ειναι favia και οχι blastomussa), ευχαριστω τον φιλο Ευγενιο(submarine1981) που μου την χαρησε, επισης ευχαριστω τον φιλο Παυλο(paul.asty) για την πρασσινη ricordea.

post-17121-0-85596300-1448883490_thumb.jpeg

 

Millepora πρασινη στο βαθος.

post-17121-0-79941400-1448883504_thumb.jpeg

 

Acropora echinata

post-17121-0-23977200-1448883520_thumb.jpeg

 

Και μια fts:

post-17121-0-70080100-1448883537_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Marou
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Τελικα το κοραλλι που μυαζει με favia ειναι ενα ειδος brain coral με πολυ μακρια feeding tentacles και πρεπει οποσδηποτε να αλλαξει θεση γιατι εκει που ειναι καιει τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα όλα Γιώργη!!!Να τα χαίρεσαι!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα update, εδω και μερικες εβδομαδες αντιμετωπιζω προβλημα με το κυανο. Ενω στην αρχη ηταν πολυ λιγο εδω και εκει τωρα παει παντου, πανω σε βραχο στον αραγωνιτη, ευτυχως ακομα δεν εχω προβληματα με τα κοραλλια, δεν βλεπω να τα ενοχλουν ολα τα sps εχουν polyp extension και ολα τα lps ειναι ανοικτα, το ιδιο και τα ζοανθους. Προσπαθησα να το συφωνιαρω, σε 2 μερες ηταν παλι εκει, αλλαξα κυκλωφορια, και μεσα σε ενα βραδυ ειχε γινει ακομα χειροτερο, πως γινεται να αναπτυσεται με κλειστα τα φωτα δεν μπορω να καταλαβω! Νιτρικα και φωσφορικα μετρημενα στο 0 και τα δυο, αλλα αυτο δεν με εκπλησει, το κυανο τα ρουφαει πριν προλαβω να μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δοκίμαζα το cyanoclean Γιώργο όπως πρότεινε ο Νικνικ στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά πιστεύω θα έχει θετικά αποτελέσματα. 

 

Ανέβασε καμιά φώτο αν μπορέσεις να το δούμε (αν φαίνεται ). 

Link to comment
Share on other sites

0 νιτρικά και 0 φωσφορικά με τί μετράς Γιώργο? ταίζεις πολύ για stock που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τι κυκλοφορια εχεις;;;

Μαλλον το αφησες και γεμισες, βαλε κυκλοφορητες να χτυπανε παντου, ο χειροτερος εχθρος του κυανου

Link to comment
Share on other sites

Μετραω με Salifert, δυστηχως δεν εχω hanna για τα φωσφορικα.

Εχω σταματησει εδω και 3 εβδομαδες την κατεψυγμενη μισις, το Reef plus, τις τροφες για τα κοραλλια. Ταιζω μονο 2 φορες την ημερα με πελλετ.

 

Κυκλωφορια εχω 2 Tunze 6015 μια στην μια πλευρα και μια στην απεναντυ πλευρα.

 

Φωτο απο Δευτερα, θα δοκιμασω με cyanoclean, και αν δεν κανω τιποτα θα ριξω chemi clean που μου το πρότειναν πολλοι!

Link to comment
Share on other sites

Μετραω με Salifert, δυστηχως δεν εχω hanna για τα φωσφορικα.

Εχω σταματησει εδω και 3 εβδομαδες την κατεψυγμενη μισις, το Reef plus, τις τροφες για τα κοραλλια. Ταιζω μονο 2 φορες την ημερα με πελλετ.

 

Κυκλωφορια εχω 2 Tunze 6015 μια στην μια πλευρα και μια στην απεναντυ πλευρα.

 

Φωτο απο Δευτερα, θα δοκιμασω με cyanoclean, και αν δεν κανω τιποτα θα ριξω chemi clean που μου το πρότειναν πολλοι!

φιλε γιωργο να προσεχεις πολυ το reefplus ειναι πολυ δυνατο προιον και παντα κατα τη γνωμη μου φλερταρει πολυ με το κυανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο παντα το ριχνω στην μιση δοση και στην μιση συχνοτητα απο οτι λεει! Ευχαριστω Μανώλη.

Μαλλον θα αγορασω ενα hanna checker για τα φωσφορικα. Δεν παει αλλο να μην γινεται να το μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικές φώτο από την άλγη, η καλύτερα τον συνδυασμό αλγεων που πολεμάω το τελευταίο διάστημα, μέχρι στιγμής δεν έχω καμιά απώλεια σε οργανισμούς, δεν έχω καμιά ενόχληση στα κοράλλια, ούτε αυτό το πράγμα έχει πάει παντού, το πρόβλημα είναι μόνο σε κάποια σημεία. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε με την αναγνώριση τους θα ήμουν ευγνώμων.

 

post-17121-0-94022400-1453988338_thumb.jpg post-17121-0-78504900-1453988342_thumb.jpg post-17121-0-21612900-1453988350_thumb.jpg

 

Αυτό που παρατηρώ είναι οτι ενώ το πρωί που ανοίγει το φως το συφωνιαρω, μέχρι τότε που θα κλείσει το φως δεν έχει επιστρέψει και το πρωί το βλέπω πάλι να έχει πάρει τα πάνω του, οπότε είναι σαν να μεγαλώνει και όταν το ενυδρείο είναι στο σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικές φώτο από την άλγη, η καλύτερα τον συνδυασμό αλγεων που πολεμάω το τελευταίο διάστημα, μέχρι στιγμής δεν έχω καμιά απώλεια σε οργανισμούς, δεν έχω καμιά ενόχληση στα κοράλλια, ούτε αυτό το πράγμα έχει πάει παντού, το πρόβλημα είναι μόνο σε κάποια σημεία. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε με την αναγνώριση τους θα ήμουν ευγνώμων.

 

attachicon.gifalgea (2).jpg attachicon.gifalgea.jpg attachicon.gifalgea (1).jpg

 

Αυτό που παρατηρώ είναι οτι ενώ το πρωί που ανοίγει το φως το συφωνιαρω, μέχρι τότε που θα κλείσει το φως δεν έχει επιστρέψει και το πρωί το βλέπω πάλι να έχει πάρει τα πάνω του, οπότε είναι σαν να μεγαλώνει και όταν το ενυδρείο είναι στο σκοτάδι.

 

Εγω θα επιμεινω οτι κατι δεν παει καλα με την κυκλοφορια σου

Link to comment
Share on other sites

Διατομική, κυάνο και στην τελευταία φωτο κατι που μοιάζει με bryopsis αλλα φαίνεται να εχεις και αιπτάζιες..δεν φαίνεται και καλά.

 

Θα συμφωνήσω με τον vasilis4x4, φτιάξε την κυκλοφορία σου και κανε συχνότερες αλλαγές νερού. Νιτρικά-φωσφορικά εχεις μετρήσει; Τι κυκλοφορία εχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω με την απταισια εχω, αλλα που την ειδες ρε θηριο; δεν φαινεται! Οσο για τις αλλες αλγες που ανέφερες ναι τις ιδιες αναγνωριζω και εγω.. Το καλο ειναι οτι καμια δεν μεγαλωνει γρηγορα, γι αυτο δεν εχω προβλήματα ακομα.. Πιστευω δοσολογια με βακτήρια θα κανει δουλεια..

Κυκλοφορία 2* tunze 6015. Νιτρικα 0 και φωσφορικα δεν μπορω να μετρησω με ακριβια, το salifert λεει 0!

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο

δοκιμασε να εχεις περισσοτερη κυκλοφορια στο σημειο που βρησκεται η δευτερη φωτο

(αν καταλαβαινω σωστα ειναι στην πισω δεξια γωνια οπου εχουν κολλησει τον βραχο στην πλατη)

Για τα βακτηρια ειμαι και εγω θετικος οτι θα κανουν δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...