Jump to content

Παρουσίαση Νέου Malawi 250 Lt.


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα συμ-φορουμίτες, ονομάζομαι Ανδρέας και είναι το πρώτο μου ποστ (ελπίζω να το τοποθέτησα σε σωστή κατηγορία).

Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να στήσω ενυδρείο αλλά όλο κάτι μου συνέβαινε και έμενα πίσω...

Όμως μετά από πολλές δυσκολίες, (και 6 μήνες) επιτέλους το τελείωσα!
 

 

haZIFYI.jpg

 

Παρατηρήσεις:

- Ακούω πως χρειάζομαι και άλλο πέτρα.

 

Μετρήσεις:

PH: 7.9          Ηλεκτρικό Όργανο.

ΝΟ3/ΝΟ4: 0  SERA

ΝΟ2: 0          Aquili

GH: 10          Aquili

 

Πλέον έχω τελειώσει με τον κύκλο του Αζώτου, και είμαι έτοιμος για ψάρια.

 

Σκέφτομαι αυτά:

 

1, Iodotropheus Sprengerae "Rusty Cichlid"

FJbemTe.jpg

 

2, Labidochromis Caeruleus

AlswGvI.png

 

3, Metriaclima (Pseudotropheus) Greshakei

pD2OP7C.jpg

 

4, Pseudotropheus Saulosi

LMxUr2u.jpg

 

Αν κάποιος φίλος χομπίστας έχει μικρά ψαράκια από τα παραπάνω εδώ Θεσσαλονίκη θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να τα υιοθετήσω!

Κάθε καλοπροαίρετη κριτική δεχούμενη!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φίλε μου.Καλή η προσπάθεια σου,έχω μια ερώτηση πρώτα, τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Έπειτα θα άλλαζα το πετραδάκι που βλέπω με λεπτοκοκη άμμο, είναι σημαντική για τα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώγ για τα καλά σου λόγια Δημήτρη, οι διατάσεις μου είναι 85x45x65 αναφαιρω Μήκος x Φάρδος x Ύψος. Ψιλόκοκη άμμο έχω, είναι λευκός χαλαζίας αλλά δεν με ψήνει πολύ... Ξέρω ότι χρειάζεται για τα βράνχια των ψαριών αλλά σκέφτομαι να πάρω σκουρόχρωμη άμμο, και ακόμα με απασχολεί πώς θα την βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Θέλεις να βάλεις κάποια απο τα ψάρια που μας έδειξες στις φωτό ή ενα είδος απο αυτα θα επιλέξεις; Οι διαστάσεις του ενυδρειου σου σε περιορίζουν πολύ και δε μπορείς να βάλεις δυο διαφορετικά είδη. Αυτα μπαίνουν σε χαρέμι. Τα προφίλ τους τα έχεις διαβάσει να δεις τι χρειάζεται το κάθε είδος;

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα Safarpn, για να πω την αλήθεια σκεφτόμουν να κάνω έναν συνδυασμό με 2 από τα τέσσερα ψαράκια που έχω παραθέσει, αν και οι διαστάσεις μου δεν είναι ιδανικές καθώς δίνω έμφαση στο ύψος στο ενυδρείο.

Διάβασα πολλά προφίλ και επέλεξα αυτά βλέποντας πως δεν είναι τα πλέον επιθετικά είδη, και είδα αρκετούς συνδυασμούς ανάμεσα σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ανδρέα και καλώς ήρθες στην Αφρικη!

Στις Αφρικάνες το ύψος δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο το μήκος και το πλάτος. Για αυτό πολλές φορές στα προφίλ των κιχλίδων θα δεις προτεινόμενα λίτρα π.χ. 150 με ελάχιστο μήκος 1,20.

Στα 85 εκατοστά κατά τη γνώμη μου δεν είσαι ούτε για ένα ειδος, αλλά το καλό είναι οτι έχεις αρκετό πλάτος. Αν μείνεις σε Malawi προτείνω να βάλεις ένα ήρεμο είδος mbuna και με τον καιρό(γέννες, μτσαμπουκαδες κτλ) θα δεις και εσυ οτι δεν σε παίρνει για δεύτερο είδος. Αλλιώς μπορείς να πας σε Tanganyika οπού εκεί έχεις αρκετές επιλογές για τις διαστάσεις σου.

Γνώμη μου είναι να ρίξεις μια ματιά στην αρθρογραφία στην υπογραφή μου και να μην βιαστείς.

 

Εδώ θα πάρεις μερικές ιδεες για το πως να στίσεις ένα νταμάρι για mbuna.

Εδώ θα δεις τι επιλογές έχεις από Tanganyika. 

 

ps:Tα ονόματα στην 2η και 3η φώτο είναι ανάποδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο link με την Αρθρογραφία της Αφρικής που μου έδωσες, έχετε κάνει όλοι απίστευτη δουλεία και το συμβουλεύομαι  από την πρώτη μέρα που τρέχω το ενυδρείο! Είναι πολύ κατατοπιστικός οδηγός για εμάς τους Αρχάριους.

 

Όσο αφορά το ενυδρείο μου, θα προσθέσω:

1. Πέτρα

2. Λεπτόκοκκη Άμμο

Με σκοπό να αυξήσω τις σπηλιές αλλά και τη Γενική Σκληρότητα καθώς είμαι στο όριο.

 

Για Ψάρια θέλω να μείνω Malawi, είναι πολύ εντυπωσιακά τα άτιμα και λέω να αρκεστώ στα Saulosi.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο adlib παραπάνω, τα ψάρια αυτα θέλουν λίγο μήκος. Αν πραγματικά θέλεις να μείνεις σε αυτη τη λίμνη εγω θα έβαζα ενα χαρέμι λαμπίντο που ειναι αρκετα ήρεμα ψαράκια και πολυ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα απλά όταν θα στίσεις, πρώτα βάζουμε τις πέτρες και μετά μπαίνει η άμμος, για να "δέσει" το νταμάρι. Οι πέτρες φρόντισε να είναι σχετικά μεγάλο μέγεθος(σαν την μπουνιά σου περίπου), για να φτιαχτούν διάδρομοι να χωράνε τα ψάρια.

Θα χρειαστείς αρκετές, γιατί το μήκος είναι περιορισμένο.

Πέρα από τα Labidochromis που πρότεινε ο Safarpn πιστευω οτι και τα saulosi είναι καλούτσικη επιλογή λόγο του μικρού μεγέθους τους.

Φυσικά μιλάμε πάντα για 3-4 ψάρια με ένα αρσενικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι, διάβασα τα post σας και επανήλθα! Ξεκινάω από τα ψαράκια, και καταλήγω στα Saulosi γιατί διαβάζω πως είναι σχετικά ήπια αλλά γιατί είναι διαφορετικού χρώματος αρσενικά - θηλυκά, γεγονός που θα δίνει την ψευδαίσθηση πως έχω διάφορα ψαράκια. Τώρα όσο αφορά τις πέτρες μου.... οι τωρινές πέτρες ήρθαν στο ενυδρείο από τις παραλίες της Εξωτικής Σκιάθου με κριτήριο να είναι πλακουτσωτές και να μου αρέσουν (Όσο γίνεται να αρέσουν σε κάποιον πέτρες :blink:). Πιό παλία όμως είχα αυτό το στήσιμο, με πέτρες από τα βουνά της Μακεδονίας...

uEOM8ry.jpg

 

Κάπως έτσι να το ξανά στήσω?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγα παραπάνω πέτρες θα έλεγα εγώ και φρόντισε να μην ειναι στημένες αφύσικα, δηλαδη να τις βάλεις όπως να 'ναι και να μη σχηματίζεις σπηλιές σε σχήμα "Π" ας πούμε και δείχνει αφύσικο το τοπίο. Με τον καιρό θα έχεις και τις γέννες σου και τα όλα σου αρκεί να δώσεις στα ψαράκια σου οτι εχουν ανάγκη. Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Κολλάω και δύο εικόνες από την τωρινή κατάσταση για να φαίνεται περίπου πως το έχω στήσει!

w16shOR.jpg

 

Και μία από πάνω ...

4czliBd.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη Ανδρεα.

 

Επειδή η αρχη είναι το ημισυ του παντος,και μια που ξεκινάς με τον σωστο τροπο,δηλ.να προσπαθεις πρωτα να μαθεις για τα ζωντανα ,και μετα να τα βαλεις μεσα.

 

Να κανεις τα παρακατω τωρα,πριν βαλεις τα ψαρακια μεσα.

 

1)Αλλαγη βοτσαλου, με αμμο της αρεσκιας σου,ειναι πολύ συμαντικο για τα ψαρια.Επισης δεν θα μαζευει τοση πολύ βρωμα,οσο τα βοταλακια.

 

2) Να βγαλεις όλα τα πλαστικα φυτα ,και να αντικαταστησεις με ομορφα ,ευκολα αληθινα φυτα,που θα βοηθάνε και το μικρο οικο συστημα   του ενυδρείου σου.Επισης σε 3 μηνες από την γλιτσα όλα θα  φαινονται χαλια.

 

3) Να βγαλεις ολες τις πετρες,και να βαλεις πετρες που σου ειπε ο ablid σαν μπουνια,γιατι το δικοσου στησιμο,είναι και πολύ επιφοβο,(σκαβουν,και θα στις ριξουν) αλλα και δεν εξυπηρετει τα ψαρια,και τα μωρα αργοτερα.

 

Καλως ηρθες,και περιμενουμε να δουμε την εξεληξη του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Κιχλιδάτε, πλέον είμαι σε φάση που διασκεδάζω το τέταρτο Aquascape, οπότε θα κάνω ριζικές αλλαγές.

Έχω προγραμματίσει επίσκεψη στην Πανγαία για νέο πέτρωμα και άμμο. Πες μου κάνα εύκολο φυτό για Newbees με ψήνει η φάση, αλλά δεν ξέρω με τον φωτισμό τι θα γίνει. Δεν με παίρνει να κάνω πολλά, και από έλλειψη χώρου στο καπάκι, αλλά και από το γεγονός πως έχω χρυσοπληρώσει LEDοταινίες με IP για νερό....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές επιτυχίες ηδη έχουν λεχθεί πράγματα οσον αφορά το aquacaping πράγματα κρίσιμα όπως η άμμος αντί χαλίκι ή  παρουσία ψευτικών φυτών αλλά εμένα με προβληματίζει οι διαστάσεις του ενυδρείου σου για τα συγκεκριμένα mbuna που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις γιατί φοβάμαι το τι θα συμβεί στο βάθος χρόνου ,προσωπικά θα έμενα στην Ταγκανίκα ήδη πιο πάνω σου έχει δοθει λινκ για τα ενυδρεία ταγκανίκας για διάβασμα

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Από φυτα μπορεις σιγουρα να βαλεις με σκληρο φυλλωμα.Anubia,Vallisneria.

Το φυτο που λες δεν το ξερω,αλλα θα μας το πουν οι βοτανολογοι του φορουμ.

 

 

 

.

 

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά θέλω να μείνω Malawi. θα παρακολουθώ στενά τα ψάρια και ελπίζω να τα πάμε καλά!

 

Κιχλιδάτε ίσως σε μπέρδεψα φίλε, δεν αναφερόμουν σε κάποιο φυτό που ξέρω ή διατηρώ! Αναφερόμουν στο καπάκι του ενυδρείου μου, που είναι κοντό σε ύψος και για φωτισμό χρησιμοποιώ ταινίες LED με δείκτη προστασίας IP65, δηλαδή ολική προστασία από σκόνη, και προστασία από υγρασία χαμηλής πίεσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα τα φυτά που σου είπε ο κιχλιδάτος είναι πολύ εύκολα στη συντήρηση.

Άμα πιάσουν μια φορά, μετά θα δεις και εσύ οτι πάνε μόνα τους. Ακόμα και με τα λεντ, αν είναι λευκά κυρίως, θα είναι μια χαρά.

Όσο για το στήσιμο, σου έδωσα ένα λινκ που έχει αρκετές ιδέες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα LED μου παράγουν ψυχρό λευκό 6000K με απόδοση 10.8Watt/m και έχω 2,25m στο καπάκι, σύνολο 24Watt.

Καλύτερα όμως παραθέτω την φωτεινότητα που μου παράγουν και είναι 1900 Lumens στο σύνολο, δηλαδή 7,5 Lumens ανά Λίτρο. (Κάθε μετρό μου αποδίδει 840 Lumens)....

 

Παιδιά, μόλις καταφέρω και διαμορφώσω το ενυδρείο θα ποστάρω φώτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, φίλοι εχθές όλο το απόγευμα ασχολήθηκα με στήσιμο από την αρχή οπότε προέκυψε αυτό το mix βράχων...

 

PlvGhl2.jpg

 

Αποτελείται κυρίως από Βασάλτη, Μακαρόνι, Άμμο Χαλαζία και διάφορες πέτρες που είχα από παλιά.

Τα πλαστικά φοιτά και τα περίεργα κοχύλια θα φύγουν μόλις έρθουν τα Ζωντανά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα εβγαζα φυτα ψευτικα που λες κατι βαρελακια πυλινα και κατι σαν κορμος.... εξω και θα εφτιαχνα πιο στοιβαγμένα τα πετρώματα γιατι μου φαίνεται μιση βολτα θα κανουν και θα τα βλεπεις να πέφτουν βροχη.... βγαλε τις πιο μικρες πετρες και βαλε πιο μεγαλες στο μεγεθος γροθιας και πανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ηρακλή, σήμερα έβαλα ζωντανά φυτά και όλα τα πλαστικά έφυγαν, η διαφορά απλά μαγευτική.... Οι μεγάλες πέτρες κολλήθηκαν, αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλες, οπότε θα περιοριστώ σε αυτές προς το παρών....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

Καλώς ήρθες φίλε μου. Με τι κόλλησες τις πέτρες αν επιτρέπεται ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους φίλοι, ορίστε μία φώτο με τις τρεις Vallisneria μου. Έχω εντυπωσιαστεί πολύ με τα αληθινά φυτά, τόσο πολύ που θέλω και άλλα! 

 

WdhG9WZ.jpg

 

Παράτησα από  την πρώτη μέρα που πήρα τα φυτά πως  κάνα δύο ή τρία φύλλα είναι λίγο κίτρινα. Πρέπει να τα κόψω? Θυμάμαι πως ήταν από το μαγαζί έτσι, αλλά επειδή χθες γύρισα αργά, δεν πρόλαβα την φωτο-περίδο και σήμερα δεν ξεκίνησε ακόμα, δεν είδα καθόλου το ενυδρείο, οπότε δεν ξέρω αν κιτρίνισε και άλλο φύλλο!

 

Φίλε George τις πέτρες τις κόλλησα με την Σιλικόνη Bison που κόλλησα και τα τζάμια του ενυδρείου!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...