Jump to content

Άλγη αλλά γιατί?


Recommended Posts

http://i21.photobucket.com/albums/b294/mantisfreak/Fish027.jpg έχω αυτή την άλγη. Πριν μπει ο βράχος βραστικε ,στέγνωσε στον ήλιο δύο μέρες όπως και αραγωνιτης και το νερό είναι αποκλειστικά από ΑΟ ακομα και με το γέμισμα του ενυδρείου...τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1620464

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dinoflagellates λέγεται αυτή η άλγη.Διάβασε γι'αυτήν

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αγγλικά....το μόνο που άλλαξα είναι ο φωτισμός τον οποίο έχω τις μισές ώρες από τον προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν εχει σημασία που τον έβρασες το βράχο.

 

Δυο μερες ηταν πολυ λιγο για να προλάβει να στεγνώσει. Το πιο πιθανο να ηταν ακομα υγρός στο εσωτερικό του με αποτέλεσμα να κρατήσει οτι "βρωμα" υπήρχε μεσα του.

 

Αν η άλγη ειναι στον αραγωνίτη εγω θα τον έβγαζα ολο και θα τον πέταγα. Θα έκανα και μια μεγάλη αλλαγή νερού και υπομονή.

 

Αυτη η άλγη ειναι πολυ επίμονη και αν δεν πεσουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά δεν πρόκειται να φύγει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο στον βράχο...Οπότε έξω ο βράχος...και φτου και από την αρχή?έχω διαβάσει για ένα υγρό το αλγοφλεξ...καπος έτσι...να το πάρω θα κάνω τίποτα με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα πιστεύω ´οτι είναι η αρχή για κυανοβακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

και γω προς κυανοβακτηριο "κλίνω". 

 

Αν τον έβρασες όντος περίεργο. Απο κάπου με κάτι μπήκε που δεν είχε ξεπλυθεί καλα. 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια πως εισαι?τιμες?βακτηρια βαζεις?για δοκιμασε το microbacter.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πρέπει να είναι κυανοβσκτηριο του έκανα αλλαγή νερού με σκούπα και έφευγε σαν πούδρα...Οπότε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πρέπει να είναι κυανοβσκτηριο του έκανα αλλαγή νερού με σκούπα και έφευγε σαν πούδρα...Οπότε?

Εγώ είμαι υπέρ του chemiclean αν είναι όντως κυανό αλλά να έχεις ΠΟΛΥ οξυγόνωση νερού. Βάλε αεραντλία στο φούλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω Νίκο έχω νιτρικά στο θεο....βάζω βακτήρια...

 

Χαμηλωσε τα πρωτα και μετα βλεπεις

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του chemiclean αν είναι όντως κυανό αλλά να έχεις ΠΟΛΥ οξυγόνωση νερού. Βάλε αεραντλία στο φούλ.

Οχι ακομα Πανο ειναι νωρις,μην ξεχνας οτι αφηνει τον πληθυσμο των βακτηριων ,μειωμενο μετα την χρηση του,+τα κοπιποδα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα Πανο ειναι νωρις,μην ξεχνας οτι αφηνει τον πληθυσμο των βακτηριων ,μειωμενο μετα την χρηση του,+τα κοπιποδα.

Σωστό. Ίσως για αυτό στο δικό μου μετά την χρήση του ξαναήρθε η διατομική. Ξανακάνει κύκλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να χαμηλώσω τα φώτα?βάζω κοπηποδα και βακτήρια και αεραντλία?

Η αεραντλία σου χρειάζεται μόνο αν χρησιμοποιήσεις το chemiclean.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανει το chemiclean? Καλημέρα σε όλους...

Σκοτώνει το κυανοβακτήριο αλλά δεν είναι και πανάκιο. Θέλει προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Ίσως για αυτό στο δικό μου μετά την χρήση του ξαναήρθε η διατομική. Ξανακάνει κύκλο?

 

Mια απολεια υπαρχει,θελει προσοχη

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εννοει ο Νίκος ότι απο την στιγμή που σκοτώνει το κυανοβακτηριο το συγκεκριμενο σκευασμα, σημαίνει ότι περιέχει ουσίες καταπολέμισης βακτηριδίων.  Η μή σωστή και αλόγιστη χρήση του ίσως να επιφέρει ζήμιές όπως μείωση βακτηριακού φορτίου σε βράχους, μείωση κάποιων ευαίσθητών οργανισμών (π.χ νυμφες κωπηπόδων) τα οποία αποτέλουν τροφή για κάτι άλλο και αυτό πάει αλυσίδα. 

 

Όπως γίνετε με την αντιβίωση σε μάς. Θα μας κάνει καλό να καταπολεμίσουμε τα συπτώματα του πυρετού, όμως η παρατεταμένη χρήση της θα καταστρέψει στο έντερό μας την μικροβιακή χλορίδα που βοηθά στην πρόσληψη θρεπτικών ουσιών απο τις τροφές μας.  Γιαυτο και συνήθως η αντιβίωση δεν λαμβάνεται για πολλές μέρες.

 

καπως ετσι το φανταζομαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μη ρίξεις ακόμα χημικά, το ενυδρείο σου δεν έχει βρει ισορροπία ακόμα. Αν επιστρέψει το κυάνο

μετά το chemiclean θα είναι πιο δυνατό.

Σιφωναρησε το κυάνο, αλλαγές νερού να πέσουν τα νιτρικά και βακτήρια special blend για να

δρουν ανταγωνιστικά του κυάνο.

Μείωσε και τη φωτοπερίοδο και υπομονή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα  :bigemo_harabe_net-128:

Φιλε μου μιχαλη η αποψη μου ειναι πως ειναι  λογικοτατο σε ενα νεο αστρωτω ενυδρειο να εχεις φουλ νιτρικα και φωσφορικα θελει να στρωσει και θα πεσουν!

 η αλγες εποφελουντε και βγαινουν κανουν τον κυκλο του και φευγουν οπως ηρθαν!

το algaefix  που ειπες φιλε μιχαλη πιο πανω κανει δουλιτσα αλλα στην περιπτωση σου για εμενα ειναι περιττο ασε το ενυδρειο να ωριμασει και να δουλεψει..

το κυανοβακτηριο τωρα ουσιαστικα ειναι ενα απο της πιο παλιες μορφες ζωης στο πλπανητητ μας  ολοι εχουμε στα ενυδρεια μας απλα περιμενει την στιγμη να βγει!

εγω το περασα το καλοκαιρι θελει πολυ επιμονη και υπομονη! :bigemo_harabe_net-170:

το κυανοβακτηριο το λενε οι φιλοι μας αμερικανοι blue green algae η red slime algae  ουσιαστηκα ειναι κατι μεταξει αλγης και βακτηριων δλδ βακτηρια με (πεπλο αλγης) αυτο ανθιζει φυσικα στα νιτρικα και φωσφωρικα στο πολυ οργανικο ανθρακα (βοτκα νοποξ κ.λ) οταν σπαει  η ισσοροποια που ειεπε ο Redfield Ratio 106 ανθρακας 16 νιτρικα 1 φωσφορικα  

επισεις εναφανιζεται απο παλιες λαμπες τ5  η κακω φωτισμο λεντ.

εποφελειτε απο το co2 για αυτο θα το δεις το καλοκαιρακι να βγαινει πιο εντονα και με της πρωτες καλες ψυχρες του χειμωνα να φευγει!

co2 της ατμοσφαιρας επιρεαζει αρκετα το ph του ενυδρειο μας αλλα το οξυγονο ( καλοκαιρακι ανοδος co2 λογο ζεστης στην ατμοσφαιρα) εκει λοιπον το κυανο ανθιζει,εποφελειτε. η συσκοτειση σιγουρα το βοηθαει να μην αναπτυσετε  διοτι εποφελειτε και απο το φως.. αλλα το κυανο οπως λενε αρκετα αρθα που εχω διαβασει  ειναι αυτοτροφο επειδη εκπνεει υδρογονο...οποτε η συσκωτηση δεν ειναι ο καλυτερος τροπος πιο αποτελεσματικος!

η χρηση βακτηριων ειναι πολυ καλη επιλογη γιατι το ανταγωνιζοντε στο θεμα αζωτου! οποτε ΑΠΑΡΕΤΙΤΗ  χρηση βακτηριων!!

για εμενα οχι chemi clean αυτο το προιον ειναι η γνωση ερυθρομυκυνη  φαρμακο κατα βακτηριακων μολυνσεων!! το περνουμε και εμεις οι ανθρωποι!!

σιγουρα το εξαφανηζει αλλα εαν επιστρεψη στο μελλον ειναι τρομερα πιο δυνατο πλεων!! συν οτι θελει τρομερη ΠΡΟΣΟΧΗ!

για εμενα... το ρουφαμε με ενα σωληνακι οσο μπορουμε πιο τακτηκα το περιοριζουμε σε νιτρικα και φωσφορικα χαλαρουνουμε τα φωτα μας και την φωτοπεριοδο μας,χρηση βακτηριων,microbacter prodibio  η special blend  αυξανουμε κυκλοφορια (πλυντηριο)και σε λιγο καιρο (εμενα μου πηρε 3 μηνες) θα φυγει!!

αλλαγες νερου μιχαλη μου με σωστη οσμοση!!και υπομονη!!!!!!! :thumbup:  :thumbup:

τοσο η αλγες οσο και αυτο σε νεα συστηματα  κανουν του κυκλους τους και μας εξαφανηζοντε οπως ηρθαν!!

ελπιζω να μην κουρασα!!! ευχομε να σε ταλαιπωρησει οσο το δυνατον λιγοτερο!!!!!!!!! :buttrock:  :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...