Jump to content

Pseudomugil furcatus θανατος


Recommended Posts

Πριν 3 βδομαδες πηρα 6 pseudomugil furcatus 2 αρσενικα 4 θηλυκα.
Προχθες ειδα ενα θηλυκο στον βυθο να καθεται νωχελικο.Το πρωι ηταν νεκρο και την επομενη μερα ακομα ενα θηλυκο νεκρο.Και σημερα παλι βλεπω ενα θηλυκο λιγο περιεργο!Φοβαμαι οτι φταιει το ph...
Μετρήσεις νερου 
Amonia: 0
Nitrate: 0
Nitrite: 0
Ph: 6,8 με 6,6
co2 : 58 φυσαλιδες το λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γενικα οι συνθηκες που τα διατηρουν στα pet shop κατα μεγαλη πλειοψηφια ειναι πολύ άσχημες. Ειχα μια παρομοια ασχημη εμπςιρια με 8 iriatherina werneri, μου τα εατειλαν με ich, ενα ψοφιο στο σακουλακι κ μεσα σε 3 μερες το ενα μετά το άλλο ψοφουσαν και έμειναν 2!!! Τελικα μιλώντας με τον υπευθυνο αποζημειωθηκα χωρις να το θςλουν απλως ειχα τις σωστες φωτογραφιες και γνωσεις να τους πείσω!

Παρατηρησε τα αν έχουν καποιο σημαδι αλλιως πιθανοτατα ειναι εξασθενημενα!

Link to comment
Share on other sites

Ισως να επαθαν οσμωτικο σοκ τα ψαρια.

Οταν αγοραζουμε ψαρια απο μαγαζι,ρωταμε σε τι νερο τα ειχε εκει.Αν τα εχει σε βρυσης,τοτε θα πρεπει να ξεκινησουμε τα ψαρια και εμεις σε βρυση,ασχετα αν θελουν μαλακο νερο η οχι.Το να παρεις ψαρια απο νερο βρυσης και να τα βαλεις σε μαλακο ειναι οτι χειροτερο,το ιδιο ισχυει και για το αντιθετο.Οι μεταβολες πρεπει να γινουν σιγα σιγα,δηλαδη τα βαζεις σε βρυση και μετα αρχιζεις σιγα σιγα να μαλακωνεις το νερο.

Σε περιπτωση που εχεις ηδη μαλακο νερο στο ενυδρειο σου και αυτα ηταν σε βρυσης,θα πρεπει να κανεις παρα πολυ καλη προσαρμογη και εννοω σε αλλο ενυδρειο για 2-3 μερες και η προσαρμογη να γινεται με την μεθοδο της σταγονας.

Τωρα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι οσμωτικο σοκ απλα στα γραφω για να ξερεις και για τα επομενα σου ψαρια αλλα και για οσους διαβασουν το θεμα σου.

Το περιεργο ειναι οτι χανεις μονο θηλυκα.

Νιτρικα γιατι εχεις 0? Και αυτο περιεργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να επαθαν οσμωτικο σοκ τα ψαρια.

Οταν αγοραζουμε ψαρια απο μαγαζι,ρωταμε σε τι νερο τα ειχε εκει.Αν τα εχει σε βρυσης,τοτε θα πρεπει να ξεκινησουμε τα ψαρια και εμεις σε βρυση,ασχετα αν θελουν μαλακο νερο η οχι.Το να παρεις ψαρια απο νερο βρυσης και να τα βαλεις σε μαλακο ειναι οτι χειροτερο,το ιδιο ισχυει και για το αντιθετο.Οι μεταβολες πρεπει να γινουν σιγα σιγα,δηλαδη τα βαζεις σε βρυση και μετα αρχιζεις σιγα σιγα να μαλακωνεις το νερο.

Σε περιπτωση που εχεις ηδη μαλακο νερο στο ενυδρειο σου και αυτα ηταν σε βρυσης,θα πρεπει να κανεις παρα πολυ καλη προσαρμογη και εννοω σε αλλο ενυδρειο για 2-3 μερες και η προσαρμογη να γινεται με την μεθοδο της σταγονας.

Τωρα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι οσμωτικο σοκ απλα στα γραφω για να ξερεις και για τα επομενα σου ψαρια αλλα και για οσους διαβασουν το θεμα σου.

Το περιεργο ειναι οτι χανεις μονο θηλυκα.

Νιτρικα γιατι εχεις 0? Και αυτο περιεργο.

Πρέπει να ξεκινήσω να ρίχνω λίγο νιτρικά μάλλον 

post-15480-0-79202100-1445768159_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχασα ακομα ενα θηλυκο...κοιταξα τα παντα και ειδα οτι ενω εχω τον θερμοστατη στους 26 και αυτος κλεινει μολισ το θερμομετρο δειξει  23 λετε να φταιει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι έχει ψοφήσει ψάρι επειδή η θερμοκρασία έπεσε 1-2 βαθμούς κάτω από το προτεινόμενο εύρος διατήρησης.

Κάτι άλλο συμβαίνει, με πολύ πιθανό σενάριο ακόμα και την ταλαιπωρία των ψαριών από τις μεταφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...