Jump to content

κατασκευη φυτεμενου ενυδρειου για δισκους


thodoris19

Recommended Posts

καλησπερα!

 

θελω να βοηθησω ενα φιλο να κατασκευασει το ενυδρειο του. εχω μια καποια εμπειρια καθως το δικο μου (100 λιτρα) το εφτιαξα μονος μου.

 

το ενυδρειο θα εχει διαστασεις 150 μηκος 60 υψος και 50 φαρδος.

 

καμι συμβουλη στο παχος τζαμιου, κοληματα, κοντρες? χρειαζεται μηπως να κολλησουμε και κανα κοματι τζαμι και στο πανω μερος για εξτρα στηριξη?

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη ειναι το λιγοτερο 12, πανω - κατω κοντρες και στη μεση μια οπως διποτε.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις πανω κατω κοντρες με 10αρι εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου προτεινω ενα 13 αρι για να ανεβασεις τον δεικτη ασφαλειας στο 4..με κοντρες πανω κατω γιατι θα ειναι κοντα μισο τονο και δεν θελεις να το δεις να κανει κοιλια και στην μεση για ασφαλεια....κολληματα αφου εχεις ηδη κολησει θα ξερεις να υπολογισεις ποσο θες τα τζαμια και τι ποιοτητα γιαλιου και επεξεργασμενο πως το θες ...ξερεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια  ενα ατομο το λιγοτερο  μεχρι να κατσει η πρωτη γωνια γιατι εστω και ενα χιλιοστο να φυγει οι υπολοιπες πλευρες θα ειναι σαν σκαλοπατια..χαρτοταινια για να κοντολαρεις οταν κολλας τη σιλικονη να μην σου γεμισει..καλη πιεση στις πλευρες που κολλας να πατησει καλα η σιλικονη  μην βγουν φυσαλιδες...δες κανα βιντεο για βοηθεια..καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...