Jump to content

Καποια πραγματα,μπορουμε να τα διορθώσουμε


Recommended Posts

Οσοι με ξερουν,θα ξερουν ότι ποτε δεν κατηγορησα κανενα μαγαζι σε όλα αυτά τα χρονια ,που είμαι στα φορουμ.Οτε και τωρα θα το κανω,και θα παρακαλουσα,αν καποιος καταλαβει από την περιγραφει που θα κανω,για ποιον μιλαω,να μην αναφερει ονομα,γιατι είναι η αφορμή,και όχι το μαγαζι που με εκανε να γραψω αυτό το σεντονι.

 

Ποσες φορες γιναμε μαρτυρες,που αρχαριοι χομπιστες,παρουσαζοντας το ενυδρειο τους,μολις ελεγαν ότι εχουν καρχαριακια,Pengasius) τους λεμε βγαλτα δεν κανουν για ενυδρεια αυτά και αλλα μεγαλα ψαρια,σε ενυδρεια.Ακομα ορισμένοι τους χλεβαζαν παλαιοτερα (για οσους θυμούνται);;;;;;;;;;;;;;

 

Ποσες φορες συστήνουμε να μην μπαινουν μαζι καποια ψαρια,γιατι θα υβριδισουν , είναι πολύ κακο για το χομπι,και δεν είναι σωστη συμπεριφορα για ευσυνειδητο χομπιστα.;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Πιστευω σε όλα αυτά να συμφωνειτε ολοι σας.

 

Το οξυμωρο είναι,πως ενώ ολοι συμφωνούμε στα παραπανω που αναφερα,και εφόσον αυτό το φορουμ είναι για εμας τους χομπιστες,και για κανενα άλλο,επιτρεπυμε σε μαγαζια,εδώ μεσα να διαφημιζουν και να προσπαθουν να πουλησουν όλους  αυτους τους δυμοιρους γιγαντες,που με μαθηματικη ακριβια θα πεθανουν στα χερια του αρχαριου,και μπορει να τον απογοητευσει και το χομπι;;;;

 

Πως επιτρέπουμε να πουλαει ψαρια με τιτλο μιξ αφρικανες;;;;

 

Η γνωμη μου είναι,οπως σε άλλο φορουμ, να απαγορευτουν ,τουλλαχιστον εδώ μεσα να πουλιούνται αυτά τα ψαρια.

 

Μετα από χρονια πως καταφέραμε να μην βλέπουμε παπαγαλοψαρα στα ενυδρεια,ετσι πιστευω μπορούμε να καταφέρουμε να αναγκασουμε τα μαγαζια,να φερνουν τα σωστα ψαρια.

 

Παρακαλω και επαναλαμβάνω,δεν αναφερομαι συγκεκριμενο μαγαζι,αλλα για όλα τα μαγαζια.

 

Θα ηθελα να ακουσω διαφορετικες γνωμες .αν υπαρχουν,αν δεν υπαρχουν ,πιστευω πρεπει να παρθουν καποια μετρα από Admin

 

Καλη σας μερα

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλά τα λες. Βέβαια δεν μπορεί ένα φόρουμ να αναγκάσει τα καταστήματα να μην φέρνουν ακατάλληλα ψάρια. Όμως, είναι μια συμβολή προς αυτή την κατεύθυνση. Π.χ. όταν δίνουν τις λίστες με τα ψάρια τους να λογοκρίνεται η λίστα. Μπορεί να θεωρηθεί από κάποιον "μη δημοκρατικό" αυτό, αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λες. Βέβαια δεν μπορεί ένα φόρουμ να αναγκάσει τα καταστήματα να μην φέρνουν ακατάλληλα ψάρια. Όμως, είναι μια συμβολή προς αυτή την κατεύθυνση. Π.χ. όταν δίνουν τις λίστες με τα ψάρια τους να λογοκρίνεται η λίστα. Μπορεί να θεωρηθεί από κάποιον "μη δημοκρατικό" αυτό, αλλά ...

 

Κιομως,σε αλλο φορουμ,υπαρχει απαγορευτικο για τετοιου είδους ψαρια.

 

Το φορουμ είναι ζωντανο  από τα μελη του,και  όχι από τα μαγαζια που πουλανε τα σκαρτα πραματιατους, μπορει να κανει ότι θελει,για το καλο του χομπι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λετε αλλα σκεφτειτε οτι και με λογοκριμενη τη λιστα, δεν θα εμποδοσει κανενας το μαγαζι να πουλησει οτι νομιζει. Δλδ η κινηση/απαγορευση δημοσιευσης θα εχει μονο ηθικο χαρακτηρα. Πρακτικα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι του ο κάθε ενας ,κανει ότι θελει.

Εδώ μεσα όμως ,ειμαστε εμεις ,οι ερασιτεχνες (χομπιστες),που όπως όταν βλέπουμε καποιον να <<βασανιζει>>  το ψαρι ,του λεμε  δωστα ,βγαλτα κτλ.ετσι  να  το αποτρέψουμε στα μαγαζια που εχουν βημα εδώ.και ,σιγα ,σιγα,όπως τα παπαγαλοψαρα,μπορει να μην εξαφανηστικαν,όμως εχουν μειωθεί παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το τι πουλαει το καθε μαγαζι,γιατι και να κοπουν ψαρια απο τη λιστα αυτο παλι θα τα πουλαει,το θεμα ειναι εμεις σαν φορουμ να καθοδηγησουμε σωστα τους χομπιστες μας ωστε να αγορασουν τα σωστα ψαρια.Το να λογοκρινουμε τις λιστες των μαγαζιων δεν ειναι λυση και ουτε σωστο κατα τη γνωμη μου.Το τι κανουν αλλα φορουμ,προσωπικα δεν με ενδιαφερει,εμενα με ενδιαφερει τι κανουμε εμεις.Σε αλλα φορουμ,οταν εχεις ενυδρειο κατω απο 50 λιτρα σου λενε πετα το και παρε αλλο,αυτο δεν σημαινει οτι θα το κανουμε και εμεις εδω.

Ο καθενας στο μαγαζι του κανει οτι θελει,το θεμα ειναι εμεις σαν φορουμ να δωσουμε σωστες οδηγιες στους χομπιστες,αλλα ειναι και ευθυνη του χομπιστα να ειναι ενημερος πριν παει να αγορασει κατι. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατη πριν 4 χρωνια που πρώτο ξεκίνησα και εγώ το χόμπι οπος οι περισσότεροι άρχισα με χρυσόψαρα .

Με είχαν καταφέρει να πιστέψω στο μαγαζη αυτό πος σε 30λιτρα ενυδρείο 5 χρυσόψαρα είναι μια χαρά και θα μπορούσα να βάλω αλα 2 στο μέλλον.

Η πλάκα είναι πος το μαγαζί αυτό το ειχαι 50-50 ένας παλιός μου "φίλος" με ένα φίλο του... Αφού λιπον πεθάναν τα 3 και τα άλλα 2 τα χαρισα σε ένα φιλαράκι με λίμνη, στεναχωρήθηκα πολύ και ξενεροσα γιαυτο σταμάτησα να αχολουμε .

Μετά από 1 χρόνο έπεσα σε μια σελίδα που έλεγε για χρυσόψαρα και από τότε το μικρόβιο αναζωπυρώθηκε βρικα και το φόρουμ τότε και από τότε ξεκινοσα να " παλεύω" με τον πρώην" φίλο ".

Για προτο πλανω πιρα και τους τα έχωσα άγρια πος κοροϊδεύουν τον κόσμο και πος με τον τρόπο τους εμένα και κάθε σαν εμένα με χάνουν σαν πελάτη, μου τα πιραν μια φορά αλλα δεν θα μου τα ξανά πάρουν γιατί έχασα την εμπιστοσύνη τους.

Τώρα αυτό που κανω αν τυχόν πάει καπιος χρυσόψαρα παω και τον προλαβαίνω να του που πος η μικρι γιαλα είναι θάνατος για τα χρυσόψαρα, αλες φορές με πιστεύουν αλες όχι, οσι με πίστεψαν επιδη τους πρόλαβα δεν κέρδισα εγω αλλα το μαγαζί και πανό απο όλα ο χομπιστας .

Πραγματικά το εχω κάνει σε αρκετά πετ σοπ αυτό, μπορεί να με βρίσουν αλλα δεν με νιαζι γιατί με πιο δικεομα ρε φίλε απο την στιγμή που εμπιστεύομαι το μαγαζί σου μου πουλάς ψεμα?

Σε λίγο θα μας πουλάνε φαλενες αν δε τους σταματήσουμε πρέπει να τους φρεναρουμε αρχικά και σιγά σιγα να τους κάνουμε να σκέφτονται οπος εμείς.

Θα όταν ασχιμο να υπάρχει βιβλιογραφία στα πε σοπ για το κάθε ίσος ψαριού εστο τα βασικά σε μια κολα χαρτί. Έτσι θα το εκτιμισω σαν πελάτης και θα πάω να επιλέξω κάτι το οποίο αντέχει η τσεπι μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδευεις τα πραγματα ,άλλο η λογοκρισια,και άλλο το <<εγκλημα>> που γινετε εις βαρος αυτων των γιγαντων.,η να πουλανε mix  αφρικανες.Κανενα δεν λεω να λογοκρίνουμε,αλλα να δωσουμε να καταλαβουν ,ότι εδώ μεσα ,αυτά τα πλασματα,δεν εχουν θεση στα ενυδρεια μας,και να τους αποτρέψουμε να τα εισαγουν.

 

Οσο για το τι γραφουν τα αλλα ,ελληνικα και ξενα φορουμ,κακως δεν σε ενδιαφει,γιατι από παντου ολο και κατι μπορει να παρεις,αλλωστε ολοι αν δεν ειμαστε ενεργοι,ολο και κρυφοκοιταμε λιγο.

 

Οσο για τα 50 λιτρα ότι είναι αχρηστα,(δεν ξερω που κολαει)αλλα οποιος η οποιο φορουμ το λεει ,είναι ανίδεος-ο,αλλα δεν είναι το θεμα μας αυτό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το τι πουλαει το καθε μαγαζι,γιατι και να κοπουν ψαρια απο τη λιστα αυτο παλι θα τα πουλαει,το θεμα ειναι εμεις σαν φορουμ να καθοδηγησουμε σωστα τους χομπιστες μας ωστε να αγορασουν τα σωστα ψαρια.Το να λογοκρινουμε τις λιστες των μαγαζιων δεν ειναι λυση και ουτε σωστο κατα τη γνωμη μου.Το τι κανουν αλλα φορουμ,προσωπικα δεν με ενδιαφερει,εμενα με ενδιαφερει τι κανουμε εμεις.Σε αλλα φορουμ,οταν εχεις ενυδρειο κατω απο 50 λιτρα σου λενε πετα το και παρε αλλο,αυτο δεν σημαινει οτι θα το κανουμε και εμεις εδω.

Ο καθενας στο μαγαζι του κανει οτι θελει,το θεμα ειναι εμεις σαν φορουμ να δωσουμε σωστες οδηγιες στους χομπιστες,αλλα ειναι και ευθυνη του χομπιστα να ειναι ενημερος πριν παει να αγορασει κατι. :)

Σύμφωνο στα περισσότερα ομος το άσχημο είναι πος όλοι μας ήρθαμε στο φόρουμ αφού έχουμε ήδη αγοράσει με ότι συνεπάγετε αυτί η αγορά ενυδρείο, ψάρια , εξοπλισμό κλπ.

Το θέμα για εμένα το ίδιο το πετ σοπ να ενημέρωση τους χομπιστες σε τη συνθήκες ζη το κάθε ίσος ψαριού.

Δεν γίνετε δηλαδή να πας να γοραζις με τα λεγόμενα του πετσοπα ένα γατάκι και σε μερικούς μινες να γίνει λιοντάρι... Αν κατάλαβες τη θελω να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχως η αληθεια ειναι καπου στη μεση!

Καταρχην,υπαρχουν πολλα μαγαζια που κανουν πολυ σωστη δουλεια και υπσρχουν και πολλοι κακοι πελατες.Εχω τυχει σε πετ σοπ που ο υπαλληλος λεει στον πελατη οτι το χ ψαρι δεν μπαινει με το ψ και ο πελατης επιμενει να τα παρει,Το το ειπε 4 φορες και ο αλλος επεμενε,ε με συγχωρειτε αλλα δεν φτιαει ο υπαλληλος που τα πουλησε,φταιει ο πελατης.

Και εχω τυχει σε πετ σοπ που ο υπαλληλος λεει οτι σε 30 λιτρα δεν μπαινει χρυσοψαρο και ο πελατης επιμενει να παρει 3...

Βεβαια,εχω τυχει και στο αντιθετο.

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κοψεις τις λιστες των μαγαζιων γιατι και να τις κοψεις,ο αλλος παλι θα τα πουλαει.

Επισης,εδω μεσα δεν ξερω κανεναν να εχει καρχαριες η αλλα ψαρια που δεν κανουν γιατι ειναι ηδη μελος και εχει διαβασει.

Τα λαθη τα κανουν αυτοι που δεν ειναι μελη φορουμ και δεν ξερουν τιποτα για χομπυ,παιρνουν οτι τους αρεσει και οταν ερχονται τα προβληματα τοτε ψαχνουν να μαθουν και γινονται μελη σε φορουμ.Αρα,φτιανε και αυτοι που δεν ενδιαφερθικαν να μαθουν πριν αγορασουν.Γιατι αν αγοραζαν εναν σκυλο,θα εψαχναν πριν το αγορασουν τι ειναι αυτος ο σκυλος,ποσο μεγαλος γινεται και τα λοιπα,στα ψαρια δεν το κανει κανεις αυτο.Οπωτε αυτος που θελει ενυδρειο,οφειλει να ψαξει πρωτα και μη μου πειτε οτι δεν γινεται,γιατι τωρα με το ιντερνετ βρησκεις τα παντα.

Με λιγα λογια,το να κοψεις τις λιστες των μαγαζιων,δεν καταφερνεις τιποτα γιατι πολυ απλα αυτοι που θα τις διαβασουν εδω μεσα,ηδη ξερουν 5 βασικα πραγματα για τα ψαρια και δεν θα πανε να αγορασουν τα ακαταλληλα και ουτε τα μαγαζια θα σταματησουν να τα φερνουν.

Επισης Βασιλη,πραγματικα δεν με νοιαζει τι λενε και τι κανουν στα αλλα φορουμ,εμενα με νοιαζει τι κανει το δικο μας φορουμ μονο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδευεις τα πραγματα ,άλλο η λογοκρισια,και άλλο το <<εγκλημα>> που γινετε εις βαρος αυτων των γιγαντων.,η να πουλανε mix  αφρικανες.Κανενα δεν λεω να λογοκρίνουμε,αλλα να δωσουμε να καταλαβουν ,ότι εδώ μεσα ,αυτά τα πλασματα,δεν εχουν θεση στα ενυδρεια μας,και να τους αποτρέψουμε να τα εισαγουν.

 

Οσο για το τι γραφουν τα αλλα ,ελληνικα και ξενα φορουμ,κακως δεν σε ενδιαφει,γιατι από παντου ολο και κατι μπορει να παρεις,αλλωστε ολοι αν δεν ειμαστε ενεργοι,ολο και κρυφοκοιταμε λιγο.

 

Οσο για τα 50 λιτρα ότι είναι αχρηστα,(δεν ξερω που κολαει)αλλα οποιος η οποιο φορουμ το λεει ,είναι ανίδεος-ο,αλλα δεν είναι το θεμα μας αυτό.

Πολύ σοστα και σιμπιρονω πος πρέπει να ακούμε όλες τις απόψεις και μετά κραταμε οκ τα θετικά απο κάθε άποψη και πετάμε τα αρνιτικα. Προσοχή ομος και πάλι γιατί δεν είναι 100% σοστα όσα μας πουν όσοι μας πούνε.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι.

 

Το θεμα δεν είναι αν τα πετ μας πουλανε 20 ψαρια στα 30 λιτρα,Είναι θεμα,αλλα όχι του συγκεκριμενου.

 

Το ανοιξα για να καταθεσω την αποψη μου,που ψαρια,ντεφακτο δεν κανουν για φυσιολογικα ενυδρεια που εχουμε ολοι εδώ μεσα,να μην επιτρεπετε να προωθούνται,τουλλαχιστον εδώ μεσα,που είναι για το καλο των ψαριων μας και τιποτα άλλο.

Επισης να σταματησουν να πουλανε υβριδια,όπως ανεφερα πχ(mix αφρικανες).

 

Τα αλλα που λετε και δικαιως,είναι άλλο θεμα,εκει εχουμε και εμεις μεριδιο ευθηνης,αλλα όταν ένας αρχαριος,βλεπει ένα ψαρακι 7 ποντους,που να φανταστεί ότι αυτό <<μπορει >>να γινει 400 κιλα θηριο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι.

 

Το θεμα δεν είναι αν τα πετ μας πουλανε 20 ψαρια στα 30 λιτρα,Είναι θεμα,αλλα όχι του συγκεκριμενου.

 

Το ανοιξα για να καταθεσω την αποψη μου,που ψαρια,ντεφακτο δεν κανουν για φυσιολογικα ενυδρεια που εχουμε ολοι εδώ μεσα,να μην επιτρεπετε να προωθούνται,τουλλαχιστον εδώ μεσα,που είναι για το καλο των ψαριων μας και τιποτα άλλο.

Επισης να σταματησουν να πουλανε υβριδια,όπως ανεφερα πχ(mix αφρικανες).

 

Τα αλλα που λετε και δικαιως,είναι άλλο θεμα,εκει εχουμε και εμεις μεριδιο ευθηνης,αλλα όταν ένας αρχαριος,βλεπει ένα ψαρακι 7 ποντους,που να φανταστεί ότι αυτό <<μπορει >>να γινει 400 κιλα θηριο.

 

Δεν χρειαζεται να φανταστει τιποτα Βασιλη,να μπει να ψαξει στο ιντερνετ να δει ποσο γινετε και αν μπαινει σε ενυδρειο.

Δοξα το θεο,με μια αναζητηση βρησκεις τα παντα στην εποχη που ζουμε.

Αν επαιρνες εναν σκυλο,θα κοιτουσες ποσο μεγαλος γινεται?Ποσα κιλα φτανει?Αν κανει για μεσα στο σπιτι?Αν ειναι αγριος η φιλικος?

Αν επαιρνες ενα αμαξι,θα εψαχνες να δεις ποσο καιει?Αν εχει ανταλακτικα? κτλ

Στα ψαρια γιατι να μη το κανεις δεν καταλαβαινω.

Μονο ετσι θα σταματησουν να φερνουν τετοια ψαρια,οταν κανεις δεν θα τα αγοραζει γιατι πριν παει ο πελατης θα το ψαχνει.

Με το να κοψεις τις λιστες σε ενα φορουμ που ολοι γνωριζουν οτι ο παγκασιους δεν μπαινει σε ενυδρειο δεν κερδιζεις κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εγινα κατανοητος,γιαυτο νιωθω την αναγκη να τα πω πιο απλα.

 

1) Το ψαρι που λεγετε Pengasius χαιδευτικα (καρχαριακα) πρεπει να πουλιούνται γενικως,αλλα ειδικως εδώ μεσα,ναι η όχι???

2) ψαρια που φερνουν επαγγελματιες,και ομολογουν ότι είναι υβριδια,πρεπει να πουλιούνται γενικως,αλλα ειδικα εδώ μεσα,ναι η όχι???

 

Όλα τα αλλα που ακουω είναι για άλλο θεμα ,ανοιξτε να το κουβεντιάσουμε.(αν και τα εχουμε πει)

 

Υ.Γ Κωστη και στην ζωη και σε αυτό το φορουμ ,οοοοοοολοιμας ειμαστε περαστικοι,ποτε μην το ξεχνας.

Εμενα το χομπι και μονο το χομπι με νοιαζει

 

 

 

ΔΕν μιλαω για λιστες,από 300+ κωδικούς που εχει η λιστα,μιλαω ΜΟΝΟ για δυο κωδικούς.Μην το γενικεύεις,και χανουμε την μπαλα.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εγινα κατανοητος,γιαυτο νιωθω την αναγκη να τα πω πιο απλα.

 

1) Το ψαρι που λεγετε Pengasius χαιδευτικα (καρχαριακα) πρεπει να πουλιούνται γενικως,αλλα ειδικως εδώ μεσα,ναι η όχι???

2) ψαρια που φερνουν επαγγελματιες,και ομολογουν ότι είναι υβριδια,πρεπει να πουλιούνται γενικως,αλλα ειδικα εδώ μεσα,ναι η όχι???

 

Όλα τα αλλα που ακουω είναι για άλλο θεμα ,ανοιξτε να το κουβεντιάσουμε.(αν και τα εχουμε πει)

 

Υ.Γ Κωστη και στην ζωη και σε αυτό το φορουμ ,οοοοοοολοιμας ειμαστε περαστικοι,ποτε μην το ξεχνας.

Εμενα το χομπι και μονο το χομπι με νοιαζει

 

Θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου με ερωτησεις.

 

1) Εδω μεσα θα αγοραζε καποιο μελος παγκασιους ενω ξερει οτι δεν μπαινει σε ενυδρειο? Ειτε το εχει στη λιστα ενα μαγαζι,ειτε οχι?

2)Εδω μεσα θα αγοραζε καποιο μελος ενα υβριδιο ενω ξερει οτι ειναι υβριδιο και οχι καθαρο ψαρι?Ειτε ειναι σε λιστα μαγαζιου ειτε οχι?

Θεωρω οτι οταν εισαι μελος σε ενα φορουμ,ξερεις οτι ο παγκασιους δεν μπαινει σε ενυδρειο και οτι τα χ ψαρια ειναι υβριδια.

Αυτο που θελω να πω,ειναι οτι δεν κερδιζεις κατι με το να κοψεις αυτα τα ψαρια απο μια λιστα γιατι τα μελη ενος φορουμ ξερουν τι ειναι αυτα τα ψαρια.

Το θεμα ειναι τι κανουν αυτοι που δεν ειναι μελη σε φορουμ και αυτοι θα πρεπει να το ψαξουν πριν κανουν οποιαδηποτε αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη εσυ δεν απαντησες τα 2 ερωτήματα που εθεσα στο φορουμ και όχι σεσενα προσωπικα,

 

Απαντησες ομως με ερωτηση,τοτε ας συνεχιζουμε να αποφευγουμε να παρουμε θεση (σαν φορουμ) και να απαντησω και εγω στην ερωτηση σου με ερωτηση

 

Κοιτα την τελευταια εβδομαδα τα στοιχεια που εχεις,εχουν γραφτει27 νεα μελη,Δηλ εσυ πιστευεις ότι αυτά τα 27 νεα μελη ,προλαβαν και διαβασαν όλα τα θεματα του φορουμ;

 

Αποκλειεις να επεσαν στην λιστα επανω, και να αγορασαν mix αφρικανες ,η pengasius (karxariaka)?

 

Βλέπεις τα ερωτήματα μου παραμενουν αναπάντητα.

 

Η είναι εφικτο να δράσουμε σαν χομπιστες που ειμαστε,να αποκλεισουμε εδώ μεσα καποια ζωντανα ,που αυτονόητα είναι ακαταλληλα για ολους εμας τους χομπιστες,η δεν θελουμε,απλα είναι τα πραγματα.

 

Αν θελεις εσυ η άλλος ας παρει θεση για την πολιτικη του φορουμ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστη εσυ δεν απαντησες τα 2 ερωτήματα που εθεσα στο φορουμ και όχι σεσενα προσωπικα,

 

Απαντησες ομως με ερωτηση,τοτε ας συνεχιζουμε να αποφευγουμε να παρουμε θεση (σαν φορουμ) και να απαντησω και εγω στην ερωτηση σου με ερωτηση

 

Κοιτα την τελευταια εβδομαδα τα στοιχεια που εχεις,εχουν γραφτει27 νεα μελη,Δηλ εσυ πιστευεις ότι αυτά τα 27 νεα μελη ,προλαβαν και διαβασαν όλα τα θεματα του φορουμ;

 

Αποκλειεις να επεσαν στην λιστα επανω, και να αγορασαν mix αφρικανες ,η pengasius (karxariaka)?

 

Βλέπεις τα ερωτήματα μου παραμενουν αναπάντητα.

 

Η είναι εφικτο να δράσουμε σαν χομπιστες που ειμαστε,να αποκλεισουμε εδώ μεσα καποια ζωντανα ,που αυτονόητα είναι ακαταλληλα για ολους εμας τους χομπιστες,η δεν θελουμε,απλα είναι τα πραγματα.

 

Αν θελεις εσυ η άλλος ας παρει θεση για την πολιτικη του φορουμ.

 

Βασιλη,καταρχην να πω οτι αυτα που γραφω δεν ειναι η επισημη θεση του φορουμ,δηλαδη δεν ξερω τι γνωμη εχουν οι διαχειριστες γι αυτο το θεμα,εγω γραφω καθαρα την προσωπικη μου αποψη.

Αυτο που εχω δει λοιπον εγω,ειναι οτι κανενα μελος του φορουμ που βρησκετε καποιον καιρο εδω μεσα δεν εχει η δεν θα αγοραζε αυτα τα ψαρια.

Οσοι μπαινουν τωρα,δεν ξερω τι ψαρια μπορει να εχουν αλλα αυτοι που εχουν αυτα τα ψαρια ειναι νεα μελη τα οποια ειχαν τα ψαρια αυτα πριν γραφτουν εδω,οπωτε δεν μας σωνει το να κοπουν οι λιστες.Δεν θα σωσεις καποιον απο εδω μεσα δηλαδη γιατι ηδη ξερει αλλα και νεος να ειναι εδω,μολις ανοιξει θεμα για να ρωτησει γι αυτα τα ψαρια,θα του απαντησουν οτι δεν μπορει να τα παρει.

Εμεσως δηλαδη,σου απαντω και στις ερωτησεις σου,δηλαδη,οτι ειτε υπαρχουν οι λιστες εδω,ειτε οχι δεν κερδιζεις κατι,γιατι αυτοι που θα το διαβασουν ηδη ξερουν γι αυτα τα ψαρια.

Τωρα για το αν θα πρεπει να πωλουνται γενικα αυτα τα ψαρια,θα σου πω οχι,δεν θα πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που είναι προσωπικες αποψεις,

 

Οποτε μπορουν οι φιλοι να συνεχιζουν να γραφουν αν συμφωνουν με αυτά που λεω,η αν διαφωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι συμφωνουμε οι περισοτεροι και οχι μονο για αυτα τα ειδη αλλα για ολα τα υδρυβια η μεταλαγμενα ψαρια που ειναι βασανισμενες ψυχες χωρις στοιχειωδες ιχνος σεβασμου απο τα πετ...το θεμα ομως ειναι(και θα συμφωνησω 100% με τον Giannis x) αρχικα να "κραζουμε" εμεις τα πετ ατομικα με οτι επηρροη μπορει να ασκησει ο καθενας...Μπορεις επισης να βαλεις το θεμα σε ψηφοφορια αφου το ακουαζονε ειναι δικαιο και λαμβανει υποψιν του σε τεραστιο βαθμο την γνωμη απο τα μελη του ετσι ωστε να ειναι και πιο ευκολο στους αντμιν και να εχουν μια εικονα στο μυαλο τους για το τι πιστευουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

να πως εγώ από όσο ξέρω τον κιχλιδάτο από το φόρουμ πράγματι δεν είδα ποτέ να κράζει ούτε μαγαζί αλλά ούτε και άλλο χομπίστα και τον συνχαίρω για αυτό.

τώρα στο θέμαμας θα συμφωνήσω μαζί του πως δεν γίνεται να επιτρέπουμαι να διαφημίζονται εδώ μέσα.

γιατί τη λίστα αυτή την διαβάζει όποιος κάνει search στο διαδίκτυο με μια λέξι που υπάρχει εκί και όχι μόνο εγεγραμμένα μέλη. 

ναι δεν θα σταματήσουμε τις εισαγωγές αλλά θα σταματήσουμε επιτέλους να κάνουμε τα στραβά μάτια σε κάτι και να αδιαφορούμε.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συμφωνω και εγω για την προταση του κιχλιδατου

οπως λεει και ο τιτλος μπορουμε να τα διορθωσουμε εμεις....

δε με νοιαζει τι κανουν τα καταστηματα παντα ειναι τι κανουμε εμεις....

επισης πολυ ευστοχο το σχολιο του Constantinos καθως αν κανεις Search pangasius στην αναζητηση του φορουμε θα δεις πρωτα τα 10δες-100δες ποστ απο τα καταστηματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως τα ατομα στο φορουμ , διαβαζωντας και ρωτοντας δεν αγοραζουν αυτα τα ειδη.

Και γενικα απο την στιγμη που καποιος γραφεται σε ενα φορουμ , ειναι  γιατι θελει να ψαξει πριν αγορασει.

Ναι μεν το φορουμ ισως μπορεις να κανει ενα φιλτραρισμα στα ψαρια τα οποια διαφημιζουν τα pet.

Αλλα δυστηχως αυτο δεν θα αλλαξει κατι.

Ο αλλος ανιδεος και μη γνωρίζοντας , θα παει στο πετ και θα αγορασει αυτα που του αρεσουν  και μετα οπως κλασικα γινεται θα ψαχτει για το τι αγόρασε.

Δυστηχως ειναι λιγα πετσοπ οπου ειναι και χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Κωστα,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν καταλαβαινω και την λογικη του Βασιλη.

 

Αν σκεφτουμε λιγο πιο ανοιχτα ομως θα δουμε οτι δεν μπορουμε να επιβαλουμε κατι αλλα να το καταφερουμε.Δεν μπορουμε να επιβαλουμε στα μαγαζια να μην τα φερνουν αλλα μπορουμε να μην τα αγοραζουμε,ετσι δεν θα τους συμφερει να τα φερνουν.Οταν εγω δινω ενα σκασμο λεφτα για εξοπλισμο και παω και παιρνω ψαρια mix αφρικανες επειδη εχουν 8 ευρω το ενα,φταιω εγω για την ταμπελα "mix afrikanes" και οχι τα φορουμ και τα μαγαζια.Αν πληρωνα κατι παραπανω για τα ζωντανα μου θα ειχα καλυτερα ψαρια και τα πετσοπ θα με εβλεπαν διαφορετικα,σαν πιο απαιτητικο πελατη.Πολλα ενυδρεια πληρως εξοπλισμενα στοιχιζουν κανα χιλιαρικο ενω φιλοξενουν ψαρια των 40 ευρω.Οταν πληρωνω 5 ευρω για μια σαπια τροφη επειδη τσιγκουνευομαι να δωσω 10 για σωστη διατροφη για τα ψαρια λογικο μετα να μην την φερνει κανενας.

Αρα λοιπον υπευθυνοι για το επιπεδο και την αντιμετωπηση ειμαστε ολοι και οταν διορθωθουμε ολοι,ο καθε ενας σε προσωπικο επιπεδο,τοτε θα αλλαξουν πολλα.Μην κολατε στον αρχαριο,ολοι καναμε λαθη και αρχαριος θα μεινεις για λιγο,απο εκει και μετα δεν υπαρχει δικαιολογια.Οι εμπειροι πρεπει να αλλαξουν λογικη.Δεν μπορει να δινεις 1000 ευρω για εξοπλισμο φοβερο για να το βλεπουν οι φιλοι σου και να γουσταρουν και να λενε "κοιτα τι εχει αυτος" και τα ψαρια να ειναι κατι απλα για να κινειται.Πρεπει να δωσουμε αξια στα ζωντανα και στην συμπεριφορα τους και οχι σε 4 γυαλια.Προσωπικα πιστευω οτι θα πρεπει και να πωλουνται και πιο ακριβα ολα τα ψαρια,αν πληρωνεις πιο ακριβα το ψαρι να δεις πως θα ενημερωθεις για τις αναγκες του..

 

Φιλικα

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την πλευρά μου συμφωνώ με όλους!!

Αυτό που βλέπω όμως και με στεναχωρεί για μια ακόμη φορά είναι που προσπαθούμε με τον α ή β τρόπο να διώξουμε την ευθύνη από

πάνω μας και να την ρίξουμε κάπου άλλου.

Αντί λοιπόν να αναρωτιόμαστε αν πρέπει το forum να απαγορέψει την συγκεκριμένη ανάρτηση ή αν το κατάστημα πρέπει να σταματήσει να

τα διαφημίζει ας αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες που μας αναλογούν και ας σταματήσουμε να αγοράζουμε "πειραγμένα" ζωντανά.

Πραγματικά πιστεύω πως αυτή είναι η λύση του προβλήματος :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του φόρουμ, είναι μέσα από τις ατέλειωτες σελίδες του, να προσφέρει γνώσεις και ενημέρωση στα μέλη, στους αναγνώστες και σε όποιον έχει ανοιχτά αυτιά για να ακούσει, και να δεκτεί αυτά που αφιλοκερδώς του προσφέρονται. Ετσι διαμορφώνονται μέλη με άποψη, συνείδηση, και απαιτήσεις που πολύ δύσκολα γίνονται πελάτες στις οποιεσδήποτε λίστες ενός <<πονηρού  έμπορα>>. Δεν χρειάζεται το φόρουμ να κάνει αστυνόμευση, λογοκρισία και πραγματικά νομίζω, πως είναι και παράλογο κάτι τέτοιο. Αυτού του είδους οι έμποροι υπάρχουν επειδή υπάρχουν πελάτες μη ενημερωμένοι.

Οπότε εκεί πρέπει να εστιάζουμε (ενημέρωση), για να αναγκάζουμε και τους μαγαζάτορες να βελτιώνονται σαν επαγγελματίες, και εμείς να απολαμβάνουμε καλύτερες υπηρεσίες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...