Jump to content

Καποια πραγματα,μπορουμε να τα διορθώσουμε


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το αν κάποιος χομπίστας έχει την υπομονή να καθίσει και να διαβάσει, να γράψει, να αναλύσει πριν κάνει οποιαδήποτε κίνηση για ενυδρείο θα κάνει σωστή κίνηση με σωστή ψαροσύνθεση, σωστό διάκοσμο και σωστές μετρήσεις. Αν όμως ο κλασικός Έλληνας βιάζεται να κάνει αυτό που θέλει θα καταφύγει σε όποιο pet shop βρει μπροστά του για πληροφορίες με ότι αυτό συνεπάγεται... Επιπλέον άλλο η "προσωποποιημένη" ,απο κατάστημα, εξυπηρέτηση και άλλο ένα forum που είμαστε απλά ενα avatar για έναν αρχάριο. Συνοψίζοντας θα πω ότι ειναι στην ιδιοσυγκρασία του κάθε καταστηματάρχη το κατά πόσο θα είναι σωστός επαγγελματίας αλλά πρώτα από όλα επιβάλλεται να είναι χομπίστας! Αν κάνει το τελευταίο τότε τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα για όλους  μας. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησας μερα.

 

Όταν ανοίγεται ένα θεμα,απλωνουμε τον τραχανα ,και χανομαστε στην ρητορια..

 

Διαβασα τους φιλους που διαφωνουν μαζι και η πλακα είναι ότι,,παραδοξως,εγω συμφωνω σε όλα αυτά που ειπατε φιλοι μου.

 

Και εξηγούμαι.

 

Ναι στο φορουμ υπαρχουν τα παντα,και πρεπει να τα διαβασουμε.

Ναι και με τα μπουνια το φορουμ δεν φτεει πουθενα (Που το ειπα αυτό ας μου το δειξει καποιος)

Ναι,πριν στησει ενυδρειο πρωτα να μπει εδώ η αλλου και να ενημερωθεί.

Ναι εγω η εμεις δεν μπορούμε να επιβαλουμε τι δεν θα πουλησει ένα μαγαζι.

Ναι εμεις αν εφαρμόσουμε αυτό ,τα μαγαζια δεν θα γινουν καλυτερα η χειροτερα

Ναι αφου υπαρχει ο μ.......ας που αγοραζει mix επεδη είναι φθηνοτερο καλα να παθει

 Αυτά μπορεσα και κρατησα  στο μυαλο μου.

 

Αλλα το θεμαμας δεν είναι όλα αυτά,που τα εχουμε συζητησει χιλιαδες φορες,Υπαρχουν μαγαζια διαμαντια,υπαρχουν μαγαζια κομσι  κομσα (γαλικη χεχε) , υπαρχουν μαγαζια πολύ κακα ,υπαρχουν και μαγαζια απατεωνες.

Η αγορα εχει τους δικους της κανονες και όλα αυτα τα ρυθμιζει (στην Ελλαδα αργει λιγο).

 

 

Το πνευμα του θεματος από την αντιθετη πλευρα το ειπε  ο αγαπημενος μου φιλος SOTIRIS λεγωντας.

 

Αφου υπαρχουν πελατες μη ενημερωμένοι (προσθετω εγω ,καλα να παθουν???? Σωτηρη μου),και για να το χοντρενω το παράδειγμα.Στην ομονοια οι <<<<<εμποροι>>>>>>>που πουλανε την πρεζα στα μη ενημερωμένα παιδια μου-σου-μας,τι εχουμε να πουμε ,ας προσεχαν? και να κοιταμε αδιαφοροι γιατι δεν μας <<<αφορα>>>>>

 

Και το φορουμ? εχει αποστολή?,μπορει να κανει κατι?μπορει να σπρωξει καποια πραγματα σε συγκεκριμενη κατευθηνση?Μπορει σε καποιους  εμπορους ,που βρισκουν στο φιλοξενο φορουμ τζαμπα βημα,να τους πει απλα.

Κυριοι-μαγκες_λεβεντες.

 

1) Ψαρια που δεν χωρανε σε   φυσιολογικα μεγαλα ενυδρεια ,δεν θα τα πουλατε.

2) Ψαρια που είναι μπασταρδα δεν θα τα πουλατε

3) Ψαρια που είναι βαμμενα δεν θα τα πουλατε

4) Ψαρια που είναι μεταλλαγμένα

  

  ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΤΕ

 

Στα μαγαζιασας ότι σκ.......τα θελετε πουληστε,εδω μεσα,ειμαστε εραστες του χομπι ,και θελουμε ,καθαρα ομορφα,φυσιολογικα ψαρια μονο.

Τοσο απλα είναι τα πραγματα

 

Όλα τα αλλα που ακουσα περι λογοκρισίας κτλ (σιγα μην στερησουμε και τα πολιτικα δικαιωματα ) είναι ,αλλα λογια να αγαπιομαστε.

 

Αν εχετε γιαυτα που εγραψα να πειτε κατι ,το συζητάμε,αν όχι,κατανοητο και ας κλεισει το θεμα,γιατι δεν θα εχει νοημα η κουβεντα περι λογοκρισίας,η του στυλ ,ας προσεχε.

Ακουτε τη λετε φιλοι μου.?

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησας μερα.

 

Όταν ανοίγεται ένα θεμα,απλωνουμε τον τραχανα ,και χανομαστε στην ρητορια..

 

Διαβασα τους φιλους που διαφωνουν μαζι και η πλακα είναι ότι,,παραδοξως,εγω συμφωνω σε όλα αυτά που ειπατε φιλοι μου.

 

Και εξηγούμαι.

 

Ναι στο φορουμ υπαρχουν τα παντα,και πρεπει να τα διαβασουμε.

Ναι και με τα μπουνια το φορουμ δεν φτεει πουθενα (Που το ειπα αυτό ας μου το δειξει καποιος)

Ναι,πριν στησει ενυδρειο πρωτα να μπει εδώ η αλλου και να ενημερωθεί.

Ναι εγω η εμεις δεν μπορούμε να επιβαλουμε τι δεν θα πουλησει ένα μαγαζι.

Ναι εμεις αν εφαρμόσουμε αυτό ,τα μαγαζια δεν θα γινουν καλυτερα η χειροτερα

Ναι αφου υπαρχει ο μ.......ας που αγοραζει mix επεδη είναι φθηνοτερο καλα να παθει

 Αυτά μπορεσα και κρατησα  στο μυαλο μου.

 

Αλλα το θεμαμας δεν είναι όλα αυτά,που τα εχουμε συζητησει χιλιαδες φορες,Υπαρχουν μαγαζια διαμαντια,υπαρχουν μαγαζια κομσι  κομσα (γαλικη χεχε) , υπαρχουν μαγαζια πολύ κακα ,υπαρχουν και μαγαζια απατεωνες.

Η αγορα εχει τους δικους της κανονες και όλα αυτα τα ρυθμιζει (στην Ελλαδα αργει λιγο).

 

 

Το πνευμα του θεματος από την αντιθετη πλευρα το ειπε  ο αγαπημενος μου φιλος SOTIRIS λεγωντας.

 

Αφου υπαρχουν πελατες μη ενημερωμένοι (προσθετω εγω ,καλα να παθουν???? Σωτηρη μου),και για να το χοντρενω το παράδειγμα.Στην ομονοια οι <<<<<εμποροι>>>>>>>που πουλανε την πρεζα στα μη ενημερωμένα παιδια μου-σου-μας,τι εχουμε να πουμε ,ας προσεχαν? και να κοιταμε αδιαφοροι γιατι δεν μας <<<αφορα>>>>>

 

Και το φορουμ? εχει αποστολή?,μπορει να κανει κατι?μπορει να σπρωξει καποια πραγματα σε συγκεκριμενη κατευθηνση?Μπορει σε καποιους  εμπορους ,που βρισκουν στο φιλοξενο φορουμ τζαμπα βημα,να τους πει απλα.

Κυριοι-μαγκες_λεβεντες.

 

1) Ψαρια που δεν χωρανε σε   φυσιολογικα μεγαλα ενυδρεια ,δεν θα τα πουλατε.

2) Ψαρια που είναι μπασταρδα δεν θα τα πουλατε

3) Ψαρια που είναι βαμμενα δεν θα τα πουλατε

4) Ψαρια που είναι μεταλλαγμένα

  

  ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΤΕ

 

Στα μαγαζιασας ότι σκ.......τα θελετε πουληστε,εδω μεσα,ειμαστε εραστες του χομπι ,και θελουμε ,καθαρα ομορφα,φυσιολογικα ψαρια μονο.

Τοσο απλα είναι τα πραγματα

 

Όλα τα αλλα που ακουσα περι λογοκρισίας κτλ (σιγα μην στερησουμε και τα πολιτικα δικαιωματα ) είναι ,αλλα λογια να αγαπιομαστε.

 

Αν εχετε γιαυτα που εγραψα να πειτε κατι ,το συζητάμε,αν όχι,κατανοητο και ας κλεισει το θεμα,γιατι δεν θα εχει νοημα η κουβεντα περι λογοκρισίας,η του στυλ ,ας προσεχε.

Ακουτε τη λετε φιλοι μου.

 

Βασίλη πραγματικά πιστεύω πως  η δεν αντιλήθφηκες το νοημα αυτών  που έγραψα, η ίσως εγώ δεν απέδωσα με τα λεγόμενά, ακριβώς τη σκέψη μου κι αυτό θα προσπαθήσω στη συνέχεια.

 

Δεν μπήκα στο θέμα για να πω την αντίθετη πλευρά, μιας και εμείς ολοι είμαστε από την ίδια πλευρά, απλά εγώ πιστεύω σε μια διαφορετική λύση στο πρόβλημα που υπάρχει.  Δεν μπορεί το φόρουμ, και το κάθε φόρουμ να αστυνομεύει τις λίστες του κάθε μαγαζάτορα αλλά μπορεί να προστατεύει τα μέλη του και κατ επέκταση τον κάθε χομπίστα, από τα φαινόμενα που αναφέρεις μέσω της ενημέρωσης. Τι διαφορά έχει αν ο μαγαζάτορας δεν διαφημίσει στις λίστες του  τον φοβερό καρχαρία παγκάσιους, αλλά στα ενυδρεία του μαγαζιού του τον έχει σε περίοπτη θέση, και τον κάνει εύκολα πώληση στους νεοαπασχολούμενους με το χόμπυ. Καμία. 

 

Γι αυτό λοιπόν εστιάζω στο ρόλο που πρέπει να έχει το φόρουμ και εμεις σαν χομπίστες που ασχολούμαστε κάποιο χρονικό διάστημα παραπάνω, να ενημερώνουμε τους νέους και να μην είναι υποψήφια θύματα.

 

Το παράδειγμα που αναφέρεις κατά τη γνώμη μου (έμποροι πρέζα ναρκωτικά) είναι ατυχές, και για να κάνω και την αποψή μου πιο σαφή δεν έγραψα πουθενά οτι αυτός που δεν είναι ενημερωμένος <<καλά να πάθει>,  αλλά έγραψα οτι, εγώ θα προσπαθήσω να τον ενημερώσω, αν έχει ανοικτά αυτιά.

 

Τέλος να αναφέρω (προς τους υπόλοιπους)  για να μη δωθούν και λανθασμένες εντυπώσεις, οτι τον Βασίλη τον θεωρώ ΦΙΛΟ και τον σέβομαι πραγματικά σαν χομπίστα. Απλά εκφράσαμε με διαφορετικό τρόπο τις απόψεις μας. :)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Αφου ξερεις ποσο πολύ σε εκτιμω.Δεν γνωριζόμαστε προσωπικα,αλλα στα τοσα χρονια ,που ειμαστε εδώ,ξερω και ξερεις να ξεχωρίζουμε καποιους ανθρώπους,και να τους αποκαλουμε ΦΙΛΟ,ειναι τιμη μου και σε ευχαριστω.

 

Ανεφερα αυτό που ειπες,γιατι είναι ακρβως ο λογος που ηθελα να θιξω σε αυτό το θεμα,και όχι επειδή διαφωνω με τα γραφομενα σου.

 

Για το παράδειγμα μου ομολογω ηταν σκληρο,αλλα ηταν κατανοητο νομιζω.Ας φερω άλλο τοτε ,πιο μαλακο,χεχεχε

 

Ειμαστε 10 φιλοι(αντιπροσωπευει το φορουμ),και ερχετε ενας πλανόδιος πωλητης (αντιπροσωπευει  τα μαγαζια) και προσπαθει να πουλησει σε έναν από εμας (στο φορουμ) ένα ρολοι μαιμου (μιξ αφρικανες) για οριτζιαλ rolex,Εμεις οι υπολοιποι 9 (το φορουμ) δεν πρεπει να πουμε σε αυτόν τον πωλητη (το μαγαζι) τι είναι αυτά που λες ,παρε τα πραματιασου από εδώ μεσα (φορουμ) και φυγε,Εκτος αν θελεις να μας πουλας ρολογια να είναι ΜΟΝΟ οριτζιναλ,και όχι μαιμου(μιξ αφρικανες)

 

Τωρα πιστευω ότι εγινε απολυτα κατανοητος.

 

Οποτε οποιο μαγαζι θελει να πουλησει εδώ μεσα την πραματια του,να του πουμε εμεις , (τις αποφασεις τις περνει μονο ο admin) ,για το καλο του χομπι,εδώ μεσα ισχυει αυτά που εγραψα με bloat γραμματα.

 

Απορω ενώ είναι τοσο απλα αυτά που λεω,γιατι δεν γινομαι κατανοητος.

 

Δεν εχω να πω τιποτα άλλο .Εγω ειπα αυτά που ηθελα,οσοι καλοπροερετοι ειτε διαφωνουν,ειτε συμφωνουν,ας το εχουν υποψιν,και ισως καποια μερα ,παρθουν αποφασεις που θα είναι τοτε αυτονοητα,αλλα τωρα για καποιους λγους δυσκολεύομαι να γινω κατανοητος.

 

 

Ασχετο/

Ας με βοηθησει καποιος,γιατι δεν μπορω να κανω επικολληση σε αυτό το φορουμ μονο,κατι στραβο θα εκανα και δεν μπορω να το βρω.Θα προτιμουσα με πμ,γιατι δεν εμαι και της τεχνολογιας,και να κανω και άλλη ερωτηση μαλλον

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καταλαβαίνω απόλυτα τα γραφομενά σου και δεν διαφωνώ , απλά για σκέψου οτι η παρέα (10 φίλοι φόρουμ) δεν μπορεί να είναι παντου και πάντα μαζί ώστε να πουν στον πονηρό σήκω και φύγε. Τότε τι γίνετε? Αυτό ακριβώς προσπαθώ να δώσω να γίνει κατανοητό οτι εαν οι φίλοι είναι ενήμεροι (εδώ μπανει ο ρόλος του φόρουμ), για τις κακοτοπιές ,δεν θα είναι ευκολο να την πατήσουν. Δίνω πολύ σημασία στην ενημέρωση του καθενός. Το επόμενο βήμα θα έρθει μόνο του μιας και σιγά σιγά θα ξεχωρίσει ο σωστός επαγγελματίας από τον κακό.

Πάντως να ξέρεις οτι γίνεσαι άμεσα κατανοητός από αρκετούς από εδω μέσα, απλά εγώ εκφράζω την  προσωπική μου άποψη με την οποία μπορούμε να φτάσουμε στον ίδιο στόχο, απλά από άλλο δρόμο. :)

Θα σου στείλω πμ για την επικόληση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνουμε ( λέω εγώ... ) τα ψαράκια στην ησυχία τους στη φύση να τελειώνουμε ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνουμε ( λέω εγώ... ) τα ψαράκια στην ησυχία τους στη φύση να τελειώνουμε ;

 

Δηλαδη; να σταματήσουμε το χομπι;και να αρχισουμε την πρεφα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνουμε ( λέω εγώ... ) τα ψαράκια στην ησυχία τους στη φύση να τελειώνουμε ;

 

Αυτο ειναι το ιδανικο,ολα τα αλλα ειναι....

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ιδανικο,ολα τα αλλα ειναι....

 

 

Τι το λετε,και δεν το κανετε.

 

Αφήστε εμενα να ασχολουμε με ................

 

 

Λυπαμαι σαν και εσας ,χρονια στο γκουρμπετι,εμπειροι χομπιστες,,να μην μπορειτε-τολματε να εχετε αποψη σε αυτό το θεμα,Ενώ σε αλλα ειστε λαληστατοι.

 

Αλλα λογια να αγαπιομαστε,.

 

Αν εχετε να συμβαλετε στο θεμα μου με τις αποψεις σας,(θετικα η αρνητικα) καντετο,αλλιως σωπαστε ,και απολαυστε το καφεδακι σας και την ..................................................................

 

Αλλωστε απαγορεύονται  τα spam και από τον κανονισμο του φορουμ,

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια εδώ ένα έχω διαπιστώσει, πάντοτε θα υπάρχουν μέλη και άτομα και χομπιστες, πες τους όπως θες που όσα γράφτηκαν ποιο πάνω τα γράφουν στα παλιά τους παπούτσια γιατί απλά για αυτούς τα ψάρια είναι ψάρια που τα παίρνουνε γιατί τα γουστάρουμε ανεξαρτήτως αν κάνει ή όχι.

 

Ξέρουν πολύ καλά όλοι που εμπορεύονται ψάρια σε ποιους θα απευθυνθούν,  ένα ποστ να κάνουν δεν τους κοστίζει τίποτα, αλλά έστω και δυο τρις να πάνε να αγοράσουν τους καρχαρίες από τους καρχαρίες θα είναι κέρδος.

Σε αυτό το φόρουμ υποτίθεται υπάρχει ελευθερία λόγου και από την στιγμή που κάποιος έχει βήμα έχει δικαίωμα να λέει ότι θέλει εφόσον δεν παραβιάζει τον κανονισμό του φόρουμ.

 

Αυτό που ζητάς είναι θέμα της διαχείρισης και μόνο αυτή μπορεί να προσθέσει ένα επιπλέον κανονισμό, καταλαβαίνω τη θες να πεις και θα στο πω με ένα παράδειγμα. Έξω ο κάθε ένας μπορεί να καπνίζει όσο θέλει αλλά στο σπίτι μου δεν αφήνω κανέναν να καπνίζει γιατί είναι σπίτι μου και κάνω ότι θέλω.-

 

Πολύ θεωρούν το ΑΖ σαν σπίτι τους αλλά είναι γελασμένη, στο ΑΖ είμαστε φιλοξενούμενη και ο οικοδεσπότης θέτει τους όρους (νόμους) φιλοξενίας. εμείς σαν φιλοξενούμενοι μπορούμε να πούμε την γνώμη μας ευελπιστώντας να ακουστή.

 

Εγώ θα στο πάω ποιο παρακάτω είμαι κατά της πώλησης άγριων ψαριών, αρκετή ζημιά κάναμε στην φύση. Ξέρω πως αρκετά ψάρια δεν μπόρεσε να τα αναπαράγει ο άνθρωπος ή είναι ασύμφορη η αναπαραγωγή τους, οπότε αν ισχύσει κάτι τέτοιο (απαγόρευση πώλησης άγριων ψαριών) θα χαθούν πολλά ψάρια από τα πετ σοπ και συν καιρό και από τα ενυδρεία μας.

 

Πόσοι είναι έτυμοι να κάνουν αυτήν την θυσία;;;

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πω την προσωπική μου άποψη χωρίς πολλα πολλα. Συμφωνω με τον Βασίλη. Το φόρουμ αποτελεί και ενα βήμα στα καταστήματα για να ενημερώνουν τους χομπίστες για τα είδη που παρέλαβαν ή πρόκειται να παραλάβουν ώστε να βοηθήσουν στην αναζήτηση των ειδών απο τους χομπίστες αλλα και να διαφημιστούν μέσα απο αυτό. Απο τη στιγμή που η πολιτική του φόρουμ (όπως βλέπουμε σε πολλά θέματα) και των μελών που είναι εγγεγραμμένα εδω πολλα χρόνια τωρα αλλα και όχι μονο, ειναι να μη διατηρούμε στα ενυδρεια μας ψάρια που δε κανουν για "κοινά" ενυδρεια (και αναφέρομαι σε ενυδρεια που έχουμε στα σπίτια μας και όχι σε aquariums) και με τις προτάσεις μας στα νέα μέλη συμβάλουμε προς αυτη την κατεύθυνση, δε μπορούμε και δε θα έπρεπε επιτρέπουμε ενέργειες που μπορει να οδηγήσουν σε αυτή. Προσωπικά το τι κανουν οι χομπίστες που δεν ειναι μέλη και δεν ειναι ενημερωμένοι και πανε και τα αγοράζουν, δε με αφορά γιατι δε μπορω πρακτικά να τους συμβουλέψω αλλα οταν μαθαίνουν μέλη του φόρουμ οτι υπάρχουν αυτα τα είδη μέσα απο το φόρουμ και πανε και τα αγοράζουν, κατά κάποιο τροπο αισθάνομαι οτι η ομάδα μου (το ΑΖ) τον οδήγησε σε αυτη την απόφαση αφου απλά εδω μέσα είδε οτι υπάρχει αυτο το ψάρι και παει και το αγοράζει, αισθάνομαι συνυπεύθυνος αν το θέλετε. Το φόρουμ αριθμεί χιλιάδες μέλη αλλα βλέπουμε λιγότερους απο 50 να συμμετέχουν ενεργά άρα οι υπόλοιποι μπαίνουν εδω και για άλλους λόγους, δε διαβάζουν τα θέματα, δεν επιδεικνύουν ενδιαφέρον, δεν ακούν τους πιο έμπειρους και μπαίνουν για να μάθουν ποιο κατάστημα έφερε ψάρια, τι ψάρια έφερε και ποσο κοστίζουν. Αυτούς βοηθούμε στις σελίδες μας να πανε να τα αγοράσουν. Δε μπορει να υπενθυμίζουμε κάθε τόσο στα νεα μέλη να διαβάζουν τα προφίλ των ψαρίων ώστε να αποκλείσουν ψάρια για όποιους λόγους, ενω ταυτόχρονα να επιτρέπεται σε καταστήματα να τα διαφημίζουν και να διαλαλλούν την πραμάτεια τους ας πούμε "έχουμε και αυτα τα ψάρια, ελάτε να τα πάρετε". Αν είμαστε αποφασισμένοι να αποτρέψουμε την κυκλοφορία αυτών των ψαριών (που γίνονται ογκώδη ή ειναι βαμμένα ή υβρίδια κτλ) πρεπει να συμβάλουμε προς αυτη την κατεύθυνση και να βάλουμε έστω ενα μικρό λιθαράκι σε αυτη την προσπάθεια. Τα φόρουμ εχουν πετύχει πολλά στη βελτίωση του χόμπι και στην αναρρίχησή του σε ενα υψηλότερο επίπεδο απο εκείνο στο οποιο βρισκόταν παλιότερα, γιατί να μη το συνεχίσουμε; Ακούγεται ρομαντικό του στυλ "θέλω ειρήνη σε όλο τον κόσμο", πράγμα που δε γίνεται αλλα οταν εγω το φωνάζω, τα έχω καλά με τη συνείδησή μου γιατι έπραξα το σωστό και φώναξα για εκείνο που πρεπει ή θα ήθελα να γίνει για το καλό όλων. Τα καταστήματα θα συνεχίσουν να φέρνουν και να πουλάνε τέτοια είδη και οι "χομπίστες" θα συνεχίσουν να τα αγοράζουν αλλα το φόρουμ δε θα έχει βοηθήσει σε ολο αυτό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χρηστο,γιαυτο σε γουστάρω,λες ευθαρσος την αποψη σου,την στηρίζεις  και εισαι σταθερος.Αν και πολλες φορες διφωνισα μαζι σου ,όταν ειχες τα γαλονια,Που τωρα τα εχουν αλλοι και νομιζουν οτι εριξαν αγγυρα στο φορουμ.

 

Για το θεμα των F0 ψαριων,επειδή δεν μπορω να καναω επικολληση θα κανω ένα UP ,για να θυμηθείς εσυ,και να διαβασουν της αποψεις μου οι νεοτεροι,που ισως νομιζουν σαν μερικους παλαιοτερους,λεω .................................................

 

Αν ελεγε καποιος ,τωρα στρωνω με αμμωνια,θα τον ειχαν λιντσαροι μερικοι που κανουν την παπια τωρα.

 

Σιγουρα το θεμα είναι καθαρα ,θεμα πολιτικης του φορουμ,Αλλα ουτε εσυ,ουτε και εγω,προυμε να απαγορεύσουμε για τα δυστυχα ψαρακια που αναφερα.

 

Θα παρακολουθώ ,αι νομιζω με τον ντορο που εγινε ,αυτές οι αγγελιες θα ελλατωθουν αρκετα,αλλα εδώ είμαι,να τα ξανα υπενθυμισω σε μερικους.Που θα παει,καποτε θα δουν ότι δεεεεεεεεεν παει άλλο.

 

 

Να ξανα διευκρινισω,το θεμα δεν το ανοιξα για συγκεκριενο μαγαζι,και εάν του εκανα ζημια,ζηταω και δημοσια συγνωμη,αλλα οποιος και να ηταν ,την ιδια αποψη θα ειχα.

 

 

Υ.Γ οσοι θελουν να γραψουν στο θεμα μου ,να γραφουν την αποψη τους επι του θεματος,και μην κανουν τους φιλοσοφους.,Δεχομαι μπινελικια μονο από ΠΜ λεβεντες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χρηστο,γιαυτο σε γουστάρω,λες ευθαρσος την αποψη σου,την στηρίζεις  και εισαι σταθερος.Αν και πολλες φορες διφωνισα μαζι σου ,όταν ειχες τα γαλονια,Που τωρα τα εχουν αλλοι και νομιζουν οτι εριξαν αγγυρα στο φορουμ.

 

Για το θεμα των F0 ψαριων,επειδή δεν μπορω να καναω επικολληση θα κανω ένα UP ,για να θυμηθείς εσυ,και να διαβασουν της αποψεις μου οι νεοτεροι,που ισως νομιζουν σαν μερικους παλαιοτερους,λεω .................................................

 

Αν ελεγε καποιος ,τωρα στρωνω με αμμωνια,θα τον ειχαν λιντσαροι μερικοι που κανουν την παπια τωρα.

 

Σιγουρα το θεμα είναι καθαρα ,θεμα πολιτικης του φορουμ,Αλλα ουτε εσυ,ουτε και εγω,προυμε να απαγορεύσουμε για τα δυστυχα ψαρακια που αναφερα.

 

Θα παρακολουθώ ,αι νομιζω με τον ντορο που εγινε ,αυτές οι αγγελιες θα ελλατωθουν αρκετα,αλλα εδώ είμαι,να τα ξανα υπενθυμισω σε μερικους.Που θα παει,καποτε θα δουν ότι δεεεεεεεεεν παει άλλο.

 

 

Να ξανα διευκρινισω,το θεμα δεν το ανοιξα για συγκεκριενο μαγαζι,και εάν του εκανα ζημια,ζηταω και δημοσια συγνωμη,αλλα οποιος και να ηταν ,την ιδια αποψη θα ειχα.

 

 

Υ.Γ οσοι θελουν να γραψουν στο θεμα μου ,να γραφουν την αποψη τους επι του θεματος,και μην κανουν τους φιλοσοφους.,Δεχομαι μπινελικια μονο από ΠΜ λεβεντες.

 

Βασιλη,θα παρακαλεσω να αφησουμε αυτες τις μπιχτες εξω απο το θεμα,δεν χρειαζονται.

Δεν ξερω ποιους υπονοεις αλλα αυτο που κανεις τωρα δεν ειναι ωραιο.

Το θεμα θα γυρισει επι προσωπικου και θα αναγκαστω ειτε εγω ειτε καποιος αλλος να το κλειδωσει.

Δηλαδη,δεν γινεται να ανοιχτει ενα θεμα χωρις να πεταει μπιχτες ο ενας στον αλλον?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

....................

 

Αν ελεγε καποιος ,τωρα στρωνω με αμμωνια,θα τον ειχαν λιντσαροι μερικοι που κανουν την παπια τωρα.

 

.....................

 

Αναφέρεσαι σε εμένα ;

Γιατί εγώ βγαίνω και φωνάζω έντονα για την αμμωνία .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα Κωστη μου,αλλα διαβασε ποιο πανω τα ειρωνικα σχολια των παλαιοτερων από εμας,και παρε και γιαυτους θεση.

 

Το θεμα τοσες μερες κυλαει μια χαρα,μηπως ,λεω εγω τωρα,πεταγονται καποιοι ,για να καταφερουν να γινει αυτό που λες εσυ.

 

Δηλ να κλειδωσει???

 

Γιαυτο παρακαλεσα μονο επι του θεματος να γραφουν οσοι θελουν.

Οι φιλοσοφοι ας το βουλωσουν,εφόσον δεν εχουν να πουν κατι,και πανε να μου κλειδωσουν το θεμα μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι σε οσους ειρωνεύονται ένα κατεμε σοβαρο θεμα,που αφορα το χομπι.

 

Τα υπολοιπα με πμ.αν θελεις.

 

Ασε το θεμα να τσουλάει,καλο θα κανει για το χομπι,πιστεψεμαι

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,το να ριχνεις μπιχτες ομως φιλε,δεν βοηθας το θεμα σου να μη κλειδωσει,αντιθετα το βοηθας να γυρισει επι προσωπικου,συν οτι ριχνεις μπιχτες και για καποιους συντονιστες.

Να ξερετε και το λεω σε ολους,οτι αν αρχισει το πανηγυρι με τις προσωπικες επιθεσεις,εγω ο ιδιος θα ριξω λουκετο στο θεμα και μετα ας με πειτε και οπως θελετε!

Link to comment
Share on other sites

Ο κυβος εριφθει.από ότι καταλαβα

 

Κλειδωσε το τωρα Κωστη.Γιατι είμαι βέβαιος ,ότι θα προκληθω και άλλο,για να κλειδωσει το θεμα.

 

Συνεχιζεις να μου ριχνεις σεμενα το φταιξιμο,ενώ αλλοι πανε να καψουν το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκπροσωπω το μαγαζι που ανεβασε λιστα με αφρικανες mix, με pagasius,με υδριβια και οτι αλλο ενοχλησε.Μιλησα χτες στο πριβε με τον κιχλιδατο και τα ειπαμε ωραια.δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσος ντορος για το ολο ζητημα,διοτι εχω ξεκαθαρισει πως στους πελατες μου παντα τους αποτρεπω να μην παιρνουν υδριβια,μιξ,βαμενα,οχι χρυσοψατα σε γυαλες,οχι μονομαχους σε ποτηρια.απλα κανω τις λιστες ενα copy paste ετσι οπως μου ερχοντε και τις ανεβαζω.Δεν εχω χρονο καθε φορα να εξεταζω τι "λαθος ψαρια"βαζουν μες στις λιστες.Αν ο πελατης επιμενει πως θελει το "λαθος ψαρι"ειμαι αναγκασμενος να του το πουλησω παρολλο που του εξηγω αν ειναι υδριβιο ή δεν κανει για το ενυδρειο του.Ετσι δουλευω εγω.Δε ξερω τα αλλα καταστηματα πως εξηπηρετουν ουτε μ ενδιαφερει.Αυτα για οσους με ξερουν προσωπικα και ποιο μαγαζι εκπροσωπω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο κυβος εριφθει.από ότι καταλαβα

 

Κλειδωσε το τωρα Κωστη.Γιατι είμαι βέβαιος ,ότι θα προκληθω και άλλο,για να κλειδωσει το θεμα.

 

Συνεχιζεις να μου ριχνεις σεμενα το φταιξιμο,ενώ αλλοι πανε να καψουν το θεμα.

 

Κανενας κυβος δεν εριφθει,ειπα οτι αν αρχισουν οι προσωπικες επιθεσεις το θεμα θα κλειδωσει,αυτο σημαινει οτι αν μεινουμε στο θεμα οπως πριν μερικα ποστ δεν υπαρχει λογος να κλειδωθει το θεμα.

Βρε Βασιλη,οταν ριχνεις λαδι στη φωτια ριχνοντας μπιχτες σε καποια μελη και σε συντονιστες,πιστευεις οτι δεν θα σου απαντησουν με το ιδιο υφος?

Γιατι πρεπει να το κανεις αυτο?Μονος σου το πας εκει.

Ο Σταματης στην παρουσα φαση δεν σου ειπε κατι,ειπε απλα αν ειναι ετσι να αφησουμε τα ψαρια στη φυση.Μια αποψη ειναι κα αυτη.

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται ολο αυτο ρε παιδια? Και μετα εμεις που ειμαστε στη μεση,βγαινουμε οι κακοι.

Πες μου τωρα,εγω τι πρεπει να κανω με ολα αυτα? Το αστυνομο? Τον δικαστη? Τον κακο?

Χαλαρωστε και καντε μια σωστη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Δημητρη μου,Και παλι σου ζητω συγνωμη φιλε μου,για οποια ζημια σου εκανα.

 

Παρακαλω να κλειδωσει το θεμα.Ότι ηταν να ειπωθεί ειπωθηκα

 

Κωστη κλειδωσετο ,εγω το θελω ,και όχι ότι θα με αναγκασουν καποιοι.

 

Λυπάμαι πολύ για το μαγαζι,και ένα τετοιο εντιμο παιδι ,που εγινε η αφορμή να ανοιξω αυτό το θεμα.

 

Χιλα συγνωμη Δημητρη μου,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδατε ζημια θα μου κανες αν ελεγες πραματα που δεν ισχυουν.διαφιμηση μου.κανες χωρις να το καταλαβεις για οσους καταλαβαν ποιο μαγαζι εκπροσωπω.Οποτε μη ζητας συγνωμη.Αν μ επαιρνες τηλ και με ψαρωνες περι μιξ και λάθος ψαρια και σου λεγα οκ,βαλτα μεσα ανα κουβαδες εκει επωνυμα επρεπε να μπεις στο φορουμ και να με εκανες δημοσια ξεφτιλα.Εκει θα το δεχομουν κι εγω μαζι σου.Αν ταραξα τα νερα του χομπυ μας θα ειμαι πιο προσεχτικος απ τη μερια μου να κοιταω με λεπτομερεια τι emails δεχομαι απ τους προμηθευτες και τα λαθος ψαρια θα τα διαγραφω.Απλα οπως ξαναπα δεν προτεινω στον κόσμο να βαζει στα ενυδρεια του οτι να ναι.Γιατι σεβομαι το επαγγελμα το χομπυ και το ονομα μου.Αυτα απο μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα κατανοησετε οτι ο πετσοπας και ο καθε πετσοπας ειναι ανθρωπος ο οποιος παει για ενα μεροκαμματο η κοιταει να βγαλει καποιο κερδος, στις πολυ δυσκολες πλεον εποχες, με τα μεσα που διαθετει τοτε ισως να δειτε το θεμα διαφορετικα. Γιατι εκει ειναι το θεμα. Οι περισσοτεροι το βλεπετε εγωιστικα και λετε τα δικα σας χωρις κοινη λογικη και χωρις να ξερετε λεπτομερειες επι του θεματος. Μπαινει το καθε δεκαχρονο η ο καθε 50χρονος  και δινει τα ρεστα του, και ο πετσοπας αυτο και ο πετσοπας εκεινο και δεν υπαρχει ενας χριστιανος να του πει, μεγαλε πριν αγορασεις κατι το ψαχνεις. Ετσι παει με ΟΛΑ τα καταραμενα πραγματα και ζωντανα σε αυτο το κοσμο γιατι να αλλαξει σε ενα χομπυ και στα ψαρια???????? Το προβλημα λοιπον ειναι στον ΗΛΙΘΙΟ που παει και αγοραζει παγκασιους στα 40 λιτρα και οχι στον ''πετσοπα'' που σιγουρα θα του πει οτι φιλε αυτο δε κανει. 

 

 

Επι του θεματος τωρα. Γραφεις και φωτογραφιζεις συγκεκριμμενο μαγαζι χωρις να ξερεις οτι αυτο το μαγαζι ειναι απο τα λιγα στην Αθηνα και στην Ελλαδα που δεν εχει ποτηρακια για μονομαχους, διατηρει ενυδρεια και ψαρια σε τρομερη κατασταση και γενικα εχει βοηθησει πολυ το χομπυ, σιγουρα πολυ περισσοτερο απο ολους εμας.  Και στη τελικη αυτο εδω ειναι ενα ΦΟΡΟΥΜ ανταλλαγης αποψεων και δημοκρατικης συζητησης. Το να αποκλεισεις 10 λεξεις μπορει να φαινεται μικρο και αποτελεσματικο αλλα ειναι εντελως ανουσιο και σιγουρα λαθος για ενα ξαναλεω ΦΟΡΟΥΜ. Οι συζητησεις για πανγκασιους και για ολα τα συναφη πρεπει να γινονται να μαθαινουν και οι αδαης και αυτοι που δε μπορουν να γραψουν 6 λεξουλες στο νετ και να βρουν αυτο που θελουν σε 5 λεπτα. Οσο για το αλλο φορουμ που λες καλα κανουν και ας μεινουν με τη ξεροκεφαλιαση τους εγω προσωπικα δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι σε ενα τετοιο ''φορουμ''. 

 

 Υ.Γ. Ολα αυτα τα γραφω με φιλικο τονο και για ορθη συζητηση χωρις μπηχτες μακαρι να μην παει παλι εκει. Για αυτο και δεν εχω προσωπικους χαρακτηρισμους.

 Υ.Γ. Αν η συγνωμη ειναι ειλικρινης μπραβο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω και θερμοπαρακαλώ στην συντονιστικη ομαδα ,να κλειδωσει το θεμα.

 

Δεν με ξερεις καλα φιλεμου ποσο φανατικος υποστηριχτης ,ειδικα αυτων των μαγαζιων είμαι.Τα στηριξα και τα στηρίζω πολλλα χρονια ,και εδώ μεσα και αλλου.

 

Για ποιο άλλο φορουμ μιλας δεν καταλαβα,για τα 2 γερμανικα ,1 αμερικανικο ,2 αγγλικα, 3 τουρκικα,η στα σοβαρα ελληνικα φορουμ που εσυ απαξιονεις (θα εχεις τους λογουσου προφανως),μπορω να μαθω,αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια

 

Τα ηλικιακα ορια που εβαλες εμενα δεν με παινουν γιατι είμαι 55 plus οποτε δεν απαντω.

 

Αν είμαι ειλικρηνεις ,σε σενα και σε μερικους αλλους,δεν εχω να αποδειξω τιποτα.

Απλα Ο Δημητρης που το ξερει,εμενα μου αρκει.

 

Και επειδη εγω είμαι αλλης σχολης,ένα θα σου πω.

Παπαγαλακια δν είναι μονο οι δημοσιογραφοι.

 

Παρακαλω ξανα να κλειδωσει το θεμα,γιατι κάθε πικραμένος ,θα λεει το μακρι και το κοντο του,και δεν εχει νοημα πλεον το θεμα να παραμενει ανοιχτο.

 

ΥΓ τωρα ειδα ποιος εισαι,ενταξει τζαμπα ασχοληθηκα μαζι σου

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...