Jump to content

Από reef sps σε χρυσόψαρα


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Αυτες τις ημερες το 300σαρι μου θα βγει στο μπαλκονι. Εχω ετοιμασει βαση απο 40αρι κοιλοδοκο βαμμενο δυο χερια μινιο. Θα τοποθετησω το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και απο πανω του θα βαλω το sump.

Το sump θα ειναι μια μακροστενη παραλληλογραμμη γλαστρα.

Απο την μια μερια θα ερχεται η εξοδος της αντλιας και απο την αλλη δυο τρυπες φ20 θα επιστρεφουν το νερο στο ενυδρειο.

Για ανλτια θα εχω μια jebao 3000.

Βιολογικο υλικο στη γλαστρα θα βαλω την ηδη υπαρχουσα ελαφροπετρα.

Στη γλαστρα θα βαλω φυτα οπως ποθος παπυρος τα οποια καλλιεργω ηδη σε ποτηρια.

Συντομα και φωτο.

Αναμενω σχολια παρατηρησεις υπαρχουσες εμπειριες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη σκεψη περιμενουμε φωτο Πανο.

Νικο σε ευχαριστω.

Το project ξεκινησε επειδη παντα μου αρεσε η ιδεα της μειωσης των νιτρικων με φυτα για αυτο και διατηρω καποια στο sump ως refugium. Τωρα ομως θα εχω τη δυνατοτητα να βαλω περισσοτερα και εκτος ενυδρειου.

Το θεμα ενυδρειοπονια αναφερθηκε επειδη εχω βρει εναν τροπο για να τη λεγομενη πλημμυριδα αμπτωτη που ειναι πολυ ευκολος και φθηνος.

Καλοι γνωστες σε θεματα ενυδρειου ,ειναι πολυ χρησιμοι σε αυτους που κανουν ενυδρειοπονια.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το καλοκαίρι ένα 240lt με χρυσόψαρα και 2x45lt κουτιά αποθήκευσης το ένα γεμάτο με μπάλες διογκωμένου αργίλου και το άλλο μόνο με νερό για να δω σε ποια περίπτωση θα πήγαιναν καλύτερα τα φυτά.

Από φυτά δοκίμασα πιπεριές, μαϊντανό, αγγούρια, και τομάτες.

Στην αρχή τα φυτά ζοριζόντουσαν λίγο μέχρι να πιάσουν βιολογία οι μπάλες αργίλου, αλλά μετά πήραν τα πάνω τους!

Ακόμα μαζεύω πιπεριές, ενώ οι τομάτες και τα αγγούρια μας άφησαν μόλις έπεσε λίγο η θερμοκρασία.

Δοκίμασα να βάλω μαρούλια αλλά μου τα τσάκισαν τα σαλιγκάρια! (το όλο εγχείρημα έχει γίνει στο εξοχικό και πλέον πάω μόνο κάθε Σ-Κ)

Τώρα το ψάχνω τι άλλο να δοκιμάσω για χειμώνα.

 

Στα τεχνικά :

το σύστημα άμπωτης-πλημμυρίδας ενώ στην αρχή μου δούλευε ρολόι, όταν έλειψα περίπου 7 μέρες και γύρισα είχε σταματήσει και δεν κατάφερα να το ξανακάνω να δουλέψει, οπότε δούλεψα μια αεραντλία για οξυγόνωση και δεν παρατήρησα πρόβλημα στα φυτά.

το νερό φυσικά είναι πράσινο από την έκθεση στον ήλιο, αλλά δεν με πειράζει (ούτε και τα χρυσόψαρα :) )

Νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω, αλλά στην αρχή που έκανα τακτικούς ελέγχους ήταν πάντα κοντά στο μηδέν, αφού όταν είχαν φουντώσει τον Αύγουστο τους έριχνα νιτρικά και φωσφορικά όπως στα φουλ φυτεμένα ενυδρεία!!!

Με τα φυτά που έχεις σκοπό να βάλεις εσύ είμαι σίγουρος ότι θα το χρειαστείς κι εσύ σε κάποια φάση.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι, και ότι θες και μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαστε.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία εύχομαι, και ότι θες και μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαστε.[/quote

Ωραια. Μια ερωτηση εχω μονο επειδη σημερα θα ετοιμασω το bed.

Το ειχες συνεχους ροης αν καταλαβα καλα?

Επειδη σκεφτομαι να φτιαξω bell.

Link to comment
Share on other sites

Με bell siphon το ξεκίνησα κι εγώ αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε να σιφωνάρει :cigar: και δεν κατάφερα ποτέ ξανά να το κάνω να δουλέψει, οπότε του έβαλα μια αρεαντλία και το άφησα συνεχούς ροής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι απαραίτητη η αεραντλία ;

Εχω κάτι παρόμοιο απο τον Μαίο , πάνω απο το χρυσοψαράδικο μου, χωρίς αεραντλία, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, και παρολο που είναι σε σκιά τα φυτά πάνε καλά, τώρα που χειμωνιάζει και θα βγάλω τις τέντες δεν ξέρω τι θα γίνει, θα δούμε

 

28102015791_zpssuj3rwid.jpg

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με bell siphon το ξεκίνησα κι εγώ αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε να σιφωνάρει :cigar: και δεν κατάφερα ποτέ ξανά να το κάνω να δουλέψει, οπότε του έβαλα μια αρεαντλία και το άφησα συνεχούς ροής.

Ok ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη δεν είναι, ειδικά στα φυτά που έχεις βάλει εσύ τα οποία είναι υδροφιλα.

Στις τομάτες και στις πιπεριές όμως χωρίς αεραντλία οι ρίζες θα σαπισουν. Αντί για αεραντλία μπορεί φαντάζομαι να χρησιμοποιηθεί και ένα spray bar για οξυγονωση. Το όλο νόημα της αμπωτης - πλυμμηριδας αυτό είναι, να παίρνουν οξυγόνο οι ρίζες και να μην σαπιζουν.

Sent from my E2303 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη δεν είναι, ειδικά στα φυτά που έχεις βάλει εσύ τα οποία είναι υδροφιλα.

Στις τομάτες και στις πιπεριές όμως χωρίς αεραντλία οι ρίζες θα σαπισουν. Αντί για αεραντλία μπορεί φαντάζομαι να χρησιμοποιηθεί και ένα spray bar για οξυγονωση. Το όλο νόημα της αμπωτης - πλυμμηριδας αυτό είναι, να παίρνουν οξυγόνο οι ρίζες και να μην σαπιζουν.

Sent from my E2303 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 φυτά που θα βάλεις δεν έχουν θέμα αν είναι συνέχεια στο νερό. Δεν χρειάζονται αεραντλία. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η έξοδος του νερού. Οι ρίζες μπορεί να φρακάρουν την έξοδο του νερού. Ιδικά από τον πάπυρο που θα κάνει μεγάλη εξάπλωση. Καλό είναι να έχεις εύκολη την πρόσβαση στην έξοδο για να μπορείς να τις κόψεις / απομακρύνεις. 

 

Προσωπικά είχα μεγάλη επιτυχία σε κρεμμύδια και αγγούρια. Η ντομάτα κάνει τεράστια εξάπλωση στο ριζικό σύστημα και δεν την προτείνω σε συστήματα ενυδρειοπονια. Ο πόθος σάπισε.

 

Το bell siphon που είχα κόλλαγε για 2 λόγους. Είτε γέμιζε με άλγη ο σωλήνας, είτε οι ρίζες από τα φυτά έκλειναν την έξοδο. Με το που το καθάριζα ξεκινούσε πάλι κανονικά. Βαρέθηκα να το καθαρίζω, έβαλα έναν βασιλικό και έγινε κτήνος.

 

Ωραίο project.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 φυτά που θα βάλεις δεν έχουν θέμα αν είναι συνέχεια στο νερό. Δεν χρειάζονται αεραντλία. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η έξοδος του νερού. Οι ρίζες μπορεί να φρακάρουν την έξοδο του νερού. Ιδικά από τον πάπυρο που θα κάνει μεγάλη εξάπλωση. Καλό είναι να έχεις εύκολη την πρόσβαση στην έξοδο για να μπορείς να τις κόψεις / απομακρύνεις.

Προσωπικά είχα μεγάλη επιτυχία σε κρεμμύδια και αγγούρια. Η ντομάτα κάνει τεράστια εξάπλωση στο ριζικό σύστημα και δεν την προτείνω σε συστήματα ενυδρειοπονια. Ο πόθος σάπισε.

Το bell siphon που είχα κόλλαγε για 2 λόγους. Είτε γέμιζε με άλγη ο σωλήνας, είτε οι ρίζες από τα φυτά έκλειναν την έξοδο. Με το που το καθάριζα ξεκινούσε πάλι κανονικά. Βαρέθηκα να το καθαρίζω, έβαλα έναν βασιλικό και έγινε κτήνος.

Ωραίο project.

Σε ευχαριστω. Πραγματι ηταν καιρος για ενα νεο project. Θα κανω καποια νεα πραγματα αλλα ο πυρηνας θα ειναι τα χρυσοψαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

project διαβάζω με ενδιαφέρουσες μόντες αλλά δεν βλέπω φώτο και ανησυχώ :(

 

Έχεις δίκιο φίλε.

Το project ολοκληρώθηκε καλύτερα από ότι περίμενα αφου κατάφερα την αποστράγγιση του σαμπ με έναν πανεύκολο και ανέξοδο τρόπο.

Χωρίς να κατασκευάσω bell.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ψάρια σοκαρίστηκαν αφού έβγαλα το 90% του νερου, προκειμένου να σηκώσουμε το ενυδρείο από το σαλόνι και να το βάλουμε στη βάση που είχα φτιάξει , στο μπαλκόνι. Έπειτα ενω στο σπίτι είχα 20ο βαθμούς , έξω είχε 16ο.

Κατά τα άλλα, διάφορα φυτά διακόσμησαν το σαμπ μεταξύ άλλων και μοσχευματα από λαντάνα. Με τα μοσχευματα θα παίξω. Ότι βρω , το κόβω και το βάζω μέσα. Θα δω τι και ποιά αναπτύσσονται ,αν και ο καιρός δεν είναι ιδανικός.

Στο μεταξύ έβαλα και ρίζες από νούφαρο στο κυρίως ενυδρείο.

Παλίρροια - άμπωτη ανά 15 λεπτά.

Τελικά έχουμε καινούργιο ενδιαφέρον και ανανεωμένο.

 

Στο μεταξύ, ταυτόχρονα , βρέθηκα με έναν κεδρο bonsai.

Ωραία πράγματα σε δύσκολους καιρούς.

Φώτο και βίντεο , σύντομα.

 

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Και μετά από καιρό , συνεχίζουμε με κάποιες μικρές αλλαγές .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω. Μαιντανος ειναι αυτος η κανω λαθος;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω. Μαιντανος ειναι αυτος η κανω λαθος;

Send from the heart of the Amazonas

Σε ευχαριστω. Μαιντανο δεν εχω βαλει αλλα θα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά ενυδρειοπονία δεν έκανα ή μάλλον έκανα αλλα δεν την συνέχισα. Συνέχισα όμως να έχω τα χρυσόψαρά μου στο μπαλκόνι. 

Ίσως τον τίτλο του θέματος να άλλαζα : Από reef sps σε χρυσόψαρα. Δεν ήταν άσχημη η αλλαγή . Τουλάχιστον ξεκουράστηκα. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δοκιμη και η προσπαθεια μετραει και δεν σου εμεινε και απωθημενο :hehe

Θα συνεχισεις να το λειτουργεις με το sump τωρα;;

Ps Η αλλαγη στον τιτλο ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σαμπ δεν το αλλαζω. 

Τον τιτλο θα τον αλλαζα. 

Δειχνει μια υπερβαση αλλα και εναν δρομο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παναγιώτη με τα ωραία σου,και τώρα που ξεκουράστηκες....μην ξεχνιόμαστε.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις ολο στη γυρα ειμαι. Τα χρυσοψαρα δεν τα αλλαζω. Ομως για ενα νεο ενυδρειο με μεσογειακο θεμα θα το σκεφτομουνα. Οχι ακομα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...