Jump to content

Αυτοματη ταΐστρα για πλακοστομο;


dorab

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων με διαφορα είδη χρυσόψαρων κ πρόσθεσα ένα πλακοστωμο.Το θέμα μου είναι ότι έχω αυτόματη ταιστρα για τα ψάρια κ αυτοματοποιημένο φωτισμό κτλ αλλά για το πλακοστωμο που χρειάζεται ταμπλέτες κάθε τρεις μέρες δεν μπορώ να βρω τίποτα.Γνωριζει κανένας κάτι που να με βοηθήσει;Λείπω καλοκαιρι αρκετα κ δεν μπορώ να έχω κάποιον για το τάισμα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πουλανε σε πετ σοπ αυτοματες ταιστρες... τσεκαρε και σε ονλινε μαγαζια, το προφιλ του πλεκο το εχεις διαβασει ωστοσο? 

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε ξέρω ρωτάω.....υπάρχουν ταίστρες με άνοιγμα τέτοιο που να περνάει ταμπλέτα χωρίς να κολλήσει κάπου; Κανα δυο που πέρασαν απο τα χέρια μου εχουν άνοιγμα για να περνάνε flakes και pellets. Επιπλέον αν υπάρχουν, πως θα γίνεται να πετά τις ταμπλέτες μια μια και όχι 2-3 μαζί;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquamedor.gr/ell/product/Rondomatic_400_%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7_%CE%A4%CE%B1%CF%8A%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1 

Eδω σιγουρα μπορει να ταμπλετα π.χ. και μπορεις να βαζεις μια-μια τις ταμπλετες, απλα το ολο συστημα θα κρατησει εως καποιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα και κειμενο αλλα δεν το πηρε.. τελοσπαντων σε αυτη σιγουρα μπαινει ταμπλετα και μπορεις και μια μια π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Πουλανε σε πετ σοπ αυτοματες ταιστρες... τσεκαρε και σε ονλινε μαγαζια, το προφιλ του πλεκο το εχεις διαβασει ωστοσο?

  

Επειδη δε ξέρω ρωτάω.....υπάρχουν ταίστρες με άνοιγμα τέτοιο που να περνάει ταμπλέτα χωρίς να κολλήσει κάπου; Κανα δυο που πέρασαν απο τα χέρια μου εχουν άνοιγμα για να περνάνε flakes και pellets. Επιπλέον αν υπάρχουν, πως θα γίνεται να πετά τις ταμπλέτες μια μια και όχι 2-3 μαζί;

Mf Jones ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Γνωριζω ότι υπάρχουν κ έχω είδη αλλά είναι μόνο για flakes κ κόκκους.Ταμπλετες πέφτουν πολλές μαζί.Εχω διαβασει το προφίλ κ είναι στις τιμές του ενυδρείου μου.Εχω πάρει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=&showtopic=36765&view=findpost&p=323421. Αυτό το πλακοστομο.

Safarpn αυτό είναι το πρόβλημα μου.Εχω δυο διαφορετικές ταιστρες αλλά δεν κάνουν για ταμπλέτες.Κ μίλησα με όλα τα πιθανά pet shop κ όλοι μου είπαν ότι δεν έχουν κ δεν ξέρουν αν υπάρχει καν για ταμπλέτες.Μου πρότειναν την ταμπλέτα διαρκειας αλλά τα χρυσοψαρα φοβάμαι ότι θα την καταναλώσουν ελεηνα γρήγορα.Σκεφτηκα να τον απομονοσω στην γεννηστρα που έχω με χαλίκι κάτω κ να του βάλω την ταμπλέτα μόνο του μιας κ δεν είναι ιδιαίτερα κινητικος.Σας φαίνεται καλυ λύση για το διάστημα που θα λείπω;Δεν θέλω να τον αφήσω μόνο με την άλγη κ τα υπολλειματα γιατί φοβάμαι μην μου αρρωστήσει...Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Aυτη που σου ποσταρα πιστευεις δεν θα κανει? Για παρε και ενα τηλεφωνο εκει βρε αδερφε.

Τώρα είδα τα μηνύματα ειμαι από κινητό.Επικοινωνησα για τη rontomatic 400 κ περιμένω να μου πει χαρακτηριστικά.Είναι ακριβή βέβαια.Αλλα αν δεν βρω άλλη λύση θα δω.Σε ευχαριστώ πολύ. Έγινε επεξεργασία - dorab
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταΐστρα που να ταΐζει κάθε 2-3 ημέρες δεν ξέρω αν υπάρχει, μου φαίνεται δύσκολο.

Από την άλλη και να βρεις ταΐστρα που να λειτουργεί έτσι , πόσο σίγουρος είσαι πως θα μείνει από τα χρυσόψαρα ; Εκτός και αν γίνεται μάχη, που θα γίνεται, γιατί μπορεί τα χρυσόψαρα να μην είναι επιθετικά, τη τροφή θα βρουν τρόπο να την αρπάξουν, από την άλλη όμως ο πλεκόστομος δεν αστειεύεται, αν βρει τα σκούρα θα τη πέσει στα χρυσόψαρα και τότε κάνεις δεν σου εγγυάται τι θα συμβεί.

Και επίσης από το προφίλ αν δεις δεν ταιριάζει και πολύ με τα χρυσόψαρα, για να μη πω πως αν δεν βάλεις θερμαντήρα  ο πλεκοστομος δεν θα αντέξει στις θερμοκρασίες που αντέχουν τα χρυσόψαρα.

Για αυτό λέμε πως με τα χρυσόψαρα βάζουμε μόνο χρυσόψαρα

 

 

Σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/36765-ancistrus-cf-cirrhosus/#entry323421

 

Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 5,8-7,2 (Ιδανικά: 6,5)                        Τα χρυσόψαρα θέλουν απο 7,5 και πάνω
GH: 4-15 °dGH (Ιδανικά: <9°dGH)           Τα χρυσόψαρα πάνω από 12
Θερμοκρασία: 21-28°C (Ιδανικά: 25°C) Το 25 είναι το υψηλό όριο στα χρυσόψαρα

 

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο ψάρι που μπορεί να συμβιώσει με σχεδόν όλα τα ψάρια αντίστοιχων συνθηκών νερού. Όχι ιδιαίτερα κτητικό αλλά όπως τα περισσότερα πλεκόστομα, προστατεύουν την περιοχή τους.

 

 

Διάβασε και εδώ για τα χρυσόψαρα http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο και μιλησα για προφιλ... εαντα ειχες τσεκαρει λογικα θα εβλεπες οτι κατι δεν καθεται καλα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ταΐστρα που να ταΐζει κάθε 2-3 ημέρες δεν ξέρω αν υπάρχει, μου φαίνεται δύσκολο.

Από την άλλη και να βρεις ταΐστρα που να λειτουργεί έτσι , πόσο σίγουρος είσαι πως θα μείνει από τα χρυσόψαρα ; Εκτός και αν γίνεται μάχη, που θα γίνεται, γιατί μπορεί τα χρυσόψαρα να μην είναι επιθετικά, τη τροφή θα βρουν τρόπο να την αρπάξουν, από την άλλη όμως ο πλεκόστομος δεν αστειεύεται, αν βρει τα σκούρα θα τη πέσει στα χρυσόψαρα και τότε κάνεις δεν σου εγγυάται τι θα συμβεί.

Και επίσης από το προφίλ αν δεις δεν ταιριάζει και πολύ με τα χρυσόψαρα, για να μη πω πως αν δεν βάλεις θερμαντήρα ο πλεκοστομος δεν θα αντέξει στις θερμοκρασίες που αντέχουν τα χρυσόψαρα.

Για αυτό λέμε πως με τα χρυσόψαρα βάζουμε μόνο χρυσόψαρα

Σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/36765-ancistrus-cf-cirrhosus/#entry323421

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 5,8-7,2 (Ιδανικά: 6,5) Τα χρυσόψαρα θέλουν απο 7,5 και πάνω

GH: 4-15 °dGH (Ιδανικά: <9°dGH) Τα χρυσόψαρα πάνω από 12

Θερμοκρασία: 21-28°C (Ιδανικά: 25°C) Το 25 είναι το υψηλό όριο στα χρυσόψαρα

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο ψάρι που μπορεί να συμβιώσει με σχεδόν όλα τα ψάρια αντίστοιχων συνθηκών νερού. Όχι ιδιαίτερα κτητικό αλλά όπως τα περισσότερα πλεκόστομα, προστατεύουν την περιοχή τους.

Διάβασε και εδώ για τα χρυσόψαρα http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/

Έχω ξεχωριστή ταιστρα που θα ταΐζει κάθε μέρα τα χρυσοψαρα.Ο πλακοστομος είναι μικρός ακόμα κ δεν πιστεύω να έχω τέτοιο πρόβλημα.Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς σταθερά.Τώρα θα δείξει αν δω κ κάποιο έχει πρόβλημα θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές στην ψαροσυνθεση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...