Jump to content

Αμμωνία


Recommended Posts

Δεν απάντησα στο σχόλιο με την ποσότητα της αμμωνίας διότι θα σας μπλέξω με πολλή ορολογία, χημικούς και μαθηματικούς τύπους. Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω ότι 100 γραμμάρια τροφής με 40% περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη μπορούν τελικά να "΄δωσουν" από 0,7 έως 6,5 γραμμάρια αμμωνίας. Αυτό για ένα ενυδρείο 100 λίτρων αντιστοιχεί σε 0,007-0,065 mg/L ή ppm ολικής αμμωνίας (όχι μόνο ΝΗ3). Μα αλήθεια τώρα, ποιός ταϊζει 100 γραμμάρια σε μια μέρα; Γι'αυτό και για μένα τα 4ppm μου ακούγονται υπερβολικά.

 

Ο ανόργανος άνθρακας βρίσκεται στο νερό στη μορφή CO2 και HCO3- τον οποίο και απορροφούν και τα φυτά και τα αυτότροφα βακτήρια. Εμπλουτίζεται το νερό μέσω ανταλλαγής αερίων με την ατμόσφαιρα, βακτήρια κλπ πεθαίνουν και άλλα βακτήρια τα αποικοδομούν απελευθερώνοντας ανόργανο άνθρακα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν συμπέρασμα παιδιά κατάλαβα ότι τελικά ο τρόπος με την καθαρή ΝΗ3 για στρώσιμο είναι εφικτός απο έμπειρα χέρια. Ο αρχάριος ίσως να τρομάξει στο άκουσμα " Αμμωνία " !

Για έναν αρχάριο η λύση "χρυσόψαρο,λίγη τροφούλα, προσθήκη βακτηριδίων  και μετρήσεις " είναι ποιό κατανοητή και εύκολη.(Μετά απο διάβασμα θα καταλάβει ο αρχάριος για ποιό λόγο τα έκανε όλα αυτά και τι σημαίνουν, καθώς και εναλλακτικές λύσεις).

 

Επίσης τελικά τα αυτότροφά βακτήρια που παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην διάσπασή της ΝΗ3 σε υποπροιόντα ΝΟ2,ΝΟ3 έχουν ανάγκη τον άνθρακα τον όποιο τον αποκτούν απο το CO2 (ανόργανο).  (Είχε κάνει αναφορά ο Σταμάτης γιαυτό).

Σε αντίθεση με τα αναερόβια βακτήρια (ετερότροφα) τα οποία χρειάζονται οργανικό άνθρακα με σκόπο την τελική απομάκρυνση του Ν. 

 

Φυσικά ο κάθε ένας πραγματοποιεί  το στρωσιμό του ενυδρείο του όπως θέλει ανάλογα με τα μέσα που διαθέτει, την εμπειρία του, την όρεξη για πειραματισμούς(όχι όμως εις βάρος αθώων ψαριών), το πόσο βιαστικός ή υπομονετικός είναι και άλλα πολλά   :)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω προσωπικά τη διαπίστωσα, αν θέλουμε να περιγράψουμε το στρώσιμο με αμμωνία έτσι ώστε να αποκλείσουμε τα λάθη από την μεριά του  αρχάριου βγαίνει ένα κείμενο μακαρόνι.

Σκέφτηκα να προτείνω το στρώσιμο με ψάρια που για εμένα είναι πραγματικά παιχνίδι αλλά για τον αρχάριο βγαίνει και αυτό ένα μεγάλο κείμενο, το ίδιο γίνεται και με την τροφή και με όλους τους άλλους τρόπους.

 

Για αυτό κατέληξα, πως ο καλύτερος τρόπος για να στρώσει ο αρχάριος το ενυδρείο του χωρίς να μπερδευτεί και χωρίς να διαβάσει πολλά είναι πλέον τα έτυμα βακτήρια από την στιγμή που δεν έχουμε μπόλι.

 

Παρόλο αυτά αν κάποιος έστω και αρχάριος έχει την υπομονή και την θέληση μπορεί να στρώσει το ενυδρείο του και με όλους τους άλλους τρόπους αρκεί να ακολουθήσει της οδηγίες που θα του δοθούν πιστά.

 

Προσωπικά το στρώσιμο με την αμμωνία το τοποθετώ στην τελευταία θέση, όχι λόγο της περιπλοκότητας του κτλ. Αλλά λόγο το ότι προσφέρει στην βιολογία του ενυδρείου τα λιγότερα από όλες της άλλες μεθόδους.

Σαν τέλειο τρόπο στρωσίματος βάζω σε πρώτη θέσει το στρώσιμο με Ψάρια που προσφέρει τα μέγιστα στην βιολογία του ενυδρείου.

 

Παρόλο το συμπέρασμα που έβγαλα αναμένω κάποιον από το φόρουμ (εκτός αυτούς που έγραψαν) και που έχει γνώση γύρο από την αμμωνία να μας πει την γνώμη του.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , υπάρχει ένα πείραμα από ένα συνχομπίστα εδώ στο ΑΖ που παρουσίασε βήμα προς βήμα στρώσιμο με τροφή και βακτήρια , ας το βρούμε και να κάνουμε συγκρίσεις ως προς τη δυσκολία, για το χρόνο δεν θα συζητήσω γιατί σίγουρα το στρώσιμο με αμμωνία ή τροφή χωρίς καμία άλλη προσθήκη είναι από τις πιο χρονοβόρες διαδικασίες.

Τώρα αν το στρώσιμο με αμμωνία προσφέρει και άλλου είδους βιολογία δεν το ξέρω και προσωπικά δεν μπορώ να το αποδείξω, όπως δεν μπορώ να αποδείξω ότι αντίστοιχα το στρώσιμο με βακτήρια δεν προσφέρει. Έχω πάντα όμως στο μυαλό μου πως η φύση συντηρεί ζωή και στο πιο απίθανα σημεία και στις πιο δύσκολες καταστάσεις, για αυτό θα έλεγα πως να μη το έχουμε σαν απόλυτο ότι δεν θα υπάρξει και άλλους είδους βιολογία σε αυτές τις 30-40  ημέρες που θα διαρκέσει η διαδικασία.

Για το στρώσιμο με βακτήρια και ψάρια είναι ένα άλλο θέμα, και θέλει μεγάλη κουβέντα, και πιστεύω πως ένας αρχάριος σίγουρα θα κάνει λάθος αν δεν έχει τη καθοδήγηση από έναν έμπειρο. Προσωπικά πρέπει να είμαι από τους χειρότερους αρχάριους που έστρωσαν με βακτήρια και ψάρια, γιατί όταν έστρωσα το 2ο ενυδρείο (το 1ο δεν έστρωσε ποτέ και το έστρωσα μετά το 2ο) ξεκίνησα από τέλη Σεπτεμβρίου και έστρωσε οριστικά τέλη Ιανουαρίου, το τελικό στρώσιμο έγινε γιατί έστρωσα άλλο βιολογικό υλικό με μπόλι και αμμωνία σε άλλο φίλτρο και το μετέφερα στο οριστικό, και ακολούθησα με θρησκευτική ευλάβεια τις οδηγίες των κατασκευαστών , πολλών κατασκευαστών γιατί χρησιμοποίησα διαδοχικά πολλές  μάρκες από βακτήρια

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/41074-aiaeooc-eae-iaaeiaeie-oonuoeiaoio-aaiio-aaioaenaaeio/

Είναι ένα καλό δείγμα στρωσίματος με βακτήρια, βέβαια υπάρχει και προσθήκη νερού από άλλο ενυδρείο που μπορεί να επηρέασε κατά κάποιο τρόπο τη διαδικασία αλλά ή ροη της διαδικασίας είναι η ίδια, επίσης υπάρχουν και φυτά που δεν άφησαν τα νιτρικά να αυξηθούν.

Επίσης θα παρατηρήσετε πως η αμμωνία έφτασε ακόμα και τα 5ppm και η διαδικασία συνεχίστηκε κανονικά.

Η μέθοδος με αμμωνία γίνεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με μόνη διαφορά πως η 2η-3η  ημέρα του παραπάνω τρόπου είναι μετά από 15-20 ημέρες με αμμωνία, από εκεί και πέρα είναι ακριβώς η ίδια, δεν προσθέτεις βακτήρια και αντί για τροφή προσθέτεις αμμωνία, τίποτα παραπάνω

 

Link to comment
Share on other sites

Τάκη τέτοια θέματα όπως του Ρικάρδου έχουμε αρκετά απλα όλα είναι μακροσκελή σε ποστ (όπως αυτό) και δεν καταλήγουν κάπου.

Επιτέλους θέλω να καταλήξουμε και να γράψουμε ξεκάθαρα πως να στρώνουμε ένα ενυδρείο με διάφορους τρόπους.

 

Έως τώρα έχουμε κάνει αναφορές για τους διάφορους τρόπους και περιληπτικές περιγραφές που αφήνουν μεγάλα περιθώρια παρερμηνείας ώστε να γίνουν λάθει.

Εκτός αυτού ο κάθε ένας έχει και και τον δικό του τρόπο στρωσίματος, πχ ο ένας βάζει νερό από άλλο ενυδρείο άλλος βάζει φυτά, άλλος δεν βάζει φυτά άλλος έχει μαλακό και άλλος σκληρό νερό κ.ο.κ.

 

Αν αύριο βγω και ρωτήσω πως να στρώσω το ενυδρείο μου; Θα λάβω ένα λινκ που νου λέει τους τρόπους στρωσίματος όχι περιληπτικά αλλά αναλυτικά χωρίς προκαταλήψεις και ενδείξεις ότι ο τάδε είναι καλύτερος από τον τάδε τρόπο στρωσίματος ώστε να έχω τη επιλογή της κρίσεις και να αποφασίσω εγώ ποιος τρόπος που κάθετε καλύτερα;

Η θα βγουν αρκετοί που καλοπροαίρετα βέβαια θα με βομβαρδίσουν με πληροφορίες και λινκ που όλα θα είναι διαφορετικά με ένα πλήθος πληροφοριών που θα πελαγώσω.

 

Πρέπει να υπάρχει ένα κείμενο που να είναι κάπως έτσι.

1,2,3.. οι διάφοροι τρόποι στρωσίματος όπου θα γίνετε απλά αναφορά βήμα βήμα, τη χρειαζόμαστε πόσο χρόνο θέλει τη κάνουμε, τη δεν κάνουμε, τη πρέπει να προσέξουμε και τέλος.

 

Μετά για αυτούς που θα ήθελα να εμβαθύνουν την γνώσει τους θα μπορούσε να γίνει μια πλήρες ανάλυση του κάθε τρόπου για το τη ακριβώς συμβαίνει.

 

Κατά την γνώμη μου είμαστε ακόμη μακρυά από αυτών τον στόχο αφού ακόμη δεν βρήκα εδώ στο φόρουμ ένα ενιαίο τρόπο στρωσίματος για την αμμωνία ώστε να μπορέσουμε να πιάσουμε τον επόμενο τρόπο στρωσίματος.

 

Δυστυχώς περιμένουμε τέτοια είδους άρθρα να τα γράψουν οι συντονιστές και να μας τα πλασάρουν και ξεχνάμε ότι το φόρουμ αποτελείτε από μέλη και συντονιστές και αν κάνουμε κάτι καλό δεν θα βοηθήσουμε μόνο το ΑΖ να διαφημιστή, ειλικρινά αυτό είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βοηθηθεί το χόμπι.

 

Και πάλι δυστυχώς από ότι βλέπω και διαβάζω, πολοι διαβάζουν και παίρνουν πληροφορίες λίγοι όμως της μεταλαμπαδεύουν ή έχουν διάθεση να ψάξουν να μάθουν και να προσφέρουν.

 

Και εγώ τώρα αυτά που γράφω τα κάνω από χόμπι γιατί με κάνει διάθεση και εκεί που θα απαντούσα σε ένα στάνταρ ερώτημα προτιμώ τον χρόνο που θα δαπανήσω στο φόρουμ να τον δαπανήσω έτσι και όχι να δώσω μια απάντηση στο χψ θέμα που θα μπορούσαν και μπορούν να το κάνουν χίλια δυο άλλα μέλει.

 

τέλος πάντων αγάλια αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλη.

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σου αρέσει ;

 

Α) Πρώτα φτιάχνουμε τo aquascape έτσι όπως το θέλουμε και εάν πρόκειται για βιοτοπικό φτιάχνουμε και τις ανάλογες παραμέτρους .

 

 

Β1) Αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια  και το επόμενο 24ωρο βάζουμε τα πρώτα ψαράκια μας και περίπου τα μισά από αυτά που θα βάλουμε τελικά στο ενυδρείο μας .

 

Για τρεις ημέρες δεν ταΐζουμε και για λίγο καιρό 10-15 μέρες είμαστε φειδωλοί στο τάισμα , μετά από 30 μέρες θα συμπληρώσουμε και τα υπόλοιπα ψαράκια .

 

 

Β2) Αντιχλώριο , μπόλι , ψάρια και περίπου τα μισά από αυτά που θα βάλουμε τελικά στο ενυδρείο μας .

 

Για τρείς ημέρες δεν ταΐζουμε , για τις επόμενες τρεις ημέρες είμαστε φειδωλοί στο τάισμα και είμαστε ελεύθεροι να βάλουμε και τα υπόλοιπα ψαράκια .

 

 

Γ) Καθίστε στο καναπέ να απολαύσετε το ενυδρείο σας , τα ενυδρεία δεν τα σκαλίζουμε τα αφήνουμε στην ησυχία τους .

 

 

Δ) Αν δεν φτιάξουμε βιοτοπικό ενυδρείο και θέλουμε ένα κοινόβιο με τα ψαράκια τα κλασικά που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ .

 

 

Τέλος αν θέλετε να φτιάξετε βιοτοπικό ενυδρείο και με ψαράκια ιδιαίτερα ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΑ πριν προχωρήσετε !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαίνουμε αν δούλεψαν σωστά τα βακτήρια ή έπιασε το μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

Τάκη τέτοια θέματα όπως του Ρικάρδου έχουμε αρκετά απλα όλα είναι μακροσκελή σε ποστ (όπως αυτό) και δεν καταλήγουν κάπου.

Επιτέλους θέλω να καταλήξουμε και να γράψουμε ξεκάθαρα πως να στρώνουμε ένα ενυδρείο με διάφορους τρόπους.

 

 

 

 

Το θέμα του ΡΙΚ το ανάφερα σαν παράδειγμα για σύγκριση

Χρήστο θα συμφωνήσω σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαίνουμε αν δούλεψαν σωστά τα βακτήρια ή έπιασε το μπόλι;

 

Απο τη στιγμή που τα ψαράκια είναι μια χαρά , δεν έχει νόημα τι καταλαβαίνουμε εμείς .

Το αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει .

Το έγραψε και πιο πάνω η Ειρήνη .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ένας αρχάριος να μπορεί εύκολα να καταλάβει αν είναι καλά και εχουν σωστή συμπεριφορά ή όχι τα ψάρια. Από όσα βλέπουμε και ακούμε συνήθως γίνεται αντιληπτό λίγο πριν τα ψάρια πεθάνουν και είναι ήδη αργά. Χωρίς τεστ θεωρώ πως θα υπάρξει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που τα ψαράκια είναι μια χαρά , δεν έχει νόημα τι καταλαβαίνουμε εμείς .

Το αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει .

Το έγραψε και πιο πάνω η Ειρήνη .

 

Ειναι ρισκο , χωρις τα τεστακια...

Αντε πες οτι ενας εμπειρος μπορει να καταλαβει συμπεριφορες, αλλα ο αρχαριος που πρωτη φορα βλέπει το ψαρι πως θα το καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Διαπίστωση ύπαρξης αμμωνίας, νιτρώδων και νιτρικών με βάση την παρατήρηση. Δεν το είχα σκεφτεί... Αυτό βέβαια σημαίνει πως αυτός που στρώνει το ενυδρείο μπορεί να αναγνωρίσει όλα τα συμπτώματα δηλητηρίασης των ψαριών από τα παραπάνω και ότι θα είναι 24 ώρες το 24ωρο στο χώρο του ενυδρείου.

Και φυσικά δεν μας ενδιαφέρει μονο το αποτέλεσμα, δλδ το στρώσιμο του ενυδρείου, αλλά και το αν στρεσάραμε χωρίς λόγο τα ψαράκια μας αν τα αφήσαμε σε ακατάλληλο περιβάλλον κλπ.

Ασφαλής τρόπο στρωσίματος για τα ψάρια μας; Οικονομικός είναι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα γίνεται παντως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτά που έγραψε ο Σταμάτης θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε τους τρόπους που αναφέρει και με κάποια τεστ για να αισθάνεται ο αρχάριος σίγουρα ότι όλα πάνε ρολόι.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη λέει ο Σταμάτης και η Ειρήνη αλλά καταλαβαίνω και τον αρχάριο που τον βάζουμε μπροστά σε δυο διλήμματα, του λέμε έναν τρόπο χωρίς πολλά πολλά και χωρίς πολλές εξηγήσεις ή τον λέμε ένα τρόπο με ένα κάρο εξηγήσεις. Στην πρώτη περίπτωση τον προκαλούμε ανασφάλεια και κενά και την δεύτερη περίπτωση τον προκαλούμε  μπέρδεμα και φόβο μην κάνει κάτι λάθος. Θα πρέπει να βρεθεί η μέση οδός ώστε να υπάρχουν κάποιες επεξηγήσεις αλλά όχι πάλι τόσες που να χάση τα αυγά και τα καλάθια.

Και όπως είπα ποιο πάνω θα πρέπει αμερόληπτα να του προσφερθούν όλοι οι τρόποι στρωσίματος και αυτός να διαλέξει αυτών που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάτε απο λάθος βάση , για τα τέστ .

Ο τρόπος που θα πούμε σε ενα αρχάριο να ξεκινήσει το ενυδρείο του , θα πρέπει να είναι τέτοιος που να μη χρειάζεται τα τέστ .

Και δεν είναι επιχείρημα όπως πχ. εμείς του λέμε να ρίχνει λίγη τροφή και αυτός τη ρίχνει με το φτυάρι , γιατί με αυτό το σκεπτικό ( αν δηλαδή δεν ακολουθεί τις οδηγίες μας ) μπορεί και να μη κάνει τα τέστ όταν πρέπει .

Το θέμα για μένα είναι να δοθούν οδηγίες που να μη χρειάζονται τα τέστ .

Ενας αρχάριος αυτό ζητάει από έναν έμπειρο στο ξεκίνημά του .

 

Και επι τη ευκαιρία να πω οτι στις προφορικές μας συζητήσεις το κάνουμε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως Σταματη δεις στα περισσοτερα θεματα ( απαντησεις ), το πρωτο που γινεται αναφορα ειναι ( εχεις τεστ? αγορασε ).

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως Σταματη δεις στα περισσοτερα θεματα ( απαντησεις ), το πρωτο που γινεται αναφορα ειναι ( εχεις τεστ? αγορασε ).

 

Ναι Μήτσο και με ενοχλεί όταν ζητείτε και σε περιπτώσεις που δε χρειάζεται .

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι ομως στον αντιποδα και ερωτω.

Πως ενας αρχαριος ( πολλες φορες και εμεις που γνωριζουμε καποια πραγματα ) θα δει οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο του?

Θα μου πεις τον βαζουμε σε ενα εξοδο παραπανω τις ταξεως 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι δύσκολο έως αδύνατο ένας αρχάριος να αντιληφθεί από τη συμπεριφορά των ψαριών τη καταλληλότητα του νερού. Τα περισσότερα προβλήματα που διαβάζουμε είναι αυτού του είδους, και τα τεστ τα ρωτάμε για να αποκλείσουμε κάποιες αιτίες, όπως άστρωτο φίλτρο, γιατί και να θεραπευτεί το ψάρι, αν δεν λυθεί και το πρόβλημα του στρωσίματος το πρόβλημα θα επαναληφθεί ή το πιθανότερο να μην είναι επιτυχημένη η θεραπεία. Ενώ αν με τα τεστ θα έχει ένα χειροπιαστό σημείο αναφοράς

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας.

 

Αν η αμμωνια κανει για στρώσιμο η όχι?

Αν είναι πρακτικο,και μπορούμε η όχι να την συστήνουμε  αυτην την μεθοδο.

 

Τα τεστ ανοιξτε άλλο θεμα,και το κουβεντιάσουμε εκει.

 

Γιαυτην την αμμωνια,εχουν πεσει κορμια εδώ μεσα,και αυτό το θεμα πλεον είναι ειδη PIN για μενα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας.

 

Αν η αμμωνια κανει για στρώσιμο η όχι?

Αν είναι πρακτικο,και μπορούμε η όχι να την συστήνουμε  αυτην την μεθοδο.

 

 

Δεν εχω στρωσει ποτε με αμμωνια,αλλα για να χρησιμοποιειται ως μεθοδο στρωσιματος τοσα χρονια και απο τοσους ενυδρειοφιλους παγκοσμιως μαλλον πρεπει να κανει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτό πιστυω,και από την κουβεντα,εχουμε μεχρι στιγμης,αυτό το συμπερασμα βγενει,ασχετα αν είναι βολικο η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω στρωσει ποτε με αμμωνια,αλλα για να χρησιμοποιειται ως μεθοδο στρωσιματος τοσα χρονια και απο τοσους ενυδρειοφιλους παγκοσμιως μαλλον πρεπει να κανει.

με αφορμή αυτό το ποστ θα παρακαλούσα όλους όσους ξέρουν κάποιες ξένες γλώσσες να ψάξουν σε ξένα φόρουμ και ξένες σελίδες και να βρουν με ποια μέθοδο στρώνουν τα ενυδρεία τους πχ οι Άγγλοι, οι Γερμανοί, οι Βούλγαροι, οι Αμερικάνοι, οι Γιάπονες, οι Κινέζοι, οι Καναδοί, οι Ρώσοι, οι Ισπανοί, οι Ιταλοί, οι Ολλανδοί, οι Γάλλοι, κοκ. 

 

 

θέλω να δω πια μέθοδος επικρατή σε κάθε κράτος και αν η μέθοδος της αμμωνίας είναι γνωστή σε άλλα κράτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...